Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapim Teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Yapim Teknikleri
Mesaj icon Konu: Resin parca imalati Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Konu: Resin parca imalati
    Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 18:07
Merhaba,

Resin maddesinden parca imal etmek icin ne tur kalip kullanilabilir? Internetten yaptigim arastirmada bir tur silikon ile parcanin kalibinin alinabileceginden bahsedilmekte, bu maddenin Turkiye’de muadili mevcutmudur? Vee son olarak Resin maddesini Karakoy hirdavatcilar carsisinda bulabilecegimi duymustum, bunun ozel bir adi, kodu vs. varmidir?

Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 18:51
Kalıp yapımı için yaygın olarak RTV-2 tabir edilen silikon kullanılır. Kalıp alındıktan sonra içine birçok malzeme ile döküm yapılabilir ve çok esnek bir malzeme olduğu için konik olmayan şekilleri bile kalıplamaya izin verir. Karaköy'de rıhtıma bakan dükkanlarda mevcuttur (kalıplık silikon diye sorarsanız herkes bilir). Aynı dükkanlardan döküm malzemesi de (polyester vb.) edinebilirsiniz.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 23:40
Tayfun bey'in de belirttiği üzere karaköy perşembe pazarı balıkçıların oradaki boyacılarda RTV2 silikon bulunmakta. yalnız kalıp silikonu olarak geçse de vakum işlemi gerekmektedir. Aksi takdirde hava kabarcıklarının çıkması muhtemel. ben RTV2 silikonu denedim vakum olmadan olmayacağı için bıraktım. Polyester ise ucuz olmasına karşın kokusu rahatsız edici bir boyutta. Açık bir ortamda kulanılmasında ve de döküm yapılan kalıbında açıkta bekletilmesinde fayda var.

ben Serdar üstadında tavsiyesi üzerine dişçilerin kalıp almakta kullandıkları malzemeden kullanıyorum. (putty) diş depolarında bulabilirsiniz bir de dondurucu(aktivatör)gerekiyor o da ayrı satılıyor. Bu malzemede vakuma da gerek yok. Fakat şöyle birşey bu kalıpla 30-40 çıkartırken silikon kalıpda çok daha fazla çıkartmanız mümkün. Dişçi Putty'si tek taraflı ve küçük parçalar için ideal denebilir.

Düzenleyen ardeth
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 00:24
RTV-2 24 saat gibi bir sürede donduğundan kabarcıkları atacak bolca vakti bulunmaktadır. Kalıbı alınacak modelde hava tutacak ters konik alanlar varsa iki (yada daha çok parçalı) kalıp alınır. Kalıp tasarımı doğru olduğu sürece RTV ile ne problem yaşadım ne de yaşayan duydum. Dişçi macunu ayrı bir ligin oyuncusu.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 01:46
bu ters konik alanlardan kasıt nedir? doğrusu minyatürlerden almaya çalıştı fakat hava kabarcığı oluştu.
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 01:55
Bir ürüne tam tepesinden ışık tutun. Işık almayan yerleri varsa bunlar ters konik oluyor en basit anlatımıyla. Yani ürün tam olarak aydınlanmıyorsa üretim yöntemlerinde tek parça kalıptan çıkmayacağı anlamına gelir.

Düzenleyen Typhoon
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 05:54
çok yararlı bir bilgi oldu bu. Peki kalıp tasarımı doğru olduğu sürece demekle neyi kastettiniz?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 06:38
Orjinalini yazan: ardeth

çok yararlı bir bilgi oldu bu. Peki kalıp tasarımı doğru olduğu sürece demekle neyi kastettiniz?

Besleme ve kaçış kanallarının doğru olması, parçanın içinden takılmadan çıkabilmesi vs, Aygun kardeş Serdarın yanında o kaa takıldın kalıp için, hala aydınlanmamış noktalar olması enteresan.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 18:59
hayır başka şey anladım neyse. tamamdır.
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 19:21
Tekrar merhaba,

Benim kalibini alarak olusturmak istedigim parcalar zaten kalipla dokulmis olan resin detay seti. Yani maketin maketini yapmayi planliyorum    Bu asamada setin dokum cikintilari benim icin dokum ve hava cikisi olabilir mi? Bu noktalari referans alabilirmiyim. Birde hava kabarciklarindan soz edilmekte bu kabarciklari almak icin mutfaklarda kullanilan havasi alinabilen kaplarda dokum yapsam faydali olurmu? (Evliligim icin zararindan soz edilebilir tabiki )

IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 20:25
Burak yenge bi sey demedikten sonra biz ne diyelim?

Sorularinin cevaplari sirasiyla evet, evet ve evet ( sirasiyla ama dikkat )

Benim de bir kalip hadisem var ve deneyimim de oldukca az..

Dur, duse kalka yapayim da yaparken onu da bir makale edeyim
IP
kudret kaptan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 55
Alıntı kudret kaptan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 21:52
Merhaba
mutfaklarda kullanılan havası alınabilen kaplar ile yapabileceginizi zannetmiyorum.
Bu iş için, bir basınç'a dayanıklı vakum kamarası, vakum pompası (kamara hacimi ile kaç dk. vakum istiyorsanız bunun hesabını yaparak, o kapasitede bir vakum pompası ki, en ufak pompa fiyatı 500 milyoncuk), vakummetre, 2 adet ufak boy küresel vana, hava hortumu(basınc'a dayanıklı) ve 1-2 ufak tefek mlz lazım.
burada hedef şu...
oldukça yoğun kıvamda olan olan rtv içindeki havayı, vakumlayarak yuzeye cıkarmaktır.
ancak bu hava zerrecikleri de genelde modul parcanın en olmadık yerinde olusur.duzgun bir iş istiyorsanız yuksek kapasidede bir pompa kullamanızı tavsiye ederim.bunun da piyasa fiyatı 500 eu + kdv seklinde idi...
selamlar
Kudret ALTINKESER
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 22:15
Merhaba,

Vakum konusunda dediginiz dugru gorunmekte zira girintili - cikintili yuzeylerde eger kalip malzemesi yogun ise kabarcik olusmasi kacinimaz olur. Peki girecegi basinca ait bir deger varmidir yoksa tamamen goz kararimi?

IP
kudret kaptan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kudret kaptan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 23:05
Bu hesabı vakum pompa imal eden firmalar hesaplıyor.
siz sadece kamara hacminiz ve vakum surenizi belirtiyorsunuz ki - rtv 24 saatte donar - ancak sizin vakumu ilk 30 dk icinde (bu sure ne kadar kısa olursa aslında daha iyi)yapmanızı tavsiye ederim. bu kriterleri belirtiginizde adamlar hesaplıyor.
simdi size muhtelif oneriler gelecektir.
abi bilmem ne motoru kullan, 30 dk olmasında 2 satte vakumlasın filan diye
sonra da onerilen motora bakıyoruz , kömürlu motor- 2 saat calısınca motora elveda edersiniz.
kısaca size tek tavsiyem
ilgili iş için imal edilmiş ekipmanları kullanın.Başkasının ben yaptım oldu abi... kelimelerine de itibar etmeyin.
1-2 ilgili site:
http://www.cadem.com.tr/mk-technology/
http://www.zinisan.com/tr/html/index_TR.html

Kudret ALTINKESER
IP
kudret kaptan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kudret kaptan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2005 Saat 23:14
Bu arada
Vakum kamarası ve pompası ile de bu işler bitmiyor
*modülun ne sekilde kalıplanacağı
*kalıp ebadı
*modulun kalıp içinde duruşu
*kalıp sistemi- kesik,kilit veya açık atmosfer
*hava firarları
*kalıp'a mlz döküş sistemi
*gerekirse şnorkel döküm için gerekli düzenlemenin yapılması
*tekli, parçalı veya maçalı kalıp sistemi
*malzemenin kalıptan çıkarılşı
*dökülecek mlz. özelligi
*kalıp döküm ömrü
*kalıbın saklanması
gibi önünüze bir cok problem cıkacaktır
Kudret ALTINKESER
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 02:46
Ben her ne kadar bu konuya yazi yazan bazi arkadaslar gibi buyuk capta ya da profesyonel/yari profesyonel olmasam da birkac yildir basariyla piyasadaki ticari orneklerden kalite olarak ayirdedilemeyecek resin dokumler yapiyorum. Benim yasadigim yerde dokum malzemeleri daha kolay bulundugu icin fazla zorluk olmasa da malzemeler ve teknik hakkinda kendi onerilerimi sunayim.

Bence iyi bir resin parca imalati icin asilmasi gereken 3 sorun var:

-Kalip tasarimi: resinin dokulecegi kanalin, kaliptaki havanin kacacagi kanalin tasarimi. Bunun icin Fine Scale Modeler'da cok guzel yazilar cikmisti. Ben kaliplarimi bu yazilarda anlatildigi gibi Lego bloklarindan yaptiginm kutular icinde tasarliyorum. Vaktim olunca birkac link bulup vermeye calisayim. Kalip tasarimi konusu uzun is.

-RTV silikon kalipta kalan kabarciklar: Bunlar kalip yuzeyinde olmadiginda tabii ki sorun yok, ama kalip yuzeyinde olunca parcalarda deformasyona sebep oluyor. Cozumu RTV silikonu kullanmadan once vakumlayarak icinde kalan tum havayi almak.

Benim kullandigim RTV silikonlar da 16-24 saat gibi surelerde donuyordu. "Kabarciklari atmak" ile neyin kastedildigini bilemiyorum ama benim izlenimime gore kaliptaki kabarciklari vakum olmadan tamamen engellemek cok zor. Bu vakum islemi icin pahali ekipman sart degil. Profesyonel anlamda dokum yapanlar gercekten de fiyati bu civarda olan vakum pompalari kullaniyorlar, Robinair vs. gibi meshur markalar var. Ancak ucuz alternatifler var; bir hikaye ile anlatayim:

Ben universitede doktorami yaparken cesitli bilimsel deneylerde kusursuza yakin vakum ortami yaratmak icin bu tip bir vakum pompasi kullaniyorduk. Her ne kadar bilimsel amaclar icin cok pahali pompalar olsa da bizim istedigimiz 26mm Hg vakumu elde etmek icin Robinair marka bir pompa yeterli idi. Bu pompalar burada cogunlukla otomobil klimalarindaki sogutucu maddeyi yenileme isleminde kullaniliyor, Turkiye'de araba tamircileri bu is icin ne kullaniyor bilmiyorum. Bir gun pompamiz bozuldu ve aceleyle bir alternatif aramak icin universitenin Fizik bolume gittik, orada bizim yaptigimiza yakin deneyler yapan bir hocayla konustuk. Hocaya deneyimizi anlatinca ne tip bir pompa kullandigimizi sordu. Yaklasik 300$'luk bir Robinair kullandigimizi gururla soyledim, pahali bir bilimsel bir pompa yerine ucuz bir sanayi pompasi kullanmis olmayi marifet saniyordum. Adam guldu ve isimi 25$'lik bir el pompasi ile yapabilecegimi soyledi. Gercekten de o gun Mityvac marka bir el pompasi aldik ve deneyimizi yapacak vakum seviyesini rahatlikla elde ettik. Daha sonra ayni pompayi resin dokum icin RTV vakumlamakta da rahatca kullandim. Daha onceden resin kaliplarimi gece etrafta hic kimse yokken universite laboratuvarindaki pompa ile kacak yapiyordum!!

Mityvac marka el pompalari RTV silikondan havayi tamamen almak icin gerekli olan vakum seviyesini rahatlikla sagliyor ve $25'a falan satiliyor. Ebay'de bir suru var: "Mityvac" ya da "Brake bleeder" diye aramaniz lazim. Tabii hala vakum ortamini yaratacaginiz bir vakum haznesi lazim. Bunu da bilimsel malzeme satan Edmunds Scientific'den pompa ile birlikte set olarak alabilirsiniz, ancak biraz daha pahali. Ben su anda bu cozumu kullaniyorum, pompa kismi Mityvac ile ayni. Kendim yapmaya kalksam daha ucuza yapabilirdim ama zaman paradan daha onemliydi, bana $90'a cikti. Link asagida:

Vakum pompasi & kavanoz seti

-Dokum asamasinda resinde olusan kabarciklar, ve "short shot" problemi: Bundan pek kimse bahsetmemis ancak ozellikle kucuk olcek (1/72, 1/48) ucak parcasi dokumunde dokulen resinin kalibin butun girintilerine girmemesi cok daha onemli bir problem. Kotu dokumlerin hemen hemen cogu en azindan benim yasadigim kadariyla bu sebepten. Bunun tek cozumu de basinc altinda dokum yapmak (pressure casting). Temelde RTV silikon kalibinizin icine resini doker dokmez duduklu tencere benzeri bir metal kabin icine koyup kabin icindeki hava basincini kompresorunuzle artiriyorsunuz. Artan hava basinci sivi resini hem kalibin en ince girintisine kadar girmeye zorluyor, hem de resin icinde kalan hava kabarciklari yuksek basincta kuculup mikroskobik dereceye indikleri icin ortadan kayboluyorlar. Bu is icin de burada boyacilarin kullandigi basinc kaplari (pressure pot) kullaniliyor. Bunlar da $60 civarinda. Benim kullandigim model asagida:

Basinc kabi

Eminim Turkiye'de de bir muadili vardir. Kisacasi biraz daha ucuz malzemelerle bile mukemmel dokum yapmak mumkun. Ben kalibi tasarladiktan sonra eger cok ince detaylar varsa yukarida linkini verdigim vakum pompasi ve kavanozunu kullanarak silikonun havasini aliyor, sonra kalibi dokuyorum. Eger ayni silikon kaliptan cok sayida dokum yapacaksam kalibin omrunun uzamasi icin firinda kisa bir sure pisiriyorum.(Bu is icin bekarken kullandigim, evlendikten sonra esimin begenmedigi icin hemen yenisini aldirdigi kucuk firinimi kullaniyorum, sakin ev firininizin icine bu gibi kanserojen seyleri sokmayin) Daha sonra da kalibin icine resini doktukten sonra basinc kabina koyup kompresorumle basinci belli bir dereceye kadar artiriyor, resinin donma suresi dolana kadar bekliyorum. Parcalarim her seferinde mukemmel cikiyor.

Düzenleyen KursadA
IP
kudret kaptan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kudret kaptan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2005 Saat 05:50
Kürsad Bey verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederiz.
Ne demişler:akıl, akıldan üstündür diye.
Sayenizde bilmediğimiz teknikler ogrendik.
Benim öğrenmek istediğim bir- iki nokta vardı.
1-kalıbı kaç derecede ve ne kadar sürede fırınlıyorsunuz.
2-resin dökümümde, basınçlı kaba, kaç atmosfer basınç veriyorsunuz.
Ben sizin yaptığınız işlemin tersini uyguluyordum.Resini de vakumluyordum.
En kısa zamanda sizin yöntemi deneyeceğim.
selamlar
Kudret ALTINKESER
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2005 Saat 01:48
Merhaba Kudret Bey,

Bu tekniklerin nispeten buyuk gemi modeli parcalarinin dokumunde nasil calisacagini bilmiyorum, benim kullandigim basinc kabi da, vakum haznesi de oldukca ufak. Ancak buyuk parcalarda da ayni sekilde ise yariyor olsa gerek.

Benim kullandigim RTV silicone rubber'in talimatlarinda kalibin uzun omurlu olmasi icin 200 C sicaklikta 4 saat pisirilebilecegini soyluyor. Hic pisirmeden de kullanmak tabii ki mumkun. Ben sadece birkac kopya yapacagim parcalar icin bazen hic pisirmiyorum, pisirdigim zaman da 200 derecede 2 saat kadar pisiriyorum. Cok sayida parca elde etmek gerektiginde gercekten de kalip cok daha uzun sure dayaniyor boyle. Kullandiginiz silikonla ilgili bilgilere bir bakmanizi oneririm pisirme ("curing") islemi ile ilgili bilgiler icin.

Ben kendim doktugum resin parcalar icin 35 psi basinc uyguluyorum. Soyledigim gibi, en ufak bir hava kabarcigi olmayan ve en ince ayrintilara sahip parcalar dokebiliyorum bu teknikle. Sizin yaptiginiz gibi resini vakumlayip havasini alanlar da var. Ben bunu hic uygulamadigim icin nasil sonuc alindigini bilmiyorum ama genelde burada benim tanidiklarim basinc metodunu uyguluyor. Asagidaki Web sayfasinda bu basincli ve basincsiz dokum isleminin sonuclarini seffaf resin kullanarak cok guzel bir sekilde karsilastirmislar. Umarim yardimi olur.

http://www.alumilite.com/howto.cfm?ID=18
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma