Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: Airbrush ! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
seth
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 00:21
Arkadaşlar konu ordan oraya devamlı değişiyor.Şu anki konu arbrushları karşılaştırmak amaçlıysa bende kendi makinamla ilgili bir kaç kelam etmek isterim.Seçim yapacak arkadaşlara yardımcı olacaksa çok sevinirim.

Daha öncede bahsetmiştim.Devill Biss Sprite Major kullanıyorum.Makinayla gelen medium(genel maksat) ucu kullandım şimdiye kadar ve hala devam ediyorum kullanmaya.Bu uçla 1/72 ölçek Hawk gibi küçük uçaklara kamuflaj attım ve 1/32 ölçek bir F-16 için hazırladığım bayaaa büyük bir tabana boya attım defalarca.Hiç bir şekilde ben bunu yapamam demedi.Kullandığım boyaları çeşitleri devamlı değişti.Önceleri sadece sentetik tiner kullanıyordum, son zamanlarda hem akrilik, hem selülozik, hem de alkol kullanıyorum.Zaten aletin kullanma kılavuzunda kullanılabilecek maddeler yazılmış ve saydığım maddelerin hepside kullanılabiliyor bu kitapçığa göre.

Şimdiye kadar defalarca en küçük parçalarına kadar söküp taktım.Çok basit ve etkili bir aksamı var bana göre.Tabii ki basitlik parça sorunlarını en aza indiriyor.Her boyamadan sonra bol tinerle temizleyip kafayı ve gövdenin ön parçalarını söküp günlerce tinerde bekletiyorum.Buna contalarda dahil.En son boyamamda parçaları selülozik tinere attım.(daha önce sentetik tiner kullanıyordum)Daha önce hiç başıma gelmeyen şey geldi.Kafada kullanılan conta tinerin etkisiyle tombullaştı.Kullanılamaz duruma geldi.Gerçi genel olarak hiçbir plastik veya kauçuk malzeme bu kadar uzun süre selülozik tinere dayanamaz diye düşünüyorum.

Bu makinayla ilgili en son söyleyeceğim ise yedek parça bulma sorunu.İngiliz firması bu cihazların üretimini durdurdu.Bu biraz sıkıntı yaşatacak gibi bizlere.

En son olarak airbrushların çıkış amacı hepimizin bildiği üzere grafik tasarımcılarının kullanımı içindi.Bilgisayar sistemlerinin ve programlarının gelişmesiyle grafikerler bu sistemi terketti ve airbrushlar biz modelcilerin kullanımına kaldı.Son zamanlarda çıkan airbrushla tasarım olarak bizler için düzenlenmiş olabilir bilemiyorum ama bildiğim bir şey varsa bu cihazlar biz modelciler için özel üretilmiş aletler değilller......
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 00:55
Orjinalini yazan: Emroglan

Orjinalini yazan: Atilla Sülün

Orjinalini yazan: akhilleus

Mesela şu tablo (dikkat PDF dosyası)

ayrıca bu listeye göre. diyelim ki 100 lg aldık. ne enamel kullanabiliyoruz ne de vernik atabiliyoruz (fine için söylüyorum). yanlışım varsa düzeltin. peki bu işin içinden nasıl çıkacağız. dünden beri kafayı yemek üzereyim.

İddia ediyorum tabancam Ceki'ninkinden çok daha zorlu şartlara maruz kaldı, içinden aşağı yukarı 3 litre tiner geçti (3 litre tiner bitirmişim, fırça temizlemek ve diğer işler için farklı marka kullandığım için sayı kesin), kardeşim dikkatsiz ve zorla odaya tıkılmış bir zürafa zerafetinde(!) olduğu için tabanca yere de düştü, içine çok kalın boya koyup da kullandım, yanlış kullanım sonucu %100 saf tiner back-feed de yapıp tam contanın olduğu bölümlere de gitti. Buna rağmen iğne değiştirmem harici (Murpy Kanunu: Her acemi ne kadar iyi bakarsa baksın bir iğne feda eder) tabanca sorunsuz devam ediyor. (yarın bir gün çat diye giderse önce kardeşimi pataklayıp sonra duvara kafa atarım, ayrı :))

Kaldı ki Ufuk'un falan tabancası daha patlamadıysa (100 G veya muadili bir şey var diye hatırlıyorum) hiçbirimizinki öyle kolay kolay patlamaz. Neticede biz bütün gün airbrushla çalışan grafiker-ressam tayfası değiliz, attığımız atacağımız boya miktarı belli.

Diye düşünüyorum ben.

emroğlan açıklaman çok güzel. ayrıca cerginbas'ta da aynı makineden var ve o da aynı şeyi söylemiş. ikiniz de 100 g kullanıyorsunuz. demek ki ben de çekinmeden 100 lg alabilirm. sonuçta sadece iğne değişecek ve biz bu iğneyi kolaylıkla bulabileceksek mesele yok.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 01:00
İğne Türkiye'de var. Haydi bir şey çıktı kıtlık oldu, 100 G kullanan bu kadar çok olduktan sonra kesin birimizden fazla bir iğne çıkar. Yani bir Iwata falan gibi düşünüp meraklanmaya gerek yok.

100LG iyi seçim, boyaz haznesi büyük güzel. Bana kullanımda boya haznesi dolu ağır geldiği için tercih etmedim ama ana boya veya tüm yüzeye vernik atarken söylenmediğim olmuyor da değil, 40 kere doldur boşalt oluyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 01:07
o zaman yapacak tek şey yeni parti badger ların gelmesini beklemek. yaklaşık 3 aydır maket yapamıyorum ve kafayı yemek üzereyim.
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 01:16
Murat, şu bahsettiğin Rich için bir link atarmısın?
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2006 Saat 04:29
Orjinalini yazan: onge

Murat, şu bahsettiğin Rich için bir link atarmısın?

Burada... Aslında mal Japon malı galiba...

Düzenleyen Muratti
IP
cenksen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 9
Alıntı cenksen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 21:50
Merhabalar...
Modelciliğe yeni başladığım gibi foruma da yeni katıldım.Acilen bir airbrusha ihtiyacım var ve airbrush başlığı altındaki yazıların tümünü okuduktan sonra bir Badger 100LG almaya karar verdim.
www.bearair.com 'da 3 farklı model var.
BG100-5 , BG100-6 , BG100-7. Öncelikli sorum bunların arasında bi fark var mıdır?Diğer bir sorum site güvenilir midir? Hazır tabancaya kargo parasını vermişken yedek uç ta almak istiyorum.Hangi uç bu airbrush ve modelcilik için daha uygundur?Ve son sorum aynı airbrushı Türkiye'de alabileceğim bir yer var mıdır?Edeceğiniz yardımlar için şimdiden teşekkürler....
IP
cenksen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 9
Alıntı cenksen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 21:55
Son bir soru daha sormadan edemeyeceğim.
Badger 360 Universal Airbrush Set hakkındaki yorumlarınız nelerdir???
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:44
tershane model türkiyede badger bulabileceğiniz adres; sitemizin dükkanlar bölümü ise tershane modelin adresini bulabileceğiniz adrestir.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 23:24

o zaman yapacak tek şey yeni parti badger ların gelmesini beklemek. yaklaşık 3 aydır maket yapamıyorum ve kafayı yemek üzereyim.

Montajını, tesviyesini yapın. Bir kenara kaldırın. Ben de öyle yapıyorum şu an. Olmadı fırça artık.

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 01:55
Orjinalini yazan: ardeth

Montajını, tesviyesini yapın. Bir kenara kaldırın. Ben de öyle yapıyorum şu an. Olmadı fırça artık.

o şekilde bekleyen 3 sivil araç ve bir yolcu uçağı var zaten şu anda. badgerlar şu anda gümrükteymiş. hafta sonu satışa çıkacaklar galiba.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 02:11
Orjinalini yazan: cenksen

www.bearair.com 'da 3 farklı model var.
BG100-5 , BG100-6 , BG100-7. Öncelikli sorum bunların arasında bi fark var mıdır?

tam bir bilgim olmamakla birlikte 5 fine, 6 medium, 7 heavy uç olabilir. yapacağınız çalışmaya göre birini seçebilirsiniz. mesela ben fine head alacağım. ama Türkiye'den almayı düşünüyorum. çünkü malum garanti olayları.
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 03:22
Orjinalini yazan: cenksen

Badger 360 Universal Airbrush Set hakkındaki yorumlarınız nelerdir???

Badger 360 Anthem serisi ile aynı parçaları kullanır. "Herşey için tek nozzle" olarak üretilmiştir iki model de. İğne ve kafa medium diye geçer ama diğer modellerden farklı bildiğim kadarı ile. Hem alt hem de üst beslemeli kullanabilmek büyük avantaj. Çünkü deposu çok ufak, genel kamuflajda alt beslemeli işe yarıyor.

Açık arka yapısı sayesinde iğne sıkıştığında bile hemen tıkanıklık giderilebiliyor. Söküp temizlemesi çok çok kolay. Boya yolu çok kısa tutulduğundan zaten fazla bulaşma olmuyor.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2006 Saat 08:00
Dostlar, bana akıl verin; ne yaptıysam elim alışmıyor bu Tamiya Spray Works' a. Güzel ve dengeli, kullanışlı bir alet ama nedense elim alışmadı gitti...

Tertemiz tutuyorum, 10 dk. boya 45 dk temizlik... Bir de abuk bir durum oldu; bu aletin ambalajdan nozzle sökmek için anahtar çıkmadı. O yüzden aletin crown' u ve iğneyi söküp kafayı olduğu gibi tinere yatırıyorum dikine. Tabii gece boyu bırakamıyorum tünerin ağzını kağatamadığım için ama işe yaryor; hiç yoktan iyi.

Ama crown ile nozzle arasında çok boya biriktiriyor ve damlacık atmaya eğilimli. Sürekli boşa atıp sonra boyaya geçmek hem vakit kaybettiriyor hem de konsantrasyonu bozuyor. Gerçi düşük basınç ve ince ayarda çok güzel freehand çalışıyor ama sanki bu alet maket için değil daha ziyade grafik için yapılmış gibi...

Sonuçta gravity feed bir Iwata Eclipse kaçınılmaz olacak galiba. İşin kötüsü uzakdoğu görevini ertlemek zorunda kaldım, o iş de bir başka bahara kaldı...

Nereye başvurmalı ???

IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2006 Saat 12:19
İTM
Sprite
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2006 Saat 16:57
Sayın Muratti, şu yazmış olduğunıuz olayların bir de foroğraflarını basabilirmisiniz acep zira bazen ancak sonuçtan yola çıkılarak sebebe ulaşılıp çözüm üretilir.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2006 Saat 03:37
Maalesef resim veremyorum zira bir an evvel silip temizleyip düzeltmek için telaş ediyorum.

Bu arada Badger LG 100 almak için harekete geçtim. 1/3 oz. cuplı. Ama fix cup olması can sıkıcı... :(

Side feed de olabilirdi ama ben freehand (çok evirip çevirerek ) kullandığım için yine gravity feed ' i seçtim. Bir de siphon feed' de bir süre sonra kavanozun düşüp durması (geçme borusu yalama oluyor ya) sinir bozucu olmaya başlıyor...

Eh inşallah onunla sorunsuz sonuçlar alırım...

Saygı ve selamlar
IP
EmrahR
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 178
Alıntı EmrahR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2006 Saat 07:23
Emre'nin tavsiyesi ile Badger 100G alacaktım lakin bu işin aslan payını kompresöre ayıracağım için tabancayı biraz daha ucuz birşey almaya niyetlendim ve Sprite almaya meyillendim (tabi fiyatını bilmem gerekli zira Badger 100G'den vazgeçmedim hala). ITM Mühendislik firmasının sitesi var mı acaba? Sprite marka tabancanın fiyatını öğrenmek istiyorum.

Bir konuya daha temas etmek istiyorum. Yazılan yazıları topyekün bir defa daha okudum, kullanılan bazı kelimelerin Türkçe'si kullanılsa çok güzel olurmuş, okurken bazen kafam karıştı, neyse tepkilere sebep olmadan konuyu fazla uzatmamak en iyisi olacak ancak Türkçe'mize biraz daha sahip çıksak pek güzel olur bence.

Yazılan bütün bilgiler için bütün arkadaşlara tek tek teşekkür eder, keyifli modeller dilerim.
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04