Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: temizleme kabı imalatı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Konu: temizleme kabı imalatı
    Gönderim Zamanı: 07/03/2006 Saat 05:08
aztek a 470 airbrush için temizleme kabı yapmayı düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim. bu konuda sayın cerginbas beyin bir çalışması vardı ama galiba eski forumla birlikte tarihe karıştı.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/03/2006 Saat 09:35
nacizane benim imalatım olan temizleme kabımı anlatayım:
doritosun salsa sos kavanozu var; onun kapağına yaklaşık 1cm. çapında dairesel bir delik açıyoruz. bu 1 cm çapındaki deliğin tam çeperine denk gelecek biçimde perşembe pazarından aldığımız 1cm. çapındaki O-Ring i japon ile yapıştırıyoruz. bu delikten aztek in ucunu kabın içine daldıracağız. tamamını değil tabiiki; sadece 1-1.5 cm si giriyor içeri. yapıştırdığımız o-ring de conta işlevi görüyor.
daha sonrasında hava tahliye için 0.5 cm.lik bir delik daha açıyoruz kapağımıza...burayada bir enjektörün plastik kısmının alt ve üst kısımlarını keserek elde ettiğimiz 0.5 cm çapındaki silindir biçimli boruyu kapaktan kavanozun dışına bakacak biçimde yapıştırıyoruz. bu borunun içine temizleme sırasında koyduğum bir parça pamuk ise temizleme amaçlı kavanozun içine atılan selülozik tinerin dışarı çıkmasını engellerken tahliye edilmesi gereken havanın çıkışına izin veriyor. ayrıca bu kirlenen pamuk parçasını çıkarıp kavanozun içerisindeki pis selülozik tineri atınca tertemiz kaldırabiliyorum kavanozu...pratik yani :)
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2006 Saat 22:46
bu konu geçince, bende ne zamandır bu tasarımı bir adım ileri götürmek istiyordum, bahane oldu ve yarım saatlik bir uğraş sonunda gayet iyi çalışan bu temizleme kabını yaptım. Bu kap ayrıca badger air brush ile de gayet iyi sonuç verdi.(fotoğraf makinem bozuk; telefon ile çektim,resim kalitesi için özür dilerim.)

Önce malzemeler:
bulabildiğiniz kadar uzun bir kavanoz(uzun olması tiner buharının yoğunlağıp dipte sıvılaşmasına olanak sağlıyor bu nedenle önemli.) + aztek ucun içine sığabileceği bir silikon conta(ben ucu yanıma alıp hırdavatçıya gittim deniyerek buldum.) + otomobil yedek parçası olarak satılan benzin filtrelerinden(reklama girmez herhalde, benim aldığımdan alın daha küçükleride var ama filtre yüzeyini büyütmek avantajımıza olacaktır.) + bir de yapıştırıcı(ben çabuk sertleşen dolgu macunu kullandım.)

kavanozun kapağında biri filtrenin ucunun girebileceği büyüklükte bir diğeri ise contanın merkezi büyüklüğünde 2 ayrı delik açıyoruz ve bu iki deliğe birbirinden olabildiğince uzak mesafede yerler seçiyoruz.

filtreyi ve contayı bu deliklere fotoğraftaki gibi yapıştırıyoruz.

kabı kullanırken kavanozun içerisine bir miktar pamuk atarsanız filtreye süzmesi için daha az tiner ulaşıyor.
Umarım işinize yarar; şahsen benim şok işime yarıyor ve 2 air brush ım içinde kullanıyorm.Sevgiler, Saygılar...
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2006 Saat 22:48

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 07:41
sayın yoda ilginiz için teşekkürler.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2006 Saat 08:48
Atilla Bey, biraz geç cevap verdim bu topiğe. Benim önceden yaptığım boya kabini pek güzel çalımadı, o yüzden nasıl yaptığımı tekrardan yazmadım. Sayın Yodanın yaptığı sistem çok daha iyi bir şeye benziyor.

Kolay gelsin.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2006 Saat 03:12
5-6 kez bol selülozik tiner tatbik ettim temizleme kabına bir terslik yok gibi duruyor. Herkese iyi maketler :)
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 08:04
bi arkadaşa verdiğim siparişle aşağıdaki parçayı almış fakat üzerinde sizinki gibi bir ok işareti yok. giriş çıkış yönü nasıl olmalı acaba? fotoğrafta görüldüğü gibi mi monte etsem acaba?
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 08:32
Filtrelerde akış yönü filtre elemanının dışından içine doğrudur. Bu filtrenin hangi ucundan bakınca filtre elemanının içte kalan kısmını görüyorsanız orası çıkış tarafıdır.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2006 Saat 20:30
olay anlaşılmıştır korkut abi teşekkürler. demek ki tam tersine çevireceğiz.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 08:25
:)
kusura bakmayın iş yoğunluğundan hemen cevap yazamadım ama korkut abi tabiiki doğruyu söylemiş bile :)
filtreler konusunda uzman sayılabilecek bir büyüğüm ile rastlantı eseri tanıştım ve bu filtre için yorumu bunun işimizi ucuza çözebileceği; ancak daha iyi bir filtreleme istiyorsak filtre satan (perşembe pazarında bolca var bu dükkanlardan) bir dükkandan bir karbon filtreli maskenin sadece kartuşunu satın alıp bu kartuşu şu anda kullandığımız filtrenin yerine koymamız gerekirmiş...böyle yaparsak tinerin kokusu bile az çıkarmış dışarıya...
bu arada kullanılmış ve atılmak üzere ayrılmış karbon filtre kartuşları bu iş gibi kaba bir filtrelemeyi yapmak için daha da ucuz bir çözüm olabilir bence.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 08:48
Doğru söylemiş, çünkü bu filtre ancak etrafa sıçrayacak partikülleri engeller ama kokuyu geçirir. Yani etraftaki ıslaklığa engel olur ama tiner buharına bir engel oluşturmaz. Dediği gibi, karbon kartuş adapte edip yapmak mutlaka daha doğru. Ama kullanılmışlar ne derece faydalı olur bilmiyorum, çünkü onlar da doydukları için atılmışlardır mutlaka.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 21:33
silikon contadan burada bulamadım. olmazsa bu karbon filtre ve contayı bana yollamanız mümkün mü?
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2006 Saat 00:54
tabii elimden geleni yapmaya çalışırım...
vardiya mühendisliği yaptığım için zaman konusu biraz karışık benden yana ama elimden geleni yaparım.
Not: Contayı nereden bulduğum ayrı bir komedi... şu 20 litrelik mavi bidonlardaki suları kolay kullanmak için üzerlerine takılan pompanın ucundan su damlamasın diye işlem bitince takılan tıpasını gözüme kestirdim...kumpasla bir ölçtüm...o da ne??? ölçü tuttu...hatta sonra "sende de ne göz varmış; nereden gördün o ihtimali" şeklinde ev ahalisinin konuşması oldu...:)
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2006 Saat 04:53
büyük şans. ama ben conta yerine epoxy putty ile sadece ucun gireceği bi oyuk yaptım. oradan püskürtürüm tineri. inşallah selülozik tiner epoxy ye zarar vermez.
IP
Blacksmith
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 47
Alıntı Blacksmith Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2007 Saat 12:47
Peki

Bunun ile temizlersek, Airbrush y sökmeye gerek kalmazmy... Yani bu temizlik yeterli olurmu
Seyda Demirci
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2007 Saat 12:55
Bu kap sadece iki renk arasy tmizliklerde i?e yarar ve oldukça faydaly. Ancak i?/gün bitiminde mutlaka airbrush'y söküp temizlemekte fayda var.
IP
Blacksmith
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 47
Alıntı Blacksmith Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2007 Saat 16:48
Peki bu benzin filtresinin fiyaty bilen arkada?lar varmy acaba.. Nerden bulurum en uygun?
Seyda Demirci
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma