Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Sprey ile işim bitmiştir... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
z edition
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Konu: Sprey ile işim bitmiştir...
    Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 00:50
Yaklaşık bir sene önce spreydeki renk kıtlığından kurtulmak ve birazda kendimi artık profesyonel maketci gibi görebilmel için Tamiya spray-works setini aldım. Aldıktan sonra 3ay hiç kullanmadım öylece kutusunda durdu. Sonra yavaş yavaş spreyden pipet ile boya aktarıp denemelere başladım. Daha sonra temzieleme aşamalarına geçtim derdim temzilikte fazla zaman kaybı idi onuda aştıktan sonra bugün kendi kendime artık boya karışımlarına başlamanın zamanı gelmiştir diye düşündüm ve tezgahta bu anı bekleyen camaro ss'i kendime kobay seçtim. Önce ona uygulamayı düşündüğüm ferrari kırmızısını güzelce tinerle incelttim sonra elime yoğurt kabını aldım boyamaya başladım. Rengin güzelliği, inceliği, kolay atılması, çabuk kuruması beni cesaretlendirdi ve elimdeki eski bir denek olan sl mercedesi tezgaha koydum ve onu boyadım sonuç mükemmeldi. Hatta o kadar iyiydiki camaroya hiç beklemeden geçtim komple boyadım. Şu anda mal kurumada bekliyor sanırım 10-15dakika içinde kurur. Neden bunu daha önce cesaret etipte denememişim diye çok pişmanım. O kadar zaman kaybetmişim. Burdan hala sprey kullanıpta bütçesi uygun olduğu halde tabanca'dan çekinen arkadaşlara tavsiyem hiç vakit kaybetmeden hemen yarın bir tabanca edinmek. Bence tamiya'nın bu basit tabancasıyla bu kadar iyi sonuç alınıyorsa iyi bir tabanca ile neler yapılır merak ediyorum. Gerçekten mükemmel bir olay. Anlata anlata bitmeyecek gibi ne diyeyim darısı diğer spreycilerin baştada Hakan abimin başına diyelim....
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 01:09
E o zaman gelirken kullanmayacağın spreylerini bana getir bari.. Ama benim Aztek'i varmem ona göre!
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 01:40
İstediğin sprey olsun abi ne lazım bakayım varsa cidden getirebilirim. Gerçi fazla renk seçeneği yok. Bol bol primer var bide mat siyah ve son yaptığım motorun renginden kaldı onuda zaten araba boyamada kullanmamak lazım onunla çok güzel jant boyanıyor renk jant için süper titanyum efekti veriyor meret.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 01:49
Ha anladııımm!! Spreysizlikten tabancaya geçmişşsin!!

Spreylerini yine de iyi sakla, her an ihtiyacın olabilir.. Benden abi tavsiyesi!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 02:56
Orjinalini yazan: z edition

Neden bunu daha önce cesaret etipte denememişim diye çok pişmanım. O kadar zaman kaybetmişim.

Olay bu cümlede bağlanmış zaten.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 02:56
Z

Çöken forumda konu ile ilgili yazdıklarımı hatırladın mı?Tamda bundan bahsetmiştim.

Maketçilik hayatın bundan sonra daha hızlı geçecek.Ama fırçalarını özenle saklamayıda ihmal etme.

Birde hatırlatma yapayım.Boya 15 dakkaya kurumaz.Yapacağın bir sonraki işleme göre bekleme süren değişecektir.Bu süre bazen bir günden fazla olabilir.
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 03:39
Bende gecen genis yuzeylerde airbrushin fine agziyla milim milim boya yapmaktan bikip Duplicolor spray aldim işim kolay olur diye off cileymis airbrush gibisi varmi ya
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 08:15
İdris abi kuruma konusunda haklısın. Deneme için boyadığım sanırım diğerine göre ince atılımıştı ondan çabuk kurudu camaroya attığım boya 5-6 saattir duruyor hala tam kurumadı.
yanlız şunu fark ettim. Spreye göre boya uzaklığı parlaklıkta fark yaratıyor. Spreyde istediğin kadar uzaktan yada yakından at abartmadığın sürece çok ahım şahım fark etmiyordu ama bunda fark ediyor. Demekki mesafeyi aynı korumak lazım. Bide boya miktarını ayarlayamamışım. Allahtan başka bir kapta hazırlayıp tabancanın haznesine almıştım orası bitince kaptan takviye yaptım.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2005 Saat 09:35
Parlak boyanın 5-6 saatte kurumaması normaldir.
Ama aynı sürede mat boya kurumuş gibi durur(yanılmayın sakın).
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2005 Saat 03:56
ufak bir problem yaşadım onu aktarayım başkalarına yol gösterici olsun.
astar aşamasında iken zımpara yaparken bazı kısımların altı çıkmıştı yani astar boya zımpara ile kalkmıştı. Spreyde olsa sorun değil ama tabanca ile boya atarken sanırım fazla ince olduğundan olsa gerek o kısımlar bir türlü kapanmadı. Kitin basıldığı plastikte beyaz ve astarada gri olduğu için alttan beyaz çok bariz olmasada parlıyor. Oralara yeniden astar yapıp kurtardım ama bir sonraki için tedbirli olayım istiyorum.
Sorun gerçekten altının çıkmasımı yoksa attığım boya fazlamı ince oldu yada renk parlak kırmızı olduğu için kapatıcılığımı fazla yok. Boya revell parlak kırmızı onu 2/3 oranında selülozik ile inceltmiştim. Kıvamı gayet güzel geldi aslında ama acaba fazlamı tiner girmişim sizce.
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2005 Saat 05:07
Orjinalini yazan: z edition

ufak bir problem yaşadım onu aktarayım başkalarına yol gösterici olsun.
astar aşamasında iken zımpara yaparken bazı kısımların altı çıkmıştı yani astar boya zımpara ile kalkmıştı. Spreyde olsa sorun değil ama tabanca ile boya atarken sanırım fazla ince olduğundan olsa gerek o kısımlar bir türlü kapanmadı. Kitin basıldığı plastikte beyaz ve astarada gri olduğu için alttan beyaz çok bariz olmasada parlıyor. Oralara yeniden astar yapıp kurtardım ama bir sonraki için tedbirli olayım istiyorum.
Sorun gerçekten altının çıkmasımı yoksa attığım boya fazlamı ince oldu yada renk parlak kırmızı olduğu için kapatıcılığımı fazla yok. Boya revell parlak kırmızı onu 2/3 oranında selülozik ile inceltmiştim. Kıvamı gayet güzel geldi aslında ama acaba fazlamı tiner girmişim sizce.

şanslısın... boyan akrilik olsaydı ,astar kalkmış yerlerin kenarına etki ederek tüm astarını bozar,buruştururdu.
Hangi boya olursa olsun alttaki astar tam örtücü ve pürüzsüz olmalıdır.
Attığın 2/3 boyayın az kurumasını bekleyip son katı daha ince fakat hava basıncı biraz daha az atarsan ,modele bakar saçlarını tarasın
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2005 Saat 09:09
Kırmızı,sarı,yeşil(açık) ve turuncu renkler pek kapatıcı değildir.Bu durumda alttaki astarda olabilecek herhangi bir hata görülür.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide