Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: Airbrush ! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2006 Saat 10:35
Orjinalini yazan: Muratti

Sırada sizlerden gelen yoğun talep ve psikolojik baskı üzerinde bi double action çekceez... Sanırım bu kez Iwata Eclipse serisinden birşey üzerinde karar kılacağız...

Sprite' a diyecek birşeyim yok ama tereddüt doğdu bi kez. Bir de resimlerini kıyaslama gibi bir hastalığım var. (Görsel zeka olayı)

Pistolede eğer bir sorun oluşursa öncelikle bu sorunun kaynağını bilmek gerekir.
Sadece yedek parça bulundurmak sorununuzu çözmez.
Dışardan parça getirtmek,sorunun kaynağını bilmediğiniz sürece bir işe yaramaz.
Iwata çok iyi bir marka olduğu halde ülkemizde bir servisi olmadığı için bu bağlamda başınıza bela açabilir.

Resimle neyi neyle kıyasladığınızı bilmiyorum ama Sprite iyidir,servisi vardır.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2006 Saat 10:39
Orjinalini yazan: Muratti

Ama iğnenin veya nozzle' un ihtimal de olsa oksidasyonuna karşı bir koruma tedbbiri söyleyim bana. Uygun bir boyuttaki kavanozda thinner' da mı saklamalı? Hem mikroskopik boya artıkları da erir gider...

Oksidasyonla ilgili bir sorun yaşamadım hiç.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2006 Saat 10:45
Orjinalini yazan: r.c.x

2-İki çeşit airbrush var birisi hobi seti olarak geçiyor diğeri sanayi airbrush diye geçiyor.Birisi plastik sanırım, kompresöre takmak için metal olanı mı almak gerekiyor?

Bu konuyu epey yüzeysel olarak geçmişsiniz.
Karar almak için daha çok araştırma yapmanız gereksede öncelikle bu topiğin tamamını okumanızı tavsiye ederim.

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2006 Saat 10:51
Orjinalini yazan: nazilli

Bende sprite 0,7 mm ve 0,3 mm olanı var. 0,7 mm olanı ile neredeyse herşeyi yapabiliyorum ancak 0,3 mm yi hala kullanmayı beceremedim bir türlü inceltme oranını ayarlayamıyorum galiba.çok inceltiğimde boya yüzeyde dağılıyor az inceltiğimde boya nozzle'dan çıkmıyor. Onun dışında çok memnunum sprite'dan. Gövdesi hem plastik hemde metal aksamdan oluşuyor ama ben temizleme aşamsında makineyi parçalarını söktükten sonra tamamen selülozik tinere atıyorum 1 veya 2 gün kaldıktan sonra çıkarıyorum temizliyorum plastik aksamda herhangi bir erime çatlama veya bozulma meydana gelmedi.

Sorununuzu hava basıncı ve boya inceltme kombinasyonları deneyerek çözebilirsiniz.

Pistoleyi temizlemek için tamamen selülozik tinere yatırmanız gerekmez.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 07:35
benim soruma niye bir cevap yazan yok acaba??? demek ki memlekette paasche kullanan yok!!!!!
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 21
Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 08:51
Paasche VL tavsiye ederim. kısa bir süre kullandım, taş gibi aletti. #3 = medium kafa veya #1 = fine kafa işinizi görür.
Paasche VJR'de muhtemelen iyidir, badger 100G muadili. öyle pek kolay yedek parça isteyeceğini de tahmin etmiyorum.

Düzenleyen GokhanA
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 10:15
Arkadaşlar ben Badger 100 G kullanıyorum. Airbrush'ım dan son derece memnunum. Gerek yedek parça bulması olsun, gerekse bozulduğunda tamiri olsun hiç yolda kalmadım.     
   İlk kullanmaya başladığımda acemiliğimden iğneyi yamultmuştum. Sağolsun Tamer Özkan'a götürünce halleti.   Tabancayı 1 seneyi aşkın bir süredir yoğun olarak kullanıyorum. Yaklaşık 16-17 model 2 de diorama tabanı boyadım sadece 1 kere iğne değiştirdim. Onun dışında en ufak bir problemim olmadı. Aleti pek çok modelde ve farklı uygulamada "kullanan" bir insan olarak, herkese tavsiye ediyorum.   
   Yedek Parça bulmak konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, zira ithalatı yapıldığında yedek parçalar da fazlasıyla getirtiliyor.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 10:27
8 aydır Badger 200 parçası bekliyorum şahsen
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 10:28
Aztek kullanıyorum, mutluyum...
Consume Ergo Sum
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 10:38
Orjinalini yazan: Ares

8 aydır Badger 200 parçası bekliyorum şahsen

O halde bekleyiş yakında sona erecek. Yeni parti ithalatı bu ay tamamlanacakmış galiba.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
r.c.x
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı r.c.x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 12:08
Acemi olduğum içni sorularım basit gelebilir ama bilgi edinmek ve yanlış karar vermemek açısından size bişey danışıyorum.

Aşağıdaki airbrushlar arasındaki fark nedir.Testors blue mini kompresör için hangisini almak zorundayım.Yoksa bir fark yok mu?

IP
r.c.x
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı r.c.x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 13:03
Alttaki model kırtasiyelerde bile satılıyor.External mix oldugunu biliyorum,benim sorum teknik işleyişleri değilde aralarındaki fiyat farkının yuksek olması.
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 21
Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 18:12
kompresörünüz airbrush seçiminizi etkilemez. testors mini blue ile her tür airbrush'ı kullanabilirsiniz.

üstteki badger 100G = Üstten beslemeli, double action, internal mix (tetik hem hava çıkışını hem de iğneyi kumanda ederek uçtan çıkan boya miktarını ve havayı aynı zamanda ayarlar. hava ve boya airbrush'ın içinde birbirine karışır.)

alltaki daha basit bir alet = alltan beslemeli, single action, external mix. tetik sadece havayı kumanda eder. boya ve hava tabancanın dışında birbirine karışır. bana kalırsa modelcilik için alttaki yetersiz kalır. onun dışında evde başka hobi amaçlı boya işlerini yapabilirsiniz.
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 18:39
Üstteki modelle 1/144 ölçekli bir modele bile kamuflaj yapabilirsiniz.Haliyle fiyatı diğerine göre yüksektir.

Alttaki modelle ben bir zamanlar 1/48 bir uçağı ancak tek renk boyayabilmiştim.Tabi boyadan sonra üzerindeki bütün detaylar kapandı.Şimdilerde ise o modeli en azından 1 metre kanat açıklığı olan RC modelleri boyamakta kullanıyoruz.

Yani alttaki model plastik modelciliğinde bir işe yaramaz.....
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 20:01
zamanında alttaki dapanca ile 72 ölçek f-89 scorpion boyamıştım. üzerine de kurşun kalemle eskitme tadında birşeyler yapmaya çalışmıştım... filan falan. Müzedeki ara yarışmada 72 ölçek Junkers'e kaybetmişti 3.lüğü (Ey Tayfun' um Yaşar ne yaşar ne yaşamaz'ım kulakların çınlasın)
üstteki dapanca pek tabii ki en uygunu ancak alttaki ıkın kıkın bir işe yarar yine de.
saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 21:44
Üstteki iyidir süperdir ince çizgiler çizip imza bile atabilirsiniz :) ben kullanıyorum severim kendisini.
Tuna Onay
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 21:55
Üstteki tabanca bugün ortalama bir otomobile tekabül etse, alttaki ona kıyasla 20 senelik Lada olur :) Evet ikisi de yürür ama birinin sizi rahat ve düzgünce A'dan B'ye götüreceği kesindir, diğeri ise sadece yürüsün diye yapılmıştır.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
caanbash
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 40
Alıntı caanbash Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2006 Saat 00:58
Orjinalini yazan: Atilla Sülün

benim soruma niye bir cevap yazan yok acaba??? demek ki memlekette paasche kullanan yok!!!!!

HENÜZ yok, ekim başından itibaren kullanmaya başlayan biri olacak :)

Şöyle başlayım:

Aztek kullanan ve memnun olanlar, henüz benim başıma gelen şey kendi başlarına gelmediği için memnunlar.

1 ay kadar önce modeli boyarken 6 yıldır kullandığım (ve o saliseye kadar ÇOK MEMNUN olduğum) A470 kod numaralı edevatım "çöt" sesi çıkarmak sutetiyle kendini emekliye ayırdı... Modelin rezil kepaze olmasını bi kenara bırakalım, konu o değil... Dur ama bu önemliii. Aleti açmak durumunda kaldım modeli kurtarmak için, ve içindeki bir iki oynamayla modeli kurtaracak kadar düzelttim... İçerde 2 parça kırılmıştı!!! Neyse, ertesi gün ITM aranır direk, karşımdaki kişi bana "aa ama artık Azteklerin ömür boyu gövde garantisi yok ki" der...

Ben o Aztek'i
1. temizlemesi kolay;
2. ergonomik;
3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Ömür boyu garantili diye aldım

Nasıl olsa değiştirirler bi sorun olursa diye...
Testors'un kendisiyle görüştüm, içini öyle bir durumda açmış olmamı anlayışla karşıladılar ve garantinin 2003 yılı öncesinde alınan Azteklerde geçerli olduğunu söylediler. Hadi dediler gönderin bize... UPS ile 40 dolara mı ne gidiyo!!! Hadi ordan dedim ve Aztek'i kenara koydum.

Aztek benim 2. tabancamdı ve bana çok şeyler öğretti; onun öğrettikleriyle yeni bir airbrush arama-taramasına girdim... Elim bi kere alışmış yandan beslemeye, tek başına üstten besleme bana uymuyo, artı bakıyorum Paasche ve Badger gibi mükemmel tabanca üreten firmaların siteleri üstten besleme modelleri maketçilik için önermiyolar... Bir yandan da Badger 100'ün üstten besleme birçok alt modelini kullanan Türk modelcileri (ki bir çoğunun bu tabanca ile ne mükemmel eserler yarattığını her gün görüyoruz) Badger 100 diyor, başka birşey demiyor!

Benim kafa sağlam karıştı... Sağda solda bakarken ederken Aztek gibi yandan besleme modelleri düşünmeye başladım, çünkü yandan beslemede hem alt hem üst besleme kap kullanma şansı var... Bi yandan da fiyatlar devrede tabii; mesela Badger 360 denedim, hem alt hem üst beslemesi var ama canavar fiyatlı bişey!!! Sonunda Paasche V adlı bişey buldum... Setin içinde ince ve kalın uç, 3 şişe, hortum, kitap, ıvır, zıvır... Yandan besleme olduğu için Aztek'in eski üstten besleme kaplarını da kullanabilirim dedim... Sağdan soldan, yabancı sitelerden de hep iyi şeyler duyunca, burada da özellikle bu model için olmasa da Paasche için iyi yorumlar okuyunca...

Verdim siparişi...

Beklemedeyim şu anda, geldiğinde testlerini yapıp sizinle paylaşırım. Alet VL modelinin yandan besleme olarak yapılmış benzer modeli, onun için VL ile ilgili olarak yukarıda yapılmış olan yorum sanırım bunun için de geçerlidir. İçinden çıkan 2 ucun biri VL'nin ince ucu özelliklerinde, 2 numara ucu da VL'nin 3 numarasından az ince... Hem detay hem de genel boyama için uygun olduğu söyleniyor başka yerlerde, kullandığım zaman sizlere de söylerim.

Bu arada Felix airbrushlar için sorular olmuş, onu da bir arkadaş kullandı, sanırım 120 modelini kullanmıştı, 0,3 mm uçlu olanı, boya haznesi gövdeye pirinç bir bağlantıyla monte edildiğinden sağlam değilmiş ve kırılmış, onun dışında çok iyi olduğunu söylüyordu. Aynı markanın 0,2 uçlu olanı da var, uçlar birbirine uymadığından eğer farklı kalınlık isteniyorsa 2 airbrush almak gerekiyor. Fiyatları makul, ancak gözlerimin seçebildiği kadarıyla bu aletler Iwata taklidi. Iwata süperdir ama taklidi nasıldır bilemem. Bence başlangıç için 120 modeli iyi bir seçim olur, 1 mm'den ince atmak isteniyosa da sanırım 123 modeli uygundur. El ayak alıştıktan sonra daha iyi marka-modellere geçilebilir ki hırpalanan bu alet olsun; çok para verilip alınan kaliteli bişey değil. Şu da web sayfaları:

www.felix-tr.com

Aerograph ya da Devillbiss de muhteşem bir markadır bu arada ama üretimi durduysa yedek parça sıkıntısı başlayabilir yakında...

Ha bu arada "metal gövde" diye satılan aztek var ya, onun içindeki parçalar plastiktir, sadece gövde metaldir, ağırdır ama parçalar aynı kalitedir.

HATIRLATMA: ARTIK SATILAN AZTEK GÖVDELERDE ÖMÜR BOYU GARANTİ YOK, İÇİNDEN ÇÖT SESİ GELDİ Mİ BİTTİ O ALET, ALIRSINIZ YENİSİNİ... Benden söylemesi, alırken bir kere daha düşünün...

Umarım bu yazdıklarım birilerinin işine yarar.

Bir aydır airbrush seçecem diye kafayı sıyırmış olan maketçi, Aztekzede Çağın'dan selamlar...
"Hayatta en çok keyif alynan olay, birinin size 'yapamazsyn' dedi?i ?eyi yapmaktyr"
Walter Bagehot
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma