Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: 1/700 Missouri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: 1/700 Missouri
    Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 03:27
Selamlar,

Odamdaki tadilat bitince ufak ufak, maketlere geri döneyim dedim. Malesef Porsche Carrera kaportasını vernikleme işini, 2 kez üst üste berbat edince, kafayı dağıtmak için bambaşka bir işe girişeyim dedim.

O yüzden, bir de gemi modelciliğini denemeye karar verdim. Şöyle güzel kamuflajlı birşeyler ararken, Missuri adlı bu güzide savaş gemisini buldum.

2-3 saat içerisinde ne var ne yok, zımparalayıp, temizleyip, boya işine hazır hale getirdim.
   Maskeleme işi gerçekten sinir bozacak türden. Çünkü tekne yandan bakınca ayrı bir kamuflaj desenine , üstten bakınca ayrı bir kamuflaj desenine sahip.

Bu yüzden ilk önce aleti yanlardan en açık renge boyadım. Sonra maskeleyip, dağa koyu rengi attım, ve tekrar maskeleyip, en koyu rengi attım, böylece yan kamuflajı hallettim. bu işlem 2 günümü aldı.

Sonrasunda, daha da sinir bozucu olan üst kamuflaja geçtim. Bu aşamada ise, dikey konumlanmış bütün parçaları tek tek maskelemek zorunda kaldım. İnsan ruh, damar ve diş sağlığı açısından, gerçekten sakıncalı bir işlem.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 03:30
Resimleri çekerken biraz üşengeç davrandığımı itiraf ediyorum. Zira daha uzun uraşacak sabrım kalamdı.

Modelin şu anki hali budur. Sırada fırça ile, ince detayları boyamak var. Sonrasında da anten, radar, top namlusu gibi ince ufak parçaları ekelyip, ip çekeceğim.

IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 04:23
Ceki,merak etme...bu işin altındanda kalkarsın sen...ama nolur puntelsiz yapma bu modeli ya...puntel arası ve direkler arası teller için saç telim var...arzuedersen yardımcı olurum...kal sağlıcakla...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 05:44
İzzet Abi,

puntelli istersen puntelli de yaparız da... Puntel nedir önce onu bir öğrenmem lazım :) Parmaklıklar mı oluyor yoksa?
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 06:11
Ceki bu islerden anlamayiz ama cok guzel olacak gibi ;)

Izzet abiyide kirma puntelli yap (puntelide ogrenelim bu arada ) :)
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 07:00
aynen dediğin gibi sevgili Ceki...belli aralıklarla(gemini planını bul bi yerlerden...veya yapım planındada vardır görüntüleri...)bakır telleri dikine koyarak yapıştır...(0.15 ile 0.25 arasında bir kalınlık seç tellerde..hangisi kolayına gelirse o kalınlıkta delikler aç ve telleride bu deliklere yapıştır japonla...)sonra puntelin boyu ne kadarsa kendine bir mastar yap bu boyda(sert bir plastik malzeme olabilir bu)...bu mastarı her telin yanına koyup tırnak makası ile kes...(tırnak makası düz veya dış bükey olsun...)bu işlem bittikten sonrada sıra yatay tele gelecek....onunda kalınlığı 0.05...bu tel var bende...istersen verebilirim...yoksa yeni bi malzeme buldum....harbiden saç teli...ondanda verebilirim....sanırım 2 sırada yatay geçeceksin bu telleri(3 de olabilir...bakman lazım...)
gemiyi de gösteren bu olay bence...biraz zahmetli olur ama...bitincede süper olur...hadi bakalım kolay gele....
4 gözle bekliyoruz modeli....
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 07:40
Ceki seni kıskanıyorum desem yalan değil.Her türlü model çeşidini aynı güzellikte yapabiliyorsun.Bense takılmışım sivil araçlara aynı tas aynı hamam.Gerçekten tebriği hak ediyorsun.

Gemiyse güzel görünüyor.Devam...

Porsche içinse üzüldüm.Bir süre sonra sakin kafa ile tekrar başla derim.Umarım bir çözüm bulursun.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 07:45
İzzet Abi, bu işi deneyeceğim de, şu mastar kısmını anlayamadım. Mastar tam oalrak nedir?

Dikey telleri, belli aralıklarla gemiye yapıştıracağım; Sonrasında, saç telimi (saçımı kestirmez olaydım..) bu dikey tellere gerceğim. MAstar dediğimiz şey dikey parçaların eşit aralıklarla yerleştirilmesi için mi gerekli?

Bu arada, Gemi 1/700 olduğundan, Yapım klavuzunda, ne gergiler, ne de bu puntellerin şeması mevcut.

Buradan yetkililere sesleniyorum... Elinde bb-63 Missouri'nin, 1944'deki halini gösteren plan, olan varsa acilen lazım.
Bu maketin 1/350 versiyonuna sahip olan varsa, onun yapım kalvuzunda, bunlar olması lazım, duyurulur.

Ömer KArdeşim, güzel düşüncene çok teşekkür ederim. Ben belki her çeşit modelden yapıyorum, ama bunun karşılığında, hiç bir dalda uzmanlaşamıyorum. Benim tercih ettiğim bir fedakarlık. Mesela sivil otoculukta senin kadar ustalaşana kadar, daha çok yolum var...

Ya bir de Burak kardeşimi bir türlü anlayamıyorum. Kardeşimiz, yılda 2-3 model bitiriyor, ancak onları da öyle bir bitiriyor ki, ağzımız açık kalıyor. Çok yapan iyi yapar kuramını çürüten bir kardeşimiz. O 206 WRC hala gözümün önünden gitmiyor....

Düzenleyen CErginbas
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 07:53
Mastar referans uzunluk olarak kullanacağın herhangi bir cisim. Hem dikey parçalar arası mesafeyi hemde bu paraçaların eşit boyda olması için kullanılıyor.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 07:54
hayır onun için değil....dikey telleri aynı hizada kesebilmen için sevgili Ceki...karşıdan baktığın zaman hepsinin boyu aynı olsun diye...anlaşılmayan bi şey varmı....kal sağlıcakla
not:sen aralıkları 0.5 mm yap bence...daha sık olması lazım ama...neyse...buda seni kurtarır..:)...hemde kafayıda fazla yemezsin....
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 09:08
Rahmi Abi, bu puntelleri yaparken, gitar gibi bir düzenek, kurduğunu yazmış. Nasıl bir şey acaba?
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 09:20
Yatay tellerin aralıklarını oluşturacak şekilde toplu iğneleri düzeneğin bir ucuna çakıp, diğer ucuna aynı aralıklarda kanal açılmış kürdan vb. bir şey yapıştırıp telleri bu ikisi arasında boydan boya geriyorum. Bu halde 3-4 telli ilkel bir gitar gibi görünüyor :) Dikey telleri sulandırılmış beyaz tutkalla yapıştırıp fazlasını tırnak makasıyla traşlıyorum. Sökmeden evvel boyasını da atıp gemiye CA ile yapıştırıyorum. Ölçeğe uygun malzeme arayışlarım sürmekte çünkü yaz geldi, gemi sezonu başladı benim için :D
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 09:31
Anlaşılan Ceki büyük bir işe kalkışmışsın :) şu an bile güzel görünüyor.Kolay gelsin.

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 09:53
Valla büyük bir işe kalkışmışım :D Az evvel bir iki deneme yaptım, saçlarımı bakır tellere yapıştırdım... Bu iş hakikaten sinir bozacak cinsten.
   İnternetten asit indirme set mi sipariş etsem diye düşünmeye başladım.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 10:48
Saç diyonuz tel diyonuz, 700 işi akıllı adam işi deil ona karar verdim ben:)) Kolay gelsin ne diyim...
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 11:10
Kamuflaj konusunda yardımı olur umarım.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 11:58
İdris ağabey, hakikaten güzel şema, sağol. Benim maskelemeyle karşılaştırdım yüzde 90 uyuşuyor.

Bunun bir de ipleri, çelik telleri nasıl uygulayacağımı gösteren bir çeşidini bulabilirsen süper olur.     

Bu arada, modelin orasındaki burasındaki toptur, tüfektir, radardır, uçaksavardır, detay parçalarının çoğunu ekledim. Topları takılınca birşeye benzemeye başladı.

Düzenleyen CErginbas
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2006 Saat 12:27
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder