Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Bilgisayar Gurularına.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Konu: Bilgisayar Gurularına....
    Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 19:29
Bilgisayar uzun süre açık kalırsa, ne IE, ne de Firefox hiç tarama yapmıyor. Site bulunamadı diyor. Ama internet bağlantım var, mesaj alıp gönderme gayet güzel çalışıyor. Bilgisayarı kapatıp açınca herşeyde olduğu gibi bu da düzeliyor.
Cacheyi, geçici internet dosyalarını temizlemek filan bu sorunu çözmüyor.
Neden olabileceği konusunda bir fikri olan var mı?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 19:46
Korkut abi, herhangi bir indirme programı kullanıyor musun? Özellikle torrent indirmek için kullanılan programlarda dediğin sorun çok yaygındır, neden bilmiyorum programı kapattığında bile internet bağlantını kilitlemeye devam ediyorlar, çare ADSL kullanıyorsan modemi açıp kapamak.

Bunun haricinde bu tarz durumların en sık rastlanan sebeplerinden biri spyware diye tabir edilen casus programların bir şekilde bilgisayara girip, internet bağlantısını sömürerek kendilerini etrafa yaymaları veya bilgisayarı kodlu oldukları sayfalara yönlendirmeye çalışmaları. Eğer bunlara karşı önlem olarak bir yazılımın yoksa (misal Spysweeper) bilgisayarına sızmış ve sömürmeye başlamış olabilirler. Bunun harici virüstür neyindir bir şey de olabilir. Sıkı bir antivirüs ve antispyware programın yok ise edinip çalıştırırsan problemi çözebilir.

Benim aklıma ilk etapta gelenler bunlar.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 19:52
Belki virüs/spyware olabilir, tam şu aralar incelemedeyim.
Ben Norton kullanıyorum, ama Panda'ya online tarattırdım, virüs buldu ve temizledi. Neyi bulduğunu bilemiyorum, çünkü rapor almadan önce dediğim şey yine oldu ve kapatıp açmak zorunda kaldığım için online rapor uçtu. Şimdi tekrar taramadayım ama görülüyor ki Norton'dan vazgeçeceğim. Panda daha iyi deniyordu, galiba öyleymiş.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:16
Norton'u babam da kullanıyordu ve gördüğüm kadarıyla olan tek katkısı bilgisayarı yavaşlatmak oldu. Updateleri sürekli yapıldığı halde en sonunda virüs kaparak sistem göçtü... Pek mutlu etmemişti bizi kullanıcısı olarak.

Antivirüs yazılımlarının bir kısmı spyware görmez Korkut abi, ayrıca spyware için program yüklemeni tavsiye ederim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:21
Spyware için 2 programım var ama onları arada kontrol için çalıştırmak gerekiyor. Devamlı tetikte olan programlar değil.
Bir de; bir bilgisayarda birden fazla antivirüs programı aynı anda çalışabilir mi acaba? Birbirlerinden olumsuz etkilenir veya biri öbürünü pasifize edebilir mi? Hiç bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:30
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:49
IP
aburakc
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 12
Alıntı aburakc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:33
Orjinalini yazan: Korkut

Spyware için 2 programım var ama onları arada kontrol için çalıştırmak gerekiyor. Devamlı tetikte olan programlar değil.
Bir de; bir bilgisayarda birden fazla antivirüs programı aynı anda çalışabilir mi acaba? Birbirlerinden olumsuz etkilenir veya biri öbürünü pasifize edebilir mi? Hiç bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?

Aynı bilgisayarda birden fazla antivirüs programı soruna neden olabilir. Birbirlerini virüs zannebilirler.

Eğer internet bağlantısı belli bir süre sonra kopuyorsa bu spyware olabilir. AdAware ile taratmanız yararlı olur. Ayrıca internet koptuğu zaman komut satırını açıp, herhangi bir yere "ping 195.175.37.14" yazın. Eğer cevap verirse internet var ama bilgisayar DNS Server'dan bilgi alış-verişi yapamıyor demektir.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:40
Orjinalini yazan: aburakc

Aynı bilgisayarda birden fazla antivirüs programı soruna neden olabilir. Birbirlerini virüs zannebilirler.

Eğer internet bağlantısı belli bir süre sonra kopuyorsa bu spyware olabilir. AdAware ile taratmanız yararlı olur. Ayrıca internet koptuğu zaman komut satırını açıp, herhangi bir yere "ping 195.175.37.14" yazın. Eğer cevap verirse internet var ama bilgisayar DNS Server'dan bilgi alış-verişi yapamıyor demektir.

Anlaşılmıştır.. Merciler!

Bu arada, messenger ile ilgili olmayabilir çünkü bende messenger yok ve bu sorun var.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:50
Korkut abi belki de sorunun çözüldü ama yine de yazayım.

1- Öncelikle makinayı bir adet spyware programı ile tarat - ben adaware SE kullanıyorum-

2- Daha sonra personal firewall yazılımı kur. Kaspersky nin anti-hackerı bu iş için biçilmiş kaftan. Senin bilgisayarından cıkmak isteyecek programları ve girmek isteyenleri sana haber verip engelleyebiliyorsuun.

3- Virüs yazılımı olarak Ben norton Coprorate edition kullanıyorum. Öyle bahsedildiği gibi bir yavaşlatma sözkonusu değil. Az önce görev yöneticisinden baktım 10 mb lik bir RAM kullanımı mevcut. Dombili msn bile 13 mb kullanıyor durduğu yerde.

4- En son olarak bunların sadece önlem olduğunu hatırlayıp bilgisayarına herhangi birsey kurmadan önce mutlaka virüs taramasından geçir.Eger bahsettiğim firewallu kurarsan zaten internet bağlantısını kullanmak isteyecek her program senden izin almak zorunda cıkabilmek için. Bilmediklerine izin verme, emin olamadıklarını ise windowsun arama fonksiyonunu kullanarak bul ve hangi programın .exe si oldugunu anla...
Sorun devam ederse en temizi yeni bir XP dir.

Kolay gelsin.

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 20:52
2 antivirüs programı kullanmak sakıncalıdır. Birincisi bilgisayarı haddinden fazla kasabilirler, ikincisi de böyle bir durum söylenildiği üzere çakışmalarına veya birbirlerini virüs zannedip "Buraların ağası benim hülen!" diye birbirlerine dalmalarına yol açabilir (Daha önce böyle bir test Norton ve Mcaffee ile denenmiş, sonuç söylenildiği üzere birbirlerine saldırmaları olmuş ve ancak sistem geri yüklemeyle kurtarılabilmiştir)

Korkut abi, Spysweeper, Ad-aware, Avast! sana tavsiye edeceğim programlardan bazıları. Norton ve McAffee ise pek tavsiyem değil, hantallıkları ve bilgisayar sömürgenlikleriyle getirilerini kıyaslarsan düşük kalıyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 21:05
Orjinalini yazan: judas

Korkut abi belki de sorunun çözüldü ama yine de yazayım.

1- Öncelikle makinayı bir adet spyware programı ile tarat - ben adaware SE kullanıyorum-

2- Daha sonra personal firewall yazılımı kur. Kaspersky nin anti-hackerı bu iş için biçilmiş kaftan. Senin bilgisayarından cıkmak isteyecek programları ve girmek isteyenleri sana haber verip engelleyebiliyorsuun.

3- Virüs yazılımı olarak Ben norton Coprorate edition kullanıyorum. Öyle bahsedildiği gibi bir yavaşlatma sözkonusu değil. Az önce görev yöneticisinden baktım 10 mb lik bir RAM kullanımı mevcut. Dombili msn bile 13 mb kullanıyor durduğu yerde.

4- En son olarak bunların sadece önlem olduğunu hatırlayıp bilgisayarına herhangi birsey kurmadan önce mutlaka virüs taramasından geçir.Eger bahsettiğim firewallu kurarsan zaten internet bağlantısını kullanmak isteyecek her program senden izin almak zorunda cıkabilmek için. Bilmediklerine izin verme, emin olamadıklarını ise windowsun arama fonksiyonunu kullanarak bul ve hangi programın .exe si oldugunu anla...
Sorun devam ederse en temizi yeni bir XP dir.

Kolay gelsin.

Bendeki spyware ler Adaware6 ve spybot. Peşpeşe kullanıyorum, birinden arta kalanlar oluyor, diğeri de onları temizliyor.

Firewall olarak ZoneAlarm var. O da zırt-pırt ekrana haber mesajı çıkarıyor "onu önledim bunu kestim" diye.. Bildirme opsiyonunuu iptal ettim, ekran bana kaldı! Yani inanılmaz birşey; birileri devamlı tüm internete saldırı halinde. Kimde ne bulurlarsa diye herhalde...

Norton'dan soğudum, işyerinde de Panda kullanıyoruz ve hiç problem çıkarmadı. Şimdi güncellenmiş olarak kullandığım Norton 2005 kaçırmış virüsü, Panda yakaladı. Herhalde evde de Panda'ya geçiş yapacağım.

Ve ufukta yeni bir XP kurulumu zaten görülüyor. CD yazma programı çalışmıyor, A sürücüsünü de görmüyor. Yakında tekrar kurulum yaparım herhalde.

Hepinize sevgiler...

IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2006 Saat 22:25
Bende de benzer bir sorun var. P2P paylaşım programı kullandığım zaman oluyor. Windows servislerinden DNS Client servisi sapıtıyor. Servisi restart ettiğimde sorun kalmıyor.
Bence bir deneyin, makinayı kapatıp açmaktan iyidir.
Kaank
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 00:09
Orjinalini yazan: Lonewolf

Windows servislerinden DNS Client servisi sapıtıyor. Servisi restart ettiğimde sorun kalmıyor.

P2P de doğru, oluyor. DNS Client servisine ulaşım için nereleri tıklanır, nasıl restart yapılır? Yani bu konuda bayan şöför gibiyim. Kullanırken iyi de iş kaputu kaldırmaya gelince bön bön bakıyorum!
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 01:34
Aslında P2P'de de yapmaması lazım.
Neyse Korkut Abi soruna gelince;

Başlat/Programlar/Yönetimsel Araçlar/Hizmetler/Dns İstemcisi

Start/Programs/Administrative Tools/Services/Dns Client

Sağ tıklayıp yeniden başlat diyorsun...
feed the troll
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 01:41
OK çok teşekkürler...
IP
shazneci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 72
Alıntı shazneci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 06:05
bu sorun ne virüs ne spyware nede başka birşeyden.türktelekomun bant genişliğinden kaynaklanıyor.yani şu an 1.000.000 kullanıcısı olan ISP 'nin altyapısı yetersiz.dns ayarlarıyla ne kadar oynarsanız oynayın o kanal dolduğunda yine aynı hatayı verecektir.

başka bir deyişle iki kişi geçebilen bir kapıda üç kişinin karşılaşması
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 07:51
Bir soruda ben soruyım gerçi bu konu ile alakalı değil ama Bilgisayarı açtıktan belirli bir süre sonra (yarım saat filan) mouse cuserı sabit bir şekilde takılıp kalıyor fakat mouseun hareketleri ile görünmeyen cuser hareket ediyor. Mouse microsoft usb optic mouse. PS/2 bağlantısı ile takıncada aynı sorun devam ediyor. Daha 2 gün önceye kadar böyle bir sorun yoktu. Bu sorunun kaynağı ne olabilir?
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
BoMBaCi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 85
Alıntı BoMBaCi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 01:55
Orjinalini yazan: oy61

Bir soruda ben soruyım gerçi bu konu ile alakalı değil ama Bilgisayarı açtıktan belirli bir süre sonra (yarım saat filan) mouse cuserı sabit bir şekilde takılıp kalıyor fakat mouseun hareketleri ile görünmeyen cuser hareket ediyor. Mouse microsoft usb optic mouse. PS/2 bağlantısı ile takıncada aynı sorun devam ediyor. Daha 2 gün önceye kadar böyle bir sorun yoktu. Bu sorunun kaynağı ne olabilir?

Optic Sıçanlarda o sorun var, genellikle alttaki kızılötesi ışığın yansınmasından kaynaklanıyor, pek giderilecek bir sorun değil, umarım ileride düzelir....
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04