Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: 1/24 Porsche Carrera GT Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 17:40
Ceki, kesinlikle çok çok iyi yapıyorsun. Bulduğun topluiğne yerleştirmesi çözümünü alkışlıyorum. O motor kapağı açılınca bir tek neresi görünüyor, biliyor musun? Arka aks diferansiyel çıkış flanşları ve cıvata başları. Gerçek fotoğrafla karşılaştırıldığında bunun bir model olduğunu orası söylüyor. Kılçık detayları incelersen tabii bunun model olduğu anlaşılır; bunu sana ne kadar başarılı olduğunu söylemek için yazdım.
Tebrik ederim...
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 18:11
Ceki cok temiz ve harika detayli gidiyorsun tebrik ediyorum.Karbon fiber kisimlar mvernikten sonra cok daha iyi gorunuyor.Sonucu merakla bekliyorum..
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 21:04
Yorumlara teşekkürler. Yanlız Kokrut abinin dediği yeri anca şimdi bakınca farkettim. Eve gidince bakacağım, sağından solundan fırça sokup boyayabilirmiyiz oraları.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2006 Saat 21:35
Bence hiç elleme, yarım yamalak olursa hiç boyanmamıştan daha kötü olur. Bırak öyle kalsın, risk alma.
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2006 Saat 11:28
CEki sana Ts serisi sprey boyaların kullanımıyla ilgili birkaç tavsiyem olacak.Gerçi yazdıklarımı biliyorsundur ama ben bir kez daha yazayım.

Ts serisi sprey boyalar piyasadaki diğer sprey boyalara pek benzemiyor.Çok ince ve kapatıcı bir boya.Mümkünse 3-4 kat olarak uygula boyayı.Eğer tetik-parmak ilişkisini iyi ayarlayamazsan fazla boya hemen göllenip boyayacağın nesneden damlalar halinde süzülüyor ve al başına belayı.Dediğim gibi çok ince akıcı bir boya olduğundan böyle bir sıkıntısı var.Tek dikkat etmen gereken nokta bu bana göre.

Eğer uygulayacağım boya Ts serisi olarak mevcutsa kesinlikle airbrusha el sürmem.O kadar severim bu Ts serisi spreyleri.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2006 Saat 14:36
Ömer Tavsiye için teşekkürler. Zaten 6-7 kutu TS kullandım daha önce. Yine kullanırsam uyarılarını dikkate alacağım.

Modele Devam Kokpit bitti.

Kapladığım karbon fiberler, bence aralardan çok hoş gözüküyor. Ön konsolun altında, pek gözükmese de photo-etch ayak dinlendirme panelleri mevcut. BU arada tamiyanı verdiği boya karışımı, gerçek arabadaki deri rengini direk tutuyor. Koltukların siyah kısımlarını fırçayla boyadım. Herşey Lego gibi yerine oturuyor.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2006 Saat 14:43
Birkaç foto daha.

BU da Şimdiye kadar yaptığım işlerin toplamı.

IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2006 Saat 17:43
Selam Ceki :)

Tek kelime ile süpersin Ceki !! Hani diyecem bittikten sonra ver sahilde bir tur atayim ama olmayacak ona yaniyorum :)))
Birsey merak ediyorum da uretim yapan oto firmalari bizim bu yaptiklarimizi gorseler, tesfiklendirmek amaci ile birer tane gercegini bize hediye etmezler mi????? :p
Ne olacak ki? Alt tarafi diyecek al ceki kardesim su porschenin anahtarini gule gule kullan, kullandikca da bizi hatirla :)))))))
Simdiye kadar yaptigin tum asamalari zevkle izledim. Sonuç harika :)) Bu arac kücülmüste büyümüs.
Sivil araclar forumunda Tayfun Bey Korkut beyin yapmis oldugu Renault 12 icin su cümleyi kullanmisti
"tobe fesuphanallah, abi memleketi mi terkedelim, ne istiyorsun bizden yahu?"
Ben de ayni seyi diyorum. Ceki ne istiyorsun bizden?? Toplayip esyalarimizi gidelim mi bu diyardan?? :)))))))
Kolay gelsin. Bakalim bitmisi nasil olacak

Düzenleyen Moses
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2006 Saat 21:08

Zaten senin disiplininde yapılan çalışmaların başka türlü olma şansı yok.

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2006 Saat 23:04

Cok temiz calisma.Aracin yarismada ses getirecegi kesin bence ;)

Düzenleyen Erinç Özgür
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2006 Saat 05:16
Güzel yorumlarınıza çok teşekkür ederim. Şimdi e zor kısma geldik: Gövde boyama. Bu kısım için kısa bir ara vermem gerekebilir. Zira metalik boya atma işini hala kafamda çözebilmiş değilim.
IP
impreza
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 134
Alıntı impreza Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2006 Saat 06:18
CErginbas
ben bayadır siteden uzak kaldım, giremedim.
şimdi girdiğimde senin modelini gördüm de dehsete kapıldım. biz bisey değilmişiz yaa.
valla dehset ve ibretle modelin yapımını izledim.
ellerin dert görmesin.
bi sorum olacak karbon-fiber ve detay decallerini nereden ve nasıl temin ettin?
sonucu merakla bekliyorum.
saygılar..
impreza
watashi wa Toruko-jin desu

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2006 Saat 12:02
İmpreza Kardeşim,

İltifatlarına çok teşekkür ederim. Yanlız o kadar dehşete kapılmaya gerek yok. Ben sadece eldeki malzemelerle, ve bir iki detay setiyle temiz bir çalışma yapmaya çalışıyorum, o kadar. Hele "biz bir şey değilmişiz..."gibi düşüncelere kapılmanın hiç lüzumu yok. Sizin İmprezaylai LAncer Evo gayet iyilerdi.

Karbon fiber decal setini, Ve photo-etch detay setini, www.HLJ.com sitesinden getirttim. O sitede, sivil otoculukla ilgili, pek çok detay seti mevcut. Bu arada Bu kit için aldığım photo etch parçaların pek çoğu gereksizmiş.
-Fren diskleri için olan parçaları kullanmadım.
-Kitten çıkang az pedalı, Photo-etch gaz pedalından daha iyi, Pe kullanmadım.
-ayak destekleri çok güzel olsada, neredeyse gözükmüyor bile, Pe parçaya gerek yok.

İşin özü siz siz olun, PE set almadan, içinden çıkan parçaların gerekli mi gereksiz mi olduğuna bakın .
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 01:32
Sevgili modelci abilerim. Bu gün modele kaldığım yerden devam ettim.

Aracın kaportasında çok fazla kalıp izi varmış. Hepsini zımparalayıp, yok etmek bir-birbuçuk saat aldı. Ardından spreyde kavanoza geçirmiş olduğum ts-17 gloss-aluminium rengini, eski bir kaç kit üzerinde ve bir büyük yoğurt kabında çeşitli testlere tabi tuttum. kendisini selülozik tinerle inceltme yoluna da gittim.
Neyse efendim, sıra geldi esas malı boyamaya. Bu esnada kafayı yedirtecek bir olayla karşılaştım. Boya atarken hava tabancasından ara ara ufak parçacıklşar modelin üzerine püskürdü. Bu parçalar nasıl oluştu nereden çıktı hiç bir fikrim yok. Tahminim, yüksek basınç kurbanı oldum. Her neyse, çalıştığım boya, düz bir renk olsa compoundlayacam geçecek, ancak bu mal metalik olduğundan, çizik çizik olaacak biliyorum.

Boya uzaktan bakınca sorunsuz gözüküyor.

Yakına girince, istenmeyen parçacıklar bizi karşılıyor, bakınız böyle:

Şimdi sizlere soruyorum, ne yapmamı önerirsiniz? Ben parçacıkları, compound veya zımparayla alıp, son katı direk sprey ile bol bulamaç atayım diyorum. Bilmem siz ne dersiniz?

Düzenleyen CErginbas
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 01:59
o kadar çizik kadı kızındada olur ceki kardeşim üzülme
bence direk sprey boya kalın + zımpara + compound derim
www.crowmodelcars.com
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 06:33
Ceki bende boyayı sök ve yeni bir kat boya at derim.Çünkü o kabarcıklar zımparayla yok olmayacak gibi.

Akabinde atacağın boyayı da spreyle at derim.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 07:33
Ceki, metalik boyadan edindiğim tecrübe şudur ki, o pütürlere düzeltmek için girdiğinde oralar kopacak. Kopuk yerler belli olacak ve sonra attığın katlarla da düzgün kapanmayacak. Kafa yedirten bir durum oluyor, tamiri bir dene istersen ama olmuyorsa zorlama.

Ben olsam benbeni'nin dediğini yaparım ve boyayı sıfırlayıp tekrar girişirim. Pistoleyle atarken boya pistolenin ucunda birikme yapmış olabilir, düzgün karışmamış olabilir. Bunlara dikkat edebilir veya çözümü bulamazsan sprey deneyebilirsin belki?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2006 Saat 10:21
Selam Ceki,

Bence cok büyütme derim. Zira bu is compoundla halledilir gibi görünüyor. Ayni durum benim yaptigim 1-2 aracta da oldu. Nedeni ise boyanin airbrush'in ucunda birikmesi. Nozzle'in ucunda biriken bir takim tortular tetige basmanla birlikte direk boyaya yapisiyor. Bu yuzden ben direk modele boya atmadan once disariya 2-3 defa püskürtüyorum. Olayi ben de tam olarak cözmüs degilim :)) Ne kadar da özen göstersen bir yerde aksilik cikiveriyor. Ya boya yaptigin esnada onde gezinen tozlar havayla birlikte modele yapisiyor ya da boyadan kaynaklanan bir takim olaylar sonucunda model uzerinde istenmeyen sonuclar ortaya cikiyor.
Ben senin yerinde olsam hidrolige falan batirmam, hele hele tum islemleri bir kez daha yapmam. Elimden geldigince compundla isi cözer, uzerine spreyle bir kez daha tertemiz bir kat boya atarim. En sonunda da cila yaparim. Elbette ki modelin guzel olmasini istersin. Bu kadar ugrastiktan sonra ortaya kotu bir sonuc cikmasi uzer. Ne var ki kimse maketin uzerine egilip lupla falan bakmayacak :)))) Böyle ufak seylerin keyfini kacirmasina musade etme derim :)
Sen bu isi en alasindan halledersin.
iyi calismalar.
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma