Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Mekanik ve Elektronik
 Modelsitesi Forumu : Uzaktan Kumandalı Modeller : Mekanik ve Elektronik
Mesaj icon Konu: Uzaktan kumandalı model yapmak Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
Alıntı ermaniac Cevaplabullet Konu: Uzaktan kumandalı model yapmak
    Gönderim Zamanı: 23/05/2006 Saat 10:45
    Merhaba;
Model sitelerini dolaşırken arada gözüme özellikle uzaktan kumandalı tekneler takılıyor. Bunlar eskitmeleriyle, iyi düşünülmüş ve son derece gerçekçi detaylarıyla mükemmel, ölçekli modeller olduğu gibi aynı zamanda kumandalı... Hızlı değiller ama sudaki süzülüşleri ve gerçekçilikleri hayret ve hayranlık uyandırıyor bende...
   Şu anda gerek bilgi açısından gerekse maddi eksiklerden dolayı böyle bir işe kalkışmam imkansız fakat merak ettiğim için sormak istiyorum. Bu modellerin meteryali genelde ne oluyor? sanırım ahşap.. Farklı meteryallerden (plastik, metal v.b) bu tarz modeller yapmak mümkün mü? Bu modeller ne şekilde yapılıyor? herhangi bir model yaptıktan sonra kumanda , alıcı v.s gerekli bileşenleri alıp yapmak için ne kadar bilgiye ihtiyaç var, pek bilmeyen biride amatörce yapabilirmi? bir de son olarak gemi ve teknelerde uygulanan bu durumu otomobillere de uygulayabilirmiyiz?

Oldukça çok soru sordum, paylaşırsanız sevinirim. umarım yersiz ve gereksiz sorular sormamışımdır.
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2006 Saat 08:58
model tekneler aslına uygun veya uyumlu yapıldığında; detayları, eskitmesi, efektleri (motor sesi, düdük, duman vb) ve ilave fonksiyonları (su püskürtme, aydınlatma vs) ile hem yapım hem de yüzdürme açısından çok keyifli....
Ancak, yeni başlayan bir modelci için biraz "ağır" kaçabilir. Önce biraz daha kolay ve az detaylı bir tekne ile başlayarak, deneyim kazandıktan sonra daha detaylı bir model yapmakta fayda var.
Teknelerin malzemesi ahşap, plastik, CTP veya bunların karışımı olabiliyor ama metal pek kullanılmıyor (farklı işleme tekniği ve malzeme gereksinimi nedeniyle)
Bir model tekneyi yapmadan önce uzaktan kumanda ile yüzdürülebilir yapmaya karar verip buna göre imal etmek daha yerinde olur, yüzecek teknenin yapımı ve suya karşı korunması için alınacak önlemler,statik olarak, teşhir için yapılmış olan bir tekneden daha farklı olabiliyor. Yüzecek tekne için de içine konulacak olan malzeme (şaft, motor, kumanda sistemi, batarya, vs) için yer, denge, ağırlık gibi konular için bazı ön hazırlıkları yapmak gerekli.
yapım ve kullanımları hiç de zor değil (ben dahi yapıyorum)
benzer (aslında pek benzemez ama...) şekilde uzaktan kumanda ile yürütülebilen otomobiller de muhtalif tip ve çeşitler ile her bütçeye uygun olarak bulunabiliyor.

yaptığınız modellerin hareket edebildiğini, başka deyişle yaşadığını keşfettiktem sonra da modelcilik bir başka tad vermeye başlıyor
keyifli modeller dilerim,

melih
MP
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma