Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Sivil Ecüşledim... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 505
Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 07:27
bit kadar alevler yakıooo minik minik kolay gelsin üst sol 2. adam pek bi özürlü gözüküyor burdan =P
Long Live Rock & Roll
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 07:40
Orjinalini yazan: Panzerace

Abi ellerine sağlık ama bir sorun var. Resimlerin altında "72'lik mi, bir daha tövbe" yazmamışsın. Yoksa arkası da mı var.

Belli mi olur; sabah ola hayır ola!
"Yüzbin kere tövbe eder yine şarap içeriz" gibi, yüzbin kere tövbe de etsek yine yaparız modelleri!

Orjinalini yazan: roadrunner

üst sol 2. adam pek bi özürlü gözüküyor burdan =P

Üst sol 2. adam, adamlığını bilmem ama en azından erkek olarak gerçekten özürlü çünkü o bir kadın!
IP
rudder
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 63
Alıntı rudder Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 08:01
Orjinalini yazan: Korkut

Belli mi olur; sabah ola hayır ola!
"Yüzbin kere tövbe eder yine şarap içeriz" gibi, yüzbin kere tövbe de etsek yine yaparız modelleri!

Derviş sabrı olmadan böyle işler çıkarabilmenin mümkünü yok zaten.Ellerinize sağlık.
Iyi Modeller
Ahmet
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 09:25
Kaidenin yapımına geçtim. Elde hazır kontrplak olmadığından, 1.5 mm alüminyum levhadan tabanı kestim, eldeki çerçeve çıtalarımdan da çerçevesini kesip oluşturdum.
Muhtelif yerlere pop perçin attım, alçıyı tutsun diye.
Çerçevenin içine de gelecek pleksiglas kapak için yer ayıracak olan levhaları koydum ve alçı yapışmasın diye çift taraflı yapışkan bandın koruyucusunu çıkarmadan bandı çepeçevre yapıştırdım.

Sonra alçıyı döktüm ve kabaca araziyi şekilledim.

Alçı kuruyunca da kenardaki levhaları söktüm. Kaide sonraki işlemlere hazır...

IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 09:30
Su işi için planın nedir Korkut abi. Çiçek tutkalını görmüş müydün?
feed the troll
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 09:33
Şu EZ Water denilen malzemeyi almıştım ve hiç kullanmak kısmet olmamıştı. Onu deneyeceğim.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 09:34
Aletler guzel olacak ama iki gozume takılan şey var, birincisi willys in on panjuru, oburu de kubelin on kaputtaki boynuz gibi duran zozik, kendisi notek lambası olup sivilde kullanılması pek dogru değildir zannımca.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 09:44
Orjinalini yazan: Ares

Aletler guzel olacak ama iki gozume takılan şey var, birincisi willys in on panjuru, oburu de kubelin on kaputtaki boynuz gibi duran zozik, kendisi notek lambası olup sivilde kullanılması pek dogru değildir zannımca.

Ön panjurdaki kırmızılığın kararmış olması ise, biraz kastendir. Bulaşan boyayı silerken tam çıkmadı, üstüne tekrar kırmızı sürdüm, bu sefer kirlenmiş kırmızı oldu. Galeri arabası olmadığı için öyle kirli bıraktım.

Kübelde de o aletin kaputtaki deliğini kapatmayı unuttum, herşey bitince de üşendim. "Nasıl olsa savaş artığı, sahipleri de bunu korumuş olsun" deyip işin içinden kendimce çıkıverdim!
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 18:35
Orjinalini yazan: Korkut

Geçenlerde bir konu geçmişti hani; sevgili Erhan bana 1/72 yi detaylı olarak yapabileceğimi söylemişti...
Ben de "haydi bari gaza geleyim" dedim ve 1/72 birşeyler aramaya başladım.

Ne kadar de iyi etmişim :) Pes doğrusu...
Resimleri inceleyerek aşağıya inerken tam figür desteği için Burak var oralarda diyecekken iş çoktan halledilmiş bile :)
Ne demekmiş, isteyince her şey oluyormuş. Sevgili Korkut 1/72 ölçekte her türlü lojistik desteğe hazırız, sen yeterki devam et :)
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2006 Saat 19:21
Orjinalini yazan: erhntly

Ne kadar de iyi etmişim :) Pes doğrusu...
Resimleri inceleyerek aşağıya inerken tam figür desteği için Burak var oralarda diyecekken iş çoktan halledilmiş bile :)
Ne demekmiş, isteyince her şey oluyormuş. Sevgili Korkut 1/72 ölçekte her türlü lojistik desteğe hazırız, sen yeterki devam et :)

Eh, iyi etmişsin; bir mola oldu bu ara...!
Daha sonrasını şimdiden bilemem... Malum sivil 1/24 çüyüm. 72 lerde böyle sivile uyarlanabilecek bir ilham gelirse tekrar uğraşırım tabii, neden olmasın?

Bu arada, sevgili Ufuk; "o kaputtaki lambanın pimi zaten deliği doldurmuştur" deyip kökünden budadım lambayı. Biraz da beyaz ile rötuşladım, artık araç sivile uygun oldu!
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2006 Saat 08:24
Toprak ve çimen öncesi, tabanı boyadım:

Hazır malzemeler 1/72 ye göre çok iri kaçtığı için, malzemeyi bizim mutfaktan temin ettim...
Çimenler ufalanıp elenmiş nane ve kekik karışımı; toprak ise tarçın ve kimyon karışımı...
Tabana mat şeffaf vernik sıkıp üstüne döktüm ve bu şekilde yapıştırdım.
Göl tabanı için ise, Woodland Scenics mamulü kahverengi ballast kullandım ve iri taşlar için de bizim akvaryum tabanından faydalandım.

Elinde koca bir anahtar tutan bu adam balık tutacak. Daha doğrusu, tutmaya çalışırken dibe takılmış oltasını kurtarmaya çalışan bir pozda olacak.

Misina olarak; 22 yıldır bana saçını süpürge eden eşimin saçından faydalandım!

Su olarak, "E-Z Water" markalı malzemeyi ilk defa kullandım. Malzeme dökülürken "suyun" içinde kalsın diye önce bir ucunu gölün dibine japonladım, sonra öbür ucunu takribi yerinde gergide tuttum. Kenarlara da "su" taşmasın diye geçici duvarlar koydum.

Bu E-Z Water denilen nesneyi ilk deneyişimdi. Malzeme şeffaf boncuklar halinde, teneke bir kapta ısıtılıyor ve sıvılaşıyor. Sonra da gereken yere dökülüyor. Söyleyince kolay tabii... Sandım ki, dökeceğim, sanki suymuş gibi teraziye gelecek ve soğuyacak, sonra öbür katmanı dökeceğim.
Hayat o kadar kolay değilmiş! Malzeme akışkan ama yine de çok kıvamlı olduğu için abuk sabuk yer ve şekillerde dondu. Üstüne sonraki katmanları atınca da alttaki ilk donan kesim optik olarak gayet güzel görünüyordu!

Neyse, 4 seferde döküm işini bitirdim. Sıcak hava tabancası ile yüzey ısıtılıp malzeme tekrar eritilerek şekil verilebiliyor. Böylece eritmeyi ve alttaki katmanlara ulaşmayı denedim, olmadı. Mecburen direkt ateş göstererek ısıyı daha derinlere iletebildim ama bu sefer de saç yandı!

Dikkat edilmesi gereken saç ta ortadan kalkınca, daha rahat olarak malzemeyi erittim ve kürdanla karıştırarak katman izlerini yok ettim.
Yüzey henüz sıvı iken kademeli olarak üflemek sureti ile birkaç seferde sudaki dalgaları oluşturdum.

En sonunda da, lokal olarak erittiğim bir yere yeni bir saç telinin ucunu sokarak öylece dondurdum.

Üfff!!! En sonunda kabul edilebilir bir şekle geldi ama az kalsın taban elden gidiyordu...

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2006 Saat 08:25
Figürden anahtarı kestim, kollarının arasındaki dolu yeri oyarak boşalttım, gövdesine bir delik açtım ve 0.3 mm lik telin bir ucunu buraya soktum.

Telin diğer ucunu da sol elinden geçirerek japonladım. Tabanı da kestim ama ayaklarının altında biraz malzeme bıraktım.

Figürü alçı tabana böyle tutturacağım. Ayakların geleceği noktaları oydum, boyadan sonra tespit japon ile olacak.

Boyadan sonra, olta kamışına bir gerilme eğilimi verdim ve adamı tabana yapıştırdım. Saç telini de yine japonla oltanın ucuna yapıştırdım. Saç rengi siyah ve çok zor seçilir olduğundan, chrome silver ile üstünden geçtim. Fotoğrafta ışık yansımasından, gerçekte olduğundan daha kalın gibi görünüyor.

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2006 Saat 10:54
Balıkçıyı bitirdim. Misinayı olta kamışı boyunca geriye, makaraya kadar taşıdım. Makarayı kürdandan kesip boyadım. Makaranın kolunu da damla halinde uygulayarak chrome silver ile yaptım.

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 07:54
İki figür daha tüm askeri belirtilerden traşlanarak sivilde top oynama zevkine kavuşturuldu...
Yere tespitleri için birer ayaklarına 0.3 mm lik tel geçirdim ve alçıyı delerek japonladım.

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 07:58
Hocam süpersin.. Yoktan var ediyor, vardan degistiriyor, devamli sasirtiyorsun.. Merakla bekliyoruz..
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 08:44
Teşekkürler.. Vallahi ben de merakla bekliyorum, istediğim dinamikliği verebilecek miyim diye... Şimdiye kadar iyi gitti. Bu hafta bitiririm herhalde.

Figürleri boyama konusunda figür üstadlarının aflarına sığınarak dioramaya devam ediyorum....
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 09:17
Eline saglik abi, olmamis diyenin gozu ciksin :)
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2006 Saat 09:31
Bu detay çok iyi çıktı. Piknik kilimi..
Kilim desenini bir sitede beğenip indirdim, bilgisayarda işledim ve tuvalet kağıdına bastım. Çift katın birini de çıkarıp atınca incecik "kilim" kaldı, toprağa da her yerde gayet güzel oturdu.
Tabakları da; plastiği delik zımbası ile delip ortalarına tükenmez kalemin boş namlusu ile bastırarak iz yaptım, göbekteki izin yanısıra bir güzel de hafif koniklik kazandılar...

IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04