Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Yoğurt yiyin Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
ardeth
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 06:39
Halk inanışları şu şekilde çevremden duyduğum kadarıyla

balık yedikten sonra yoğurt peynir yenmez.Kısaca süt ve süt ürünleri. Bunun altında yatan neden bazı kişilerin balığın sütüne yoğurt vs yedikten sonra zehirlenmeleri yönünde çıkan haberler, söylentiler.

Dumandan zehirlenene yoğurt yedirilir.

Yoğurt suyu ve peynir suyu taş düşürmeye yardımcı olurmuş.

Açıkçası ne kadar doğru bilinmez ama hepsi şehir efsanesi gibi.

Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 06:47
Yoğurt tamamen bir şehir efsanesi.
İşi boya sistemleri kurmak olan ve askerliğini kurşun buharı dolu askeri akü fabrikasında yapmış biri olarak hiçbir işe yaramadığını biliyorum. Yoğurt güçlü bir besin ve yiyecek öğütme sistemi için yararlılığı tartışılamaz ama solunum yolları için ise işe yaramadığı da tartışılamaz.
Bu sebepten havalandırma ve kullanılabiliyorsa toz veya daha ideali karbon filtreli maske öneriliyor. Özellikle tabanca için maske şart. her boyadan sonra burun deliklerinizi temizleyin göreceksiniz ciğerlerinize nelerin gittiğini.
Sağlığınıza önem verin yoksa modelcilik ömrünüz kısa olur
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 07:03
bir veteriner hekim olarak duruma biraz açıklık getireyim. balık yedikten sonra yoğurt yenmez denir. nedeni şudur:
   Tazeliğini yitiren balıkta histamin denilen proteinin miktarı artar. bu madde yoğurtta da bulunmaktadır. Aynı öğünde her ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artmaktadır. özellikle alerjik durumu olan kişilerde olumsuz tepkimelere yol açar ve zehirlenme belirtileri oluşur.

solunum yoluyla alınan toksik madde nedeniyle oluşan zehirlenmelerde yoğurdun bir faydasının olacağını zannetmiyorum. Ancak yoğurt ağızdan alınan toksik bir madde ile çeşitli bağlar kurup sindirim kanalından emilimini azaltabilir. bu da toksik madde sindirim sisteminden daha az alındığından zehirlenme etkilerini azaltabilir.
aslında bu durumda aktif kömür işe yarar. bazı maymun türleri yedikleri bitkilerdeki toksik maddelerin emilimini azaltmak için kömür yemektedir.(kömür madenlerinden çalarlar :)
isteyen olursa biraz daha araştırma yapıp bilgi verebilirim.
şu an için asıl sorun resin kitlerle çalışanlarda. resin ve plastik türevi maddelerin solunum veya başka yollarla alındığında organizmada hormonal problem ve başka bozukluklara yolaçabileceği söylenmekte.(benim doktora konum) yoğurdun buna faydası yok ;)
sağlıklı ve bol modelli günler

Düzenleyen panzerjager
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 08:44
Orjinalini yazan: panzerjager

şu an için asıl sorun resin kitlerle çalışanlarda. resin ve plastik türevi maddelerin solunum veya başka yollarla alındığında organizmada hormonal problem ve başka bozukluklara yolaçabileceği söylenmekte.(benim doktora konum) yoğurdun buna faydası yok ;)
sağlıklı ve bol modelli günler

Pek çoğumuz bu işlere direk maske ile başlamadık. Mesela ben sprey boyaların zararından bir haber iken, ve maske kullanımından da haberim yok iken, kapalı odada 2 adet arabayı bir güzel boyamıştım. Zira, epoxi macunun kanserojen olduğunu anca, toz maskesiz zımparaladıktan sonra öğrendim. Tabi bunları öğrenmek insanda korku yaratıyor.

Benim merak ettiğim şu: Bu tip işlerle korunmasız olarak bi veya iki kere uğraşmış olmak, kalıcı zararlar verir mi? Yoksa bahsettiğiniz zararlar uzun süreler korunmasız madde kullanımı ile mi oluşmaktadır?

Şimdi ben korkmalı mıyım? Doktora filan görünmeli miyim? yoksa endişe etmeme gerek yok mu? Zira artık FFP3 (yüksek derecede zehirli, sıvı ve katı aerosollere karşı korumalı, maske kullanıyorum.)
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:01
yoğurt sindirim sisteminde florayı düzenliyormuş. daha fazla bilgiyi umarım yarın elde edip sizlerle paylaşabilirim
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:01
Zararın neresinden dönülürse kardır demişler. Kısa süreli dozlanmanın çok bir etkisi olacağı inancında değilim. Aslında sokakta yürürken çevredeki araçların her debriyaj ve fren hareketi, atmosfere solunmak üzere asbest çıkarmakta. Bakımsız araçların egzoz salgıları keza... Buna karşı ne yapabilirsiniz?
Bazı insanlar trafiğin yoğun olduğu caddelerin kaldırımlarında, hem de işe gidiş saatlerinde sabah koşusu filan yapıp bütün bunları daha da çok içlerine çekiyorlar. Maalesef trajikomik...
Şehirde yaşayınca sonuna kadar kaçmak imkansız. Önemli olan, korunma şansımız olan durumları es geçmeyip korunmak. Daha ötesi bizim elimizde değil...
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:11
Orjinalini yazan: CErginbas

Bu tip işlerle korunmasız olarak bi veya iki kere uğraşmış olmak, kalıcı zararlar verir mi? Yoksa bahsettiğiniz zararlar uzun süreler korunmasız madde kullanımı ile mi oluşmaktadır?

belirttiğim maddelere bir iki kez maruz kalmanın etkisi olmaz. Ancak uzun süre solunum ile alınması toksik etki oluşturabilir. Çünkü bu maddeler organizmada birikme eğilimindedir. Ancak hormonal etkileri normal hormonlardan 4000 kat düşük olduğundan bir hastalığa sebep olmaları için çok miktarda yada uzun yıllar boyunca maruz kalmak gerekli. Ona bakacak olursak belirttiğim malzemelin başında diş dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri ve plastik pet şişeleride var. konuyu fazla uzatmayayım, bikaç kaçamak caizdir. ama iyi bir maske kullamak kesinlikle çok önemli
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:31
bence bol bol çevremize zarar vermeli ve kötü insanlar olmalıyız...
malum "kötüye birşey olmazmış"
:)
bi de fazla yoğurt motor bozuyo...zehirlenmeyelim derken..:))
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:33
Neyse rahatladım. :) Şu karbon filtresi değişebilen maskelerdende bir tane bulabilirsem alıcam. Bir türlü bulamadım istediğim gibi kalıcı bir boya maskesi. Şmdi kullandığım iyi koruyor ama tanesi 7 milyona geliyor. Ve tek kullanımlık diyor. Kalıcı bir çözüm lazım.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 10:00
IP
yavozkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 60
Alıntı yavozkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 17:31
Abi noldu ya. Konu baya bir dağılmış ?

Mümkün olduğunca sağlıklı yaşayalım diyelim. Ordan herkes kendine bir pay çıkarsın bari...

Ama ana caddede sabah koşusu tuhafmış hakikaten. :)

Düzenleyen yavozkan
Ha gayret!
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 23:09
Orjinalini yazan: panzerjager

şu an için asıl sorun resin kitlerle çalışanlarda. resin ve plastik türevi maddelerin solunum veya başka yollarla alındığında organizmada hormonal problem ve başka bozukluklara yolaçabileceği söylenmekte.

Rezin tozu da her türlü toz gibi sakıncalıdır. Ancak asıl ölümcül tehlike rezini dökmeden önce karıştırırken oluşan kimyasal buharı solumak.
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma