Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Boya kabini ve stand fikri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
YODA
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2006 Saat 08:00
bende bu konularda "handmade" taraftarıyım zaten...
o para kabine verilmez bencede...ama asla verenide yargılamam...bu nedenle demiştim alan banada haber ederse iyi olur diye...
bi kuş ve o kuş üzerinde şüphe varsa; onu hep beraber yemek düsturumuzdur.....:)
hangi kabinde olursa olsun güzel maketler yapacağınıza eminim.

Sırf geyik bir yazı olmasın, bir tavsiye daha vereyim nacizane...
kabin aydınlatmasında kesinlikle ana ışık olarak beyaz ışık kaynağı kullanılmalı vede yanına gücü daha az olan akkor ışık(sarı ışık- normal lambalardan çıkan). Bunun önemi boyayı yaparken maket üzerinde boyanın gerçek renklerini görebilmek; ışık nedeni ile yanılmamaktır.
Saygılarımla...
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2006 Saat 02:26
Orjinalini yazan: Muratti

Yes Master...

Aslında aklıma çok pratik bir fikir daha geldi: bir OMO kolisi filan bulup arkasında delik açarak ikinci el PC fanı uygulamak (2- 3 tane; adedi altı üstü $5 filan...)
Kolinin içini hanımın folyosunu araklayıp kaplamak mümkün. Üstten açılacak bir delikten içeri akrobat lambayı nişalamak da aydınlatmayı çözecektir.

Toplam $10-15 gibi olay çözülür...

Şunun gibi birşey mi? Aslında Yoda' yı da destekler nitelikte. Foto kalitesi için özür, alelacele çekildi bir de odayı kamufle ederek ancak bu kadar olabildi :o)))))

Kutu: Bedava. Devamlı alışveriş yaptığım web sitesinin standard kutusu. Sıkılınca atıp yeniden yapıyorum. Yarım saat maksimum alıyor. Bekar olunca estetik kaygım da yok. ~8o))))

Fan: 37 YTL yanlışım yok ise. Banyo mutfak için yapılmış tahliye fanı. Bilgisayar fanı denedim ama onlarda amaç yakın mesafeyi soğutmak olduğundan gerekli verimi alamadım. Benim kullandığım 150 m3/saat kapasiteli bir fan. Daha düşük/yüksek güçte olanları da var. İhtiyaca göre değişebilir.

Tahliye bacası: 10 YTL baca, 10 YTL dirsek. Aluminyum kombi bacası ile kanalizasyonlarda kullanılan plastik dirsek. Dirsek içime oturdu ama acelem vardı ve hırdavatçının elinde başka marka yoktu. Çok daha ucuza halledilebilir. Ben dışarıya veriyorum çünkü su boya partiküllerini tutabilir ama gaz halindeki tineri dışarı atmak istiyorum. Yıllar önce bu hobi sayesinde geçirdiğim kan zehirlenmesi nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştım. Ve hala bu tip kokular beni çok rahatsız ediyor.

Filtre: ??? YTL. Hala aldığım 4'lü aspiratör filtresinin sonuncusunu kullanıyorum. Arkada gördüğünüz kolinin kalan parçalarından yapılan destekler filtreyi tutmak için. Zaman harcamak istemediğimden böyle basit bir çözüm geliştirdim.

Aydınlatma: 8 YTL. Gene benim hırdavatçıda pahalı olabilir. Ufak Tezgah üstü floresan lamba. Kendi üzerinde açma kapama düğmesi de var. Yalnız biraz daha öne almam gerekiyor gibi. Koli kapağını da indirince göz almasını engellemiş oluyorsunuz.

IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2006 Saat 04:26
Valla aynı benim aklımdakini resme dökmüşsünüz hocam...
Tek fark benim hedefim buraya gelip giden Philip Morris'ci amcalar. Onların koliler bi acayip kartondan; tahta gibi...

IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2006 Saat 07:40
Tolga hocam,o florasanın beyaz ışığı,boyayı donuk göstermiyor mu?Hem gözüde yorar!Ben sarı ışık veren masa lambası altında boyuyorum.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2006 Saat 10:09
Sarı ışığı oldum olası sevmem. Psikolojik sanırım. Çalışma masamdaki ışık da beyaz. Üstelik gözler sorunlu olduğu için ışığı modele iyice yaklaştırıp daha rahat çalışabiliyorum. Klasik lambalarda hem ısı sorun oluyor, hem de ışık kaynağı daha noktasal kaldığı için sorun yaratabiliyor.

Boyamada sorun çıkarmıyor. Açıkçası çoğu zaman "ıslaklığı" görmek için değişik açıdan bakıyorum modele. Pistolede acemi olduğum için bu kontrol daha faydalı oluyor bana.

IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2006 Saat 17:08
Dipnot :

Bauhaus' da mutfak/banyo aspiratörlerini gezdim. En düşük fiyat 50-60' lardan başlıyor... Sanırım daha dandik modellere bakacağız "maalle nalburiyecisi tükanında"     :D

IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2006 Saat 02:45
Muratti ben Koçtaştan almıştım. Aynı kapasitede 90YTL likler de vardı. Bu Çin malı idi. Ama bence salyangozdan daha az yer kaplıyor ve emiş gerçekten çok iyi. Yalnız alırken önünde iltre de olacağını unutmayın, çekişi etkiler.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2006 Saat 04:17
Tolgacım sağol. Aynen Koçtaş'dayım akşama...   :)
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04