Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: matkap Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Burak
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Konu: matkap
    Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 00:03
revell in 1:72 VII C sini aldim.govdedeki delikleri acabilmem icin bana matkap gerekiyor.daha dogrusu butun modelcilik hayatimda kullanabilcegim bir matkap tavsiye etmenize ihtiyacim var.

nasil bir urunu nerden alabilirim?yabanci sitelerdende tavsiye edebilirsiniz.

yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 00:16
Hobbytime'da matkap var.Bence matkabın sapının alengirli olması mühim değil.Yalnız dikkat edin uçları kolay kırılıyor.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 00:46
Dremel ya da Ferm tavsiye ederim. Dremel ile yaklaşık aynı, biraz daha kuvvetli ve yarı fiyatıdır Ferm. 1senedir kullanıyorum hneüz bir falsosunu görmedim. Dremel işin piri gerçi ama dediğim gibi Ferm de uygun bir seçenek.
Consume Ergo Sum
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 00:54
bende proxon kullanıyorum 15 senedir....tık yok:)
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 06:44
Matkabı ille de motorlu düşünmemek lazım. Özellikle ince deliklerde, daha önce de bahsi geçmişti, saatçi tornavidalarının ucuna koyduğum mandren ve ince uç bileşeni çok kullanışlı oluyor.

Motorlu olarak, halen 1980 de aldığım Dremel'i kullanıyorum Yani tam 26 yıl olmuş! Hiç şikayetim de yok. Daha hafif ünite olarak elektronikçilerin baskılı devre delmekte kullandığı 12 V luk hafif matkaplardan da kullanıyorum.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 07:24
teşekkür ederim.bir bakayım olmadı yine abd yolları taşlı:)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 07:54
Dremel tavsiye ederim, gerekli uçları edinirseniz canavar gibi, devir ayarı da Çin işi mallar gibi palavra değil, uçları sağlam. Bir de tahta oymacılığı gibi hassas işler için önerdikleri kalem gibi bir parçası var ki, her modelciye lazım (tek problemli dremelle aynı fiyata satılıyor namussuz).
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 08:15
ben hobici den excell marka (12 farklı ucu ile) bir el matkabı aldım memnunum.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 11:37
Malzemeler bölümünden devam edilse nasıl olur?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 11:39
Orjinalini yazan: Burak

revell in 1:72 VII C sini aldim.govdedeki delikleri acabilmem icin bana matkap gerekiyor.

Burak bey

O delikleri oyacaksanız geminin içinde olması gereken iç gövdeyide sağlayın derim.Boş durmasın.
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 11:50
bende dremel,proxon ve ismini bilmediğim çin malı bişey var.....dremel'in devri en düşükte bile çok güçlü ve plastiği eritiyo....proxon daha makul seviyelerde.....ama en kullanışlısı çok düşük devirlerde çalışabilen çin malı olan...ucuna kordonda taktınızmı fısır fısır delersiniz...üstelik perşembe pazarında falan çok düşük fiyatlara satılıyo...ama bence 2-3 milyona alacağınız ufak bir el matkabı bunların yaptığı işi görür yani...sonuçta plastiğe delik açıyoruz...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 07:54
evet ama ben motorlu istiyorum.

benim bir aklıma gelende kompresöre takıp hava basıncı ile dönen kalem şeklinde bir matkap.diş hekimlerinin kullandıkları malzemeye benzer.ama sanırım öyle bişeyden bahseden kimse yok.

motorlu ve kalem şeklinde bişey iyi olurdu benim için.marka önerileriniz için çok teşekkür ederim ama mesela bu dremel i nerden bulabilirim?

plastiğe delik açma konusu tabi doğru basit gibi ama mesela bu u boat maketinde daha değişik işler yapmak gerekebilir.düşünmüyor değilim.mesela çok ince bir uçla güvertedeki bütün aralıkları açmak yani mesela.

bana alışveriş sitesi olarak adres verebilirseniz sevinirim.Türkiye'de ben genel olarak tamiyanın şu mavi renkli cihazını gördüm.onun hakkındada görüşlerinizi alabilirim.adi çin malı dediğiniz o olabilirmi:)
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 07:57
Orjinalini yazan: İdris

Orjinalini yazan: Burak

revell in 1:72 VII C sini aldim.govdedeki delikleri acabilmem icin bana matkap gerekiyor.

Burak bey

O delikleri oyacaksanız geminin içinde olması gereken iç gövdeyide sağlayın derim.Boş durmasın.

Sevgili İdris bey bende çok isterim ancak bu model zaten tek başına benim için yeteri kadar pahalı.çok beğendiğim ve yapmak istediğim için aldım.modelbrass ın ürettiği seti bile almadan yapmaya karar verdimki bence bu set bu modelde kesinlikle kullanılmalı.sizin dediğiniz gibi yapmayı çok istiyorum keza ilerki zamanlarda bu modelden bir kaç defa daha üretmek istiyorum.onlarda kesinlikle o tip setler kullanıcam.

eğer delikleri açmadan yaparsam hiç hoş gözükmeyecek çünkü açmadan yapanlarınkine baktım belli oluyor yani hiç hoş gözükmüyor.içi boşta olsa delikler daha hoş duracaktır.

sizden ricam yinede bu bahsettiğiniz setlere ait bir kaç link koymanız.bir bakayım.belki fikrim değişir hemde merakımı gidermiş olurum.

saygılarımla
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 08:03
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 08:43
O slot delikleri açmak için Dremel fazla hantal kalır. Hatta, kalem gibi dediğin flexible ile hareket iletilen tipte de flexible milin kasıntısı elin hassasiyeti ile oynayabilir. Ben bu gibi yerlerde elektronikçilerin 12 V luk matkabını kullanıyorum. Gayet hafif, ince kablolar hiç kasıntı yapmıyor ve elime rahatça hakim olabiliyorum. Hatta adaptörü voltaj kademeli alırsan daha düşük devirlerde de çalışman mümkün olur. Bu iş için Dremel veya Proxxon vs. den önce böyle bir şey almanı öneririm.

Dediğim aletin resmi de budur:

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 09:27
Fazla devirle çalışırsanız plastiği delmek yerine eritebilirsiniz.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 09:51
Tabii çok dikkatli olmak lazım. Matkabın ucu kendi etrafına plastiği toplamaya başladığı an geri çekip uçtaki plastiği bıçak ucu ile kazıyıp temizlemek lazım. Eritmesin diye de kısa aralıklarla plastiğe hücum etmek lazım. Biraz tecrübe ile el alışır. Yeter ki ilk denemeler esas modelde olmasın...
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 10:09
bıçak ucuyla kazımaktan ziyade,çakmağı tutarsanız eritiyo zaten...fakat ben bir kez daha söylemekte fayda görüyorum...dremel çok iyi bir markadır,ancak plastik için uygun değildir...yüksek devirlidir ve eritir...proxonu hortumu yada adı herneyse o zozikle kullanırsanız elle yavaşlatmak suretiyle daha rahat etmek mümkündür...bunların genel üretim amaçları cam işçiliği,metal üzerine çalışmalar,tahta oymacılığı vs.dir.plastik için uygun olanlar düşük devirli markasız el matkaplarıdır,gerisi fantazidir...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04