Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Model boyutları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 23
Alıntı Ahmet Cevaplabullet Konu: Model boyutları
    Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 09:29
merhaba bu modellerin boyutlarını nasıl anlıcam yeni gircem bu işe ne önerirsiniz
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 09:36
"modellerin boyutlarini anlamak?" ben malesef sorunuzu anlayamadim Ahmet bey kardesim. Ancak tum kalbimle aramiza hosgeldiniz diyorum.
Umarim bu hobiyi gelistirir ve seversiniz..

Size tavsiyem oncelikle forum sayfalarında eski mesajlari biraz tarayip yeni baslayanlara yonelik onerileri iceren mesajlari bulmaniz.

Baslangic icin ya boyasi, yapistiricisi, fircasi beraberinde gelen kitleri revell, italeri, heller gibi markalarin bu tur setleri var.. ya da bu malzemeleri ek olarak alip, PM marka modelleri tercih edebilirsiniz. Ucak, gemi, askeri arac gibi alt kategorilerden birini secmek ilse baslayabilirsiniz... neyin modelini yapmak istediginize gore isler degisir...

basarilar dilerim.

Düzenleyen volkan
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 09:38
İlk kural... 1/XXX gibi ölçekler modelin küçültülme katsayısını gösterir. Rakam ne kadar büyükse, model o kadar çok küçültülecektir. Büyük rakam = Ufak model

AFV- Askeri Araçlarda genel kabul gören ölçek, 1/35 ve 1/72'dir. Yukarıdaki kurala göre, 35 ölçek "büyük"tür, araçların boyları en ufak 6-7cmden başlar, TIRları hesaba katarsak 50cm'ye kadar gider. 72 ölçekte ise en kallavi araç 15 cm'ye ulaşamayacaktır. Ayrıca ne kadar büyük = o kadar detay. Bunun haricinde 1/144 ölçek de mevcuttur, bu ölçüdeki askeri araçlar yarım kibrit kutusunu dolduracak kadardır.

Uçaklar- Helikopterler:

Ölçekler daha çeşitlidir. Genel ölçekler 1/24, 1/48, 1/72, 1/144 şeklindedir. Bunlara ek olarak 1/100 ve 1/200 gibi ölçekler de mevcuttur.

Burada 24 ölçekte genelde pervaneli uçaklar bulunur. Uçakların en zengin olduğu ölçekler 48 ve 72dir. Yolcu uçakları ve büyük bombardıman uçakları gibi gerçek hayatta da iri kıyım olan uçaklar, genelde 1/144 ölçekte daha çokçadır. Diğer büyük ölçekler yine genelde gerçek hayat boyutu kocaman olan uçakları modelleyebilmek içindir.

Sivil Araç: Bu kategorinin asıl ağırlığı 1/24 ölçektedir. Buna ek olarak 1/25 ölçek Amerikan asıllı firmaların tercih edebildiği bir ölçektir. 1/43 ölçekte de ürünler bulunur, daha ufak ölçeklerde detaylar iyice azaldığı için otomobil gibi uçak veya tanka göre daha ufak olan bir nesnede bu ölçekler tercih edilmez.

Bunlar sizi sınırlamasın, pek çok çeşitli ölçek olabilir, örneğin Askeri Araçlarda 1/32 ölçek de mevcuttur, bilim kurgu ve figürlerde ölçekler çeşit çeşittir. Düşünmeniz gereken, modelini yapacağınız nesnenin (veya kişinin) gerçek hayattaki ebatları ve modelin ölçeğidir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 09:46
Orjinalini yazan: Emroglan

.. 72 ölçekte ise en kallavi araç 15 cm'ye ulaşamayacaktır.

Yazdiklarinizin hepsine katiliyorum dogal olarak :) ancak yukardaki cümlenize istinaden, "Leopold var" demek istiyorum 43 cmli boyuyla ;).. Ayrica 1/87 ölcekli lokomotifler var ki oldukca büyükler, 25-45 cm arasi.. Önemli olan Ahmet arkadasin öncelikle hangi türde modellerle ilgendigini belirlemesi..
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 10:17
yardımınız için teşekkürler ben genelde savaş helikopterleri ve modern savaş uçaklarına ilgi duyuyorum. bu ölçekler karışık galiba
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 10:27
Cok guzel... ne modellemek istediginizi sectikten sonra is daha kolay.. size onerim; neredeyse her buyuk oyuncakcida bulunabilen revell veya italeri marka 72 olcek, gozunuze hos gelen bir model ile baslamak. bu hobi yaptikca ogrenilen ve zevk alinan bir hobidir. O nedenle bir an once bir model alip, temel yapim malzemeleri ile (yapictirici + maket bicagi + ince zimpara + boya + vernik + firca) modele baslamak...

adim adim sorulariniza yanit bulursunuz burada.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 10:35
Orjinalini yazan: freeman

Orjinalini yazan: Emroglan

.. 72 ölçekte ise en kallavi araç 15 cm'ye ulaşamayacaktır.

Yazdiklarinizin hepsine katiliyorum dogal olarak :) ancak yukardaki cümlenize istinaden, "Leopold var" demek istiyorum 43 cmli boyuyla ;).. Ayrica 1/87 ölcekli lokomotifler var ki oldukca büyükler, 25-45 cm arasi.. Önemli olan Ahmet arkadasin öncelikle hangi türde modellerle ilgendigini belirlemesi..

Ama onlar tren, vagon ve bilimum raylı araç :)

Ahmet Bey, bu durumda yapımı basit bir şeylerden başlamanız akıllıca olur. Tam istediğiniz şeyi söyleyin, size yardımcı olalım.

Haşır neşir olacağınız ölçekler 1/48 ölçeği (büyük boyda olan uçaklar) ile 1/72 ölçeği (küçük boyda olanlar). Volkan'ın dediği doğru olsa da biraz daha para verip daha büyük ama yapımı kolay bir modelle de şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, modelinizi almadan sorun. Böylece en baştan sorunlu bir modeli alıp uğraşmaya çalışarak maketlerden soğumazsınız, kendinize güveniniz geldikçe daha karmaşıklara doğru ilerlersiniz.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 10:46
ben daha önceleri bu işi yapan ama boyama yapmayan bi arkadaşımdan heveslendim ama zaten bu işlere elim yatkındır ve hevesliyim birde sizlerin modellerinizi görünce alevlendim iyice.savaş dedim ama sivil bi araç alıcam HELLER 1/200 CARAVELLE nasıl sizce çok küçük galiba büyük bişey mi alıyim
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 10:49
galiba 5-6 santim kadar baya küçük birde nasıl resim eklicem buraya
IP
Tora Tora Tora
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 62
Alıntı Tora Tora Tora Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 12:29
Ahmet Bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.Sormuş olduğunuz HELLER 1/200 ölçek carevelle uçağı konusunda açıkçası bir fikrim yok.Ama şunu söyleyebilirimki dışa detay oldukça küçük bir model olacaktır bunun yerine eğer bir yolcu uçağı yapmak istiyorsanız Antalyada da rahat bulabileceğinizi tahmin ettiğim REVELL Firmasının 1/144 ölçek Airbus 319,320,321 veya 737 800 serilerinden herhangi birisini alabilirsiniz.İçe detay oldukça sorunsuz modellerdir. Saygılarımla
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 23:06
içe detay ne demek ben acemi olduğumdan anlamadım
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2006 Saat 23:27
Dışa detay, kanatlardaki ve gövdedeki detay çizgilerinin kabartma şeklinde olması demektir. Genelde eski kalıplı eski tarihli maket kitleri böyledir. Kötü yanı, tesviye için zımparalanırken bu detay çizgilerinin eriyip bozulmasıdır.

İçe detay, genelde yeni tarihli ve yeni kalıplı maket kitlerinde bulunan, uçağın veya aracın gerçeğindeki gibi detay çizgilerinin "çizgi" şeklinde boşluk olması demektir. Hem daha düzgün görünür hem de zımpalarken bir çukuru eritemeyeceğiniz için tesviyede detayları bozmak problemi ortadan kalkar.

Genelde özellikle acemiler için güzel olanı içe detaydır. Dışa detay kitlerden bir süre uzak durun derim, "Aman detayı gitti, nasıl düzeltilir" sıkıntısı yaşamayın.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 07:33
HELLER 1/72 SEA KING adlı bi helikopter var bunu yapımı nasıl olur önerirmisiniz.resim eklemeyi buraya nasıl yapıcam
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 07:39

Düzenleyen Ahmet
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 07:39
Helikopter iyi bir başlangıç olmayabilir.Bence gövdesi tek renk,pervanesiz,antensiz ve hatta başlangıçta iniş takımsız bir uçak yapın,ve sonuçta neye benzerse benzesin atmayın.O sizin test uçağınız olsun.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 07:41
biraz uğraşsam galiba yaparım gibi geliyo aldım artık şansa bi boş zamanımda yapıcam
IP
Ahmet
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Ahmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 07:44
sizler tecrübeli olduğunuz için bana yol gösterin.bu alacağım modellerde kendi tasarımlarımı denesem ilerde modelciliği bozmuş olurmuyum...
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2006 Saat 08:12
Soru sormaktan,yeni topic açmaktan kesinlikle çekinmeyin!
Aldık artık diyede düşünmeyin.Ekonomik durumunuzu sarsacak kadar değil ama,küçük bir stok yapabilirsiniz.Piyasada 10 ytl nin altında birsürü güzel kit var.Ve en önemlisi,hiçbir zaman "bu modeli ziyan ettim,paramı sokağa attım" diye düşünmeyin.Kendinize,kendi tarzınızı oluşturmak,konuyu anlamak için bir süre -mesela bir yıl- tanıyın.Laf aramızda bende uçaklara kendi tasarımlarımı eklemeye çalışıyorum.Modelcilikte buna "what if-neden olmasın" tarzı denir.Kimi modelciler buna hiç yüz vermezken,belirgin bir kitle bu modelleri sansasyonel buluyor ve saygı duyuyor.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma