Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: baslangic ve boya hazirlama Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 02:17
Yazmayı unutmuşum.
Eskiden enamel boyaların pigmentleri akriliklerden daha büyüktü.
Bugün artık o kadar fark yok.
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 11
Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 02:40
Cevaplariniz icin tesekkurler. ne yazikki kutusunda ve kucuk brosurunde uclarin ayirimi hakkinda hicbir bilgi yok. Ben de kahverengi ucumun hafif bozulur gibi olmasindan dolayi kullanip sonuclardaki farklari gorunce sasirdim, bundan sonra siyah ucla devam.

Bu uclari acaba nasil temizleriz? Ben her kullanimdan sonra suyun icine atip bekletiyorum ama yine de 3-4 kulanimdan sonra epey bir tortu birikti uclarinda, dediginiz gibi selulozik tinere atip beklesem acaba bu plastik uclara zarari olur mu?

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 02:44
Selülozik tiner herşeyi temizler.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 06:35
Ben de aztec kullanıyorum.Üreticiler bu tür ürünleri ya metalden ya da dayanıklı kompozitlerden imal ederler.Benim tabancada lastik conta yok,herhalde sizinkinde de yoktur (aztec değil mi?).Benim hem nozul denilen uçları hemde boya tutan hazneleri,haftalarca selülozik tiner içinde unuttuğum oluyor.
Akrilik için yuvarlak kafalı mavi bir uç var bende.Şimdi diğerleriyle de solvent boya deniycem.
RC modellerde oracover gibi malzemelerle kaplama,strafor gibi malzemelerle inşaat yapıldığına göre tamiya-Gunze sangyo markaların akriliklerini bildiğimiz çeşme suyu ile inceltip (su-boya oranını deneyerek öğreneceksiniz,limon kolonyasını da deneyin) daha sonra temizliği,cam kavanozda ki selulozik tinerle yapabilirsiniz.
Hayırlı uçuşlar!
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 11
Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 08:05
limon kolonyasi kullanmayi ben de dusunuyordum inceltirken, bir zarari olur mu? Daha cabuk kurumasini isterim boyalarin

Yeri gelmisken cahilligimi bagislayin birkac sorum daha olucak. Acaba inceltirken homojenligi nasil sagliyorsunuz, kullandiginiz bir aparat var mi? Dogrusu ben su an plastik bardaklar icinde siringa ile olcerek karistiriyorum ama pek saglikli degil gibi

Düzenleyen Cair
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 08:23
Pet bardak gibi şeyler eriyerek gününüzü berbat edebilirler.Kolonyadan sizin kullandığınız malzemeye birşey olmaz herhalde.Artık,parça buçuk malzemeyi içine daldırın,ertesi gün bakın.Çoğu boya çalkalanarak istenen homojenliğe getirilebilir.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 08:31
Akrilik boyaları inceltmek için alkol,su veya selülozik tiner kullanabilirsiniz.
Enamel boyaları selülozik veya sentetik tinerle inceltebilirsiniz.
Boya tabancasının içine önce incelticiyi sonrada boyayı koyup bir fırça yardımıyla karıştırın.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:15
aztek uçların temizliği için:

1)boya zaten diğer duble act. air brushlardaki gibi bir çok ayrıntıya girmiyor bile bu azteklerde; yani sadece en ön kısımda ve uçta boya kalıyor.Boyamadan sonra ucu çıkarın.
2)air brush ın içine doğru 1 cm lik kısmını temizlemek için zaten kutudan çıkan kırmızı plastikten Y biçimindeki zamazingoyu kullanın; hatta bu zamazingoya peçete sarıp öyle temizleyin içerileri...(Y biçimindeki aletin bir kolu ucun bağlandığı ana çıkışı, diğer iki koluda boya haznesini bağladığınız yerleri temizlemek içindir.)
3)Asıl dertli olan temizlik uç kısımda gibi görünüyor ama aslında gayet kolay...ucun tam merkezinden içeri giren beyaz bi plastik parça var; onu çekip çıkarınca iğnenin bu plastiğe monte olduğunu göreceksiniz. Aztek uçlarda asıl problem olan bu kısımda bulunan ve iğneyi geri itmekte kullanılan yayın etrafında birikip donan boyadır. bu aşamada iğne ve yay metal olduklarından hiç korkmadan aynen selülozik banyoya..:) bu arada geri kalan ve ucun ana gövdesi niteliğindeki ve ucun renkli dış kısmı olan plastik parçayıda ovuşturarak sentetik yada selülozik tinerle keseliyoruz...:)
kir ve pisliğinden arınarak hafifleyen ucumuzu kenara koyup bırakmıyoruz !!! air brush ımıza bir küçük numaralı ucu takıp kuruyan ana rengin üzerine kamuflaj atmaya başlıyoruz...
Bu döngüyü hiç durdurmuyor ve ömrümüz el verdiğince; gözümüzde gördüğünce birbirinden güzel maketlerimize devam ediyoruz...
IP
AKINCI03
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 196
Alıntı AKINCI03 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 09:15
Bende ilk airbrush kullandığım modelimden sonra şunları söyleyebilirimki;boyanın kıvamını düz bir kartona atarak yavaş yavaş tinerle inceltiyorum baktımki istediğim kıvama geldi modele atmaya başlıyorum ama ben airbrushı saga sola hızlı hızlı çeviriyorum ve 50psi da ve tetik tam geride boyayayı atıyorum.Ama bende boyayı kalın atmıyayım detay kapatır diye bir endişe yok çünkü modelin üstünde detay yok :) ben sonra panel detay çizgilerini kurşun kalem veya rapido ile çiziyorum.
Mutlu modeller...
AIRCRAFT PRODUCTION AND REGENERATION CENTER
IP
Tora Tora Tora
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 62
Alıntı Tora Tora Tora Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 02:37
Naçizane tavsiyem boya hazırlığınızı pet bardaklar yerine negatif film kutusunda yapmanız. Hem pet bardağa göre daha az boya sarfedersiniz hemde boya işiniz bittikten sonra boyayı muhafazanız kolaylaşır. Çünkü özellikle enamel boyalarda boyayı incelttikten sonra boyayı tekrar kutusuna dökerseniz bütün boyanın zamanla bozulma riskiyle karşılaşabilirsiniz.Saygılarımla
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 06:17
Ben boya karisimini ya tabancanin icinde ya da plastik kola kapaklarinin icinde yapiyorum.

Belli bir sure sonra insan el terazi goz kantar seklinde karistirabilir hale geliyor. Karisim kalinsa tiner, inceyse boya ekliyorum (damla damla ekliyorum bu arada)..Boyayi karistirdigim (tercihan metal) karistiriciyi cikarip baktigimda boya metal cubugun uzerinde tutunamayacak haldeyse cok ince, yok cubugun ucu boyaya bulanmis ve boya damlamiyorsa cok kalin demektir. Dogru kivam boyanin metal cubugu ortup, ucundan tek tek damla damla dusecegi kivamdir ( sut kivami)

Revell ve Tamiya'nin zaman zaman isaret ettigi boya karisimlarini ise pastor pipetleri ile yapiyorum. 3 ml olcekli bu pipetler ile 3 birim sundan 5 birim bundan karisim yapilabiliyor. Model dukkanlarina sorunuz.

Tum boyalarda ise selulozik tiner kullaniyorum ama elimde her turlu ve her marka model incelticisi de var. Boya ureticilerinin kendi incelticilerini kullanmak tum riskleri en aza indirecektir. Selulozik tiner kullanirken dikaktli olmak lazimdir, plastige vs zarar verir, kokar, kafa yapar vs.

Bu arada Gunze ve Modelmaster akrilikleri selulozikle incelmez, izopropil alkol ya da Tamiya akrilik tineri kullanabilirsiniz.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 06:24
Tayfun Abi ne güzel anlatmışsın klavyene sağlık. Ben de 2 teknik arasında gidip geliyorum. Birisi senin dediğin gibi.

Bir de Barkın abinin tekniği vardır ki o da alışınca çok güzel iş yapıyor. Tineri airbrushın haznesine doldurup, baya kalın bir fırçayı boyaya daldırıp, ardından hazneye sokup karıştırıyor. böylece fırça, hem karıştıcı hem pipet işlemi görüyor. İşi bitince fırçayı tinere daldırıp temizliyor. Böylece tek aletle her iş yapılıyor. Hem ekonomik. Hem de alışınca, boyanın kıvamını anlayabiliyorsunuz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 07:38
Onu Idris de belirtmis zaten. Belli bir deneyim edinince en pratik yontem o.

Ben de ilk satirda belirttigim gibi cogunlukla tabancanin icinde yapiyorum karistirma isini. Sadece firca yerine Tamiya boya karistiricisi kullaniyorum, zira fircada boya kalabiliyor insan dikkatli temizlemezse..
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 08:05
Bende airbrush haznesinde fırça ile karıştırıyorum. Fırça ile karıştırınca boya karışımı daha homojen oluyor. Ölçeklendirmeyide fırçadan damlayan damla şeklinde yapıyorum. Ayrıca boya şişesini karıştırmak içinde metal bir karıştırıcım var. Şişeyi çalkalamadan karıştırıyorum çünkü çalkalana şişenin kapağında zamanla birikip kuruyan boya kapağın açılıp kapanmasını zorlaştırdığı gibi şişenin tam kapanmayıp hava almasınada neden olabiliyor.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma