Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: Airbrush ! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Muratti
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Konu: Airbrush !
    Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 07:20
Kalite sırasında göre kötüden iyiye Humbrol, Badger ve Revell'in sifon beslemeli airbrushlarını kullandım. Badger' ı Revell' in önüne koymam, en basit modelinin olması idi.

Bauhaus' dan Proxon marka kompresörlü airbrush aldım ve sevine sevine eve koştum. Kutunun içinde solventle boyanın karıştırılması, airbrush temizliği vb bir sürü bilgi varken kutunun üzerinde "not for use with solvents" ifadesini okuyunca dünyam karardı. Götürüp iade ettim. :(

Sonuç airbrush' ım yok ve yepisyeni bir B-17G ile başbaşayım ve başlayamıyorum, kafayı yiyeceğim...!

Sorun airbrush da değil; hava kaynağını da almak lazım sonra.... offf yahu !!   :((
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 11:03
vallahi Murat bey tam ne anlatmak istediğinizi anlayamadm ama airbrush almak istiyorsanız badger ve aztek öneririm.Badger 100G(kendim kullanıyorum) 100 LG vs bir çok modeli var single double action isteğinize göre.Bunun yanında aztek lerde çok kaliteli makinalardır.Aztek A470 A430 gayet güzel makinalar diye duyuyorum çevremden.A470 mişin metal gövdelisi çıktı.O da önerilir.Ben pek anlamıyorum bu airbrush işinden abilerim daha iyi ve net bilgiler verecektir ama benim bildiğm genellikle kullanıldığını duyduğum modeller bunlar.Şimdiden kolay gelsin...
I feel the need The Need for Speed...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 13:05
a7778 kiti var bende.bu kitte kullanmıycağım tonlarca meme ve parça var ve a470 çıkıyor.a480de varmış sanırım.
bendeki ab krom kaplama ama kaplamasının bir iki yerine garip bi haller oldu matlaştı.bence plastik gövdeli bi aztekte aynı işi görür.
aztekin güzel yanı çeşit çeşit ucu sayesinde tek bir ab ile (a7778 için özellikle) bütün abler ile yapmak istediğiniz işi yapabilmeniz.fakat temizlenmesi çok zor.aslında pek temizlik istemiyo gibi gözüksede zamanla içinde birikiyor ve temizleyemiyorsunuz.içini parçalayamadığımızdan hep bir birikme oluyo ne kadar özenirsen özen.ayrıca sık kullanılan memeler hızla yıpranıyor çünkü plastikten yapılmışlar ve sanırım bunların bir tane 30 lira civarında.
ab ile resim yapmadığımızdan ben badger alınmasını tavsiye ediyorum.hem aztek kadar pahalı değil hemde ömürlük.bende en kısa zamanda bi 100lg alıcam ebayden.
solvent olayı maketçilikte tam bir kabuk ne neyi bozar bozmaz anlayamıyosunuz.ama bu abler hiçbişeyde bozulmuyo ben parçaları selülozik tinere atıyorum:)
kolay gelsin..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 13:13
Proxxon'u geri vermekle iyi yapmışsınız çünkü biz sorduğumuzda da "Asla selülozikle kullanmayın ömrünü yersiniz aletin" demişlerdi.

Benim tavsiyem bir şekil ekovatlı bir kompresör sahibi olup sonra rahat edeceğiniz bir airbrush almak. Başka yollar ne kadar ucuz ve genel çözümler sunsa da en evladiyelik çözüm budur. Ben bile henüz bir Badger 100G hacamat edemediysem (3 yıldır beraberiz, ilk geldiğinde memlekette Badger yoktu breh breh) demek ki alet sağlam, tavsiyedir.

Airbrush işini halledin de modelleri sürün piyasaya gözümüz gönlümüz açılsın.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 18:38
Sağolun var olun. Şimdi asıl uzmanlık sorusu (!) geliyor... Nereden bulacağım? Sağolsun Altıyol' daki bir üstadımız bana çok güzel bilgiler verdi ama telefonda olunca ve ben de not alma özürlü olunca uçtu gitti... :(

O gün ziyarete de gidemedik baskın misafir geldi... (Dananın sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş misali hiç de hazzetmediğim bir çift geldi. Sanki çok lazımmış gibi... "Maça gelmişlermiş" Ne bilsinler ki bu adam futboldan nefret eder ve Digitürk' ün her boyutu Lig TV hariç var...) Buradan özür diliyorum...
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 18:45
Badger için Tersane Model e bir bakın derim.Anasayfada dükkanlar kısmında adres ve telefonları olacak.....
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 23:21
Orjinalini yazan: seth

Badger için Tersane Model e bir bakın derim.Anasayfada dükkanlar kısmında adres ve telefonları olacak.....

Teşekkür ederim. Paasche veya Sata' ya göz dikmiştim ama sanırım bulabildiğimize fit olacağız artık...
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 00:46
badger 150 kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim...
üstelik çoğu zaman bırakın selilozik tinerle temizlemeyi selilozik ile inceltilmiş boya atıyorum boya daha atar atmaz kuruyo çok rahat çooook....
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 01:03
Hobici.com' daki fiyatlar sizlerin gözünde nasıl ? Yani Tamiya, Badger filan 130 Eurolara filan gidiyor...? Ne dersiniz ? Fiş almasak indirim yaparlar mı ?   :D
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 01:21
Orjinalini yazan: Muratti

Teşekkür ederim. Paasche veya Sata' ya göz dikmiştim ama sanırım bulabildiğimize fit olacağız artık...

Paasche VL ye sahibim. Ama tavsiye derseniz. Gördükten sonra sprite derim. Paashce ve Sprite için ITM ye bir bakabilirsiniz.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 01:22
ITM de aerograph sprite var hala.Benim ilk tercihimdir.Fiyatı 100 doların altında.
Yine ITM Paashe ve Aztek markalarının Türkiye distribütörü.
Adres dükkanlar bölümünde var.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 01:40
Orjinalini yazan: Muratti

Satayı unutun derim, model yapımına gelmez alet;
badger , Sprite , iwata yada paasche bakının
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 04:40
30 yildir airbrush kullanan biri olarak, tum sozu gecen sprite indan badger
ina nerdeyse tamamini kullandim.

Paashe in uzerine airbrush tanimiyorum, badger in kalitesi super olmasina
ragmen bakim, asinma ve dayaniklilikla ilgili cok narin kaliyor, oysa paasche
tas gibi desem yeridir. 94 de kabalcidan aldigim aleti kullanmaya
basladiktan sonra gicir gicir badgerimi emekliye ayirdim.
http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 05:38
Aerograph Sprite cihazının resmini aşağıya bastım.Temiz kullandığınız takdirde muhteşemdir.Bende yaklaşık 6 ay önce aldım.Daha tık etmedi.Üstelik ilk pistolem.Başka marka almayı kesinlikle düşünmüyorum.Şiddetle tavsiye ederim.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 16:18
OK... Sanırım ilk pro düzey airbrushımı alacağım bugün yarın...

Bir de ilginç mi desem, nostaljik mi desem; dün akşam eve döndüğümde postları okumak için açtığımda eşim sordu "hayırdır yine mi araba pasta cila hastalığın depreşti ?" dedi (car detailing forum üyesiyim aynı zamanda) Airbrush, maket filan diye izah edince "e senin var ya" deyip ardiye olarak kullandığımız küçük tuvalete daldı. Tangır tungur, şangır seslerini müteakip elinde bir kutuyla çıkageldi.

İçindekiler hoplamama neden oldu :

1- Badger marka amatör sifon tipi hiç kullanılmamış airbrush. (Daha kartonunda!)

2- 1/4 toplanmış 1968 imalatı Airfix Vickers VC-10 (BOAC renklerinde) !

3- Hiç el değmemiş 1971 Airfix DC-9-10 (Alitalia renklerinde)

4- E-3 Sentry AWACS' a ait decal sheet. (Bir iki tırtıklanmış)

4- Binbir emek yaptığım ve son finishingini yapmaya fırsat bulamadan kuzenimin p...nin parçaladığı Revell 1:48 Stuka' nın naaşı...

5- Italeri 1:72 C-160 Transall' ın bir kanadı.. (Gerisi nerede hiçbir fikrim yok)

6- Ne alakaysa sadece fuselage' ını topladığım ve gerisi olduğu gibi duran bir revell A321. (Aldığımın bile farkında değilim !!)

Ama en üzücüsü de maket yaparken kullandığım ayaklı dörtköşe büyütecimin çerçevesi dururken merceğinin olmaması. Ben de deli danalar gibi arayıp duruyordum... :o(

Biraz homurdanayım dedim hatun, "bu kadar meraklı ve titizdin de bu kutu 3 senedir o rafta duruyor niye arayıp sormadın?" deyip beni bir güzel haşladı ve susturdu. Ne diyeyim haklı... :-o

IP
Karakancalos
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 28
Alıntı Karakancalos Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2006 Saat 20:43
Merhabalar, daha konu hakkında çok yeni olmakla birlikte yanlış bir seçim/alım yapmamak adına bir soru sormak istiyorum. Dün kompresör bulabilir miyim diye perşembe pazarında dolaşırken Felix diye bir markayla karşılaştım. Hem sessiz kompresörleri hem de airbrush'ları var. Konu hakkında fikri veya bilgisi olan var mıdır acaba?
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2006 Saat 21:53
Buradaairbrushlar hakkında çok review var. Valla ben Tamiya Spray Works aldım ve gayet de memnun kaldım. Sırada bir tane de Iwata Eclipse olacak gibi görünüyor.

Düzenleyen Muratti
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2006 Saat 02:39
badger 100 g fine head ve 100 lg fine head arasında ne gibi farklar ve benzerlikler var acaba? benim bildiğim 100 lg de tetik önünde bir ayar vidası var. bu ne işe yarıyor? bir de devilbiss var marka olarak. bunlar nasıl?
IP
Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04