Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: boya sökme sorunu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
backdoor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 9
Alıntı backdoor Cevaplabullet Konu: boya sökme sorunu
    Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 20:32
Merhabalar,

Fırça ile başlamış olduğum gemi yapımına air brush ile devam edince ortaya kötü bir sonuç çıktı. Maket üstündeki boyayı komple sökmek için tavsiyeleriniz nelerdir? Fren hidroliği bu konuda bir çözüm mü? Eğer çözüm ise bir tekniği var mıdır yoksa direkt allah ne verdiyse girişecekmiyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
IP
tansel yılmaz
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 56
Alıntı tansel yılmaz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 20:49
geçmiş forumda bu konu enine boyuna çok defa ele alınmıştı. ama onları okumamış olabilirsin tabi.
bana göre en temizi hidrolik metodu.bulabileceğin en ucuz hidroliği al.annelerin kullandığı 1 milyonculardada satılan plastik saklama kapların birine boşalt, yani kendine bi hidrolik havuzu oluştur. o çalışma odanın bi köşesinde dursun daima. boya sökmen gerektikçe at içine bir gün beklet. sert bi fırçayla buyayı iyice temizle.bukadar.
birde sitinca var,ama fiyatı pahalı olduğundan hiç deneme gereği duymadım,kullanan arkadaşlar daha iyi bilir.hidrolik her deliğe gireer. içine sızmaması gereken durumlarda sitinca en iyi çözüm olur
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 20:58
en iyi çözüm bence de fren hidroliği, herhangi bir benzinciden 3 dot(derecesi bu)hidrolik alın. bunu tansel beyin dediği gibi bir havuzun icine atin ama odanizin herhangi bir köşesinde durmasin. Solunması ve ele bulasması durumunda oldukca zararlı. Bildiğim kadarıyla deriyi tahriş ediyor. Yaklaşık 1 gün bekledikten sonra bir diş fırçası ile makete girişin. Ama benim tecrübe ettiğime göre hidroliğin yapıştırıcıyı da çözme etkisi mevcut. Bu yüzden modelin ustundeki küçük parçalara dikkat edin
Kolay gelsin..
feed the troll
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 21:06
Hidrolikle işlem yaparken eldiven takın. Bir de elinizdeki parça kapalı, yapıştırılıp kutu gibi olmuş bir parçaysa, sökmeniz gerekebilir(uçak gövdesi, tank gibi). Fren hidroliği çok ince olduğu için bulduğu her girintiye, deliğe girer. Eğer düzgün temizlenmezse, siz boya atarken girdiği yerlerden biraz biraz çıkıp boyayı bozabilir.

Temizlerken de söylenildiği gibi diş fırçası, sonra da ılık su+ sabunla cillop gibi oluyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 21:15
Erhan abi bir ara Mr Muscle Fırın temizleme köpüğü yazmıştı. Denedim sonuç başarılı. Tabii yine sağlık bakımdan emniyet gerekiyor.
IP
prince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 54
Alıntı prince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 21:40
mr muscle cok ıyı tecrubeyle sabıt ama cok zararlı bır madde yaparken eldıven gozluk maske sart
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 21:42
Kulaklarım çınladı

Mr Muscle işi yarıyor, her büyük markette bulunmakta.
Boyası çıkacak parçaları bir torbaya ya da kaba koyun, üzerini kapatacak şekilde köpükle kaplayın ve bir süre unutun. ara sıra hatırlayın da kontrol edin. Demlendikten sonra, inatçı boyaları diş fırçası ile temizleyin. Çalışırken eldiven giyin, buharını solumayın...

KOlay gelsin

IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 23:17
Keske boyanin cinsini ve ne kadardir yuzeyde oldugunu da yazsaydiniz cok kurumadiysa daha basit malzemelerde cikarabilir.
Mr Muscle ve poset yapcaksaniz dis fircasini posetin icine koyup agzini kapayin fircalama isini posetin disindan yapin
hem kokudan hemde fircanin sicrattiklarindan kurtulun.

Düzenleyen SLAVE
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
backdoor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı backdoor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 23:42
Cevaplar için teşekkürler. Boya humbrol enamel. Fırça ile uygulanmış kısmı yaklaşık 7 aydır!!!!(Askere gittiğim için) yüzeyde durmakta. Airbrushlı kısım ise 2 haftalık bir süredir yüzeyde.

Düzenleyen backdoor
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 02:44
Stinca iyidir ama oda hidrolik gibi her deliğe sızar.
Hidrolik fren yağının buharlaşması zor.Odanızda durmasının büyük tehlike arzettiğini sanmıyorum.Ama kıllandıysanız iş bittikten sonra kendi kabına koyup saklayın.
Bilinçsizce haldır huldur hidrolik kullandığım günlerde ne eldiven kullandım nede maske.Elim tahriş olmadı.Ama meret çok sıvaşkan.Ameliyat eldiveni gibi bişi kullanmak içinizi rahatlatmak açısından faydalı olur.
Bünyeden bünyeye farklılıklar olduğundan bana etki etmeyenin sizide etkilemeyeceğini idda edemem.Hem belki bu saattten sonra bendede bi araz çıkabilir.
Madde kesinlikle maket yapıştırıcısını sökmez.Ama uhu vs yapıştırıcıyı söküyor.Yapıştırma konusunda variyeteye girmeyip maket yapıştırıcısı kullanıyorsanız tek korkunuz parçanın kırılması ve lavabo deliğine düşmesi olur.Tıkacı kullanarak bu sorunu halledersiniz.
Su ile temas eden hidrolik özelliğini kaybeder.Dikkatli kullanın.
Temas etmediğim tavsiyelere aynen katılıyorum.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 03:34
Stinca her delige sizdiktan sonra Allah'tan ki ucar gider. Yani tekrar boya yaparken surpriz cikarmaz..

Ama pahalidir hidrolige oranla

Mr Muscle denemedim, Erhan Bey amca iyidir diyorsa iyidir (olur oyle , destek atarim bazen forumlarda )
IP
backdoor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı backdoor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 20:31
Herkese cevapları için teşekkürler. Malzemeyi fren hidroliği sosuna yatırdım. Allah ne verdiyse girişme modum on (tabii eldiven ve maskeyle)
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 20:54
fren hidroliğinin oranı dot 3 değil mi?
IP
backdoor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı backdoor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:00
Evet Castrol DOT 3.Aslında aralarında ne fark var bilmiyorum ama judas beyin yönlendirmesi ile onu aldım.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:10
Ayar farkı var dot3 ve dot 4 arasında . Dot4lerin plastiği bozduğu rivayet edilir fakat hiç ispatlandığını görmedim. Typhoonun da ifade ettiği gibi, fren hidroliğinin araçlarda saklandığı yerin plastik olduğu düşünülürse sadece rivayet olma olasılığı iyice güçleniyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:31
Arabada hidroliğin konduğu yer plastiktir ama o plastik maket plastiğinden farklı yapıdadır.Tıpkı selülozik tinerle erimeyen pistolelerde olduğu gibi.
Dikkat etmeden aldığım bir hidrolik (gerçi hala pek bakmam)maket parçalarını un ufak etti(1 hafta kadar bi sürede),kanopinin şeffaflığı kalmadı.
Sizin anlayacağınız rivayet filan değil.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:48
Orjinalini yazan: Emroglan

Ayar farkı var dot3 ve dot 4 arasında . Dot4lerin plastiği bozduğu rivayet edilir fakat hiç ispatlandığını görmedim. Typhoonun da ifade ettiği gibi, fren hidroliğinin araçlarda saklandığı yerin plastik olduğu düşünülürse sadece rivayet olma olasılığı iyice güçleniyor.

dot 4 denendi ve diyeceğim şu ki maketin dot 4 fren yağında 30 dk dan fazla tutulmamasında fayda var. fren yağını ilk denemem dot 4 ile oldu. O da tabii sipariş ile geldi. neyseki maket denemelik idi 1 saatlik bekleme süresinden sonra kiti çıkardığımda plastik yumuşamaya başlamıştı bile. yalnız dot4 boyayı daha hızlı çözüyor boyasını çözmek istediğiniz kitlerde kulak temizleme çubuğu ile kullanın birkaç dk içerisinde anında çözüldüğünü göreceksiniz.

Düzenleyen ardeth
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04