Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: yeni nesil uçaklar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
phantom80
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Konu: yeni nesil uçaklar
    Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 02:04
arkadaşlar merhaba..benim kişisel bi görüşüm var katılır mısınız bilemem..eski nesil yani 1960-ve 70 lerde dizayn edilip bu dönemde üretilen uçeklerın kendilerine has havalarının olduğuna inanıyorum..mesela f-104 bence görünüm açısından harika bir uçaktır..keza phantom da öyle..ama çeşitli savunma sitelerin de ve forumlarında bu uçaklarla alenen dalga geçiliyor..ben uçakların bi ruhu olduğuna inananlardanım aviyoniğiymiş menziliymiş beni pek ilgilendirmiyor..ayrıca yeni nesil uçakların tasarımlarını da hiç hoş bulmuyorum..siz ne dersiniz??
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 03:07
İkisi de 50'lerde tasarlanmış uçaklar:} Yine de katılmamak elde değil. Jet pilotlarının Viyetnam Savaşı sırasında A1 Skyraider pilotlarıyla dalga geçtiklerini, ancak sonradan isabet oranları ortaya çıktıkça sustuklarını hatırlatırım:} Eski çocuklarda da bazen iyi numaralar olabiliyor:}
Son olarak: PHANTOM'A LAF YOK!!:}
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 03:14
Bence dediğinizde haklısınız. Ama bunun bence bir kaç sebebi var.
Modern uçaklar azalan savaş tehdidi ve Sovyetlerin ortadan kalkıp 3. dünya savaşı olasılığının iyice azalmasıyla, maliyet ön planda tutularak dizayn edilmeye başlandı. Bu yüzden "efenim saatlerce havada kalsın, hem karaya hem yere hem denize hem uzaya saldırsın, radara da yakalanmasın, kuş da kondursun ama fiyatı da 1 YTL olsun" gibi düşüncelerle bu uçaklar tasarlanıyor, Eurofighter projesinin de ne kadar yılan hikayesine döndüğü ortada.

60'ların 70'lerin uçaklarınınsa gerçekten havaları var, çünkü o devirlerdeki pek çok uçak belli bir ihtiyaç doğrultusunda bir ilki başarmaya çalışan veya belirli bir konuda uzmanlaşması gereken uçaklar. Örneğin F-104 bir füzeye benziyor ve gövde şekli çok kendine has, bunun sebebi de uçağın devrinin en hızlı savaş uçağı olmak üzere tasarlanması; veya F-14 bir çok insanın gönlünde taht kuran ve "swept-wing" denen katlanan kanat tasarımını havada uzun kalabilecek, Phoenix füzelerini taşıyabilecek ve hızlı uçarak düşman bombacılarına girişebilecek bir platformla birleştiren ve yine kendine özel bir uçak. Artık bir uçağın bunların hepsini birden yapması beklendiği ve maliyetli bir sürü savaş uçağı projesinin anlamı kalmadığı için yeni uçaklarda eskilerinin ruhları yok benim görüşümde.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 05:11
Burda uçağa bakış şeklide önemli. O sözünü ettiğiniz forumlarda ki insanlar silahlı kuvvetler ihtiyaçları çerçevesinden bu uçaklara baktıkları için ruh filan umurlarında değil, olmasıda beklenmemeli. Burdaki forum katılımcılarına sorun en iyi uçak hangisi diye P-47, F-14(benim favorim), F-22 diyende çıkar. Çünkü bizim olaya bakış açımız göz zevki ve o uçağın bize hissettireceği duygulardır. Yeni uçaklarında insana hoş duygular vermiyen uçaklar olduğu görüşüne katılmıyorum. Açıkcası güzel bir F-22 modeli çıksın diye dört gözle bekliyorum.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 06:06
Bence B-17nin bir ruhu vardı,P-47 nide F-4Phantom'unda F-86Saber,inde f......
sayayım mı....bence yeterli.
Yeni nesil uçakların çoğunun /bazıları tenzi...)doğru dürüt şemali yok ki ruhu olsun...
Biraz duygusal yaklaştım galiba...

Düzenleyen saral100
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 06:55
Bana göre de Typhoon ve Rafale herhalde son zamanlarda yapılan en şekilsiz aletler.Hele Typhoon.Nerede bir Tornado ADV nerede Typhoon.RAF bir de iğrenç kamuflaj şeması seçti ki,resimlere bile bakılmaz olmuş..
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 06:59
Rafale güzel duran bi uçak bence.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 07:08
En kralı F-14 .
Dedimde aklıma geldi şu decalleri yapayım hemen.:))
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 07:44
Vallahi ben şu yoruma katılıyorum:uçakların bir ruhu var bence.bir T-34 mentor, bir F-104 , F-14 ki Top gun filmine hayran bırakmıştı , bir F-4 F-5.Bu uçakların çoğu kal olmuş durumda.Bu uçaklardan F-14 hariç(ülkemiz şartları) diğerlerinin hepsini uçarken gördüm.Uçarken bir havaları var asaletleri var.yeni nesil uçaklarda bir Rafale , typhoon da bir JSF de bu asalet yok.İsterlerse harika uçuş özelliklerine sahip olsunlar yinede bu asaleti yakalayamıyorlar havada.Yeni nesil uçaklarda tek Typhoon hoşuma gider biraz diğerleri boş bence.Yıllardır F-22 Raptor diye yazar heryerde ama ben şu ana kadar F-22 nin adam gibi bir simülasyonunu bile göremedim ve tipide hiç hoş bir model değil bence.En azından eski uçakların havasını yakalayamıyorlar.Hazır F-104 demişken ben atölyeme geçeyim:D
I feel the need The Need for Speed...
IP
AKINCI03
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 196
Alıntı AKINCI03 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 09:15
Evet haklısınız uçakların gerçekten bir ruhu var özellikle bizim gibi onların değerini ve tarihini bilenler için.Burada en önemlisi efsaneleşmek bir uçak için.Burada katıldıkları savaşlar veya sivil uçaklar içinse kullanıldıkları uçuşlar,görevler,görev yaptıkları yıllar onları dahada üst noktalara taşıyor.Birde önemli olan estetikte degil bence,bakın A-10 a ne kadar çirkin derler ama efsanelerden biriside o.Mesela bana SU-7 bile çok güzel geliyor.Belki bundan 30 yıl sonra bizden sonraki nesil,F-35 lerden F-15 ler gibi bahsedecek.Çünkü o zaman kadar o uçakta kendini kanıtlayacak(veya başka yeni bir nesil uçak)savaşlara girecek,ün yapıcak versiyonları çıkacak.Ama şu bir gerçekki hiç bir zaman 60lı ve 70 li hatta 80 li yılların jetlerinin eriştiği üne sahip olamayacaklar.Burada sizinle 2003 yılında(Havacılığın 100. Yılı) Aircraft Illustrated dergisinin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını paylaşıcam.Havacılıkta en meşhur ilk on uçak(Tabii sivil ve pervaneli uçaklarda var)
1-BAC/Aerospatiale Concorde
2-Supermarine Spitfire
3-Hawker Siddeley Harrier
4-Douglas DC-3
5-Avro Vulcan
6-Lockheed SR-71
7-McDonnell F-4 Phantom II
8-English Electric Lightning
9-Boeing 747
10-Avro Lancaster

Ama bu İngiliz taraflı bence zaten F-4 ü 7. sıraya atınca dergiyide bi süre almamıştım.Bakarmısınız fanatizme :)))
AIRCRAFT PRODUCTION AND REGENERATION CENTER
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 09:33
Discovery tadında olmuş :).
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 09:41
Lightning.Hastasıyım...Bu uçak henüz uçarken İngilizler Amerikalı bir grup havacı subaya bu uçakların olduğu bir üssü gezdiriyor.Lightning'lerde bir scramble gösterisi yapıyorlar.İngiliz mihmandar anlatıyor;"efendim uçağımız şu irtifaya şu kadar zamanda tırmanır,falanca mesafeye şu kadar zamanda uçar,şu kadar silah taşır."Amerikalı hemen zıplamış "e bizim F-16'da aynı değerlere sahip neredeyse ne var bunda yani?" İngiliz'den cevap; "bu uçak F-16'dan 30 sene evvel yapılmıştı"
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 09:52
Bu işin sonunda, Radara yakalanmayan, dikey kalkış yapıp, ses hızını geçebilen manevra kabiliyeti yüksek, insansız uçak görecez galiba.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 10:10
Orjinalini yazan: HYAMAN

Lightning.Hastasıyım...Bu uçak henüz uçarken İngilizler Amerikalı bir grup havacı subaya bu uçakların olduğu bir üssü gezdiriyor.Lightning'lerde bir scramble gösterisi yapıyorlar.İngiliz mihmandar anlatıyor;"efendim uçağımız şu irtifaya şu kadar zamanda tırmanır,falanca mesafeye şu kadar zamanda uçar,şu kadar silah taşır."Amerikalı hemen zıplamış "e bizim F-16'da aynı değerlere sahip neredeyse ne var bunda yani?" İngiliz'den cevap; "bu uçak F-16'dan 30 sene evvel yapılmıştı"

Şöyle olacak sanırım
Karşılaştırılan uçak F-15,zaman aralığı 20 yıl,kıyaslanan tarafı ise tırmanma hızı.
Lightningin zamanında zaten F-4 vardı.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 10:30
Ah ah Lightning!!!! İngiliz Mühendisliği'nin (sanırım tek iyi şeyleri...idi:P) en haşin, en testesteron saçan, en yaramaz çocuğu(bence tabii). Deli alet:] Beyler, sanırım yaşlanıyoruz. Hem de Melih dahil hepimiz(eh ben 28 oldum, gayet yaşlı sayılır). Nedir abicim bu yeniyi beğenmeme salgını? Olur mu canım F22 süper tatlı uçak...F35? Hastasıyım....Olmadı di mi?.....
Consume Ergo Sum
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 10:50
Valla birkaç uçak dışında İngilizlerin modern dizayn uçaklarını hiç beğenmemişimdir. Örnek getirmek gerekirse Vulcan, Nimrod, Victor, Lightning(kusura bakmayın) vs. Bunların dışında Harrier, Hunter gibi iyi dizaynlar da olmuştur. Amerikanlar da F-22 hatırına YF-23'ü harcadılar ya, ona yanarım. Bence F-22'den daha güzeldi. Çok fütüristik bir şekli vardı. Yeni nesil uçakları ben de pek beğenmiyorum. Uçak dediğin kadın gibi olmalı, yani kıvrımları olmalı. Ne o öyle radara tutulmasın diye kaşar gibi kesilmiş uçaklar...bkz F-117.

Düzenleyen Snake Eye
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 20:46
Ben konuya göz alışması olarak bakıyorum :) Yıllar geçince efsaneleşme, karganın gözünde kuzgunun dünya güzeli haline gelmesi durumu ortaya çıkıyor...
Örneğin F-16... Neredeyse 20 yıldır memleketimiz üzerinde uçuyor benim için gayet estetik bir uçak :)
Ha bir de F-4 olamız var ki alayını yer o ayrı ;)

Selamlar,
Tolga

IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 00:32
arkadaşlar hemen hemen hepimiz aynı şekilde düşünüyoruz galiba..ama olaya duygusal açıdan baktığımıda anlamışsınızdır heralde..eskişehir gibi bi yerden gelip sadece salı günleri alçak irtifadan dört adet f-16 nın geçtiği bitls gibi bir yere düşünce insan savaş uçaklarını özlüyor herhalde:)savunma sitelerindeki arkadaşlar kusura bakmasın ama inşallah f-4 ü 20010 larda havada görmem diyene rastladım okadar üzüldüm ki..bu duruma kendimden örnek vereyim 1992 model honda integra alıp ufak modifikasyonlar yapmak istiyorum..ama abim napıcan eski kasa arabayı diyo..aynen fantomun tomcatin vb birçok uçağın gözden düşesi gibi:((
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04