Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yarışma ve Sergiler
 Modelsitesi Forumu : Duyuru ve Uyarılar : Yarışma ve Sergiler
Mesaj icon Konu: Efes Yarışmasında Fiyasko!... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
cetinsarf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 21
Alıntı cetinsarf Cevaplabullet Konu: Efes Yarışmasında Fiyasko!...
    Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 02:56
    Arkadaşlar. Efes Pilsen Maket ve Obje Yarışmasının ardından yaşadığım elim olayı sizlerle paylaşmak istedim. Uzunca bir zaman ve emek harcadığım bateri seti geri geldiğinde parçalanmış vaziyetteydi. Organizasyonu yapan şirkete attığım maile cevaben suçu kargo şirketlerine yükleyen alakasız bir mail geldi. Halbuki maketim geri geldiğinde karşılaştığım görüntünün kargo ile ilgisi yoktu. Maketi daha küçük bir kutuya sığdırabilmek için parçalamışlar. Ayrıca bazı parçalar da eksikti (Tabure gibi???) Eğer becerebilirsem size önceki ve sonraki fotolarını yollayacağım. Varın siz karar verin !...

Düzenleyen cetinsarf
www.orcamodels.ws.tc
IP
SADAK taşıyıcı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 86
Alıntı SADAK taşıyıcı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 03:18
rezalet GEÇMİŞ OLSUN. Milletin makete bakış açısı bu herhalde,yazık çok yazık.Tekrar geçmiş olsun.........
IP
cetinsarf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cetinsarf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 03:27
    Teşekkür ederim. Olur da bir gün keyfim yerine gelirse efes logolu herşeyi boyayıp yeniden toparlamayı düşünüyorum. Ama Efese de konu ile ilgili bir posta atma niyetim var tabi. Aslında bu gibi durumlar için başvurulabilecek başka yer var mı merak ediyorum. Organizasyon şirketinin bu amatörlüğün cezasını çekmesini isterim. =(
www.orcamodels.ws.tc
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 04:00
Geçmiş olsun paket nekadar güzel bir titizlikle gönderilmiş bir okadarda kötü geri gelmiş.
Tuna Onay
IP
desert-rat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 297
Alıntı desert-rat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 07:26
Dostum öncelikle geçmiş olsun.. Okadar emek harcayıpta ürettiğiniz maketin bu hala getirilmesi gercekten çok üzücü. Böyle olaylar insanın modelciliğe karsı olan şevkinide kırıyordur muhakkak. Bende sizin yerinizde olsam sonuna kadar hakkımı ararım ve bencede arayında çünki emeğinize karşı yapılmış bir saygısızlık olarak görüyorum olayı.Muhakkak hakkınızı araya bileceğiniz bir yer vardır. Herşeydek önemlisi elinizde bariz görünen delilleriniz var.Sonuna kadar üstüne gidin derim.Saygılar...
4 EVR COOL
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 08:33
geçmiş olsun organizasyon şirketi efes ise işin zor malum büyük şirketlerin büyük avukatları vardır...

tavsiyem öncelikle kargo şirketi ile ilgili olarak tüketici haklarına başvur ayrıca bir avukattan ''emniyeti suistimal neticesinde mala zarar verme suçu ile ilgili bilgi al'' eğer kapsamda tutmayı başarırsan avukat aracılığıyla noterden protesto çektir olmazsa... yani olumlu yanıt alamazsan cumhuriyet savcıları her vatandaşa hizmette yerindelerdir. bu konu ile ilgili ne yapmak istersen arkandayım... elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım...

kanuni boyutu bu birde sevgili tamer özkanın yaptığı dioramayı görünce gaza gelmiş ve seneye böyle bir aktivitede yer almayı can-ı gönülden istemiştim ama bu saygısız hareketten ötürü protesto ediyorum ve kesinlikle katılmayacağımı bildiriyorum...
diğer modelcilerde böyle yaparsa senin adına özür alırız sanırım
nasıl yeterli mi?

ayrıca ogün abi bak senin modeller benim sergide bu hale gelmemişti:)
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 08:55
Böyle bir terbiyesizlik olamaz. Umarım efes firması sizin uyarınız üzerine organizasyon firmasına bir çeşit yaptırım uygular.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 09:35
çok üzüldüm maketinizin geldiği hali görünce...ancak yarışmaya katılma şartnamesini hatırlatmak isterim...orada maketinizin başına gelebilecek herhangi bir hasarın sorumluluğunu organizasyondan alan bir madde var. Her zamanki gibi sırtlarını sağlam duvara yaslar bu büyük abiler. Bide size hukuki olarak bi tiyo veriyim, itirazınız etkisiz kalababilir çünkü organizasyon katılımcı maketlerinin kullanım haklarınıda aldığını beyan ediyordu zaten...burada komik olan, acaba elemanlar bu kullanım hakkını ciddiye alıp baterileri ve zilleri kullanmayamı kalktı ne?
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 09:43
Orjinalini yazan: YODA

çok üzüldüm maketinizin geldiği hali görünce...ancak yarışmaya katılma şartnamesini hatırlatmak isterim...orada maketinizin başına gelebilecek herhangi bir hasarın sorumluluğunu organizasyondan alan bir madde var.

eee işin bayağı zor bundan haberim yoktu...
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 19:48
Modeliniz için çok üzüldüm. Benim modelim geri bile gelmedi. Parçalanmış bir şekilde gelmesindense gelmemesini tercih ederim. Çünkü sizin modelin halini görünce çok canım sıkıldı. Bundan sonra asla böyle bir organizasyona katılmam.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 21:42
Böyle rezalet olmaz olsun. Sabah sabah bu görüntüler karşısında sinirlerim gerildi. Yasal olarak, maketlerin başına geleceklerdn sorumlu olmasalar da, organizasyon zamanında maketlerin gelmesi için gösterilen hassasiyet, keşke modelciden istenilen alındıktan sonra da gösterilseydi.
   Bu görüntü karşısında kusura bakmasınlar ama, "sizden istediğimizi aldık, artık ne yaparsanız yapın bu maketi" şeklinde bir tepki vermişler gibi bir düşünceye kapılıyorum.

Bu işin sorumlusu kimdir,veya erhangi bir kurum veya kuruluş, sorumluluk kabul edecek mi bilemiyorum ancak, sonuçta organizasyonu düzenleyen alkollü içecek markası hakkındaki fikirlerim gerçekten olumsuz yönde etkilendi.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
cetinsarf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cetinsarf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 21:46
Orjinalini yazan: çevikbir

geçmiş olsun organizasyon şirketi efes ise işin zor malum büyük şirketlerin büyük avukatları vardır...

Efes yarışmayı düzenleme işini Think organizasyon adında bir şirkete ihale etmiş.

Düzenleyen cetinsarf
www.orcamodels.ws.tc
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 21:50
Üzüldüm Çetin Abi!
Ayıp etmişler!
Hukuken arkasını takip etmek istermisin bilmem ama efes'e,bir dahaki yarışmalarına katılmayarak bi ders verebiliriz.Hata seneye mevzu birdaha açılınca bu günkü durumu tekrar hatırlatalım herkeze.Mesele 100 gramlık maket değil,karşı tarafın hassasiyetlerimizi anlaması.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
cetinsarf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cetinsarf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 21:56
Orjinalini yazan: YODA

çok üzüldüm maketinizin geldiği hali görünce...ancak yarışmaya katılma şartnamesini hatırlatmak isterim...orada maketinizin başına gelebilecek herhangi bir hasarın sorumluluğunu organizasyondan alan bir madde var. Her zamanki gibi sırtlarını sağlam duvara yaslar bu büyük abiler. Bide size hukuki olarak bi tiyo veriyim, itirazınız etkisiz kalababilir çünkü organizasyon katılımcı maketlerinin kullanım haklarınıda aldığını beyan ediyordu zaten...burada komik olan, acaba elemanlar bu kullanım hakkını ciddiye alıp baterileri ve zilleri kullanmayamı kalktı ne?

Yarışma kurallarında eserin gönderimi esnasında oluşan zararlardan bahsediyor. Ayrıca organizasyon sadece dereceye giren eserlerin kullanım haklarını alıyor. Bu da yine sitede belirtilmiş olan kurallar arasında. ben bir hayli düşündüm ve inceledim konuyu. Her şartta organizasyon şirketi tam anlamıyla "DANDİRİK". Efese de böyle hikayeden bir organizasyon şirketiyle çalıştığı için kızıyorum. Büyük ihtimalle ucuza maletmek için yapmışlardır. Tabi sonuç ucuz etin yahnisi!...
(http://www.efeskeyfi.com/maketveobjeyarismasi/)
www.orcamodels.ws.tc
IP
cetinsarf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cetinsarf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2006 Saat 21:58
Orjinalini yazan: Keşifçi

Üzüldüm Çetin Abi!
Ayıp etmişler!
Hukuken arkasını takip etmek istermisin bilmem ama efes'e,bir dahaki yarışmalarına katılmayarak bi ders verebiliriz.Hata seneye mevzu birdaha açılınca bu günkü durumu tekrar hatırlatalım herkeze.Mesele 100 gramlık maket değil,karşı tarafın hassasiyetlerimizi anlaması.

Doğru söylüyorsun Ceyhun. Ben kafamı topladıktan sonra Efesle ayrıntılı bir diyaloğa gireceğim.
www.orcamodels.ws.tc
IP
desert-rat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 297
Alıntı desert-rat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/07/2006 Saat 07:01
Tarıkçım haklısın beterin beteri var derler ya işte o hesap o konuda ben daha şanslı idim sanırım benim modeller düzeltilebilir vaziyette geldi en azından fakat arkadaşın öyle bir alternatifide yok. Ne diyelim tekrar geçmiş olsun.
4 EVR COOL
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/07/2006 Saat 06:54
Çetin, çok geçmiş olsun... Son derece üzücü bir hadise tabii. Ben modelin başına birşey gelir diye kargoya vermeyip otobüse atlamış ve kendim teslim etmiştim.

Think organizasyonun depo adresini İstanbullu arkadaşlarımla beraber zor bulduk, öyle bir muhitte idi ki; biraz şakayla karışık "vitrinde bu kadar bira kutusu ve şişesi görüp te nasıl taşlamıyorlar" diye düşündük. Hatta espri konusu oldu; "sırf buraya bir daha gelmemek için kazanmak istiyorum" demiştim. Çünkü, kazanamasam da maketimi kargo ellerine bırakmak istemiyordum ve gidip geri alacaktım.

Parçaları tamam olsa, kargoda olmuş denebilir çünkü paketleri top gibi atıp tutuyorlar, çok şahit oldum. Ama parça eksikliği organizasyon bünyesinde olduğuna işaret ediyor.
Benim kamyonun da şaftı ve ön makas-dingil bağlantıları kopmuştu. Bir de el feneri ile katılmıştım obje dalında, onun da açıp-kapama anahtarı olan şişe kapağı kopmuştu. Herhalde incelenip elden ele gezerken olmuşlardır. Ama bu seninki başka bir olay... İncelerken filan olabilecek gibi değil.
Şu veya bu; ama yapılan şey emeğe saygısızlık...

Ben hak arama konusunda birşey çıkacağından pek iyimser değilim. Memleketimizdeki genel anlayış (ve tabii ki hukuki yaptırımlar da) maddiyata dayalı. Manevi hasarların bedeli maalesef itibar gören bir konu değil.

Şimdi biraz şeytanın avukatlığını yapayım...
Tut ki dava açtın, esere saygısızca davranmaktan. Delil olarak ta göndermeden önce çektiğin fotolar ile geldikten sonrakiler var.
E peki ne malum senin içindeki parçaları alıp, hatta çöpe atıp, öyle fotoğraf çekmediğin? Paket noter huzurunda açılıp fotoğraflansa o zaman kesin delil olurdu. Ki, o halde bile, emeğine kim ne kadar değer biçecekti? Bilirkişiler(!) toplanıp bunun kaç günde yapılabileceğini buyurur, asgari ücretle de bir orantılar ve bozdur bozdur harca babından bir meblağa hükmederlerdi.
Gazetelerde okumuşsunuzdur, Allah rahmet eylesin küçük bir çocuk trafik kazasında ölmüştü de mahkeme ailenin aslında "bilmem ne kadar milyar TL karda olduğu" şeklinde karar vermişti. Çocuk ölmeseymiş okumasını bitirene kadar eğitim, yeme içme vs. masrafları olacakmış.
Konudan sapmak istemiyorum ama hukuk anlayışımızın ve hukukumuzdaki boşlukların ne şekilde kullanılabileceğine dair uç bir örnek, ama maalesef gerçek...

Ama önümüzdeki sene katılmamak ta bir çözüm değil. Birileri mutlaka katılacak ve kazanacak. Bakalım seneye hangi şirket organize edecek?
Burada yapılması gereken öncelikle Efes'e durumu ve kırılan duyguları ifade eden bir mektup yazmak. Eseri normal elleme hasarının ötesinde tahribat gören katılımcılar bunu yazabilir. Sapla samanı da karıştırmamak lazım. Ben teslim ettiklerime herhangi bir "elleme talimatı" yazmadım, olan hasarı da normal karşılıyorum (burada "tabii TV yi kaptı da böyle konuşuyor" edebiyatına lütfen kimse girmesin). Nihayet insanlar ilk defa gördükleri birşeyleri iyice incelemek için mutlaka tutmak, evirip çevirerek bakmak zorundalar ve bu da istenmeyen küçük hasarlara yol açabilir...

Efes, ismini telaffuz ettirmek için böyle bir promosyon kampanyasına girişmiş bir şirket; herhalde böyle şikayetleri gözardı etmez ve tekrarına karşı önlemleri düşünürler diyorum. Onun için "lütfen benzer durumların tekrarını önlenmesi yolunda çalışmalar yapılması dilekleri ile" bir mektup yazılabilir...

Tüm katılacak arkadaşlara (sadece Efes'e değil, herhangi bir model aktivitesine) tavsiyem, ne yapın edin modelinizi mutlaka elden götürün veya biri ile elden yollayın. Ve ayni şekilde de teslim alın.

Başına gelenlere tekrar çok geçmiş olsun diyorum.
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/07/2006 Saat 19:53
http://www.sikayetvar.com/

Once cok gecmis olsun diyorum ve yukaridaki linke girerek icinizi aynen
buraya yaptiginiz gibi dokerek resimleri de link vererk yapin, bu site aldigim
bilgilere gore firmalarin halkla iliskiler bolumune dogrudan ulasimin en
kolay yollarindan biri.