Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: gözüme selülozik tiner sıçradı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: gözüme selülozik tiner sıçradı
    Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 04:17
abiler 5 dakika evvel gözüme bir miktar selülozük tiner sıçradı. olay şöyle geröekleşti,

tiner dolu kapta airbrushı yıkıyorken (ki bu da ayrı bir hikayen,n konusu) yanlışlıkla tetiğe basmamla hortumda kalan hava tiner dolu kavanoza gitti. Tabi kavanozdaki tiner de benim suratıma ve gözüme.

Tabi direk lavaboya koşup bol suyla yıkadım. Lensleri zamanında çıkarmamış olsam eriyip gözüme yapışmaları içten bile değildi. Şimdilik gözümde hafif bir kzıarıklık var.

Basına böyle bir olay gelmiş olan ve yan etkisiydi önlemiydi bilen varsa dinlemek isterim.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 04:45
ceki gecmis olsun

sanirim ilk etapta yapilacaklari yapmissin. bir sure daha kizariklik gecmezse bir hastaneye gorunmen gerekebilir.

ilerisi icin onlem olaraksa koruyucu gozluk ve daha fazla dikkat onerilebilir sanirim.
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 05:08
Ceki geçmiş olsun.İyi ki lens takıyormuşsun.En azından bir koruma sağlamış.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
z edition
Üye
Üye

Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 06:26
yok ömer ceki lensleri o sırada çıkarmış keza çıkarmamış olsaydı tiner onları eritip gözüne yapıştırabilirdi. Gerçekten allah korumuş çok geçmiş olsun ceki. Bende geçen gece ev halkını rahatsız etmeden tabanca temizlemeye çalışıyordum banyoda akan suyun altında tiner ile temizlerken kolum tiner tenekesine çarptı gece gece gürültü olmasın diye yakalamak için hamle yapınca kenarda şarjda duran traş makinasının üzerine devrildi. Allahtan içinde çok tiner yoktuda ağzından dökülmedi yoksa gece gece çıkan hadiseyi düşünmek bile istemiyorum..
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 505
Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 06:30
çok geçmiş olsun dikkat etmek lazım...
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 07:03
ceki bey geçmiş olsun sadece kizariklik ta olsa bir doktora gorunmekte fayda var bence, komple akriliğe gecin en iyi onlem.
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 08:12
Geçmiş olsun Ceki.. ucuz atlatmışsın. Tabii ki biraz kızarıklık normal, inşallah sabaha geçer. Yoksa bir göz doktoruna gitmekte fayda var.

Hemen bir tecrübe aktarayım: Airbrushların cazibe ile çalışan (gençler için: kavanoz değil de üstten doldurmalı kaplar) kapları kullanırken, "boyayı iyi atmıyor, uç iyi yerleşmemiş; biraz gevşeteyim de iğnenin pimini iyi itsin" gibi bir düşünce ile ucu azıcık gevşetip tetiğe basarsanız hava aynen kabın dibine veriliyor ve kapta oluşan fokurdama boyayı sağa-sola sıçratıyor. Yakında göz filan varsa bundan nasipleniyor.

Son cümle de az kalsın tarafımdan yaşanacaktı ama şans eseri kıta sahanlığının dışında bulunuyordum!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 08:30
Arkadaşlar herkese çook teşekkür. birşeyimiz yokmuş çok şükür
Orjinalini yazan: Korkut

Hemen bir tecrübe aktarayım: Airbrushların cazibe ile çalışan (gençler için: kavanoz değil de üstten doldurmalı kaplar) kapları kullanırken, "boyayı iyi atmıyor, uç iyi yerleşmemiş; biraz gevşeteyim de iğnenin pimini iyi itsin" gibi bir düşünce ile ucu azıcık gevşetip tetiğe basarsanız hava aynen kabın dibine veriliyor ve kapta oluşan fokurdama boyayı sağa-sola sıçratıyor. Yakında göz filan varsa bundan nasipleniyor.

Korkut abi başıma gelen aynen buydu.

Arkadaşlar göz doktorundan geliyorum. Akıllarda bulunsun, dünya göz hastanesi 24 saat açık imiş.
BU arada sorumlu modelci olarak işin, biyolojisini de öğrendik.
Göze japon yapıştırıcısı sıçrar ise, çok korkmaya gerek yokmuş. Japon ıslak yüzeye yapışmadığı için, göz üzerinde kendi içinde bir zar şeklinde kuruyup, göz üzerinde oynarmış. Bunu lens çıkarır gibi çıkartıyorlarmış. Çok büyük problemler olmuyormuş. Ancak, birbirine yapışan kirpikler malesef kesiliyor.

Göze tiner sıçramasında ise, tiner buharlaşırken ortamdaki suyu da beraberinde buahrlaştırdığından, gözü kurutuyor ve bu kuruma yanma gissi yapıyormuş. Bu durumda yapılması gereken direk bo lsuyla yıkamak, ki kuruyan göz ıslanınca, tekrar rahatlıyor.

Bu arada benim göz doktoruna gitmemin asıl sebebi, diğer gözümün mikrop kapıp 2 gündür batıyor olması. Tİner de diğer göze sıçrayınca hadi gidelim bitsin oldu. Yoksa tinerin etkileri yarım saat içinde geçti.

Düzenleyen CErginbas
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 08:39
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:59
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 18:13
Buradan çıkarılacak en büyük ders model yaparken acele etmemek. Bak Spitfire'ı 2 günde bitirecem diye gençliğini heba etmekten falan bahsediyordun ve az kalsın gözün gidiyordu. Aman diyim daha yeni başladığın ve çok güzel gittiğin bu hobiyi kabusa çevirme. Modelleri bir an önce bitirmek için değil, olabildiği kadar zevk almak için inşa et. Sonuçta bu bir hobi ve sen meslek olarak ya da para kazanmak için yapmıyorsun bunu. Işık hızıyla model bitirme çılgınlığı malesef bu forumda gittikçe yayılmaya başlayan bir hastalık olmaya başladı ve gördüğüm kadarıyla bundan birçok kişi etkileniyor. Aman dikkat.
I'd Rather Be Flying...
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 18:28
Tiner işini açık alanda(balkonda) yap ve de kavanozu yere koyup temizleme işlemini öyle gerçekleştir. Kavanozu yere koyup çömelir vaziyette yaparsan tehlikesi az olur. Yanılmıyorsam sıçrama olayından temizleme işini masa üstünde yaptığını anlıyorum Bir de tiner dolu kap derken? yani geniş ağızlı kap mı? neyse dikkat derim. bu arada Levent abinin de son cümlesine katılmadan edemiyorum. Sonuçta bir hobi.
IP
tansel yılmaz
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 56
Alıntı tansel yılmaz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 20:33
ceki bey aynı şey banada oldu. ve benim gözümde lenste yoktu. ilk anda çok panik oldum.bildiğim bütün küfürleri ederek kendime lavaboya koştum.bolsuyla yıkayıp ne olcak diye bekledim,kızarıklık ve yanma oldu tabi. ama sabaha bişeyim kalmadı.ama gözün neresine ,ne miktarda sıçradığına bağlı olarak etkisi değişebilir elbet.ama anladığım, göz nekadar yumuşak bi doku olsada kendine göre bi dayanıklılığı var,plastik gibi erimiyor yani:). ama kendi gözümü muaynede ettirmedim. bi leke meke varmıdır, ilerde bi arıza çıkar mı bilmiyorum. sen gene de bi baktır,benim gibi ihnal etme. geçmiş olsun..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 21:02
Ceki çok geçmiş olsun. Benim de zamanımda gözüme benzin sıçramıştı, nasıl felaket bir şey olduğunu anlayabiliyorum.

Burada denilenlere ek olarak bir iki şey daha söyleyeyim. Birincisi gözünüzü bol suyla yıkarken sakın ola sabun gibi başka bir şey kullanmayın. Yoksa zaten tahriş olan gözün tahrişini arttırmak gibi bir riske giriyorsunuz. İkincisi de, tinerin verebileceği zarar kadar, tiner tahriş ettikten sonra oluşacak mikrop kapma riski. Bu bakımdan ne kadar tahriş olduğunu bilmiyorsanız, emin değilseniz doktora hemen görünün. Benim gözüm iyice kızarıp şiştiği için doktora gitmiştik, bu riske karşı 15 günlüğüne damla vermişti.

Tekrar geçmiş olsun, aman dikkat diyeyim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 00:19
Hiç unutmam bundan 4 yıl önce kardeşim Tamiya spreyle RC kaportası boyarken nasıl olduysa Silver boya suratına gelmişti. Bende o sırada odamda maket yapıyordum. Can havliyle banyoya doğru koşerken bende panikledim. Yüzü tamamen silverla kaplanmıştı. Gözünü açamıyordu. Hemen musluğun başında bol suyla giriştik yıkamaya. Ondan sonra hemen taksiyle acile fırladık. Beyfendiyi yatağa uzatıp tepesine bir serum bağladılar. Bu serumun ucunu da bana tutturup kardeşimin tam gözüne nişanlayıp yarım metrelik bir mesafeden nokta atışı yaptırdılar. Koca serumu damla damla zerkettim biladerin gözüne. Düşünsenize gözünüze yarım metreden buz gibi serum damlası damlıyor aralıklarla. Epey sıkıntı çekmişti.
Neyse sonuç olarak o serum gözün içindeki tüm silver boya zerrelerini gözün yanından akıp gitmesini sağladı. Son olarak, doktor kardeşimin gözünü ve etrafını iyice temizleyip bizi eve gönderdi. Kardeşim iki gün kıpkırmızı gözle dolaştı. Daha sonra geçti.
I'd Rather Be Flying...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 02:50
Zırh takın en iyisi.Ben 4-5 derece miyop olduğumdan zaten korumalıyım .
IP
Unimog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70
Alıntı Unimog Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:25
Valla cümleten geçmiş olsun....
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:28
Orjinalini yazan: İDRİS

Zırh takın en iyisi.Ben 4-5 derece miyop olduğumdan zaten korumalıyım .

Bende 9.5, 8.5 numara miyop olduğumdan, tiner vız gelmiş olabilir.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:33
Zırhtan kastım gözlük.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder