Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: 18 Mart anısına... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
F-4E
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Konu: 18 Mart anısına...
    Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 22:36
tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum....mekanları cennet olsun....vatan sağolsun... ölçek:120 mm.

IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 22:37

IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 22:38

sevgili Hüdo, günün anısına bişeyler yazıversene sana zahmet....iyi modeller....
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 23:01
"Amin" diyerek başlamak istedim (Şehitler'in mekanları hakkındaki temenniye katılarak). Ellerinize sağlık İzzet abi. Yalnız bir sorum var. Yıldırım Ordular Neferi'nin başındaki miğfer konusunda emin misiniz? Bizim, Almanların "Sturm Truppen" dediği ve Alman mantığından uyarlama olan birimimizdeki neferlere dağıtılan miğfer'in biraz farklı olduğunu biliyorum. O da zaten sadece Flistin'e ulaşmıştı diye hatırlıyorum(yanlışım varsa düzeltiniz lütfen). Bizim miğferlerin öndeki terek kısmı yoktur diye bilmekteyim. Saygılar.
Consume Ergo Sum
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 23:07
hımmm,modelsitesi.com milliyetçi-muhafazakar akımların hizmetindedir:)))))şaka bir yana arkadaşlar,bu durumun politik görüşlerle hiç bir ilgisi yoktur,1915 çanakkale savaşı tereddütsüz bir şekilde türk tarihinin en en kahraman ve en şerefli dönemidir.1915 martında ingiliz-fransız(gerek ana kara gerek kolonilerlerden topladıkları)orduları osmanlı imparatorluğunu yıkmak için(her ne kadar tüm tarih kitaplarında rusya ya yardım ulaştırma amaçlı dese de bizi ilgilendirmez)çanakkaleye gelirler ve tüm dünya tarihinin en kahraman mücadelesini veririz.savaşta yaşanan anekdotlar ve ilginç olaylar her okur yazar tarafından bilindiği için hiç birini yazmıyorum.(1944 ün bilmem hangi tarihinde bilmem hangi cephede yaşanan nazi hikayesini bilen deyyuslar çanakkaleyi bilmiyosa bende bu konuda bi şey yazamam)
    yazabileceğim tek şey:4 yıl süren 1.dünya savaşını hemen tüm cephelerde kaybettiğimiz halde çanakkale kaybedilmemiştir.çünkü gerek balkanlar gerekse ortadoğu daki tüm çözülmeler sonucunda türklüğün tek barınabileceği coğrafya olarak anadolu kalmıştır ve çanakkale geçilse idi o anadolu da kalmayacaktı.çok coğrafyalı imparatorluk ideolojisi bu savaş sırasında tek coğrafya-tek vatanlı ulusal ideolojiye dönüşmüştür ve küçük ama onurlu türkiye kavramı yerleşmiştir.sonuç:çanakkalede 200.000 anadolu evladı şehit olmuştur ama anadolu nun tapusunun bu ülke insanlarına ait olduğu tescillenmiştir.galatasaray lisesi,istanbul erkek lisesi(adını anamadığım pek çok köklü eğitim kurumumuz 1915 de mezun verememiştir(acaba neden??).1923 de cumhuriyet kurulupda insanlar toz-duman içinde kafasını kaldırıp baktığı zaman ülkede yetişkin nüfus yoktur,ve dünyanın hiç bir ülkesinde '15 milyon genç yarattık'diye 10.yıl marşı yazılmaz.bu şeref ülkemize aittir.
   milletlerin büyüklüğünü ölçmek için tankına-topuna-parasına bakılmaz,geçmişine bakılır.o millet kendini korumak için neler yapmış o na bakılır.ve bazen tarih milletleri sınavdan geçirir:bakalım kendini kurtarabilecek mi diye....türk milleti gibi başarılı ve ağır bir sınav atlatan başka milletler dünya da azdır.
   bu gün vesilesi ile önce tüm şehitlerimize teşekkür ve vefa borcumuzu,modelleri ile de modelciliğin yalnızca u.s.a.f. ve svastika dan ibaret olmadığını gösteren izzet ustamıza tebrıklerimi sunarım.
(tarzım biraz sert oldu ise özür dilerim,kimseyi hedef almadım ama kendi tarihimizi de bilelim arkadaşlar)
efendim,osmanlı figürleri online eklendikçe tarih derslerimizde onlie sürebilir)
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 23:14
Orjinalini yazan: Jolly Roger

"Amin" diyerek başlamak istedim (Şehitler'in mekanları hakkındaki temenniye katılarak). Ellerinize sağlık İzzet abi. Yalnız bir sorum var. Yıldırım Ordular Neferi'nin başındaki miğfer konusunda emin misiniz? Bizim, Almanların "Sturm Truppen" dediği ve Alman mantığından uyarlama olan birimimizdeki neferlere dağıtılan miğfer'in biraz farklı olduğunu biliyorum. O da zaten sadece Flistin'e ulaşmıştı diye hatırlıyorum(yanlışım varsa düzeltiniz lütfen). Bizim miğferlerin öndeki terek kısmı yoktur diye bilmekteyim. Saygılar.

miğfer in şekli hakkında bilgim tam olarak olmamakla birlikte :yıldırım ordu grubu 1917-18 döneminde suriye-filistin bölgesi için kurulan bir ordu zaten.ilk başlarda alman komutan liman von sanders komuta ederken savaşın sonlarına doğru mustafa kemal paşa komutayı devralıyor.ilk komutan alman olduğu için askerlere alman donanımı sağlanmış olabilir.(hatta bu donanım osmanlı askerlerine ulaşmamış da olabilir.neticede alman subayın da etrafında alman bir heyet muhakkak vardır.idris le sohbetlerimiz sırasında 1930 lu yıllarda alman ss subaylarının fotorğraflarında 1915 çanakkale madalyası gördüğünü söylemişti.yani cephelerde alman danışman veya kurmay heyetleri bulunmuş olabilir.(ama dedğim gibi miğfer in ölçü ve şekli hakkında pek bilgim yok.2.dünya savaşına göre biraz daha uzunca ve kabaca olduğunu biliyorum ama)
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 23:16
Hüdo,sevgili tarih hocam....inan ağlattın beni şu an ya...ne diyeceğimi bilemiyorum doğrusu....çok yaşa...
tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranlarımızla anıyoruz...
Yalım cım osprey dergisine bakarak yapılan bir model....teknik konulardan hiç anlamam inan....elinde bi belge,resim..vs var ise ....getirde değiştirelim...ok...kal sağlıcakla

Düzenleyen F-4E
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 23:25

söz konusu figür osprey kitaplarında bu şekilde geçiyor.speciat troops,assault party diye isimlendirilmiş.(özel kuvvet,saldırı grubu gibi bi şey herhalde.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 00:06
Hüdaverdi Hocam cok güzel yazmışsınız. Üstüne eklenecek fazla söz yok.
Miğfer konusunda ise sanıyorum, figürün kafasındaki M40 veya M43 sitili miğfer, ilustrasyondaki askerdeki miğfer iseya m1915 veya m1918 stili.
Bugun Ulus meydanındaki anıttaki askerde aynı tip miğfer giymekte.
Hatta yine bildiğime göre bu tip miğferden özellikle elimizde cok miktarda kalmış olması, çünkü ikinci dünya savaşı arefesine kadarki bircok resmi gecit töreninde askerlerimiz bunları kullanıyor.
Ama ben ilustrasyondaki silaha takıldım. Sanki Mauser Kar98K değilmiş gibi. Yanlışım varsa lütfen düzeltin...
feed the troll
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 01:26
İzzet bey elinize sağlık ve Hüdaverdi bey kaleminize sağlık. Allah tüm şehitlerimizin ruhunu şad eylesin. Konu açılmışken, Çanakkale savaşına Balkanlardan bir çok kişinin katıldığı gibi Yunanistan'dan da katılanlar olmuştur. Yarın Çanakkale savaşında şehit düşen Gümülcine ve İskeçe'li askerler için, Gümülcine Türk Gençler Birliği lokalinde bir resim sergisi ve anma günü yapılacak. Ecdadımızı unutmadık, unutmayız.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 02:34
Hepsinin mekanları cennet olsun.Pazar gecesi Çanakkale ye gidiyorum.Orada çekmiş olduğum video ve devamındaki görüntülerin hepsini sizlerle paylaşacağım.Tüm şehitlerimize allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.Haklarını asla ödeyemeyiz.Bugün benim özgürce bir okulda okuyup istediğimi yapabilmem aziz şehitlerimiz sayesindedir...Ruhları şaad olsun.....
I feel the need The Need for Speed...
IP
Tehlikeli Hamsi
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 29
Alıntı Tehlikeli Hamsi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 03:41

Sevgili dostlar,

Herkesin eline diline sağlık. İzzet beye bravo. Herkes doğruyu yazmış ve kalbinden geçenleri söylemiş. Bir takım gerçekler, Özellikle bu svastika-USAF dokundurması yerden göğe haklıdır. Gazetelerde boy boy ilan verilen ÇANAKKALE BELGESELİ DVD İLANI EĞER GEÇEN KIŞ SEYRETTİĞİMİ REZALET İSE, özentinin hat safhası olduğunu a belirtmek isterim. Filmin sonu neredeyse insana "yahu biz yanlış yapmışız dedirtecek cinsten. Kültür denilen sadece şarkı şiir değil işte sizin savaşırken ortaya koyduğunuz yürek ve işin gereğini nasıl yerine getirdiğinizdir. Çok şükür o ruh bizde hala mevcuttur. Ama dünya sahnesindeki bu üzüntü verici konumumuz kendi sanayimizi geliştirememiş olmamızdandır. En büyük görev de budur. Lisans altına sözüm ona ortak üretimlerle uçak-tank vs. yaparak kendimizi avutursak, Allah göstermesin bir dahaki sefere işgalciye karşı Çanakkale Zaferi'nin 40'ları, 7'leri ile karşı koymak zorunda kalırız. Çanakkale Şehitleri'nin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Sahipsiz vatanın batması haktır.
Sen sahip çıkarsan batmayacaktır.

(Ula yanluz pırakun peni, ağlayıcağum)
Kampfgruppe Annnnnggggara!
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 07:30
Hocam cok güzeller ellerine saglik.. Ben yanliz baska bir seyde takildim.. Son resimdeki atli süvarinin altinda Canakkale Savasi 1917 yaziyor?? Fotograftan mi öyle görünüyor, yoksa bir tarih hatasi mi var?? Birde bu figürler hangi markanin??
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 08:58
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:00
IP
The_King
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 112
Alıntı The_King Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 10:08

Ne güzel seyler yazılmış. Samimi içten.. Gecen sene tam 18 Martta Çanakkaleydim. Gercekten inanılmaz bir kalabalık vardı. İnsanımızın bu tür günlere sahip cıktığını görmek güzel ama ne yazıkkı sadece senede bir gün oluyor bu.. bir anzakların mezarlarına baktım birde bizimkilere..kimi yerde ne yazıkkı bazı şehitlerimizin birkacının birden gömüldüğü söylendi.Bircoğunun sa bilindiği üzre mezarı bile yok..
Çanakkale gercekten cok etkileyici bir yer. Gezdiğiniz, bastığınızın her karış toprak için onlarca, yüzlerce askerimizin şehit olduğunu düşündükçe insan hüzünleniyor. Buna birde askerilerimizin destansı kahramanlık hikayeleride eklenınce kendımı tutamayıp salya sümük olmustum (kolay kolay aglamam)

Tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun...Vatan size minnettardır..
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 10:31
Sayin İzzet hocam ve Sayin Hudaverdi hocam... birinizin eline digerinizin diline-fikrine saglik demek istiyorum... forum kurallarini cignemek istemiyorum ama bu yil 18 Mart daha bir baska etkiledi beni... layik olamadigimiz sehitlerimizin aziz hatirasina...

Saygilarimla,
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 11:22
Ahan da buldum. Kaynağı bilmiyorum zira bir arkadaşım yollamıştı:

Bunların Çanakkale'ye yetişmesi planlanıyormuş yanlış hatırlamıyorsam ancak ilk partiyi taşıyan gemiyi İngiliz denizaltıları sevgiye boğmuşlar:} Ancak daha sonra Filistin savaşına yetiştiği söyleniyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Sayın Freeman, figürler yanlış hatırlamıyorsam İzzegawa 120 mm.
Consume Ergo Sum
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04