Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: Bir Sivil otoyu, boyaya nasıl hazırladım. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: Bir Sivil otoyu, boyaya nasıl hazırladım.
    Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 07:38
Selam

Tamiya Z3 modelini, adım adım nasıl topladığımı anlatacağım. İlk adımda, sivil otoculukta kaportayı boyaya anzıl hazırladığımı, sizlere paylaşmak istedim.

Resimde görüldüğü üzere modelimiz, kaportasında bir dolu, kalıp çizgisiyle çıkıyor. Bu çizgileri, boyadan önce yok etmek gerekiyor.

Modelimize dalmadan, ilk iş olarak, modelimizi deterjanla köpürtülmiş ılık suda yıkıyoruz. Bunu yapma sebebimiz, Üretim sırasında modelin üzerinde kalan kimyasalları temizlemek, böylece boyanın daha iyi tutunmasını sağlamak.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 07:42
Deterjanlı su hazırken yıkadıktan sonra zımpara da yapabilirsin, hafızamın yalancısıyım ama Tamer Özkan ustamız bu konuda zımpara kolaylığı için böyle bir beyanat vermişti diye hatırlıyorum. Yapmadığım denemediğimden kelli gerçi ona sormakta fayda var.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 07:52
Modelimiz kuruduktan sonra, zımpara işlemine geçebiliriz.

Ben bu modelde, 1000kum su zımparası kullandım. Zımpara yaparken, dikakt edilmesi gereken zımparaladığımız bölgelerin formunu zedelemeden, çizgiyi yok etmek. UNutlmaması gereken, zımparanın, ilk olarak çıkıntılı yüzeyleri eriteceğidir. BU sebeple çıkıntılı yüzeyleri zedelememeye dikkat etmekte faysa var. Aynı zamanda, kalıp çizgisi, bir çukurun, yanında ise, fazla zımparalayıp çukuru yok etmemeye dikkat etmek gerekir.
Su zımparasında, adı üstünde zımparayı ya suya daldırıp kullanıyoruz, veya akan suyun altında zımpara işlemini gerçekleştiriyoruz. Tabi susuz da zımpara iş görecektir, ancak bu sefer iki üç sürtüşte gözenekleri dolan zımpara, kullanılmaz hale gelecektir.

Resimde modeli zımpara işlemi bittikten sonra görüyorsunuz. Görüldüğü üzere çizgiler çıplak gözle bakıldığında, hala ordaymış, gibi gözüküyor. Bunun sebebi, kalıp çizgisinin olduğu bölgede plastiğin daha yoğun bir kıvamda olması ve koyu bir renk almasıdır.
Peki o zaman çizginin yok olup, olmadığını nasıl anliyacaz? Basit, tırnağığımızn ucuyla veya bir kağıdın köşesiyle çizginin üzerinden geçiyoruz, eğer kağıdımız veya tırnağımız çizgiye takılıyor ise, çıkıntı hala orda demektir, zımparaya devam.
   TAbi bazı, kalıp bozukluklarıi çukurlar, tırnakla hissedilemeyeceki kadar incedir. Ve model boyanınca bu bozukluklar aha ben burdayım şeklinde bağırırlar. Bu durumda da yardımımıza, süper icat Astar boyası yetişiyor. Astar, açık renk olduğundan, bütün bozukluklar, bir anda ortaya çıkıyor, ayrıca, boyanın tutunmasını arttırmak için astardan iyisi yok!

Aletin bir güzel astarlanmış hali. astar kuruyunca hemen meraklı gözlerle kalıp çizilerini arıyoruz, ve puff! ön tarafta çigiler yok olmuş.
Sonrasında daha iyi ışıkta dikkatle baktığımız zaman,
kaportanın üzerinde, ve arka tampondaki çizgilerin orada durduklarını görüyoruz.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 08:03
tekrar 1000kum zımparamızı alıp, bu istenmyien çizgilere girişiyoruz.

Bu resimde, zımparayla girişilmiş kalıp, çizgisi gözüküyor. Bu resime dikaktli bakılırsa, bütün bölge zımparalandığı halde, kalıp çizgisinin sol tarafı, astardan temizlenmişken, çizginin sağ tarafında hala astar durmakta, bunun sebebini aşşağıdaki şemadan anlayabiliriz.

"şekil 1" de, kalıp çizgimiz, yeterince yenmemiş. Zımpara kağıdı, kalıp çizgisinin dibine değemediği için, bu bölgede hala astar boyası kalmakta.

zımpara işi sürdükçe, "şekil2" ye geçiyoruz, ki burada kalıp çizgimiz, daha da yok olmuş ve yanında kalan astarlı bölge azalmış durumda. Bu mantıktan yola çıkarak, çizginin sağında veya solunda, hiç astar kalmadığı zaman, çizgini artık çevresi ile aynı seviyeye geldiğini biliyoruz. Böylece kalıp çizgimiz yok olmuş oluyor.

Tabi bir çizgiyi yok edeyim derken, o güzel astarlı görünüm, bu resimdeki görünüme dönüşüyor:

Gözünüz korkmasın, bir kat daha astar ile bu görünüm ortadan kalkıyor.

Düzenleyen cerginbas
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 08:07
Tabi unutmadan bir de şöyle kalıp bozukluklarımız var: çukur şeklinde. Bunları da zımparalayınca, etrafı astardan temizlenip, çukur bir bölgede astar kalınca farkediyoruz.

Bu hatayı da güzelce zımparalayarak yok ediyoruz.

Alet çizgilerden bürnünce böyle güzel bir görünüme kavuşuyor:

Model bu durumda iken, parmağınızı sürtereki yeterince pürüzssüz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ben modeli daha pürüssüz hale getirmek için, akan suyun altında 2000kum zımpara ile okşar gibi zımparaladım, böylece gerçekten pürüssüz kaymak gibi biryüzey elde etmiş oldum.

Umarım faydası dokunur.
iyi modeller.
Ceki Erginbaş

Düzenleyen cerginbas
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 22:11
Ceki bey cok güzel anlatmişsiniz makaleler bölümüne alinsin   
derim.
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 05:40
İşin püf noktalarını iyi kapmışsın.Tebrikler.
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 05:05
Forumun sivil makalecisi belli oldu

Ceki gercekten detayli ve anlasilir bir makale oluyor sevgili admin makaleler kismina ekleyecektir umarim.

Devamini bekliyoruz ,eline saglik
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 08:08
Ceki mail olarak bunu yollarsa sevgili admin (bu ben oluyom) ekleyecektir tabii ki.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 08:42
Orjinalini yazan: Ares

Ceki mail olarak bunu yollarsa sevgili admin (bu ben oluyom) ekleyecektir tabii ki.

O yuzden sevgili diye hitap ediyoruz zaten sevgili adminimiz
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2005 Saat 08:45
Ufuk abi ben bunları yollarım yollamasına da belge 19 mb olmuş. nasıl oldu anlamadım. zaten yeni format çekmişim, word de yok. naapsak, cdye mi çekip barkınla mı yollasak. Gerçi bütün makale resimler burda bir copy paste işi bitir.
Napalım?

hatta sen bu yazıyı alıp, üstüne nasıl cillop yüzey boyuyoruz, verniği nasıl atıyoruz, konulu yazılar da eklesen (hani yazmıştın ya) şahane olur

Düzenleyen cerginbas
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma