Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Jet uçağı ortak proje grubu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Konu: Jet uçağı ortak proje grubu
    Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 19:14
Arkadaşlar, jet modelciliğini biraz gaza getirme amaçlı bir "jet uçağı ortak proje grubu" oluşturmaya karar verdim. Hangi kiti ortak yapacağımız konusuna demokratik bir ortamda karar vereceğiz, ama her halükarda ucuz, kolay bulunabilir ve kaliteli bir 1/48 kit düşünüyorum. (Yani kısaca Revell ).
Kurallar şunlardır:

-Grup yöneticisi ve süvarisi Kaan Gök'tür. Belirlenen takvime göre makedi adım adım yapıp ilerlemeleri detaylı resimler ve anlatımla foruma basacak, daha sonra bütün grup işi bitirdikten sonra hep beraber sıradaki adıma geçilecektir. İşi benim yaptığım gibi yapma zorunluluğu yoktur, birinin aklına daha iyi bir fikir gelirse tabii ki yazmalıdır. Zaten bu işin amacı da paylaşarak öğrenmek ve maket yapmaktır.
-Projenin başlangıç tarihi 15 Kasım 2005, bitiş tarihi ise 1 mayıs 2006 olacaktır. Ufuk'a bu süreyi veriseniz Revell fabrikasını bile yapar, o yüzden yeterli olacağını tahmin ediyorum.
-Ortak projeye katılacak olan herkes proje başlamadan kayıt olacaktır, kimin ne yaptığı bilinecektir.
-Proje katılımcıları mümkün mertebe benimle beraber yaptıkları malların resimlerini foruma basacak ve hep beraber fikir teatisi yapılacaktır.
-Projeye yeterli katılım olursa (8+ model) Gelecek seneki modelsitesi.com yarışmasında ayrı kategorisi olacaktır.
-Modeller "ortak proje" olması açısından kutudan çıktığı gibi ve herhangi bir detay seti kullanmadan bitirilecektir.
Yeminli modelci
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 19:26
Bence sahane fikir, ben varim
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 20:21
Ben de varım. Çok güzel bir proje. Şimdiden heyecanlandım. Yalnız dijital fotoğraf makinası olmayan arkadaşlar için (mesela ben) işin gidişatını belgeleme hususunda sorun çıkabilir. Artık yapıcaz bi şeyler
I'd Rather Be Flying...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 20:58
Yeni yeni uçak yapmaya baslayan birisi olarak bir türk f-104 ün iyi olacağı kanaatindeyim. Ben de varım...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 21:06
Olay basit olsun diye kutudan çıktığı haliyle düşünmüştüm ama illa da herkes Türk derse Türk yaparız. ;) Bu konuda Levent'e de iş düşer tabi. (Araştırma). Zira benim Tuaf f-104leri hakkında bilgim net olarak sıfır
Yeminli modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 21:38
Eğer Türk yapılacaksa teknik ve decalsel destek olsun, ben de varım. İşe başladığımdan biraz yoğunum bahsedilen zaman aralığında ama elimden geleni ardıma koymam. Bir de maket yapmayı bilmiyorum ben, adım adım anlatılsın isterim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 21:45
F-104 kiti hakkında bilgi geldi

3 versiyon çıkıyor kitten
Biri Ollanda 312. Squadron..Grili yesilli bi kamo..
Biri LW Jabo G 34 dekalleri.Bu da yeslli grili bi kamo
Birisi de kapaktaki mavi-beyaz, Jabo 32 Lechfeld imis.

Ayrıca Türk yapılabilitesi hakkında olumlu düşünceler var ama bilen birinin bir bakması lazım. Ama stencil problemi olmadığına göre (bildiğim kadarıyla bizdekilerin stencilleri standart) forsla bayrakla bu iş kotarılabilir.

Ayrıca etrafınızda Emroğlan gibi "ben uçak yapmak istiyorum ama nasıl yapsam" diyen hevesli gençler varsa yönlendiriniz, bu fırsat kaçmaz
Yeminli modelci
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 22:23
Ben kiti görmedim henüz. Ama şu an Revell'in 1/72 ölçeğini yapıyorum. Hasegawa gibi değil tabi ki. Bazı yerlerde üzdü beni. Umarım 48 ölçeğin kalıbı farklıdır.
Türk yapma olayına gelince şöyle gönülleri ferahlatayım. Uçağın kamuflajında hiç bir oynama olmayacak. Direkt olarak Alman yada Hollanda uçağı yapıyomuş gibi devam edip, finalde Türk bayrağı, fors, gövde ve kuyruk numaraları yerleştirilecek. Sonuçta bizde kullanılan F-104'lerin çoğu Almanya ve Hollanda'dan geldi. Üzerlerinde ne varsa aynen kaldı. Türk işaretleri boyandı ve uçaklar aynen servise verildi.
Bu arada Türk F-104'ü yapmak için conversion da gerekmiyor. Yani ekstra bi yerler kesilmeyecek eklenmeyecek ya da çıkarılmayacak. Kutudan çıktığı gibi yapılabilir. Zaten fırlatma koltuğu da sanırım Martin Baker. Daha fazla detay yazabilmem için kiti incelemem lazım. Bu söylediklerim tamamen genel Türk F-104'ü yapmak için geçerli.
Son olarak, Türk yapmak isteyen arkadaşlara döküman desteği sağlarım. Gerçi yukarıda belirttiğim üzere gerek kalmayabilir.
Tüm bunların dışında "ben SEA kamuflajlı ex-Alman F-104'ü yapacam bana ne" diye tutturan olursa ona da elimden geldiğince yardım ederim merak etmeyin. Sıkışırsak nöbetçi eczaneden yardım isteriz    

Düzenleyen Levent Basara
I'd Rather Be Flying...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 22:26
Kit 48 Hasegawa'nın aynısı. Galeride benim yaptığım var bir tane. Kısaca her anlamda yeme de yanında yat türünden bir kit.
http://www.modelsitesi.com/galeri/kaanx/f104/index.htm
Yeminli modelci
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 22:30
İşte Türk F-104'ü yapmak isteyen arkadaşlara güzel bir örnek. Kaan'ın yaptığı modelin decallerini kullanmayın. Türk decali yerleştirin. Buyrun size Belçika'dan gelmiş bir F-104G. Yalnız uçağı iyice kirletmeniz, biraz yıpratmanız gerekir. Çünkü bize geldiklerinde leş gibiydiler. Zaten çoğu yedek parça olarak kullanıldı. O ada ayrı bir konu. Hiç karıştırmayın...
I'd Rather Be Flying...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 22:35
Kirletirik
Yeminli modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 23:07
Kirletiyorsak ne ala...
Bugüne dek eline 72 ölçekten büyük uçak almamış, aldıklarını kırmış, sonra da kendini iyiden iyiye 35 tanka vermiş ve doktorasını bu konuda yapan bir modelciye uyacak şekilde "Building Model Planes for the Dumb" şeklinde gidersek bana uyar. Korkuyorum ben 48 uçaktan, büyük müyük ısırır tasmasından tutamayız...

Özellikle maskeleme konusunda yol gösterilmesi lazım bence, örneğin ben maske işini sevmediğim için inada bindi kendi kendime yapamıyorum bir türlü.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 00:30
Abiler ortak proje olur da ben olmammı yaa. Ama bir maruzatım olacak, Hepimiz aynı jeti yapmakla mı yükümlüyüz, misal isteyen farklı jetler yapsa da, ortalık şenlense.
Yapım sürecinde kasımdan marta o model benim masamda kalırsa, heralde oraya buraya sürtünmekten kenar, köşelerde boya kalmaz O yüzden proje kapsamında ufuk abi modeli 2,3 jet birden bitirsek oluyor mu, illa herkes aynı anda aynı adımları mı yapacak?

Valla hücumbot projesi de bekliyor, inşallah onun gibi olmaz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 00:36
Tabi milletin tepesine sen şunu yap diye çökecek değiliz. Ama ortak proje lafı oradan geliyor.
Yeminli modelci
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 00:42
Ceki,

Butun espri beraber yapip ogrenmekte zaten
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 00:47
abi ben anladım da, dediğim gibi o kadar uzun süreye yayabilir miyim onu bilemedim. Neyse artık proje olacaksa ben her türlü varım, olmadı, bunu ortak prje kapsamında yaparken, özel çalışma olarak fantom yapıp, kaan abiye kontorl ettiririz, double major olur

Düzenleyen cerginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 00:52
Öyle yaparsan zaten dadından yinmez. Keza benim de yapacağım odur. Kimse sana 6 ay bununla uğraşacaksın, başka bişeye elini sürersen ortak proje ekibi gelir oraya demiyor
Herşey bir yana, germeden yavaş yavaş günde 5-10 dakka şeklinde yapacağımız için tembelliği, vakitsizliği bile mazeret kabul etmiyoruz bu proje için.
Yeminli modelci
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 01:12
Eğer /48 F104 yapılacaksa beni de yazabilirsin Kaan.
IP
Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04