Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Trenler
 Modelsitesi Forumu : Tren Modelciliği : Trenler
Mesaj icon Konu: Tren Modelleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
volkan
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/03/2006 Saat 21:50
Üstadım sizin elinizde eminim çok benzer bir hale gelir, ancak yapısal farklılıkları pek çok iki aracın. Alaskanın yanında ve önünde görülen yürüme basamakları TCDD aracında bulunmamakta. Boyut ve tekerlek sayılarını da siz zaten belirtmişsiniz.

Merakla sonucu bekliyorum, kolaylıklar dilerim.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 277
Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 18:11
Sayın Volkan bey,düşünceleriniz için çok teşekkürler.
Alaskanın önünde bulunan yürüme platformu, gövde kesilip uzayınca sıfırlanacak. Yanlarda yürüme platformu bizim lokoda da var ancak korkulukları yok onları iptal edeceğim.
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2006 Saat 18:15
Teoman hocam,loko bu haliylede gayet güzel duruyor.İlla TCDD yapma gibi bir düşünceniz varsa,kolay gelsin.
Selamlar
IP
CENK
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
Alıntı CENK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 00:35
Tren modelciliğine benimde merakım var. Statik olarak daha iki adet yaptım ama eskitmesi boyaması pek hoşuma gitmedi. Teoman Bey'in bilgilerinden yaralanmak isterim. Eskitmesini diğer modellerde uygulamış olduğumuz şekilde mi yapıyorsunuz yoksa başka bir teknik mi uyguluyorsunuz.

bu arada modelsitesine bir çok İzmir'den arkadaşların katıldığın görüyorum. En son 2 sene önce İzmir'de toplantı yapıp tanışmak istedik ama topu topu 4 kişi(biri ben ve Kuzenim olmak üzere) katıldı. Eğer bir organizasyon yapabilrsek İzmir'deki arkadaşlarla tanışmak bilgi alışverişi yapmak isterim.

Mail adresim ve telefon numaram bilgile kısmında bulabilirisinz.

Herkese bol maketli günler
IP
saral100
Üye
Üye

Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 01:07
Teoman hocam,bu lokoyu kesip biçeceğine sıfırdan yeni bir üretim deneseniz.Şu an aklıma gelmiyor kullanılacak malzeme ölçek çok uğraştıracak gibi....bilemiyorum TCDD yakışır hani..
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 02:29
Sayın Cenk bey,statik olarak yapılmış tren modellerinde eskitme olayı aynı diğer modellerde olduğu gibi oluyor. Toz pastel ve yağlı boya ile eskitme olabilir. Ayrıca airbrushla ecoline boya kullanılarak isleme çalışması yapılabilinir.
İzmir'de modelciler olarak biraraya gelme düşüncenize aynen katılıyorum. Ege Model yeniden yapılanmaya gidiyor. Orada buluşulup tanışma olur daha uygun biryerde oturulup görüşmelerimiz sürer ve bazı bağlayıcı kararlar alabiliriz.
Görüşmek dileğiyle, iyi çalışmalar, selamlar saygılar.
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 02:50
Orjinalini yazan: saral100

Teoman hocam,bu lokoyu kesip biçeceğine sıfırdan yeni bir üretim deneseniz.Şu an aklıma gelmiyor kullanılacak malzeme ölçek çok uğraştıracak gibi....bilemiyorum TCDD yakışır hani..

Sayın Sabri bey,görüşlerinizde haklısınız, ancak aklınıza şu an gelmeyen malzeme ile ilgili fikirler neler olabilir. Biraz kendnizi zorlasanız da ne gibi yardımlarınız dokunur, hep beraber modelciler olarak faydalansak çok iyi olur.
Şu an benim aklıma ilk gelen İzmir Halkapınar TCDD bakım atölyesine gidip orada dizel lokomotiflerle ilgili araştırma mı yapsak.
Foto çalışmaları yapıp,o doğrultuda ölçülendirme yolu ile diğer model çalışmalarımızda kullandığımız yardımcı plastik parçalardan yararlanıp bir model mi ortaya çıkarsak vb.
Güzel ve yapıcı düşüncelerinizi bekliyorum.
Aşağıda bulunan DE 24000 TCDD Loko'su nasıl olur.? Bu loko, biraz daha sade işlenmesi diğerine göre daha uygun gibi görünüyor. Ne dersiniz?
Saygılar.

IP
saral100
Üye
Üye

Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 03:07
Teomann hocam,vermiş olduğunuz örnek gayet güzel.Malzeme konusunu izin verirseniz biraz araştırayım.
Ancak benim dört teker veya kısaca kara araçları konusundaki zafiyetimi biliyorsunuz.Size nekadar yardımcı olabilirim bilemiyorum.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 04:34
Türkiye'de tren denince,herkezin aklına yukardaki makina gelir herhalde.Bu DE 24000 lokomotifi neyin nesidir?Kim üretiyor?
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 06:25
Sayın Ceyhun bey,Türkiye'de yukarıda fotosu olan lokomotiflerden çok üretidiği, genellikle şehirlerarası demiryollarında yolcu ve yük taşımacılığında güçlü bir çekişe sahip olduğu, sıkça kullanıldığından belleklerimizde bu loko yer etmiş, o yüzden tren denince bu loko gelir aklımıza .
DE 24000 Lokomotif: Dizel Elektrik lokomtifi. Lokomotifin dizel motoru bir jenaratördür. Gövde içinde bu güçlü jenaratör elektrik üreterek boji dediğimiz tekerlek bloklarında bulunan elktirik motorlarına enerji verirler. Bu motorlarda tekerlekleri hareket ettirerek trenin hızını sağlarlar.
Bu lokomotifleri Türkiye'de, Eskişehir'de bulunan Türk Lokomotif San. A.Ş. fabrikası Fransız lisansı altında üretir.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 07:04
Teoman bey

Bu konuyu ayrı bir başlık açıp devam ettirmekte fayda var görüşündeyim.
Bir kez projeye başladıktan sonra başlığı değiştirmek zor olur.
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 07:17
Sayın İdris bey, çok haklısınız. Tren Modelleri adı altında trenlerle ilgili modelcilik çalışmalarına devam ediyorduk.Aynı uyarı bana Sayın Sabri beyde de geldi.
Tren modellerine ilgi fazla ne yazıkki yok elimden geldiği kadarıyla tren modelciğini de sürdürmek istiyorum. Sizlerin de katkılarıyla hep beraber bir şeyler yapma arzusundayım.
Gösterdiğiniz ilgiye ve görüşlerinize çok teşekkür ederim.
İş değişik bir boyuta geldi.Şimdi yeniden bir loko yapımına sürükleniyoruz onun için bu projeye yeni bir başlık atarak başlayacağım.
Saygılar.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2006 Saat 07:33
Takib etmek açısından büyük kolaylık olacak.Teşekkürler.
IP
LIMA TRAIN
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 42
Alıntı LIMA TRAIN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/04/2006 Saat 18:15
Selamlar elinizde detaylar mevcut ise lokomotifin motorlu olan kısmını yurt dışından getirtme yoluna gidebiliriz Yürüyen aksamları tek satan siteler mevcut ne dersiniz ortak projeye
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/04/2006 Saat 09:05
Sayın Sedat bey, bu konuda önemli olan motorlu alt kısım, bu bölümü temin edebilirsek iyi olur derim. Tabiki ortak projeye her zaman hazırım.
IP
teomanK
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı teomanK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/04/2006 Saat 09:15
Sayın Sedat bey, DE24000 lik lokonun bojileri 3sıralı tekerlekten oluşuyor. Alt kısmı buna göre bulmamız gerekecek
IP
LIMA TRAIN
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 42
Alıntı LIMA TRAIN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/04/2006 Saat 20:05
Bojılerını benimde ailede demiryolcu olmasından dolayı biliyorum. Geçmişte bu lokomotifin bir benzerini babam yapmıştı. Elimde kalan ise sadece kafası oldu. Bir plastik kalıp fabrikası olan arkadaşım var bugunlerde ona baskı yapıyorum bana tekniklerini biraz anlatsın diye
Bu lokomotifin altını yurt dışından 3 er bojılı olarak getırtebılırım. Temasa gectim üst kısımdaki malzeme sert plastık mı yoksa baska bir malzememı olacak
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/04/2006 Saat 21:05
Bu 24binlikleriden başka bir de 21binlikler vardı,onlar hala duruyor mu acaba?Benim bildiğim Amerikan malı olan ve depoları altta olanlarla Fransa'da yapılıp Türkiye'ye gelenler vardı.Ama hangisi 21bin,hangisi 24binlikti onların onu tam olarak çıkartamıyorum.Her tren yolculuğu yaptığımda hareketten önce gidip lokomotifi incelemek iyi oluyor.:)
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma