Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Duvar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Konu: Duvar
    Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 07:08
Selamlar..

Market Garden operasyonu dönemine tekabül eden kücük bir calisma yapiyorum.. Devriye gezen bir Alman grubu, Ingiliz parasütcüler ve aradaki duvar temali.. Ilk bir kac foto.. Acilen iyi bir fotograf makinasina ihtiyacim var..

Zemini storofor ve alcidan ürettim.. Figürler Dragon ve Revell (Rezaletler!!)

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 07:13

IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 08:18
güzel düşünülmüş bir senaryo,bitince de güzel olacağını düşünüyorum.ama naçizane bir kaç tavsiyem olacak(malum 'iş bittikden sonra,öyle olmasaydı da böyle olsaydı....'demek biraz saçma ve saygısızca olurdu)
1-market-garden operasyonu hatırladığım kadarı ile yaz sonları,sonbahar dönemi olmuştu,dioramadaki almanlar tamamen kış üniformalı,bu durumu bir göz önüne alabilirsiniz
2-yolun sağı sanki kayalık arazi gibi düşünülmüş,eğer ilerki aşamalarda orayı duvara çevirmeyi düşünüyormusunuz?film ve fotolardan hatırladığım kadarı ile(a bridge too far-güzel bir filmdir)arnheim biraz kasaba irisi-şehir yavrusu gibi bi yerdi,kasaba içinde pek öyle kayalık bir arazi göze garip gelebilir.

3-telsizle konuşan red devils bence büyük tehlike arz etmekte.almanlar o kadar yakında iken telsizle uğraşmak biras risk:)))
    söylediklerimi lütfen ukalalık algılamayın,neticede diorama sizin eseriniz olacak ama bence bu ayrıntılara da dikkat ederseniz,ortaya güzel bir çalışma çıkacaktır.bende de dragon un normandiya ya inmiş 101.midir 82. midir nedir,u.s.paratrooper seti var,neticede bende buna benzer bir diorama toparlamayı düşünüyorum.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 08:57
Haklisiniz, o nedenle tam olarak market garden degilde, o dönemlere tekabül eden diye giris yaptim.. Operasyon Ekim ayinda yapilmis, yani aslen tam kis kiyafetleri mümkün degil.. Benim ki temelde Custom bir calisma olacak aslinda, elimdeki malzemelerle, canlandirmayi düsündügüm sahnenin kesismesi bir nevi..

Karsi taraf kayalik olmayacak, kücük toprak bir yamac düsünüyorum.. Bir grup kaybolmus parasütcü mesela?? :)

:D Telsizle konusmuyor, sesini kismis, bekliyor :D:D,
Saka bir yana, telsizci arkadas sonradan girdi plana, orjinal fikirde yoktu, cömelmis, yada yatmis baska bir ingiliz bulursam ikame edecegim ;)
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 09:03
Bence en ondeki ve en arkadaki eleman market garden da kullanılabilir. Orjinal resimlerde parkalı elemanlar gördüm çünkü. Zaten şu an da biraz kalabalık gibi ortadaki greatcoatlular cıkartılabilir. -yine bence :)-
Kolay gelsin...
feed the troll
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 20:51
Fotoğraflara ve yazılanlara göre Arnhem-Heavedorp arası o tarihlerde tuğla duvar, veya tahta çit-şimşir çalı çevrili, bahçe içi, iki kat tuğla evler (bugün de kısmen öyle). Sık sık koruluk araziler de var. Yollar arnavut kaldırımı.

Bir de, avcı hattında kırmızı bereli şeytan avına çıkarken biraz mesafeli yürünür. Daha güvenlidir :>) O nedenle Alman figür sayısı ikiye de indirilebilir.
Hazırda Sten yok mu? Mesela Almanların birinin eline yakışırdı. Hatta elinde İngiliz sigara paketi :>))

Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
yavozkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 60
Alıntı yavozkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 21:16
Müzadenizle bende şunu söylemek isterim. İngiliz askerlerinin baktığı yöndeki duvar bitimini diaromanın sınırına kadar değilde bir miktar içirden yapsanız sahne daha etkileyici olur diye düşünüyorum. Bu şekilde alman ve ingiliz askerler arasındaki bağlantı kurulmuş olur.

Ama tabii tadilat imkanı varsa.

Yanlız fikir çok iyi.
Ha gayret!
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 21:17
acikcasi benim bi mantik sorum var.. bilmedigim icin soruyorum.. o
telsizler o mesafe cok gurultu cikararak dikkat cekmezmi yani bizim
alman abiler killanip.. mevzu cikramazmii merak ettim..
Sweat saves blood!
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 06:53
Gelen elestiriler dogrultusunda Alman sayisini ikiye indirdim.. Great Coat´li arkadaslara tesekkür edip baska bir proje icin kizaga cektim..

Toprak zeminin ilk katini attim..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 07:01
Sonra duvar icin calismalara basladim.. Ilk olarak iyice zimparaladim (bi tarafta abartmisim..) arkada belli yerler hafifce belli olacak sekilde tugla kirmizisi attim, sonra üstüne beyaz.. Daha sonra terebentinle yikama ve eskitme.. Sonuctan memnun olarak diger tarafa gectim, ayni islemleri tekrarladim, oda ne, fazla zimparalamisim, bazi yerlerde Strofor aciga cikmis, tabi kimyasali görür görmez eridi.. Dolayisiyla bir kat daha alci cektim, diger duvar tarafi beklemeye gecti.. Toprka üzerinde cesitli kahverengi tonlarinda oynama yaparak gercege yakinligi sagmaya calisiyorum..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 07:04
Telsizci arkadasin durumu karisik biraz.. Elimde baska cömelmis yada yatmis vaziyette ingiliz askeri yok, o böleye birsey koymazsamda bos kaliyor.. Sayin Yavuzözkan´in tavsiyesi aslinda cözüm olabilirdi ama artik cok gec gibi, bakalim, gözüm alirsa duvari kisaltip, telsizciyi cikarip, diger ikisini daha geriye alabilirim..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 18:22
Sayın freeman,

Telsizciyi komple çıkarıp, birbirleriyle sıkışık duran iki kırmızı şeytandan diz çökmüşünü duvarın diğer tarafına yolun arkasına bakar şekilde koysanız, olabilir mi? Böylece telsizciyi çıkartmış olur, biraz üstüste duran iki figürü rahat hareket edebilecek hale getirir (sonuçta o durumda ateş altında kalırlarsa kolay hareket edemeyip kıyma olabilirler) ve aynı zamanda amcaların biri duvarın sağında ateş açmak için pusuya yatmış diğeri de arka tarafı kollar bir vaziyet gösterilir.

Sadece bir fikir, belki bir yardımı dokunur.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 18:37
Sayın Freeman, ellerinize sağlık çok güzel fikir, çok güzel bir çalışma...

Benim gözüme takılan ufak bir husus, özellikle diz üstü duran İngiliz askerinin tüfeğinin namlusu duvara bakmakta ve asker gez göz arpaçık nişan almış durumda. Onun yerine tüfeğini elinde daha serbest tutan, nişan almaya hazırlanan bir figür daha uygun olmaz mı?
Olduğu yerde doğrulup ateş edecek o yüzden nişan pozisyonu almış derseniz sorun yok tabii..
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 18:49
Bence biraz da Sevgili Freeman'ın hayal gücüne ve becerisine güvenip dioramanın tamamlanmasını bekleyelim. Bitince en fazla olmamış deriz :)

Sonuçta o duvarın arkasında telsizci de olabilir, mevcutlar sıkışık da kalabilirler. Savaş zamanı m² başına düşecek asker ve telsizci miktarı, telsiz cızırtıları standartı bulunmamaktadır. Bir ara sözü geçmişti. Nizami G-3 tutuşu gibi... Savaş zamanı intizam yoktur. Sağ kal ve yok et yeter :(

Kolay gelsin.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/02/2006 Saat 01:58
3 zavallı için amma muhabbet geçti.
Hem kim söylemiş çarpışacaklar diye?Belkide Almanlar geçip gitsinler diye dua ediyorlardır.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2006 Saat 06:55
Uzun bir aradan sonra devam ettim, tavsiyelere uyarak telsizciyi cikardim, duvarada aksiyon kazandiracak bir sekil verdim.. Simdi zemin calismasindayim..

IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2006 Saat 07:30
Bravo, çok güzel gidiyor, ellerinize sağlık. Devamını bekliyoruz.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2006 Saat 08:48
duvarın diğer tarafına propaganda posteri vb. birşey yapacak mısınız??
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04