Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: puzzle dünyası Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Konu: puzzle dünyası
    Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 02:39
puzzle yapan var mı acaba aranızda? bu dünyaya giriş yapmayı düşünüyorum. bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 03:26
Vallahi, aslında modelcilikte yeteri kadar puzzle var bence..

Ama değişik bir puzzle önereyim; Wasgij puzzle. Wasgij, Jigsaw'un tersten yazılışı. Çünkü bu puzzle da tersten yapılıyor. Kutu kapağındaki resim yapılmıyor. Aynı manzaranın, resmin içinden bize doğru bakan birinin göreceği şekli yapılıyor. Örnek:

Kutunun kapağı böyle ama yaptığımız resimde bunu yapmıyoruz. Yoldan ta karşı tepelerde kaybolan yere kadar gidip geriye dönüp bakıyoruz ve görmemiz gereken manzarayı oluşturuyoruz. Parçalar buna göre tasarlanıp basılmış.

Ben bunu Türkiye'de görmedim, bir arkadaşımda görmüştüm. Nereden aldı bilmiyorum. Demin internette bir araştırma yaptım, mesela burası satıyor.
Belki Amazon'da filan da vardır.

Ama puzzle'a harcanan zaman, modellerden çalınan bir zamandır!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 05:01
Bir dakika Korkut Bey, büyük hata içindesiniz... Lütfen puzzle'ı hakir görmeyelim böyle hiç söylemeyelim.

Neden derseniz, eve bir maket alındığında eşime de bir puzzle alınmaktadır. Ben plastikle cebelleşirken o birbirine uymaz şekkilli kartonları bir araya getirmek için uğraş vermektedir. Böylelikle karşılıklı hobilere saygı ve sevgi duyulmaktadır.

Bildiğim bir kaç arkadaşımda aile saadetini bu şekilde sağlamaktadır. Aman ha hassas dengeler sözkonusu, puzzle'ları seviniz, koruyunuz, hatta yapan eşiniz, sevgilinizse destekleyiniz. Yapıştırcısını alın, çerçeveletin, evin en iyi duvarına asın. Hobbytime'den maket bakarken ona puzzle'ları gösteriniz... :)

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 05:18
Orjinalini yazan: tozbek

Bir dakika Korkut Bey, büyük hata içindesiniz... Lütfen puzzle'ı hakir görmeyelim böyle hiç söylemeyelim.

Neden derseniz, eve bir maket alındığında eşime de bir puzzle alınmaktadır. Ben plastikle cebelleşirken o birbirine uymaz şekkilli kartonları bir araya getirmek için uğraş vermektedir. Böylelikle karşılıklı hobilere saygı ve sevgi duyulmaktadır.

Bildiğim bir kaç arkadaşımda aile saadetini bu şekilde sağlamaktadır. Aman ha hassas dengeler sözkonusu, puzzle'ları seviniz, koruyunuz, hatta yapan eşiniz, sevgilinizse destekleyiniz. Yapıştırcısını alın, çerçeveletin, evin en iyi duvarına asın. Hobbytime'den maket bakarken ona puzzle'ları gösteriniz... :)

Çok yaşa e mi!! İtirazım yok, ben aynı kişinin model ve puzzle arasında bölünmesini kastediyordum..
Model yapımını kolaylaştıracak her şey ve her yol mübahtır, sevile, yapıla!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 08:18
Bu dileklere amin denir :)
Ben sadece maketçi için puzzle olayının kutsallığını savundum. Oturup yapmak bizi bozar :)
Zaten kafam basmıyor bu olaya. Alıp iki puzzle parçasını bir araya getirmişliğim de yok zaten...

Saygılarımla,
Tolga
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 08:52
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:52
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 08:59
Ben modelciyim yahu, puzzle deli işi!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 11:50
Orjinalini yazan: Korkut

Ben modelciyim yahu, puzzle deli işi!

Çok polemik kaldırır bu.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2006 Saat 11:52
Atilla bey ben deneyin derim.Zevkli uğraştır.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 01:53
ya ben de zaten eşim için sormuştum. ama idris bey dediğiniz gibi deneyince çok zevkli. baya da zor. ben giriş için 1000 lik aldım ama o bile zor olacak. yani benim sormak istediğim puzzle halısı, puzzle koruyucu vb. ürünler var. bunlar gerekli mi? ya da puzzle yaparken nelere dikkat edilmeli, nasıl yapılmalı, neyle, nereye yapıştırılmalı, nasıl çerçevelenmeli vs. vs.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 02:40
Duvarımı halen 6000 parçalık Preveze deniz savaşı tablosu süslemeye devam etmektedir. 3 memleket gezmesine rağmen tablo henüz sağlam.

puzzle yaparken eve iki ya da fört ayaklı misafir sokmayın, illede gelecekelerse ayrı bir odada ağırlayın,
bizim yaptığımız dönemlerde o halı denen para tuzağı yoktu, ama sanırım ortalıktan kaldırmak için kullanılıyor. Yapıştırıcısı ise tablo halinde sergileyecekseniz gerekiyor.

Akla zarar ziyan bir uğraşı olup, konu açılınca düşündümde sahi nasıl yapmışsız biz onu o dönemler... Model yapımını aksatacağı da bir gerçek... Uyumak için gözünüzü kapattığınızda da parçaları birleştirmeye devam edeceğinizi unutmayın.

KOlay gelsin.

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 02:46
Orjinalini yazan: erhntly

Uyumak için gözünüzü kapattığınızda da parçaları birleştirmeye devam edeceğinizi unutmayın.

Çitten atlayan koyunlar konulu puzzle var mı acaba??
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 03:05
Orjinalini yazan: Korkut

Orjinalini yazan: erhntly

Uyumak için gözünüzü kapattığınızda da parçaları birleştirmeye devam edeceğinizi unutmayın.

Çitten atlayan koyunlar konulu puzzle var mı acaba??

atladıktan sonraki konuyu işleyen bir puzzle var gibi

atilla belki bu link faydalı olabilir http://www.puzmo.com/

Düzenleyen crow
www.crowmodelcars.com
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 04:10
Sayın Atilla Sülün, toplamda 5-6 puzzle yapmışlığım var. Hiçbirisinde halı kullanmadım. Bu nedenle halı konusunda yorum yapamayacağım.
Benim belirtmek istediklerim;

1- Puzzle ların zorluk dereceleri olarak parça sayılarını referans almamanız. Bitiremeden sıkıldığım 1000 parçalık puzzle da oldu, iddia etkisiyle 18 günde bitirdiğim 4000 parça puzzle da... İlgim sebebiyle genellikle tarihi harita puzzle ları yaptım. Bunlar genellikle çok karışık görünen puzzle lar. İşte kolay olanlar da karışık, rengarenk, detaylı görünenler. Puzzle daki fotoğraf, tablo vs, ne kadar karışık görünürse, yerini bulmak için elinize aldığınız parçayı doğru yere koymanız o kadar kolay oluyor. Düz renkli bölümleri çok olan, detaysız puzzle lar çok zor olabiliyor.

2- Bu güne kadar yaptığım puzzle ları hep mukavva kartonlar üzerine yapıştırdım. Bu nedenle bazıları nem alıp içbükey hale geldiler. Yani yapıştırdığım mukavva kıvrıldı ve tablo içindeki puzzle ın özellikle orta bölümü flu bir görünüm aldı. Bu durumda tablonun arka bölümünden camla desteklemek gerekiyor. Belki de en baştan, direk cama yapıştırmak yada çerçevelenirken camla desteklemek daha doğru olacaktır. Ayrıca, şimdiye kadar yaşamasam da, bahsettiğim nem, ileride puzzle parçalarını da direk etkileyebilir. Oluşmaması için iyice sıkıştırmak ve izole etmek faydalı olabilir. Yurtdışında özel puzzle çerçeveleri olduğunu duymuştur ama hiç araştırmadım.

3- Cam olarak, mat cam kullanmak,görüntü açısından bence çok daha iyi sonuç veriyor.
İlk anda aklıma gelenler bunlar. Hatırlarsam sonradan ekleme yaparım.
Kolay gelsin.

Puzzle yaparken belde oluşabilecek ağrılara dikkat!
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 05:15
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:51
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 10:33
İlk başta banada para tuzağı gibi geldiysede o puzzle halısından edindim bi şekilde.İşe yarıyormuş.Tavsiye ederim.
Bittiği vakit MDF ye yapıştırınki bükülüp kırılmasın.İlerde isterseniz cam çerçeve yaptırırsınız.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2006 Saat 16:20
Selamlar..

Bende bir puzzle fan sayilirim.. Evin duvarlarini pek cogu süslemekte..

Genellikle 3000 parcaliklari tercih ediyorum.. Yukarda da bir arkadasin degindigi gibi zorluk konusunda önemli olan parca sayisi degil, renklerin cesitliligi(ton farki olmayan tek renkli puzzlelar oldukca zordur, bir New York manzarasi yapmistim, gökyüzünün bana neler cektirdigini ne siz sorun ne ben söyleyim) ve taslarin boyutu.. (Ravensburger´in puzzlelarinin taslari oldukca büyükken, Castorland gibi yeni sayilan bir markanin taslari daha kücük)

Hali kullanimi yerinizin darligi ile ilgili, eger evinizde uygun bir yer varsa haliya gerek yok, kaybolma riski olmadan, puzzle öylece durur, zaman buldukca devam edersiniz. Ancak yer probleminiz varsa her calisma sonrasi toplamak icin hali kullanabilirsiniz..

Eger evinizde evcil hayvaniniz varsa kesinlikle iyi düsünün (tecrübe ile sabittir) günlerce emek verdiginiz bir puzzlein birden bozulmasinda yada taslarinin ortadan kaybolmasina sahit olabilirsiniz..

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2006 Saat 04:55
hepinize, özellikle sayın crow ve mueve beye, yardımlarınız için teşekkürler. mdf üzerine yapıştırıp sonra cam çerçeve yaptıracağım.
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04