Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: arctic corsair Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 56
Alıntı reznoir Cevaplabullet Konu: arctic corsair
    Gönderim Zamanı: 18/04/2006 Saat 07:21
Herkese selam. U47'den sonra ikinci modelimide bitirmiş bulunuyorum. Kit Revell'den north sea fishing trawler.

Nette yaptığım araştırmadan topladığım resimlere göre aslında bu balıkçı teknesi tam olarak ne arctic corsair ne de kardeşleri arctic vandal veya Portia.

Arctic Corsair

Arctic vandal

Portia

Yaptığım eklemeler:

Kutudan çıkan vinci biraz daha alengirli yaptım ve ince çelik tel ekledim.

Tersane modelden aldığım ahşap makaraları ( yanılmıyorsam bogota deniyor) resimlerdeki benzer yerlere patex ve çok ince bakır tel yardımıyla yapıştırdım.Balmumunda çektiğim siyah dikiş ipini imal planında belirttiği gibi çektim.Merdiveni beğenmediğim için zımpara ile yokettim ve yerine yassı kürdan ve patex yardımı ile ahşap inşaatçı!! merdivenine benziyen bir merdiven yaptım. Ön taraftaki çapa motoruna (ismini bilmiyorum)bulabildiğim en ince bakla şeklinde iç içe geçmiş zinciri kullandım.Tekrar yassı kürdan ve yapıştırıcı yardımıyla kutu kapak resminde gördüğüm ama ne işe yaradığını bilmediğim gemiden aşağıya sarkıtılmış tahta parçasını yaptım.

Boyama :

Elimdeki az çeşitteki Tamiya akrilik boyayı kendi incelticisiyle fırça yöntemiyle uyguladım.Gövdedeki geniş alanlar kalın oval uçlu bir fırça yardımıyla çam terebentinde inceltilmiş revell enameliyle boyandı.
Su çizgisini istediğim gibi çizemediğim için belli bir yamukluk oldu. Tersane model'in web sitesinde su çizgisini çizmek için daha kolay bir yöntem gördüğümde artık benim için çok geçti.

Tekneye yapmaya başladığımda çok uzun bir av sezonunun sonuna gelmiş oldukça pas içinde bir durumda yapmayı hayal etmiştim. Bu nedenle güverteyi sienna yağlı boya ve terebentin ile yıkadım.Kaptan köşkünün eskitmesini (kusura bakmayın tam ismini bilmiyorum)gene fırça ucu ile çok minik burnt umber değdirerek ve temiz bir fırça ile terebentini üzerinde yerçekimiyle kaydırarak yaptım. Daha sonra bu kiti eşim seçtiği ve yapmamı istediği için onun istediğini kırmayarak ilk seferine çıkmış bir balıkçı teknesi olarak eskitmeyi durdurdum.Belki daha sonra aşağıdaki gibi bir hale getirmeye uğraşırım

Dekalleri su ile uyguladım. Herhangi bir cila atmadım. Hem akrilik hemde enamel boya ile yapıldığı için nasıl bir cila atmam gerektiğini bilmediğim için aşağıdaki şekilde bıraktım.
Herkese iyi modeller.

Düzenleyen reznoir
I am not a butcher!! I fight for my fatherland..
Das Boot
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04