Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Eleştirin Öğretin Yuhh Çekin Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
sezer
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 36
Alıntı sezer Cevaplabullet Konu: Eleştirin Öğretin Yuhh Çekin
    Gönderim Zamanı: 12/08/2006 Saat 07:11
Evet en sonunda bitti.Bir tazegül olarak her türlü eleştiri ve tokata hazırım sizce nasıııll ne yanlış aha da burdalar ve ne yazık ki air brushım yokk İdris Bey almalısın dioo.

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/08/2006 Saat 07:20
fotoğraf makinesinden sonra doğru şekilde yapıcı eleştiri yapılabileceği kanaatindeyim.
saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
sezer
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 36
Alıntı sezer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/08/2006 Saat 07:24
EEE doğru onuda halletmeliyimmm
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/08/2006 Saat 08:16
Elinize sağlık,bence airbrush ile birlikte birde fotoğraf makinesi şart :)
Tuna Onay
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/08/2006 Saat 19:22
Başlığınız ilginç olmuş ama ben katılmıyorum. Ben ce önemli olan neyi nasıl yaptığınız ve millet ne derden ziyade sizin bu işten aldığınız keyif daha önemli.
İyi işler çıkarmaya başlayınca güzel yorumlar da almaya başladığınızda bu iş çok daha güzel bir hale geliyor.
Sevgilerimle.
ex copilot.
IP
desert-rat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 297
Alıntı desert-rat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/08/2006 Saat 00:29
eleştiri konusuna pek katılmıyorum, çünki siz özveri ile çalışıp eserinizi yapmışsınız daha ne olsun. Ayrıca tevazu gösterip bizlerle paylaşıyorsunuz. Bir yarışmada değilizki eleştirelim, bize keyifle seyretmek düşer. Ayrıca kedi erişemediği yere bugün cuma dermiş...Sizin içinize sindiyse zaten güzeldir.Güzelde olmuş ellerinize sağlık.
4 EVR COOL
IP
elbe1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 149
Alıntı elbe1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/08/2006 Saat 01:00
Selamlar;
Öncelikle iyi bir fotoğraf makinesi ile çekilmeli; bunda hepimiz hemfikiriz...:)
Özverili ve ciddi çalışıldığı belli oluyor; elinize sağlık...
Ayrıca, eleştiri iyidir ama tokat'a hayır!:))Paylaşmak, bazen içinden çıkamadığınız sorunları hemen çözüverir...

Paylaşacağınız daha çok model görmek dileği ile...:)

iyi modeller
elbe 1
"Sarı 14, ordaydı..."
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/08/2006 Saat 02:03
Merhabalar,

Düzgün maket yapamayan ve bir modelcinin izlememesi gereken bütün yollara girip yanlışlar yaparak patlayan bendenizin de izninizle bir iki kelamı olacak. "Ben yaptım siz yapmayın" tavsiyeleri de diyebiliriz, ukalalık gibi olmasın (Ben büyüklerimi dinlemedim patladım o bakımdan söylüyorum).

Birincisi, bu bir hobi. O yüzden tamamen sizin bireysel keyfiniz ve zevkiniz doğrultusunda şekillenmesi gereken bir şey. Elalemi kafaya takar, hobi olan bir konuda aşırı hırslanırsanız hobiyi kendinize zehir edersiniz. O bakımdan eleştirin tokatlayın demeyin lütfen. Siz burada yarış yapmıyorsunuz, birilerine ürün üretmiyorsunuz. O yüzden keyfinize bakın, söylenenleri değerlendirin ama unutmayın ki bir insan sizden uzun süre model yapıyor diye sizi ezme hakkına sahip olmaz.

Bu hobide devam etmeyi düşünüyorsanız, İdris'in de dediği gibi bir pistole+kompresör almak ve belirli yatırımları yapmak yararınıza olacaktır. Başlangıçta bunlar maliyetli şeyler, ama bir fabrika kurmak gibi düşünün. Yaptığınız yatırımla doğru orantılı üretim kaliteniz ve hızınız artar, daha kolaylıkla daha güzel şeyler yaparsınız, sonuçta hobinizden alacağınız keyif de artar. Ama gelip geçiçi veya "yok çok zaman ayıramam" diyorsanız, bence büyük yatırımlara girip ziyan etmeyin. Bugün pistole+kompresör dediğiniz 300 YTL üstü bir yatırım demektir, bunun boyası verniği şusu busu derken fiyat da artacaktır. Nasıl bir yol izleyeceğinize karar verip planlı hareket edin. Yoksa boşa çok para harcar, çok pişman olursunuz (yanlış ve gereksiz malzeme alır, yapamayacağınız kitlere saldırır, ucuzu varken pahalısını alırsınız... çok boşa para harcadım, çok pişman oldum)

Başka vereceğim bir tavsiye de, modelcilik işini planlı yapmanız (bakınız bendeniz plansızca her şeye saldırdım, bir dolap dolusu bitmemiş modelden başka bir getirisi olmadı, üstelik hala maket yapamıyorum). Bir anda hevesle her şeyi deneyip her şeyi yapmaya çalışırsanız (bakınız ben) sonuçta öncelikle ardarda düşkırıklıkları gelir, ardından da maketlere "nasılsa olmayacak" diye el sürmeye korkar hale gelirsiniz. Bu acemi bir sürücünün üç gün araba sürdükten sonra kendine güveninin gelip kendini bir Schumacher zannetmesine benzer. Bu yüzden kendinize çok yüklenmeyin, modelcilik fazlasıyla tecrübe ve el alışkanlığına dayalı -bence-, bu bakımdan azar azar deneyerek, her yeni maketinize bir şeyler katarak gidin. ASLA ama ASLA bir seferde her şeyi yapmaya çalışmayın (çünkü ben çalıştım, olmuyor, hep hata yapıyorsunuz ve o model çöpe gidiyor).

Son verebileceğim tavsiye de bolca araştırmanız, okumanız ve her zaman keyif almanız. Bir de sabırlı olmak tabii (ben sabırsızım ve çok cezasını gördüm, hep batırırım bu yüzden,baktını sarpa sarıyor bırakın modeli bir süre sonra yapın ki sabırsızlıkla bir şeyleri batırmayın).

Dilerim ukalalık gibi almazsınız, ben sadece kötü örnekten yola çıkarak yapmamanız gerekenleri ve gördüğüm kadarıyla yapılması gerekenleri genel hatlarıyla iletmeye çalıştım. Tecrübeli arkadaşlar hatalarımı düzeltsin lütfen.

Aramıza tekrar hoşgeldiniz diyorum... İyi modeller!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 17:32
Tespitlere aynen +1 deyip beni de katınız lütfen...

Ben bazen sırf o maketi toplamak istiyor ve ne iç detay, ne eskitme ve ne de dış boyaya girmeden bir solukta topluyorum. Benim elimi ve kafamı meşgul edip mutlu olmam amaç; kimseye kendimi veya işimi beğendirmeye uğraştığım yok.
Bazen de abartıp pilotun 2 günlük sakalını bile büyüteç altında boyuyorum. (Bir keresinde bir yerlerde okuyup 2. Dünya savaşındaki USAF pilot yaş ortalamasının 23 olduğunu okuyup elimdeki P51D Mustang' ın pilotunun suratını sivilceli yapmaya kalkışmıştım!!! Dikiş iğnesinin ucuyla Testors skin ile scarlet red' i karıştırıp çocukcaazın alnına birkaç sivilce oturtmuştum.) Neymiş gerçekçi olacakmış. Hanım "acaba hangi belirtiyi beklesem de ambulans çaırsam; gencecik dağ kibin kocam getttiiiii" gibilerden yüzüme bakıyordu... :D
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 20:39
Idris bey airbrush'ı teklif ettiyse o zaman montajda bir sorun yok demektir.

Orjinalini yazan: Emroglan

Merhabalar,

Elalemi kafaya takar, hobi olan bir konuda aşırı hırslanırsanız hobiyi kendinize zehir edersiniz. O bakımdan eleştirin tokatlayın demeyin lütfen. Siz burada yarış yapmıyorsunuz, birilerine ürün üretmiyorsunuz. O yüzden keyfinize bakın, söylenenleri değerlendirin ama unutmayın ki bir insan sizden uzun süre model yapıyor diye sizi ezme hakkına sahip olmaz.

Haklısın. Nitekim elimde bu yüzden ıdristen satın aldığım ikinci el stoğu birikti. Sıfır maket yapamamaz oldum. Artık öylesine toparlayıp bir kenara kaldıracağım. Sonuçta hobi.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 21:15
Biri bitmeden birine başlamak gibi nefret ettiğim huyum yüzünden tamamlanmamış maket sayısı bitenleri katladı, sonradan devam etmek bazen sıkıcı geliyor daha fazla maket almayacağım demek bende işe yaramıyor dün yine sipariş verdim bugün artık birşeyler yapıp kendimi kurtarma çalışmalarına başlayacağım,en güzeli sadece bir modeli seçip hazırlıkları ona göre yapıp yavaş yavaş,sabırla bitirmek,yada varsa bunun bir ilacı söyleyin :) bu arada Sezer bey hadi çekin net fotolarda emeğinizin ve sabrınızın sonuçlarını zevkle izleyelim.
Tuna Onay
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 21:48
Ben kendi adıma rekora gidiyorum. Nisan başından beri sadece bir maket aldım ki oda 6 ytl idi. Fiyatı yüzünden dayanamadım.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 22:54
Eh o da bitmek üzere zaten :)

en doğrusu bir maketi alıp bitirip sonra yenisini almak.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 23:01
Bekleyen diğer 22 taneden söz etmedim ama :D

Düzenleyen oy61
Hayat bos!!!
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 23:24
Orjinalini yazan: oy61

Bekleyen diğer 22 taneden söz etmedim ama :D

"OY" dedirttiniz hakikaten ! 22 tane bekliyor mu ciddi ciddi yoksa espri mi ???
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2006 Saat 23:40
Yapım aşamasında olan 3 tane modelim var. Hiç dokunmadığım ise 19 model var. Bunlar bitene kadarda almamak için kendime çok büyük bir baskı uyguluyorum, umarım böyle devam edebilirim. Ama bir ara herkesin stokların fotoları koyduğu topicteki üstadların stoklardan sonra benim 22 model küçük bir birikim :)
Hayat bos!!!
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 02:06
Orjinalini yazan: oy61

Ama bir ara herkesin stokların fotoları koyduğu topicteki üstadların stoklardan sonra benim 22 model küçük bir birikim :)

Osman sana nacizane bir tavsiye.Stok yapmak yerine model yapmak daha mantıklı bir davranış.Daha önce bu şekilde stok yapmış bir kaç arkadaşımız ellerindekileri satmaya uğraşıyor.Her geçen gün yeni ve daha iyi modellerin piyasaya çıktığınıda hesap etmek lazım.Arkadaşım listeyi hazırlıyor.Eğer içinden istediğin olursa haberim olsun....
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 03:31
Nesimi abi işte bende stoktan kurtulmak için model alımını durudurdum. Ama güzel kitlere hiç bir zaman hayır diyemem. Listeden benimde haberim olsun :)
Hayat bos!!!
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma