Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: tamiya kompresör Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tnkr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 56
Alıntı tnkr Cevaplabullet Konu: tamiya kompresör
    Gönderim Zamanı: 17/01/2006 Saat 07:04
Hava kompresörü ile ilgili bir çok soru ve cevapları okudum. Yinede Kafama Takıldı. Bu hava kompesörü çalışma prensibi nasıldır, Ve kullanılan hava ile ilgili terimlere yabancıyım. Birde tamiyanın hava kompresörü Gözüme takıldı(kaç bar hava veriyor?). Bu arada testors a baktım pek hoşuma gitmedi. (Diyelimki Benim Büyük boy Bilgisayar Kasama boya atacak kadar kuvvetlimi :)). Şimdiden teşekkürler. Çok büyük Çok ses çıkaran sanayi Tipi Hariç (Praktiere yada bauhausa bakmadım) Eğer Var ise küçük tipte olanları kabulümdür. Görenler var ise markası bodelini belirtirsele çok sevinirim. Bu Boya işinde Yeniyim. evim 12 dairelik bir apartmanda ikinci katta oturuyorum uzun (1.2mx6m) ve dar bir balkonum ve (2.5x3.5) küçük bir odam var. Bu kriterleride göz önüne alarak bir öneriniz olursa sevinirim.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2006 Saat 11:51
Testors mini blue yeterlidir.Zaten bu iş için imal edilmiştir.
Ama paranız varsa Serdar beyin kompresörü    http://www.modelsitesi.com /forum2/forum_posts.asp?SID=549222095&TID=1233&PN=1 &nb sp;    çok daha iyidir.
IP
tnkr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tnkr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 06:13
verdiğiniz link çalışmıyor.
Praktikerde büyük boy kompresör 146 YTL'ye sordum. Eğer yolum düşerse karaköy civarına uğrayacağım. Bu hava kompesörünü birtek maket işi içn kullanmak istemiyorum. çok amaçlı olursa (mesala bilgisayar kasamı, bisikletimi yada bir mobilyayı boyamak gibi.) daha kullanışlı olur diyedüşünüyorum. Praktikerdeki kompresörü denedim çok gürültülü vede ağır. 25 litrelik 2hp motoru var. bunun daha küçüğünü bulabileceğim bir marka model varmıdır. tercihen türk malı olursa sevinirim. Bunu sessizleştirmek içinde buzdolabı motoru taktırmayı düşünüyorum. ama daha sessiz ve daha küçük olursa iyi olur galiba.

Orjinalini yazan: İDRİS

Testors mini blue yeterlidir.Zaten bu iş için imal edilmiştir.
Ama paranız varsa Serdar beyin kompresörü    http://www.modelsitesi.com /forum2/forum_posts.asp?SID=549222095&TID=1233&PN=1 &nb sp;    çok daha iyidir.

Düzenleyen tnkr
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 06:25
Söylemiş olduğunuz 25 litrelik sanayi tipinin en küçüğüdür. Bence hiç ekovat taktırmak filan uğraşmayın linkini verdiğim topicte Cem Doğut beyin almış olduğu kompresör size yeter. Ben açıkcası şimdi kompresör alacak olsam onu alırdım.
link

Düzenleyen oy61
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 06:27
Kendimden örnek vereyim. Şu an yapmaya çalıştığım şu; sanayi tipi bir kompresör buldum. Fiyatı 120 Lira. Ustunde regulatoru ve nem tutucusu var. Ayrıca diğer muadili olan kompresörlerden farklı olarakta çift cıkışı var. Bu şu demek aynı anda iki pistole birden calışabilir. Ama dediğiniz gibi cok gurultulu. Bununda önüne geçmek için ekovat çözümü uygun geldi. Mahallenizdeki buzdolapcıda veya sanayi de diğer motoru söküp bunu taktırabilirsiniz. Elden düşme ekovatın fiyatını bilmiyorum ama, 30 lira dan fazla olmaması lazım. Maliyet hersey dahil 150 lirayı gecmez.

Su an piyasada bana en uygun çözüm bu geldi...
feed the troll
IP
tnkr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tnkr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 07:23
Orjinalini yazan: oy61

Söylemiş olduğunuz 25 litrelik sanayi tipinin en küçüğüdür. Bence hiç ekovat taktırmak filan uğraşmayın linkini verdiğim topicte Cem Doğut beyin almış olduğu kompresör size yeter. Ben açıkcası şimdi kompresör alacak olsam onu alırdım.
link

çözümün için çok sağol karaköye uğramam daha doğru olacak...
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 14:15
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?SID=755619 914&TID=1233&PN=1

Kopyala-yapıştır yapabilirsiniz veya sitenin alım-satım bölümüne girerseniz orada var.
IP
tnkr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tnkr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 21:47
Orjinalini yazan: İDRİS

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?SID=755619 914&TID=1233&PN=1

Kopyala-yapıştır yapabilirsiniz veya sitenin alım-satım bölümüne girerseniz orada var.

yok abi bana göre değil daha ufak birşey olsa iyi olur.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 21:52
Benim Fini marka bir kompresorum var, Jumba 8000 mi ne modeli ve 6
bar a kadar cikabiliyor, hazneli.. yüksek basincla calisanlara uygun fakat
sikayetim.. is sebebi ile gece 11 den evvel evde olamayip sadece hafta
sonrlari boya atmak biraz maket üretim sürecini etkiliyor.. apartman
dairesinde boyle seyleri calistirmak biraz ayip, anca p-38 de bukadar
ses cikartir heralde...
Sweat saves blood!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 21:57
Ufak bir şeyse iki şansınız var. Birincisi Testors mini. Yalnız basınç ayarlayabilmek için biraz ek parça almanız gerekli, kullanan arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilir. Bu da maliyetini yükseltir.

İkinci seçenek, yine depolu bir kompresör, fakat anlayan birine ebatını belirleterek küçüğünden yaptırmak. Küçük deponun tek sakıncası, kısa sürede boşalıp basınç düşeceği için motoru daha çok çalıştırmak zorunda oluşu. Ekovatlı olursa ses problemi de yaratmaz. Tavsiyem, benim kompresörümü de toplayan 3Eremed'in babasına bir sormanız, o size yardımcı olabilir. Bu tip bir kompresör, Testors'a göre ilk başta daha maliyetlidir, fakat iş kapasitesi olarak da daha yüksektir. Testors'a basınç ayarlamak için vs parçaları taktırdığınızda zaten kabaca aynı hesaba gelirler.

İhtiyacınıza göre tercih sizin. Karaköy'de ufak bir şey bulmayı beklemeyin derim, ben zamanında çok aramıştım, deposuzlar harici ufak bir şey yok. Onlar da pistoleyle düzgün kullanılamıyor.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 22:08
Bu testors blue mini ve benim ona taktığım basınç düşürücü. Ben açıkcası kompresörümdem oldukça memnunum ve her işimi görüyor ve öyle depoydu filan çok takmayın kafanıza ben daha bir sorun yaşamadım bu nedenle.

Ama bugün yeni bir kompresör alacak olsam kesinlikle size daha önce önerdiğim kompresörü alırdım. Bence hobi amaçlı her türlü ihtiyacınızı rahatlıkla görür.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
tnkr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tnkr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2006 Saat 22:43
http://www.al.com.tr/details.asp?product=11842
http://www.al.com.tr/details.asp?product=8590

bu iki kompresör hk. bilgisi olan var mı?
IP
razorback
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
Alıntı razorback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2006 Saat 01:16
arkadaşlar ufak komresör arıyorsanız piysada 25 lt den daha ufak kopmresörlerde var sanayi tip 6 lt lik elektrik motorlu biraz görültülü ama ufak ve istenirse ekowat motor takılabilir..
IP
ahmetsen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 66
Alıntı ahmetsen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2006 Saat 04:37
Abiler kompresörün yağlı veya yağsız olması modelcilik açısından bir şeyi değiştiriyormu ?
http://www.trncmodelci.com
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2006 Saat 10:03
Yağlı kompresörler eğer filtre konmazsa hava ile birlikte yağ atar.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2006 Saat 10:57
Orjinalini yazan: tnkr

http://www.al.com.tr/details.asp?product=11842
http://www.al.com.tr/details.asp?product=8590

bu iki kompresör hk. bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar böyle ağır ve gürültüsü bol şeylere neden takıldığınızı anlayamıyorum. Burada yüz kere yazıldı ekovat en sessiz ve her türlü modelcilik ihtiyacına yeterli diye. Tanktan yana korkunuz varsa gidin yine bunu alın ama sonra üstüne ekovat takın. Hanginiz arazinin ortasında yalnız oturuyorsunuz? Bırakın konu-komşuyu, ev halkını rahatsız edecek gürültüde aletler bunlar. Yağlısı da, yağsızı da...

İlaveten, Toughbeard'ın mamulü olan set bence son derece mantıklı ve güvenli..

Daha önceki konuları kaçırmış olanların muhtemel merakını gidermek için söyleyeyim, ben de kendi imalatım olan ekovatlı bir ünite kullanıyorum.

IP
bmw_m5
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 207
Alıntı bmw_m5 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2006 Saat 11:03
bende tamiyanın airbrush ı ve bauhaus dan 140 milyona aldığım ufak (2hp15-20 litre falan sanırım) kompresör var.. ikisinide kullanıyorum .. ve ikisininde sesi arasında aman aman bi fark yok valla. gerçi iyi komşuluk ilişkilerim sayesinde kimse bişey diyemiyo bu ne patırtı kardeşim gecenın 3 ünde diye.. ama beni rahatsız ediyo işte... model işi sakin adam işiya beni sinir basıyo aletler çalışırken .
BMW-freude am fahren
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2006 Saat 21:31
Zamanında Proxxon'un küçük boy deposuz kompresörünü almıştım. Ufacık boyuna rağmen gürültülü çalışıyordu. Nem filtresi, basınç ayarı falan da yoktu. Ertesi gün geri iade ettim. Bir miktar daha para ekleyerek Serdar(Tougbeard)'dan sessiz, depolu ve full aksesuar bir kompresör aldım

Aslında en iyisi CO2 tüpü.Sesiz, az yer kaplar, nem yüzünden su püskürtme derdi yok. Ama evde torpil bulundurmak biraz tedirgin edici olabiliyor . Gerçi devrilmediği sürece bir tehlikesi yok. Ama özellikle evde küçük çocuk varsa riske girmeyip Ekovatlı ve depolu bir kompresör düşümek gerekir bence.
Kaank
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma