Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Müjde mi isterim!!!! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Konu: Müjde mi isterim!!!!
    Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 10:23
Abilerim gecenin bu saatin model delisi ben Alaman f-104 ümün yanlış boyasını düzelttim.Ardından airbrushım ilk geldiğinde üzerinde atış talimi yaptığım F-117 i aldım.Model paramparçaydı.Airbush geldiğinde üzerinde baya bir uğraşıldı.Kanopisi de dahil.Kanopi mat siyahla kapanmıştı.Baya bir süre oldu 2 hafta kadar önce.Üzerine du bakayım deneyeyim olacak mı dedim, Mr.Muscle ın fırın temizleyicisini bolca sıktım çekmecenin birine salladım atölye de modeli.Bu gece yaklaşık yarım saat önce kanopiyi söktüm.Tabi mr muscle kurumuş iyice.Sonra lavoba da bir su döktüm ovalayaraktan hafiften kanopinin boyası çıkıverdi.Şu anda da cam da ne matlaşma ne bir buhar tarzı hiç bir şey yok.Sadece compound la biraz parlatılabilir.Parlak boya verniklenmiş boya vs. ne olur bilemiyorum ama benim baya bi süre önce atıl mış mat siyahı çıkardı.Artık siz düşünün.Şimdiden camiamıza hayırlı olsun ve yeni modelciler için artık şeffaf parça sorunsalı korkulu rüya olmaktan çıksın diyorum kolay gelsin hepinize...
I feel the need The Need for Speed...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 10:30
Hocam bana süpper bir yol gösterip moralimi düzelttiniz.

Ben marifetin hasını edip B17' nin kanatlarını rezil ve rüsva ettim. Gaza gelip motor yangını izi ve flak isi attım. Hasar simülasyonunu tutup mat siyahla ve airbrush' la yapmıştım. Sonradan asıl renk olmasını istediğim olive drab'i atıp kapatmaya kalkışınca rezalettin keykubat oldu sonuç...

Araya aptalca bir rekor denemesi sokuşturmasam (ki o da işte sonuç ortada) konsantrasyonumu kaybetmez bu hatayı yapmazdım. Siyah demek tam kurumamış ki olive' in altında aktı ve sonuç panik uyandıracak kadar kötü oldu.

Aynen hatunun Mr. Muscla fırın temizleyici ateşine tutacağım hanım kızı...
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 10:46
REca ederim.temiz ve kolay bir yöntem. ben derim ki bir sıkın spreyi, bi 5 6 saat bekleyin musluğun altında ovalayın çıkmıyorsa fazla zorlamayın.KUrulayıp bir daha sıkn bi 4 5 gün beklesin...
I feel the need The Need for Speed...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 20:46
Yahu bu forum evvelce neredeydi? Ne maketler geçip gitti yanlış renk vs kullandığım için aklınız durur.

Bir seferinde ikinci el olarak Münih'de sokaktaki bir sergiden aldığım 1:16 WW2 Opel Blitz kamyonu (kutu, instruction leaflet hatta decal filan yok, sadece çerçeveler halinde naylonunda) "olsa olsa bu renktir" deyip o meşhur Wehrmacht grisine boyayıverdim. (Dunkelgrau mudur nedir?) Ben bunu aldıktan ve yaptıktan yaklaşık 3-4 yıl sonra internet denen bu şey ortaya çıktı ve (evet, evet O KADAR yaşlıyım)
ben Opel Blitz' in asıl renginin zytuni kahve olduğunu dehşetle gördüm...

Tabii moral düzeyi anlatılmaz derecede düşük ve ben zaman içerisinde o kamyoncağıza etmedik bırakmadım. Kasasının brandasını koparıp attım ve kasasını boya ve malzeme koymaya kullandım. Komşu / arkadaş çocuğu gelince verdim oynadı vs ve kamyon sonunda daha fazla dayanamayıp çöpe gitti.

Hoş o zamanlar da bilsem ne olurdu ki? Piyasada Mr. Muscle yoktu   :D

Tinerle silme maceramı isterseniz sonraki bir tarihte anlatırım. sol elimdeki 2. derece yanık izi duruyor hala... (Evet o da doğru; sigara yakmaya kalkıştım dalgınlıkla... )

Selamlar
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 22:19
Ben bu başlığı açtığım ana lanet ettim nedense....1/16 Blitz mi???????? Çerçeve mi???? Bir de enjeksiyon muydu??????? Hangi firma idi acaba hatırlar mısınız????
Consume Ergo Sum
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2006 Saat 22:21
Bilmiyorum. Ne kutu ne instruction sheet ne decal...
Lanet niye??

EDIT : Yardımı olursa ekleyeyim : lastik tekerlekli, plastiği beyaz, brandası iki parça (çeyrek daire olarak da adlandırabilirz.) idi.

Yıl sanırım 1992 filandı o yüzden tam hatırlamıyorum diğer detayları.

Düzenleyen Muratti
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2006 Saat 00:05
Yine de teşekkürler.
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2006 Saat 10:27
Orjinalini yazan: Muratti

"olsa olsa bu renktir" deyip o meşhur Wehrmacht grisine boyayıverdim. (Dunkelgrau mudur nedir?)

Doğru imiş boyası.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2006 Saat 01:35
Orjinalini yazan: İdris

"olsa olsa bu renktir" deyip o meşhur Wehrmacht grisine boyayıverdim. (Dunkelgrau mudur nedir?)

Doğru imiş boyası.

Yok abi yaw, internette bulduğum resminde zeytuni kahve idi resim... Yani nasıl tarif edeyim: 2/3 olive drab ile 1/3 açık kahverengi karıştırsan tahminen o rengi elde edersin... Ya da şöyle tarif edeyim: hani o sonradan renklendirilmiş WW2 resimleri olur ya onlardaki renk... Sadece bunun farkı illustration olması...

IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2006 Saat 01:39
Orjinalini yazan: pilotcuk

REca ederim.temiz ve kolay bir yöntem. ben derim ki bir sıkın spreyi, bi 5 6 saat bekleyin musluğun altında ovalayın çıkmıyorsa fazla zorlamayın.KUrulayıp bir daha sıkn bi 4 5 gün beklesin...

Melih Bey, boyayı başarıyla söktüm ve maketi iyice yıkadım.

İlginç iki yan etkiyi paylaşmam lazım :

1- Garip beyaz bir kalıntı kalıyor geriye ve temizlenmesi oldukça zor. ben izopropil alkol denedim işe yaradı. O izopropil alkolün hastasıyım (hayır hayır içmiyorum) arabada detailing yaparken, reçine zift lekelerini sökmeye, akrilik inceltmeye, kir silmeye her şeye yarıyor...

2- Pervane palleri hafiften yamuldu Mr.Musckle' ın etkisiyle... Saç kurutma makinesiyle ısıtıp düzelttim elden geldiği kadar...

Olmazsa Revell' den talep edeceğim...

Selamlar
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2006 Saat 10:59

Yok abi yaw, internette bulduğum resminde zeytuni kahve idi resim... Yani nasıl tarif edeyim: 2/3 olive drab ile 1/3 açık kahverengi karıştırsan tahminen o rengi elde edersin... Ya da şöyle tarif edeyim: hani o sonradan renklendirilmiş WW2 resimleri olur ya onlardaki renk... Sadece bunun farkı illustration olması...

O tip resimlere bakıpta çuvallayan çok "alamancı" gördüm ben.
Ordunun kullandığı renkler belli.
Eğer renk olarak farklı birşeyler varsa bu daha çok kalitesiz resimlerden dolayıdır.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2006 Saat 19:47
Anlıyorum... Tabir çok güzel; Alamancı... :D

Sanırım savaş zamanında standartlara uyulmadığı sıkça görülüyordu... Söz gelimi nose art' a USAAF' in yönetmelik üzerinde izin verdiğini sanmıyorum. Ama savaşta moral bulmaya çalışan 17 yaşındaki makinalı tüfekçiye veya 25 yaşındaki pilotun uçağın burnuna çıplak kadın resmi çizmesine izin verilmiş...

İlginçtir; domuz her dildeki gibi Alman' da da hakaretken "YABAN domuzu" birliklerin gururla taşıdığı simge olmuş...

Diğer yandan belli cephelerde belli değişiklikler olabilmiştir sanırım.

Neyse; ben renk yanlışını savunmuyorum da ne demek istediğimi şeyttirmişimdir herhalde... (?)

Selam ve saygılar

Düzenleyen Muratti
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2006 Saat 01:14
Evet,istisnalar kaideyi bozmaz.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder