Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: Airbrush ! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2006 Saat 02:12
Geçmiş olsun Çağın.
Azteklerde zamanla hava girişine kaçan boyanın birikip bir katman oluşturmasına, bunun da içeride bişeylerin kırılmasına yolaçtığı şeklinde birşey okumuştum. O zamandan beri arada bir pistoleyi komple dağıtıp içini temizlerim.
Bu arada ben de 2. pistole olarak Paasche V veya VSR90 düşünmekteyim. Gerçi sadece düşünmekteyim, çünkü param yok :(

Düzenleyen Lonewolf
Kaank
IP
caanbash
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 40
Alıntı caanbash Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2006 Saat 02:42
VSR90 da zaten V'nin üstten besleme olanı, onunla ilgili süper eleştiriler var, ancak tek sorunun genel boyamada kullanmak için biraz ince kaçtığını söyleyenler var. Bakalım, istersen bekle, ben zaten kendimi kurban etmiş bulunuyorum, benim V gelsin, deneyim, sonra karar verirsin.

Çağın

Bu arada... Aztek edevatını söktükten sonra içinin vıcık vıcık boya ve beyaz tutkal olduğunu (evet, beyaz tutkal, arazi modellerken kullandığım bir mai) görmek intihara teşebbüs ettirdi ama zemin katta oturduğumuzu pencereyi açınca farkedip kendime geldim... Delirdiğin dakikalarda yüzüne çarpan taze esinti gibisi yok...

Düzenleyen caanbash
"Hayatta en çok keyif alynan olay, birinin size 'yapamazsyn' dedi?i ?eyi yapmaktyr"
Walter Bagehot
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 03:41
vaaay demek ki sadece ben aztek maduru değilmişim. bende de 470 vardı. ve güüm. ben de arayış içindeyim. aslında badger 100 lg için %90 karar verdim ama yazdıklarından sonra acaba paasche mi demedim desem yalan olur yani sayın caanbash.
IP
caanbash
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı caanbash Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 04:54
Orjinalini yazan: Atilla Sülün

vaaay demek ki sadece ben aztek maduru değilmişim. bende de 470 vardı. ve güüm. ben de arayış içindeyim. aslında badger 100 lg için %90 karar verdim ama yazdıklarından sonra acaba paasche mi demedim desem yalan olur yani sayın caanbash.

Atilla merhaba,

Adım Çağın Başaran, siteye oldukça yeni katıldım. Aslında ben de Paasche'yi de Badger'ı da kullanmadım. Burada kastettiğim boyanın beslenme biçimi. BG 100LG süper bir alet ve birçok modelci sorunsuz bir biçimde kullanıp harikalar yaratıyo. Aynı modelin SF alt modeli yandan beslemedir. 100SF alırsan eski Aztek kaplarını da ufak bir değişiklikle bu alet üzerinde kullanabilir, airbrushını hem alttan hem de üstten besleme yapabilirsin. Bence 100LG ile aynı fiyatı ödeyerek 2 airbrush sahibi olmuş olabilirsin böylece. Bunu sadece düşünmen için söyledim. Ayrıca ben zaten Paasche siparişi vermiş durumdayım, istersen bekle, bi arkadaşımda da yakında 100LG test etme şansım olabilir, ikisini karşılaştırdıktan sonra ne almak istediğine karar ver.

Ben Paasche V aldım ama hala aklımda bir tane de BG 100LG alma fikri var bu arada...

Çağın
"Hayatta en çok keyif alynan olay, birinin size 'yapamazsyn' dedi?i ?eyi yapmaktyr"
Walter Bagehot
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 10:36
Şimdi ben buraya "Haydaaa bir tek ben mi iyi bakıyorum" yazardım da yazarsam benimki de bozulur biliyorum zira bkz. Evrensel Kural Kitabı 1.1 sayfa 16 madde 1- Yalım Daima g..t olur....O yüzden yazmayacağım.
Ama Çağıni abi sen de tutkal atmışsın..... Yok daha neler:}
Consume Ergo Sum
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 10:51
Tetik ile iğneyi itekleyen çomak arasında hareketli bir parça var ki ne kadar iyi bakarsan bak, o parça bir gün çat sesiyle vefat ediyor. Araya basit bir pim koysalar, tabanca gerçekten ömürlük olacakmış. İki tane uyduruk tırnakla tutturmuşlar. Yarın parçalanmış halini basarım buraya.
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 19:10
Aldığım günden beri Aztek 470'ümden memnun değilim, belki sadece benimkine özgü tetik problemidir ancak Badger 155 Anthem'in (biraz kalın kaçsada bilimum cambazlıklarla ekarte etmeye çalışıyorum)ya da herhangi bir metal pistolenin yanına bile yaklaşamayacağını düşünüyorum.
Saygılar.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 19:24
Aslında hangi tabancayı kullanırsanız kullanın yeterki yeterli tecrübeyi o tabanca üzerinde edinin gerisi kolay.
Mesela Ömer Erkmen zannediyormusunuz ki İwata kullanıp o şaheserleri yaratıyor. Tabii ki hayır! Onun yerine Rus malı basit bir tabancayla bütün işini hallediyor.
Oydu buydu derken elimizi korkak alıştırmayalım, sevelim, güzelleşelim, tabancayı üzmeyelim.
Bunun haricinde genel olarak tabancalar grafikerlerin kullanımına uygun yapılmışlardır, maket boyamak için üretilmiş bilindik tek tabanca Aztek boya tabancasıdır. DeVilbiss Sprite, Badger gibi tabancalarla selülözik boya attınızmı meme ucu bir süre sonra aşınır(örnekleri mevcuttur), bu bile boya tabancasının aslında sadece ilüstrasyon için üretilmiş akrilik boyalarla kullanılması gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. Fakat düzgün kullanıldığı sürece Aztek selülözik, alkol demez dayanır. Maalesef kullanımının tam olarak türkçemizde karşılığının olmaması sebebi ile de bazen sıkıntı yaratabiliyor pek tabii.
Saygılarımla,

Düzenleyen copilot_clumsy
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 22:49
Tecrübeyle bütün tabancalarla iyi işler çıkarılacağını kabul ediyorum. Aztek bence de iyi boyar ama benim şikayetim ve ecnebi forumlarında da bu konuda çok şikayet alan, A470 küsur serisinin yapısının oyuncaktan pek farkı olmadığını düşünüyorum.
Kendisine son derece iyi bakmama rağmen ki kendisiyle çıkıp bahçede toprak kazmadığım halde, ellerimin arasında dağılıverdi. Gövdeyi sadece hafif alkolle nemlendirilmiş, yumuşak bezle bastırmadan sildiğim halde, aldığımın 2. ayında İşaretli yerlerde önce küçük çatlaklar oluştu. Sonra boyama yaparken elimde parçalandı.

Birde şu görülen parça kesinlikle temizlenemiyor,

temizlemeye çalıştığınızda pislikler tabancanın içine kaçıyor ki orada selülozik sevmeyen bir hava hortumu var. Oradaki pislikler zamanla sakız gibi oluyor ve meşhur tetiği çekince boya gelmiyor problemini doğuruyor. Veya tetik zor çekiliyor. İşte o zaman ÇAT sesiyle, aşağıda işaretli parçanın yerinde ikamet eden uyduruk parça vefat ediyor.

Kırılan parçanın yerine ataçlardan eğip büküp bir şeyler yaptım. Benim bu yaptığımı Aztek yapsa, tabancaları evladiyelik olacak. Çünkü sıkışan tetik problemi falan kalmadı. Tabancayı yapıştırıp gayet güzel kullanmaya devam ettim. Daha sonra aynı sorunun çözümünü ecnebi bir model sitesinde hem de makale olarak bulmuştum(daha doğrusu Kaan göndermişti linki), ama şimdi bulamadım :) Benim başıma gelen gövdenin parçalanma şanssızlığı bir nevi tamir şansı doğurdu yani :) Şimdi temizlikten üşendiğim zamanlarda, kokpit vs. boyarken çok yardımı dokunuyor.

Bununla beraber Aztek kullanıp, benim 40 yıl uğraşsam yapamayacağım şekilde model yapanlar var. Yine de Allah sevenlerinden ayırmasın da benden uzak olsun diyorum :)

Arkut'un değindiği güzel bir nokta var aslında. Bilinen markaların resmi web sitelerinde hangi iş için hangi tabanca kullanılmalı şeklinde tablolar var. Bunlara baktığınızda bildik, sıklıkla önerilen meşhur tabancaların selülozik, laker vb. için tavsiye edilmediğini, bu ve daha aşındırıcı kimyasallar için farklı modelleri önerdiklerini görebilirsiniz.

Mesela şu tablo (dikkat PDF dosyası)
IP
caanbash
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı caanbash Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 23:10
Rahmi herşeyi çok iyi anlatmış, Aztekle yapılmayacak iş yok, mükemmel bir alet... Taa ki o çönt sesi gelene kadar... O ses gelene kadar alete ne kadar iyi baktığımı, ne muhteşem olduğunu yazar dururdum, hatta o kadar iyi baktım ki bütün Aztekler 2 yılda patlarken benimki 6 yıl dayandı, biraz da şans... Ama bakmakla ilgili olan bir parça değil bende sorun çıkaran, içte, hiç görünmeyen iki parça... Ben alete ne kadar iyi baksam da bu parçalarla ilgili bir bakım yapma şansım yok ki... Hani "yere düştü, üstünden tekerlekli sandalyeyle geçtim de tetiği kırıldı, ne kötü airbrush" desem gerçekten haksızlık olur... Ama şeklini bile bilemediğim bir parçanın bakımını yapamam ki... Neyse... Kullananlara bilgi olsun diye yazdım ben, eğer bigün o sesi duyarsanız şaşırmayın, belki de duymazsınız, plastik işi şans işi... Bu arada iyice sulandırılmış beyaz tutkal, akrilik uçlarlarıyla atıldığında ve iş bitince iyi temizlendiğinde sorun çıkaran bir malzeme değil, akrilik boyalardan çok farkı yok.

Bu arada Rahmi'nin gönderdiği resimlerde "boya geriye gitmez, sadece nozzledan geçer" gibi bir kuralın ne kadar geçersiz olduğu ortada... Uç tıkanınca hava 2 yere gidiyor: Bir boya kabı, iki aletin içi ve içeri giderken de sağda solda kalmış ne kadar boya varsa yanında taşıyıp canına okuyo aletin...

Bugüne kadar çok iyi sonuçlar almamı sağlayan Aztek'ime candan teşekkürlerimi sunup beni zınk diye ortada bırakma olasılığının daha düşük olduğunu umduğum metal bir airbrush tercih etmiş bulunuyorum :)

Saygılar.
Çağın
Walter Bagehot
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2006 Saat 23:26
Eheheh evet ya 470. Bunlar sanırım Uzak Doğu'da üretiliyor. Bendeki biraz daha eski Made in USA olanlardan. Gövde daha rijid. Yine de o pim bir gün atacaktır tabii:} Benim Aztek ile ilgili tek derdim istediğim kadar ince atmayı bir türlü başaramamış olmam. O da benim hatam, el kontrolü eksiğim olabilir. Hay yani 1/144 Me110'a mottle atmaya uğraşmak da ne kadar mantıklı ve sağlıklı bir zihin ürünü o da ayrı bir konu tabii...
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 00:45
Colicim, yakında minilere göz bebeği yapamıyorum diye ağlarsan da şaşırmayacağım, kendini şaşırdın sen :)

Kalanı Arkut'un da dediği gibi, gitar çalmak kıvamında, kim ki daha çok çalışır, uğraşır, gayret eder, eli alıştığı için daha güzel iş çıkartabilir. Evet bazılar da doğuştan yeteneklidir ama neticede hepsi el alışkanlığı.

Yine de bana her zaman metal gövde ve aksamlı bir pistole daha tercih edilebilir geliyor. Üstten-yandan-sağdan soldan besleme konusundaysa devamlı 100 G kullanıcısı olsam da hala bir görüşü benimseyebilmiş değilim.

Bence ölçüt şu olmalı: Tabancayı kullanırken "oh iyi ki almışım" mı diyorsunuz "Öff hay lanet" mi, verdiğiniz paraya içiniz siniyor mu, tabanca istediğiniz işi görüyor mu? Bunların yanıtı olumluysa, aynen araba alıp kullanmak gibi, "takılın" derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
caanbash
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı caanbash Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 00:50
Orjinalini yazan: Emroglan

Bence ölçüt şu olmalı: Tabancayı kullanırken "oh iyi ki almışım" mı diyorsunuz "Öff hay lanet" mi, verdiğiniz paraya içiniz siniyor mu, tabanca istediğiniz işi görüyor mu? Bunların yanıtı olumluysa, aynen araba alıp kullanmak gibi, "takılın" derim.

İşin kötü tarafı bu cümleleri ancak $$$ sayıp aleti aldıktan sonra (hatta bazen 6 yıl kullandıktan sonra) diyebiliyoruz... Çok acı... Bunların da "tester"ları olmalı :)

Çağın
Walter Bagehot
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 08:02
...

Düzenleyen Batur
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 10:39

Colicim, yakında minilere göz bebeği yapamıyorum diye ağlarsan da şaşırmayacağım, kendini şaşırdın sen :)

Şaşırmadım, zaten boyuyorum da airbrushla değil:}
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 17:32
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Şaşırmadım, zaten boyuyorum da airbrushla değil:}

Ben de airbrushla göz yapamıyorum diye ağlayacaksın diyorum zaten... Yoksa gördük minileri, hastasınız siz huaaaa :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 17:54
Orjinalini yazan: Batur

azteklerin her şeyden önce kafası plastik yani,tineri yedikçe deforme olması kaçınılmaz oluyo...

Azteklerin kafaları en keskin selülozik tinerden bile etkilenmiyor. Her türlü boyayı selülozik veya laker tinerle inceltirim. Arada bir genel temizlik amacıyla 1 gün selülozik tinerde bekletip sonra iğnesini falan söküp temizlerim. Tabancanın setinde bir sürü uç olmasına rağmen sadece fine ve medium olmak üzere iki uç kullanıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir deformasyona rastlamadım
Gövdeyi selüloziğe daldırmamak lazım ama, gövde içindeki hava hortumu falan tinere dayanıklı değil sanırım.
Kaank
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2006 Saat 19:36
Atek A470 banada pek dayanıklı bir ürün gibi gelmedi.Bu şekilde dağıldığını daha öncede gördüm.
Ancak bende bir Aztek ürünü 200S D.Act. bir airbrush kullanıyorum.
Yaklaşık 10 yıldır tepesindeyim.Hayli zor şartlarda kullandığım olmuş bazen temizlemeden günlerce yattığıda olmuştur.
Nihayetinde tekrar kullanımına başladığımda hiç bir problemle karşılaşmadım.
Sorun bence marka olarak Aztek değil, A470 iyi bir ürün olarak çıkmamış.

Düzenleyen saral100
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma