Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: 1/24 Enzo Ferrari (Revell) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Emir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 12
Alıntı Emir Cevaplabullet Konu: 1/24 Enzo Ferrari (Revell)
    Gönderim Zamanı: 04/03/2006 Saat 20:50
Bu kit benim model camiasında yapmış olduğum 4.kit olacak.Daha önce bir modelimi bu sitede paylaşmıştım ama ondan sonra sitenin başına gelen felaketlerle diğer iki kit kaynadı gitti.Bir ara onlarıda yayınlarım.Bu modele gelincede bizim evin yakınlarına açılan Toyzshopu görünce gözüm döndü ve aldım.Daha önce hep daha güzel oturuyor ve daha az uğraştırıyor diye tamiya kitleri aldım.Bakalım ilk defa Revell yapacam.
Kit budur.

Kutuyu açınca bayağı bir şaşırdım walla bu kadar detaylı beklemiyordum.Önce biraz gözüm korktu ama altından kalkmaya çalışacağım.Biraz daha incelediğimde ise çoğu detayın çok mantıklı düşünüldüğünü ancak benim gibi daha yeni başlamışlar için uğraştırıcı olabiliceğine karar verdim.Beni ilk üzen nokta ise jantlar oldu tamiyadaki gibi tek parça krom boyalı olarak gelmedi ney yazıkki iki parça ve boyaya ihtiyacı war.Artık güzel bi krom renk sprey boya önerirsiniz.Stopların boyalı gelmezi güzel ancak komple kırmızı boyalı oysa enzonun resimlerini incelediğimde stopların ortasının şeffaf olduğunu gördüm buraya nasıl bir uygulama yapabilirim?Birde bu kadar prestijli bir arabanın modelinde bazı logoların metal (tamiyanın kitlerindeki gibi)olmasını isterdim.
İçerikde Budur:

Bir diğer açıdan

Kiti daha ne rank yapacağıma karar veremedim ama büyük ihtimal kırmızı yapıcam.İlk olarak kit için photoech parça ve corbonfiber set alıcaktım ama hem yurtdışından sipariş vermenin tedirginliği hemde 15-20 gün gibi bir süre beklemek beni vaz geçirdi.Bide cerginbaş adlı üyenin yapmış olduğu araçta getirdiği photoech setinin çok gereksiz olduğunu söylemesi üzerine iyice fikrimi değiştirdim.Keşke revell şu kite bir parça cf decal ekleseydide adam gibi yapsaydık ama düşünememişler (!)

Dipnot:Eğer türkiyede cf decal bulabiliceğim bir yer warsa çok memnun olurm cf siz biraz yavan olacak çünkü.

Dipnot 2:Fotğrafların kalitesi için üzgünüm cep telefonu ile çekildiler.

Düzenleyen Emir
IP
touringstil
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 45
Alıntı touringstil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/03/2006 Saat 21:15
revell insana kafayı yedirtir.iyi bir tecrübe gerektiriyor.selamlar
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/03/2006 Saat 23:18
Emir Bey kolay gelsin. Revellin bu kitini daha öne görmemiştim, ancak Tamiyanın, içinden karbon fiber decali de çıkan bir enzo ferrari kiti mevcut. Ve piyasadaki en detaylı otomobil kitlerinden biri. Revell'in kiti nasıldır, yaptıkça bizimle paylaşırsınız.

Foto etch detay setine gelince, gerekli veya gereksiz olması kullanacağınız sete, ve uygulayacağınız arabaya göre değişir. Enzo ferrari için olan setlere bakmak lazım.
Sonra, mesela Enzonun fren diskleri parlak metal mi, yoksa mat seramik görünümlü fren mi? Ona göre foto-etch fren diskine gerek varmı? Yok mu? BU tarz incelemeler yapıp kararınızı verebilirsiniz.

Türkiye'de carbon fiber satan yer malesef duymadım. Ama getirten dükkan olursa çok şahane olur.

BU arada cep telefonunuz baya iyi fotoğraf çekiyormuş.

İyi çalışmalar. :)

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 00:14
Selamlar,aramıza hoş geldiniz.
Yıldıray bir az abartmış,revell'inde çok kaliteli kitleri olduğunu biliyorum.Umarım bu kitte onlardan biridir.
Ceki'nin dediği gibi yapım aşamasını bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.Cepiniz gerçekten iyiymiş.:)
Kolay gelsin.
Birde jantlar için kromaj boyadan bahsetmişsiniz fakat galiba bu aracın jantları kromaj değil silver tonlarında.
Yapmak istedikten sonra kromajda olur tabii,o ayrı.

Düzenleyen HAKAN
IP
aburakc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı aburakc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 01:03
Bende Enzo yapmak istiyordum bir aralar o yüzden internet den araştırmıştım. Tamiya'nın Enzo kiti için gerçekten mükemmel diyorlar zira kapılar dahil her yer açılabiliyor. Fakat Revell'in Enzo kitinin de fiyatına göre mükemmel bir kit olduğunu ve kalitesinin Tamiya'yı aratmadığını söylüyorlardı(Tabi daha az detay var). Tahminimce kiti yaparken fazla sorun yaşamazsınız. Size kolay gelsin...
IP
Emir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Emir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 01:31
Öncelikle yorum yapan herkeze teşekkürler.
Ben krom derken azımdan kaçmış sanırım.Evet jant silver peki bunun için hangi spreyi kullanmam doğru olur üzerine nasıl vernik atmam gerekir.

Fren diskler ise mat seramik bunlar için photoech uygulamaya gerek yok di mi?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 01:39
Benim fren diskleri de bunun gibiydi, photo-etchleri kullanmadım. Tabi benim kitten çıkan fren disklerinin detayı çok iyiydi. Bir de phto-etch sette sadece fren diski yok hatırlatırım. Diğer parçaları da bir gözden geçrimekte fayda var.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 04:08
Revell'in bu modelinden iki tane yaptım.Fiyatına göre çok ama çok iyi bir modeldir.Türkiye'de Tamiya Enzo'nun fiyatı 75 ytl civarında.Revell'inse 35 ytl civarında olması lazım.Fiyat farkına göre çok iyi bir model.

Kitte öyle yerine oturmayan parça yok.Şiir gibi yapar bitirirsin.Ama illede ben PE set ve karbon dekal kullanacağım dersen Tamiya'nın kitini öneririm.PE set ve Karbon dekallere o kadar para verdikten sonra maketide Tamiya al derim.Tamiya Enzo'dan çıkan karbon dekalde az bir parça.Arabadaki tüm karbon yerlere yetmiyor.Bilginize.

Türkiye'de şu anda karbon dekal satan yerde yok.En azından ben rastlamadım.

Jantlar için en uygun renk Tamiya Ts-17 sprey veya Testors'un 1401 Metalizer Alüminyum boyası.

Yapım aşamasını dataylı olarak anlatırsan bu araçla ilgili tüm detaylarda yardımcı oluruz.Kolay gelsin.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 06:44
Guzel bir kite benziyor kolay gelsin. yapim asamalarini resimli basarsaniz zevkle takip ederiz ..
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 08:33
Orjinalini yazan: BUROCK

Guzel bir kite benziyor kolay gelsin. yapim asamalarini resimli basarsaniz zevkle takip ederiz ..

+1 kolay gelsin
www.crowmodelcars.com
IP
Emir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Emir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 21:09
Eveet bu kadar muhabbet yeter birazda işe koyulalım di mi?
İlk önce motor kısmını toplamaya başladım.Motorun ana rengine kitapçıkta metalik gri diye yazmışlar ancak tamiyadaki metalik griyi(xf-56) kullanınca koyu kaçtı referans resimlerdeki motor rengini yakalayamadım.Sanırım bu renk iki firmadada farklı.

Bunun üzerine kitapçığı bir tarafa attım ve referans fotolardaki rengi tutturmak için tamiyanın Flat aliminum (xf-16) rengini kullandım.

Ardından siyah olacak kısımlarını boyadım ve parçaları birleştirdim.Şİmdilik ilk motor safsına bakmak gerekirse tamiya gibi cuk oturmuyor ancak illallah ettirecek kadar sorunda çıkarmnıyor.
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 21:15
Bazen buda gerekir.Aslına sadık kalmak için uygulanan referans kodlarına bağlı kalmak istediğiniz etkiyi yaratmayabilir.
Bu durumda derhal hayal gücünüzü devreye sokun derim ben.
İnanın etkili oluyor.:)
Kolay gelsin.
Jant rengi ile ilgili açıklamayı Ömer yapmış.
Ne demişse doğrudur,bilgisine oldukça güvenirim.
IP
touringstil
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 45
Alıntı touringstil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 21:26
abartılı bir durum yok.bu kitin yapılmışını gördüm.kesinlikle sorunlu bir kit.ben iyi olduğumu hiçbir zaman söylemedim.işlerimin yğunluğundan dolayı sizler gibi fazlaca kit yapamıyorum ama iyi bir gözlemciyim.otomobillerle fazlaca iç içeyim.bazı insanların fikirleri diğerlerine göre abartılı gelebiliyor bu kişinin bilgi birikimi ile alakalı birşey.selamalr

Düzenleyen touringstil
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 21:52
Orjinalini yazan: touringstil

revell insana kafayı yedirtir.iyi bir tecrübe gerektiriyor.selamlar

Kızmana gerek yok Yıldıray.Kötü bir şey söylemedim.Revell'inde süper kitleri var.Hepsi kafayı yedirmiyor.Buna parmak basmak istedim.Yoksa senin bilgi birikimin ve gözlemlerin üstüne bir kelime etmiş değilim.Bundan şüphemde yok zaten.Ve üstüme vazifede değil.
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 06:42
Yıldıray tavrın hiç hoş değil.Eleştiriyi biraz daha düzeyli ve sinirlenmeden yapabilirsin.

Emir araçla ilgili yüksek çözünürlüklü referans fotoları linklerde var.

ferrari
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 11:57
Emir bey
Parçaları yapıştırmadan ve tesfiye yapmadan önce boyamak ileri safhalarda sorun yaratmıyor mu?
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 13:43
Idris,

Soyledigine gore bu Emir Bey'in dorduncu makediymis, sanirim parcalari ne zaman boyayacagini biliyordur.

Yildiray,

Once yapmadigin maket hakkinda yorumda bulunup, ardindan Hakan Abi'ne de (ki soyledigi yuzde yuz dogru) fevri davranacak kivama gelmissin..

Tebrikler...
IP
aburakc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı aburakc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 19:07
http://www.scaleautomag.com/sca/default.aspx?c=a&id=72 burada Revell'in Enzo kitinin incelemesi var. Tabi okumak için üye olmak lazım. Yazıyı yazan vatandaş hem Tamiya hemde Revell'i incelemiş. Fiyatıda göz önüne alındğında mükemmel bir kit olduğunu, Tamiya ile yanyana konduğu zaman hemen hemen aynı olduğunu belirtmiş ve orta düzeyde ki bir modelcinin hiç bir sorun ile karşılaşmadan yapabileceği söylemiş.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04