Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Bakır telleri yapıştırmak Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Konu: Bakır telleri yapıştırmak
    Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 07:24
Bakır telleri yapıştırmakta zorlanıyorum.Evobond marka ince akışkan CA (Cyanoakrilat.Biliyoz da yazıyoz) namı diğer japon kullanıyorum.
Sizler nasıl yapıyorsunuz?
Acaba bunu mu kullansak?
Greven kalın akışkanlı
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 08:15
Biraz da nereye yapıştırdığına bağlı olarak, kalın akışkanlı dediğin daha viskoz olan tip inceye göre daha iyi sonuç verebilir.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 08:29
Bakır tellerde ya da parçalarda önce, bakır telin veya parçanın yapıştıracağınız kısmını zımparadan geçiriniz. Böylece yapışması daha kolaylaşacaktır.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 08:39
Konuyu biraz daha netleştireyim.
Bakır telleri ve spruelardan ısıtıp çekerek yaptığım telleri,örneğin bir elektrik kutusundan veya avionik cihazdan dik olarak çıkarmak istiyorum.Yani teli yüzeye dik olarak yapıştırmaktır amacım.
Önce bir delik açmayı denedim,ama ince teller için büyük geliyor o delik.
-Olmaz mi?
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 08:45
0.5 mm matkap ucu kullanıp delik aç, sonra da o kalın CA yı telin ucuna uygula ve teli deliğe sok. Ben 1/72 Jeep'in vites kolunu 0.30 mm tel kullanarak bu şekilde yaptım. Bu metod daha ince telde de işe yarar.

IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 09:20
nalburlarda iki komponentli japon yapıştırıcalıar var. ben wonder fix marka almıştım. tavsiye ederim.

metalin ucuna küçük şişedekinden çok az sürüp yapıştıracağınız yere değdiriyorsunuz ve spreyi sıkınca bölgeye yapışkan donuyor. sprey yani aktivatörü sıkmadığınız sürece sıvı katılaşmıyor( acele etmenize gerek kalmıyor)

modelden önce farklı yerlerde bir deneyin isterseniz.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 04:45
Aktivatör ortalığı batırmıyor mu?
-Olmaz mi?
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 05:06
Eğer japon çevreye dağılmamışsa bir sorun çıkmayacaktır. Bundan dolayı az miktar kullanmakta fayda var.

Bir diğer yöntemde bakır telin ucunu az ısıtarak plastik yüzeye gömmek. Zira tutamak yaparken bu yöntemi denerim.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2006 Saat 08:38
aktivatör gayet iyi huylu bi sıvı ve alkol gibi hemen buharlaşıyor ortamdan ayrıca arkada bir iz yada artık bırakmıyor.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2006 Saat 08:53
Orjinalini yazan: YODA

aktivatör gayet iyi huylu bi sıvı ve alkol gibi hemen buharlaşıyor ortamdan ayrıca arkada bir iz yada artık bırakmıyor.

Her zaman değil.
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2006 Saat 18:13
japonu dikkatli ve az kullandığınız zaman aktivatörün hiçbir zararı olmaz, epeydir kullanıyorum. eğer japonu fazla sürerseniz ve aktivatörün çabuk uçması için üflerseniz japon beyazlaşıp traş köpüğü gibi oluyor.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2006 Saat 19:19
bende uzun zamandır kullanırım ancak japonu kararınca taşırmadan kullanınca bi terslik olmadı şimdiye kadar.
"Her zaman değil" derken belli bir boya yada vernik türü ile etkileşime giriyor mu demek istediniz anlayamadım idris abi. Aydınlatırsanız çok sevinirim.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 09:24
Üzerinden zaman geçtiği için tam olarak nerede yazıldığını hatırlamıyorum ama Ufuğun başına tatsız bi durum gelmişti bu aktivatör-japon ikilisinden.

Birde ya kurusun diye üflerken yada haznesinden çıkarken fazla sıkma sonucu belli belirsiz pörtleyip duvara atılmış domates misali etrafa yayılan japonu aktivatörle kalıcı hale getirebilmek var.
Dikkat edilmesi gereken noktalardan biride sprey aktivatör kullanırken "aman aktivatör taşmasın" diye modele fazla yaklaştırılmaması gerektiği.
Tüpten basınçla çıkan aktivatör önce japonu maket yüzeyine yayıyor sonrada siz parmağınızı çekene kadar yayılan japonu kurutuveriyor.

Özetle bazı boyalarla kötü etkileştiği hakkında bir bilgi kalmış aklımda.
Tabii dikkatsizlik etmenin herzaman olduğu gibi başa bela olduğunu da hatırlatmak isterim.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 10:56
Uygulama ile ilgili bir küçük ekeleme yapmak istedim. Sprey olarak aktivatörü uyguladığım ilk kullanımlardan sonra karşılaştığım ve idris beyin bahsettiği problemlerden sonra spreyi direkt olarak kullanmaktan vazgeçtim. aktivatörü kendi kapağının içine sıkıyorum, buradan ince bir fırça ile aldığım aktivatörü japonladığım parçanın yapışacağı yere fırça ile uyguluyorum ve parçayı yapıştırıyorum. Bunun en büyük avantajı aktivatörün etrafa fazladan bulaşmaması ve spreyden basınç ile hızlı çıkan aktivatörün etrafı birbirine katmaması...ayrıca fırça üzerinden aktivatör zaten uçup gidiyor ancak suya bi daldırıp çıkarmakta da fayda var zannedersem.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/03/2006 Saat 06:00
Aktivatörü sıkmadan önce,çevreyi maskelesek olur herhalde.
-Olmaz mi?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/03/2006 Saat 06:47
Yoda nın bahsettiği şekilde yaparsanız sorununuz olmaz.

IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/03/2006 Saat 09:54
Kaynağını tam hatırlamıyorum ancak aktivatörlerin oldukça zararlı olduğunu okumuştum. Bu nedenle spray şeklinde değil de ufak bir kaba dökülüp fırça v.b. yöntemlerle uygulanması ve iyi havalandırılmış ortamlarda kullanılması öneriliyordu. Bu konuda bilgisi olan var mı?
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 07:49
burada uzun uzun üzerinde yazan zararlı kimyasalları yazmaya gerek bile duymadan şunu söyleyebilirimki neredeyse aklı başında çoğu firmanın spreylerinde basıncı sağlamak için kullanımından vazgeçtiği aerosol (hani şu sinek öldiren spreylerdeki) bu aktivatörde var ve yakın mesafeden solunması kalıcı hasar bile verebilirmiş...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide