Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Traji-komik!! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
saral100
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:12
Tartışılan konuşarda bahsi geçen her fikir sabinedir.Katılır fikri açar yada katılmaz karşı fikir üretilir.
Ben asıl konu başlığında anlatılan yazının ilk halini merak ettim..
Tiyatral bir dialogtan sonra ne oldu acaba diye.....
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:14
Bu arada 1-2 konuyada değişik bir bakış açısı getireyim.
Ben yaklaşık 13 yıldır dükkan işletiyorum.
1 doların 15000 tl olduğu zamanda maket aldım,1700000 tl olduğu zamanda.
Eğer herbirinin üzerine o günkü hesapla etiketi koysaydım ya bazı maketleri feci zararla satardım,yada her ay 1000 kutuya yeni etiket yazardım.
Kutuların üzerindeki etiketler dolardır ama o günkü kurla ytl ye çevrilir (başta konu olan dükkan benimki değil :))) ).
Ayrıca ülkemizde alıcıdan döviz talep etmek yasak olup tüm işlemler (fiş,fatura) ytl üzerinden yapılır.Aksi durumda maliye kontrolörleri çok acı reçeteler yazıverir.
Ben döviz etiketi veya fiyat listesi olan çok yer gördüm ama hiçbiri nihayi satış sırasında döviz talep etmedi.
Etikette "yuro" görüp "burası Türkiye,burda ytl geçer,bu ne rezilliktir" diye olay çıkarmadan önce bi sorun bakalım ytl almıyoruz diyen çıkıyormu?
Haa yanımda ytl yok döviz versem olur mu diyen müşteri çıkarsa o artık dükkan sahibine kalmış birşeydir.Para üstü vermek gerekirse aynı dövizden mi verir,ytl mi verir,çapraz kurdan hesap mı yapar o düşünsün artık.
Ben sahtesini gerçeğinden ayıramadığım parayı almam mesela.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:42
Orjinalini yazan: saral100

Ben asıl konu başlığında anlatılan yazının ilk halini merak ettim..

O bölüm o kadar.
Silinen kısımda "X" ülkesinden gelen turistlerin "yuro" ile yaptıkları alış verişin sonucunda para üstünü yine "yuro" ile almak istemeleri konu edildi.
Her insanın tepkisinin farklı olabileceği bir durum yani.

Örneklersek:
1)Yuro alıp,üstünü yuro vermeyi kabul etmek.
2)Git bozdur deyip kabul etmemek.
3)Bu saatte her yer kapalı deyip,şu kurdan bozayım diye teklif vermek.
4)Tok satıcı olup naz yapmak.
5)Paraya ihtiyacı olduğu için herşeyi kabüllenmek.

vsvsvs

Biz,ne satıcının durumunu biliyoruz nede oradaki şartları.
Aynı hizmeti veren birden fazla işyeri olabilir ve satıcı müşteriyi kaçırmak istemez mesela.
Yani uzun lafın kısası her bireyin farklı açılardan yaklaşabileceği ama esasında kimsenin karışmaması gereken bir durum.
Satıcıya gidip "alma o yuroyu,bura Türkiye,onlar alıyo mu" deseniz ne cevap alacağınız az çok belli aslında :).
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:43
Orjinalini yazan: İdris

İnternetten yaptığınız "uluslararası" alış verişte ne satıcı firmanın bulunduğu ülkede nede alıcı "şahsın" bulunduğu ülkede vergi istenmiyor. Ucuzluğun sebebi budur.
Bu durum elbetteki tüketicinin yararınadır ama bir şekilde vergilendirme yapılırsa emin olun kafası yeterince çalışmayanlar tarafından "gene düştük kazıkçıların eline" yorumunu sıkça duyarız.

İdris bey, neye ne vergi verildiği konusunda az çok benimde bilgim var ve bir dükkanı işletmenin ne gibi maliyetler getirdiğininde farkındayım. Ama şayet ülkemin ticaret insanları daha düşük fiyat ile kaliteye ulaşma isteğimi "kafası yeterince çalışmayan" insan olmama bağlıyacaklarsa onlara ticaret hayatında başarılar dilerim.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:49

Admin veya modların off-topic haricinde "sansüre" niyetli olmaları sözkonusu olmadığı için ben bu durumdan şikayetçi değilim.
Netice olarak burası bir maket forumu ve üyelerinin dünya görüşlerini değil sadece maketlerini veya maketle ilgili sorularını takib etmek için burayı ziyaret ediyoruz.
Geriye kalan beni pek ilgilendirmiyor.Serbest kürsü hesabı her aklımıza geleni tartışmak sadece soğukluk yaratır.

+1
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 05:57
Orjinalini yazan: oy61

İdris bey, neye ne vergi verildiği konusunda az çok benimde bilgim var ve bir dükkanı işletmenin ne gibi maliyetler getirdiğininde farkındayım. Ama şayet ülkemin ticaret insanları daha düşük fiyat ile kaliteye ulaşma isteğimi "kafası yeterince çalışmayan" insan olmama bağlıyacaklarsa onlara ticaret hayatında başarılar dilerim.

Yanlış çıkarım.

Benim bahsettiğim vergisiz alış verişin ucuzluğundan sonra vergilendirilmiş alış veriş yapıp bunu "kazıkçılık" olduğunun ifade edilmesidir.
Vergi almak milleti kazıklamak mıdır,vergi soygunun devlet tarafından yapıldığında aldığı ad mıdır gibi konular ayrı bir konu.
Ben şartlar elvediği sürece elbetteki "ucuz" olanı tercih ederim ama neyin ne olduğunu bilmeden,suçlayıcı yorum yapmadan evvel işin aslının öğrenilmesinden yanayım.
Herşeyin farkında olupta söylemini değiştirmeyenlere söylenebilecek en hafif şey "bilgiz" den başlar ağıza alınmayacak şeylere kadar gider.
Benim kullandığım bu ikisinin ortasında,içinde biraz çıkarcılık (doğal olarak) biraz tembellik var (merak edip öğrenmemek). Dostça bir sohbette "çalıştır kafayı" demek ne kadar abes ise bu da o kadar abes.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:25
Ben baştaki yazının kesilen kısmını okumuştum.Yazıyı yazan arkadaşın art niyetli,yazınında tartışmalara gebe bir hali yoktu.
Artık şu yazılanlara biraz daha az müdahale etseniz diyorum.Bakın iki sayfa polemik yapıldı.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:29
Baştaki yazının kesilen bölümünde Euro ile alışveriş yapan bir turistin,para üstünü YTL olarak vermek isteyen satıcıyı kabaca azarlamasından bahsediliyordu.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:35
Orjinalini yazan: Keşifçi

Baştaki yazının kesilen bölümünde Euro ile alışveriş yapan bir turistin,para üstünü YTL olarak vermek isteyen satıcıyı kabaca azarlamasından bahsediliyordu.

Azar??
Yunanca bilen mi duymuş??
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:45
Orjinalini yazan: Keşifçi

Ben baştaki yazının kesilen kısmını okumuştum.Yazıyı yazan arkadaşın art niyetli,yazınında tartışmalara gebe bir hali yoktu.
Artık şu yazılanlara biraz daha az müdahale etseniz diyorum.Bakın iki sayfa polemik yapıldı.

Mesajı yollayan zaten bunu amaçlamış.
Burada polemiği kötü birşey olarak düşünmeyin.
Fikrimizi sorup karşıt cevaplar gelince birer ikişer konu zaten polemiğe kayacak ve elbette tartışmalar olacak.
Bunda kötü bir yan yok.Sonuçta fikir alış verişidir.

Silinen bölümdeki milliyet belirten cümleler konuyu başka mecraya çekmesin diye çıkarılmış(yazanın art niyeti değil söz konusu olan,polemik sırasında sarfedilebilecek niyeti aşan söylemleri önlemek için).
Bu bölüm maketten başka birşey düşünmeyenlerin okumadığı,biraz eğlence,biraz lak lak içeren bir bölüm.
Aman polemik olmasın düşüncesi hakim olsaydı off-topic diye bi başlık hiç olmazdı.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:45

Azar??

cik cik cik.. Sansürlenecek bir mesaj örnegi :)

X´ce demeliydiniz... :D:D:D
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 06:50
Orjinalini yazan: freeman

Azar??

Hehe dooru valla.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 07:01
Orjinalini yazan: freeman

Başına sonuna şişman, çirkin sesli veya güzel insan gibi sıfatlar eklemediğiniz sürece bişi olmaz, merak etmeyiniz ;)
IP
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 56
Alıntı reznoir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 07:41
Orjinalini yazan: Burak

kendi ürettiğimiz malı yüro ile satacak hale gelmişiz.

Neden satılmasın? Sen plastik hammaddesini dolardan al , kalıp çeliğini dolardan al , enjeksiyon makinalarının , cnc tezgahlarının leasingini dolar üzerinden yapmak durumunda kalırsan , aldığın civata bile dolarla ithal gelirse üstüne üstlük döviz dalgalanırsa yüro ile satmasında ne yapsın?
I am not a butcher!! I fight for my fatherland..
Das Boot
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 07:45
sevgili dostlar..

benim silinen yazımda tek söylediğim ülkemde bir para birimi varsa bu para bize aittir ve bundan mümkün olduğunca az vazgeçmemiz gerektiğidir.bunun ucuz milliyetçilikle gereksiz tartışmayla bi ilgisi yok.avrupa birliğine asla girmiyceğmizi hepimiz bildiğimiz halde böyle bi bilinç oluştu üstümüzde.onların yaptığı herşeyi yapmak gerek!bakın ingiltere kendi para birimini bırakmadı bu ucuz milliyetçilik değildir.bazı değerler vardır bunları kaybetmemek gerekir.

benim orda kızdığım x milletten bir insanın bizim paramıza olan aşşağılama şeklindeki tavrının yanı sıra benim insanımında sadece o yüroyu kazanabilmek için o tavrı sineye çekerek eyvallah demesidir.lütfen bunu anlayalım.biz bunu yaptığımız sürece sıra başka şeylerede gelicek geliyor hatta geldi.ben bunu demek istedim.ne kimsenin ırkıyla ne bişeyiyle bi derdim var.benim kızdığım kendi insanım.

değerli İdris bey siz bu forumda fikirlerine en çok önem verdiğim birkaç insandan bir tanesisiniz.bu forumda çok önemli bir saygınlığınız ve ağırlığınız var benim gözümde.forumda diyorum çünkü henüz sizi yüzyüze tanıyamadım.her konuda konuşucak bişeyinizin olması ve sizden bişeyler öğrenebilmek beni her zaman çok mutlu etmiştir.

burda zaten bütün dükkan sahipleri fahiş fiyatlardan maket satıyor demiyoruz.evet yurt dışında bunun ucuz olmasının sebebi vergi ve gümrük olmaması.yurtdışı derken benim bildiğim sadece abd ve hong kong.avrupa ülkelerinde ucuzluktan bahsetmek zaten imkansız.ama bazen öyle abartı fiyatlar görüyoruzki hani vergilerini ödedikten sonra bizede kalan 3-5i koyuyoruz şeklinde yorumlamak imkansız.herkes böyle demiyoruz zaten.yani devletin aldığı vergilerde belli.bize bu malzemeler ulaşırken aradan o kadar çok aracı geçiyorki hepsine ayrı ayrı ödemeyi biz yapıyoruz.

bende internettende satış yapılmasını uygun buluyorum.internetten satışın dükkan ruhunu öldürdüğünü düşünmüyorum.internet alışverişi tüm yurda erişebilmek için gerekli.bu satışları artırıcak daha az kar marjı ile daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlayacak.bu demek değilki dükkan kapansın.hayır tabiki kapanmıycak,ben geçerken uğrayıp sohbetimi edip sorcaklarımı sorup mutlulukla dolup ordan ayrılıcam.ikisininde yeri ve gerekliliği ayrı bana kalırsa.

iyiki varsınız bunu lütfen unutmayın..
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 08:05

Herşeyin farkında olupta söylemini değiştirmeyenlere söylenebilecek en hafif şey "bilgiz" den başlar ağıza alınmayacak şeylere kadar gider.

Bu kısmı üstüme alayım mı? :)
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 08:07
Orjinalini yazan: reznoir

kendi ürettiğimiz malı yüro ile satacak hale gelmişiz.

Neden satılmasın? Sen plastik hammaddesini dolardan al , kalıp çeliğini dolardan al , enjeksiyon makinalarının , cnc tezgahlarının leasingini dolar üzerinden yapmak durumunda kalırsan , aldığın civata bile dolarla ithal gelirse üstüne üstlük döviz dalgalanırsa yüro ile satmasında ne yapsın?

yahu satılmasın güzel kardeşm niye satılsın?ekmeğide öyle yapalım o zaman böyle bi mantık varmı?zaten enflasyon diye bi illet var enflasyon ne o zaman?zaten sizin dediğiniz gibi yapılıyor o yüzden enflasyon var.ama şuna yüro demesekte Türk lirası desek ağzımızmı kırılacak?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 08:18

benim silinen yazımda tek söylediğim ülkemde bir para birimi varsa bu para bize aittir ve bundan mümkün olduğunca az vazgeçmemiz gerektiğidir.bunun ucuz milliyetçilikle gereksiz tartışmayla bi ilgisi yok.avrupa birliğine asla girmiyceğmizi hepimiz bildiğimiz halde böyle bi bilinç oluştu üstümüzde.onların yaptığı herşeyi yapmak gerek!bakın ingiltere kendi para birimini bırakmadı bu ucuz milliyetçilik değildir.bazı değerler vardır bunları kaybetmemek gerekir.

benim orda kızdığım x milletten bir insanın bizim paramıza olan aşşağılama şeklindeki tavrının yanı sıra benim insanımında sadece o yüroyu kazanabilmek için o tavrı sineye çekerek eyvallah demesidir.lütfen bunu anlayalım.biz bunu yaptığımız sürece sıra başka şeylerede gelicek geliyor hatta geldi.ben bunu demek istedim.ne kimsenin ırkıyla ne bişeyiyle bi derdim var.benim kızdığım kendi insanım.

T.C. sınırları içinde kimse "Ben Euro ile alışveriş yaparım YTL'yi tanımam" diyemez, bunu İdris de belirtti. Aksi takdirde Maliye'ye şikayet edersiniz, onlar da cezayı çakarlar.

Sadece modelcilik değil pek çok ayrı dükkanda da fiyatların dolar, Euro üzerinden olduğunu gördüm. Bunun en büyük sebeplerinden biri de ülkenin ekonomik yapısı. Sizin paranız eskiden çok yüksek enflasyon geçirmiş, ardarda kriz patlatmış ve dalgalı kurda da dövize karşı çok oynak tepki veriyorsa, YTL ile çalışıp dışardan mal getirirseniz batarsınız. Fiyatları Euro tutmak, kendini kura karşı güvenceye almaktır. Sonuçta o satıcı da size "XXX Euro karşılığı YTL" üzerinden satış yapar ve siz YTL ödersiniz. Beşiktaş ve civarındaki modelci dükkanlarını biliyorum, fiyat etiketleri Euro evet ama YTL ile alışveriş yapılıyor.

TC'nin İngiltere ile konumu epey farklı. Bizim ekonomik yapımızda da "Geçmiyom Euro'ya banane" diyecek durum var mı tartışılır. Gerçi AB'ye giremezken tartışmak da saçma olur.

Son olarak ben de oldukça sık yurtdışına çıktım. Alışveriş yaparken dolar vs verirsem veya öyle isterlerse üstünü de yine dolar vs istedim. Dükkan sahibi "Ya veremem hede" derse eyvallah, ama öbür türlü ben turistim ve bana kendi parasını vermesi benim tekrar o parayı önce dolara sonra YTLye çevirme sıkıntısı demek. Tabii bu kişisel bakış açısı, bunun için de kavga çıkarmak terstir ama bence euro verince euro para üstü istemek bireysel olarak mantıklı bir davranıştır.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme