Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: NORTHSEA FiSHiNG TRAWLER Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
prince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 54
Alıntı prince Cevaplabullet Konu: NORTHSEA FiSHiNG TRAWLER
    Gönderim Zamanı: 23/03/2006 Saat 11:24
Merhabalar bu yaptıgım 2.gemı naıl oldu bılmıyorum fıkır degerlı arkadaslarımın.Kit revell genel olarak pek sorun yok ama sadece ust kısmı guverteye otuttururken ugrastırdı ama halada ıstedıgım gıbı olması bırde guvertenın zemının komple balsadan yaptım eskıtme yapılmadı mat vernık atılmadı saygılarımla

http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00220.jpg
http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00219.jpg
http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00218.jpg
http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00217.jpg
http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00216.jpg
http://prince111.50megs.com/cgi-bin/i/NORTHSEA/DSC00215.jpg

Düzenleyen akhilleus
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2006 Saat 11:35
Resimler görünmüyor.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2006 Saat 16:57
Gemiden anlamayı bırak, gemicilik tabirlerini bile doğru dürüst bilmem. Yani tam bir "sokaktaki adam" olarak gözüme çarpanları belirteyim:

Öncelikle daha camlar boyanmadığı için modelin henüz bitmemiş olduğunu görüyorum.

Pruva direğindeki bomu tutan halatların o ağırlıkla gergin durması lazım. Bomun ucundan sallanan fazlalıkta bir kanca filan olması lazım.

Tam pruvadan fotoğraf yok ama üst ipin resimlerinden, pruva ve kıç direklerinin güverteye tam dik olarak durmadığını algılıyorum. İplerin yani halatların güverteye bağlandığı yerlerdeki braketlerin biraz kararmış olması lazım. Gemi ne kadar yeni olursa olsun, oralardaki bağlama işlemi ve elemanları herhalde oraya siyah renk esaslı bir takım detaylar getirir.

Önde çapa zincirlerini ve zincirlerin giriş deliklerini siyaha boyaman lazım.

Filika örtünün üstünden değil ama herhalde baş ve kıçından askıda olmalı.

Bucurgatlardan çıkan iki tane siyah çizginin ne olduğunu anlamadım ama sanki makaradan çıkıp bir yere doğru giden halat izlenimi veriyor. Öyle ise rengi makaradaki renk ile aynı olmalı, ve gittiği yer de görünmeli. Güvertede boya şeridi olduğunu sanmıyorum. Gemici arkadaşlarımız mutlaka daha aydınlatıcı olarak söyleyeceklerdir.

Sancak-iskele lambalarını boyamak lazım. Direklerde de pruva ve kıç lambaları olmalı, (direklerdeki çıkıntılardan birileridir herhalde) onlar da detaylanmalı, en azından lamba kısmı direk rengi olmamalı.

Son olarak, bacanın içi siyah olmalı. Ne de olsa orası da bir egzoz!

Kolay gelsin, bitimini bekleriz...

IP
prince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 54
Alıntı prince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2006 Saat 22:29
merhabalar korkut abı soyledıklerın cok dogru bende bunu yaptım ama hıc bır tecrubem yok gemı hakkında neresi nasıl olur hıc bılmıyorum kutudan nasıl cıktıysa oyle yaptım hıc bır detay eklemedım sen bucurgat falan yazmıssın ben onu bıle anlamadım kısacası gemı ısı hıc hosuma gıtmedı valla bıtırmeyı bıle dusunmuyorum demmekı gemı ısı bızım harcımız değil bız afv ye devam edelim saygılarımla
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2006 Saat 22:45
Var mı öyle hemen pes etmek? Madem gemiye bir el attın, hele bir gemi üstadlarından da yorumlar al, sonra araştırma yap, oku, resimler incele ve devam et. Ben sabah o kadarcık yazıyı yazabilmek için bile yarım saate yakın trol gemisi araştırdım internette. Modelciliğin bu araştırmaya ve öğrenmeye yönlendirmesi çok güzel birşey.

Haydi devamına bir-iki....
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2006 Saat 00:30
Orjinalini yazan: Korkut

Tam pruvadan fotoğraf yok ama üst ipin resimlerinden, pruva ve kıç direklerinin güverteye tam dik olarak durmadığını algılıyorum.

Arka direk arkaya yatık(normal duruşu),ön direk öne yatıkken çaprazdan direklerin dik olmadığını nasıl gördünüz?

İplerin yani halatların güverteye bağlandığı yerlerdeki braketlerin biraz kararmış olması lazım. Gemi ne kadar yeni olursa olsun, oralardaki bağlama işlemi ve elemanları herhalde oraya siyah renk esaslı bir takım detaylar getirir.

Şart değil.Hele yeni iken hiç gerekmez.

Her zaman zinciri siyaha boyamak gerekmez.Zincir giriş deliği derinlik vermek için siyaha boyanabilir.

Makette öyle vermiş.Zaten askıda olan örtü değil.Halatlar örtünün üzerindeki deliklerden çıkıyor.İçeride nereye bağlandığı gözükmüyor.

Bucurgatlardan çıkan iki tane siyah çizginin ne olduğunu anlamadım ama sanki makaradan çıkıp bir yere doğru giden halat izlenimi veriyor. Öyle ise rengi makaradaki renk ile aynı olmalı, ve gittiği yer de görünmeli. Güvertede boya şeridi olduğunu sanmıyorum.

Ambara fazla su girmesine mani olmak için güvertede bulunan çıkıntılar gibi duruyor.
Kesinlikle halat değil.Mürettebat takılıp düşmesin diye,dikkat çekmesi açısından farklı renge boyanmış olmaları daha muhtemel.

Sancak-iskele lambalarını boyamak lazım.

Sağ taraf yeşil, sol taraf kırmızı olacak.Eğer sol tarafı sağdaki gibi kırmızıya boyadıysanız bir daha boyamaya gerek yok.
IP
borakaraca
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 43
Alıntı borakaraca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 10:17
Prince, Korkut Abinin dedigi detaylara biraz dikkat edersen goruntu degisecektir.

Zehirli kırmızıyı bordoya yakın bir renkte olan haliyle kullansan daha iyi olurdu, bu renkte olabilir belki ama bu renkte olabilir belki ama en azından guverte ustundeki kırmızıları baska ton kullanabilitdin, aynı ton olması (yada bana oyle geldi) cok dogru degil.

Orjinalini yazan: İDRİS

Her zaman zinciri siyaha boyamak gerekmez.Zincir giriş deliği derinlik vermek için siyaha boyanabilir.

En azından zinciri baska bi renge boyamak lazım

Makette öyle vermiş.Zaten askıda olan örtü değil.Halatlar örtünün üzerindeki deliklerden çıkıyor.İçeride nereye bağlandığı gözükmüyor.

http://www.hobbylinc.com/htm/rvl/rvl05204.htm

bu linkteki tekne ise kapak resmi korkut abinin dedigi gibi gorunuyor.
zaten aksi takdirde flikanın nasil kullanılacagını cozemedim. once denize indirsen branda yı acıp icine giremezsin once brandayı acıp icine binsen nası denize indirilecek?

Bucurgatlardan çıkan iki tane siyah çizginin ne olduğunu anlamadım ama sanki makaradan çıkıp bir yere doğru giden halat izlenimi veriyor. Öyle ise rengi makaradaki renk ile aynı olmalı, ve gittiği yer de görünmeli. Güvertede boya şeridi olduğunu sanmıyorum.

Ambara fazla su girmesine mani olmak için güvertede bulunan çıkıntılar gibi duruyor.

Kesinlikle halat değil.Mürettebat takılıp düşmesin diye,dikkat çekmesi açısından farklı renge boyanmış olmaları daha muhtemel.

Bana da halat gibi geldi, yanlıs bilmiyorsam zaten ambarlar balik icin ve iclerinde su var.

Sağ taraf yeşil, sol taraf kırmızı olacak.Eğer sol tarafı sağdaki gibi kırmızıya boyadıysanız bir daha boyamaya gerek yok.

Sag taraftaki fenerin yesil olması gerekir.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 11:12
Bora gözünü seveyim google diye bir olay var yaw:)

O guvertedeki cubuklara gelirsek, amcaların oraya denize düşmemek için halat bağladıkları borular oluyor kendileri.

Ambarlarda sudan ziyade kuru buz var bu arada

Abinin biri revell in yapmaya çalıştığı ve doğru dekali verdiği geminin orjinaline site ithaf etmiş, az önce buldum hayatım kaydı bendekini söküp baştan yapacam gibi gözüküyor.
Link
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 11:16
Orjinalini yazan: borakaraca

En azından zinciri baska bi renge boyamak lazım

Makedin görünümü güzelleşsin diye olabilir ama gerçekte öyle bir zorunluluk yok.

http://www.hobbylinc.com/htm/rvl/rvl05204.htm

bu linkteki tekne ise kapak resmi korkut abinin dedigi gibi gorunuyor.
zaten aksi takdirde flikanın nasil kullanılacagını cozemedim. once denize indirsen branda yı acıp icine giremezsin once brandayı acıp icine binsen nası denize indirilecek?

Daha önce belirttiğim gibi maketten öyle çıkıyor.
Sanırım gerçeğindede öyle bişi var.Bulup yollarım.
Herşey hakkında ince detaya girersek kolay kolay bitmez maketler.
Makedin baca içi detayını görseniz daha rahat anlarsınız.

Bana da halat gibi geldi, yanlıs bilmiyorsam zaten ambarlar balik icin ve iclerinde su var.

Ambar içinde su bulunabilir bir miktar ama fazla su ambar kapasitesini azaltır.
Ambarın altında mutlaka bir tahliye vardır.
Ambarları ve güverteyi mümkün olduğu kadar kuru tutmak için bordada güverte hizasında deliklerde var zaten.

Sag taraftaki fenerin yesil olması gerekir.

Bende öyle yazdım zaten.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 11:20
Ufuk bulmuş.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2006 Saat 11:31
Bu da benim bitmeyen bitemeyen Trawler, kuzey denizinden ziyade renklerden dolayı karadeniz yöresinden yarışmaya katılıyor:)

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide