Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Boya kabini optimizasyonu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: Boya kabini optimizasyonu
    Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 13:24
Selam

yarı marangoz yarı kendim yapmış olduğum boya kabinim, pek bir verimzis çalışıyor. Boya etrafa yayılıyor. BU kabini daha verimli hale getirmek için neler yapabilirim.
Mal budur:

Alttan görünüşü de şöyledir:

Kabin dikdörtgen bir ahşap kutu, önü bomboş, tavanın ortasında, aspiratör mevcut. aspiratörün önünde de motoru yakmayalım diye aspiratör filtresi var ki, doğru filtre mi ondan bile emin değilim.

Modeli kabinin tabanında ve kenarında boyuyorum, doğal olarak ön kapak da olmadığından, boya dışarı çıkıyor, vantilatör de pek bir uzakta, boya yakınına gelmedikçe emmiyor kardeş.

BU boyahanyei nasıl olur da işler bir hale getiririz

misal:
- çıkış borusunun kalınlığı,uzunluğu, emişi etkiler mi?
- kutunun önüne koyulacak bir pleksi işi kurtarır mı?
- çıkan gazları aspiratöre yönlendirmek adına, kutuya ne gibi eklentiler yapılabilirim (kutu davlumbaz şeklinde bile değil)
- bu yükseklikten bu fan çeker mi, daha kuvvetli fana mı geçeyim? geçeyim se bu kuvvetli fanın adı nedir?
- kabin yükseliğini marangoz da alçaltayım mı?
- kabin genişliğini daraltayım mı?
-ne yapayım?
- boya koklamaktan sıkıldım
- allahını seven yorumunu esirgemesin

Düzenleyen cerginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 15:58
Arkaya monte edilmiş salyangoz fan daha iyi sonuç verir.
Üste bir ışık kaynağı konsa daha iyi olur.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 16:02
Emre için yapılan bir kabin vardı.
Resmini yollar.
Zemine cam koymakda temizlik açısından iyidir.
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 23:15
Simdi oncelikle tepeden fanli boya kabini iyi calisamaz hem parcaciklarin o yonde bir hizi yok hemde yercekimine karsi o yuzden ya alttan yada arkadan fanli yapicaksiniz bence arkadan yapin en kolayi pistolden parcaciklarin xy duzleminde i-j yonunde ciktigini dusunursek xz duzlemiyle ki modelimiz oluyor carpistigni dusunursek elastik olarak i+j yonunde ilerlemeye devam eder yani hala i yonunde ilerliyor dolayisiyla arkadan fan yaptiğiniz zaman parcaciklar direk fanin icine dusuyor iste arkadan fanlinin mantigi bu boya kabininin boyutlari size bagli en buyuk parcanizi sigdirabileceginiz kadar olmali yuksekligide sprayleri ve pistolu rahat kullanabileceginiz min yukseklik deneyerek bulucaksiniz yani.
Fanin emis gucude cok onemli az olursa cekmez bi ise yaramaz cok olursa disaridaki tozlarida yeni boyanmis modelin ustune ceker
Fan in emis gucunu bulmak icin arkadan fanli bir kabinde genisligi * yuksekliği * 30m/d formulunu kullanin m^3/d cinsinden gerekli kapasiteyi bulursunuz
alttan fanli ise 15m/d * derinlik *genislik formulunu kullanin
Tahliye borusunun kalinligi uzunlugu ayrica kac kose yi kac dereceyle dondugu hepsi onemli ayrica kullandiğiniz filtre bunlarin hepsi statik basinci etkiliyor ve fan in yukardaki debiyi sağlayabildigi bir statik basinc var eger basinciniz o degeri asarsa faniniz o debiyi saglayamaz statik basinc hesabini isteyen olursa anlatirim
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 23:45
piyuvv !

valla bravo, super faydali bir yazi

Düzenleyen USS Enterprise
IP
z edition
Üye
Üye

Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 00:00
yok arkadaşlar ne yaptınız denklemler formüller falan fırınlı oto boya atölyesi kurmuyoruzki o kadar ince iş yapalım. Ceki senin yapman gereken iş basitçe iki tane.
biri kabinin önünü kapamak bir pleksi yardımı ile ikincisi fanın önündeki filtre yerine davlumbaz şeklinde bir parça koyup filtreyide daha ince olanlardan seçip dibine yerleştirmek. Bu kadar basit fanı falan değiştirmene gerek yok. Ha bide kabini sadece boya yapmak için kullan gördüğüm kadarıyla kullanmadığın zamanlarda boya deposu gibi olmuş hem çalışma kolaylığı hemde genel temizlik için böylesi daha iyi olur.
Slave'in anlattığı sistem daha karmaşık ve yeniden yapılandırma gerekecek bir oluşum bence o kadar detaya ve masrafa gerek yok bu senin işini rahatlıkla görür.
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 00:26
z edition bey zaten tek formul verdim oda oldukca sade ilkokul seviyesinde eger kabini yapip "bana ne gucte bir fan lazim?" diyen olursa hesaplasin diye bu konuda sayfalarca hesap yapilabilinir.Fani degistirmeye gerek yok demissinizde fan hakkinda en ufacik bir bilgimiz bile yok bilgisayar fani bile cikabilir ayrica ceki beyin boya kabinin(ki olculerinin 75cm*40cm olduğunu saniyorum)cok genis oldugunu dusunuyorum
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 01:27
valla yorumlara teşekkürler, ama kafam biraz karıştı.
arkadan fanlı yapmak benim de isteğimdi, ancak odanın boyu itibariyle, arkadan çıkacak, boruya yer yoktu.
Bu sebeple yukarda fanlı modeli, geliştirmekten başka seçeneğim yok.

-ilk etapta ön tarafa bir plexi kestirmek en uygunu sanırım. En azından boyanın büyük bir kısmı, kabinde kalır.
- bir de kutunun sağından solundan, vantilatöre doğru, 2 karton yapıştırıp, bir davlumbaz şekli elde edeyim.
- hala çekmiyor ise, fanı, salyangoz fan ile değiştireyim, ki aynı fan barkın abi de de mevcut onunki gayet güzel çekiyor. arkası maşallah vantilatör gibi. Boru da tepeden dönüp aşşağı kıvrılıyor, çok yukarı üfleme gibi bir dert de yok sanırım.
Ayrıca elimi borunun içine soktum, dün attığım kırmızı boya içeride, demekki çekiş mevcut.
- Bu arada kabin biraz aşşağıda kalıyor sanırım, içini görmek için biraz kambur durak gerkiyor, kabini de yükseltmekte fayda var sanırım.

ha unutmadan kabinde kapaklı floresan da mevcut. ışıklandırma baya iyi

Düzenleyen cerginbas
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 02:04
slave ben ceki kabini ilk yaparken ne tip fan kullandığını biliyorum o yüzden yeni fana ihtiyaç yok dedim. Genişlik konusunda bende sana katılıyorum hem geniş hemde fazla alçak çalışması zor oluyordur.
ceki davlumbazı bir dene eminim sonuç alacaksın bide filtreyi biraz incelt onun yerine sürekli değiştirilebilir kağıt filtre kullan ben çok darda kalırsam kahve makinalarının filtrelerini bile 3-5kat yapıp kullanıyorum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2005 Saat 03:07
Ceki ben sana e-mail ile benim aletin resimlerini yollarım. Ama şuraya da benim hiç koku yaymayan boyahanenin olayını yazayım...

Birincisi ve en önemlisi... Optimal boyahane demek, yüksek çekiş gücüne sahip fan demek, fakat bu da yüksek ses oranları demek... Güçlü bir boyahaneye sahip olmak için biraz gürültüye katlanman gerekiyor, tamam diyorsan devamı şöyle:

1) Uygun fan ve uygun fan konumu:
Uygun fan derken, kesinlikle salyangoz fan öneririm. Bildiğimiz mutfak veya kahve fanları ucuz ve nispeten sessiz olmalarına rağmen verim olarak salyangoz fanla boy ölçüşemezler. Türevlerine göre 2 kat pahalı olan salyangoz fanlar, 2 kat daha gürültülü olmalarına rağmen, 10 kat fazla iş çıkartır(biraz abartı payı var tabii ama parasının hakkını veriyor).

Fan, ideal çekiş için ya tam karşıya (ki böylece pistoleden çıkan fazla boya modele konmazsa çekim alanına girip fana girer ve atılır) veya aşağıya (deminkine ek olarak yerçekiminden de faydalanmak için) konulmalı. Bence aşağı koymak bir çok teknik sorunu da beraberinde getireceği için, fanın çekim gücüne güvenerek direk karşıya koydum. Tavana koyunca fan da etkisiz kalırsa modelin üzerine süpürüntü şeklinde kurumuş boya konuyor.

2) Boyahanenin yapısı: Bunu resimde gördüğüm üzerine söylüyorum, boyahaneyi ne kadar dolu ve dağınık bırakırsan, içeride hava akımı engelleneceği için o kadar kötü iş yapar(tecrübeyle sabit, artı içerideki herşey boyayla kaplanır rezillik). Artı olarak kullanacağın fan ile boyahanenin boyutları orantılı olmalı, çok büyük fan-küçük boyahane ile boya bile yapamazken tersi durumda soluk alamazsın.

3) Filtre: Fanı koruyup boya tutmasını engelleyecek ama çekişi de fazla düşürmeyecek filtre bulman gerek. Filtre ne kadar kalın olursa o kadar iyi mal tutar fakat çekişi de düşürür. Ayrıca kalın filtrede tiner-boya yapışıp sonra kokma yapabiliyor. Daha ince filtre kullanıp sık sık değiştirmek ideal çözüm. Ben mutfak aspiratörleri için olanlardan kullanıyorum, şu ana kadar da gayet iyi çalıştı.

Son olarak davlumbaz gibi bir şekil daha iyi çekiş sağlayabilir ama benim boyahanem dikdörtgen kutu(şekil vermek kasıyor diye). Önüne plexi koyunca bence hantal olur diye koymadım, konabilir. Boyahaneyi küçültüp sıkışmaktansa fanı büyütmek "bence" iyidir(Daha ufak alan = daha çok sakarlık, tecrübeyle edilmiştir).

Bütün bunlar benim deneme-yanılma yöntemiyle öğrendiğim şeylerdir, hatam çıkarsa affola diyorum.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2005 Saat 03:39
Bhasedilen filtre kağıt filtre midir? beyaz olan.
Bendeki metal, aldığımda üzerinde davlumbaz filtresi yazıyor idi. Hangi filtre uygun olanıdır?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2005 Saat 09:42
Abiler açtım filttre zamazingosunu söktüm. alet bir rahatladı. Ancak bu aspiratörün, konumlandırılması doğru mudur.

üzerinde şunlar yazıyor:
tip:V3
watt:30
d/dak:1200
Hız:50

kabin genişliği, 75cm
yükseklik, 40
derinlik 40 cm

şimdi bu fan bana yeter mi tahmin yürütebilirmisiniz?
ayrıca emişi kuvvetlendirmek için fanın önüne bir takım eklentiler yapılabilinir mi?         &nb sp;         &nb sp;        

Düzenleyen cerginbas
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2005 Saat 19:58
Bence hiç bir şey ekleme. O fan uyar. Salyangoz fan çok patırtılı. Bizdeki malı gördün. O filtreyi sök at. Çok kafaya takacak bir şey yok. Bu şekilde tozu dumanı bayağı iyi emer. Üretime devam.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2005 Saat 20:39
Ceki bey bu durum da ,oda da bulunan tozları da modelin üstüne çekme ihtimali var.

Slave in yazısını dikkate almak lazım.

Ben salyangoz kullanıyorum.En iyi emiş uzaklığını deneyerek buldum.
Bazı konular da zaman içinde gelişti,
Filitre olarak yağlı vatka denen filitre kullanmak lazım.

Vernik atarken,Havayı çekmek den ziyade havayı yağlı vatka üzerinden model üstüne çok hafif vermeyi daha yararlı buldum.

Siz de elinizdeki motora göre denemelisiniz.Motorları kabinden uzak konumlamada daha çok fayda oluyor.Daha homojen emiş sağlıyor.Bu konuyu en iyi Süleyman Girit Ağabeyimiz bilir.
Kolay gelsin

Düzenleyen Tamer Özkan
IP
Oomi
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 128
Alıntı Oomi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2005 Saat 01:45
Ben bir araya girebilir miyim?
Kabinin üzerindeki kahve fincanından seçebildiğim kadarıyla kısmetin taşmış Ceki bey. Bunu da şöyle yorumluyorum ki 3 vakte kadar bu masadan pek bi maket çıkacak; bol bol.
Kolay gelsin.
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2005 Saat 03:07
peki bende bisey sorucam simdi.
fanin cok kuvvetli olmasi boyanin ucus yonunu etkilemezmi?
mesela ben cok dusuk basincta yapiyorum boyami.bu aleti yukari koydugumu ve kuvvetlide bisey oldugunu dusunursek ben boyayi makineye puskurturken hicmi bi etkilenme olmaz boyle bi sorunla karsilasan oldumu
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2005 Saat 07:56
relicks bey;

Bu, akışkanlar dinamiğine girer. İş karışır. Bence Ceki bey kardeşimiz, fanın ucuna bir boru ve bu boruyu da balkondan dışarı uzatmak suretiyle işi çözecektir. Haa olmadı bir de   fanın iki yanına iki ekstra parça ile emilen havanın daha iyi kanalize edilmesi sağlanabilir.

Kast ettiğim şöyle bir şeydir:

Test etmek için farklı renklerde boyaları farklı basınçlarda deneyiniz.

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2005 Saat 10:16
başta bahsettiğim şey aslında caslgustav'ın çizdiği şekildir. Sadece basitçe şudur. Filtreyi kaldır ince filtre kullan, davlumbaz yap, kabini temiz tut, önüne pleksi kapak koy bu kadar basit. İlerisi içinde biraz daha yüksek bir kabin tasarla
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04