Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Kompresor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
volkan
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Konu: Kompresor
    Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:18
Merhabalar,

Bendeniz 15 yillik firca inadimdan vazgecip airbrush edinmeye karar verdim. Tabi acemiligi atmak icin maliyeti dusuk bir cozum ariyorum ancak oncelikle kompresoru halletmek lazim sanirim.

Bauhaus tarzi yerlerde satilan 6-8 bar'li -hava tabancasi icin cok oldugunu saniyorum ama ayarlanabilir herhalde- 25 veya 6 lt. depolu genelde kirmizi renkli kompresorler var malum. Fiyatlari 160-180 arasi, bunlar yuksek sesleri disinda su atma gibi bir problem yaratir mi onu merak ediyorum, su tutucusu olmuyor saniyorum bunlarda. Benim bilmedigim baska sakincalari da var midir bu tarz kompresorlerin?

Bir de baslangic icin ben Bagder 350 gibi bir external mix tabanca dusunuyorum ama forumdaki gecmis onerileri okudum, ornegin 100G onerilmis, bunlar hava tabancasinda acemiyi bozmaz mi?

yardimlar icin simdiden tesekkurler
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
volchanick
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 44
Alıntı volchanick Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:22
Volkan merhaba arkadaş ben 2 hafta önce badger 350 aldım çok memnunum. Bence bu işler için daha fazlasına gerek yok. Kompresörüde hurdacıya gittim 15 milyona bir buzdolap kompresörü aldım fazlasıyla işimi görüyor.Daha fazla bilgi istersen yardımcı olurum.
IP
volchanick
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 44
Alıntı volchanick Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:33
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:43
volkan abinin yaptığı gibi aynı şeyi bende yaptım hurdacımdan çıkma sağlam bir kompresör buldum direk bağladım airbrusha.hortum şişmesei gibi problemler içinde hortumun kompresöre bağlandığı vida tarzı icadı biraz gevşetip direk bantladım.işimi görüyor.kolay gelsin....
I feel the need The Need for Speed...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:46
Volkan bey canınızı seviyorsanız bahsettiğiniz kompresörleri aklınızdan çıkarmayın O kompresöre işin ehli tarafından ekovat motoru, su tutucu taktırarak şahane bir kompresör sahibi olursunuz.
Ben 350'yi sadece vernik ve geniş yüzey boyarken kullanıyorum. Zamanla ihtiyaçlarınız artarsa (gölge, eskitme, benek incik boncuk ...) Daha iyi bir tabanca (internal mix) alabilirsiniz. Ama Badger 350, kolay temizlenmesi ve geniş yüzey boyarken sağladığı avantajla her zaman yardımcınız olacaktır. Yani boşa yatırım olmaz.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 02:59
volchanick, pilotcuk ve akhilleus, fikir ve oneriler icin cok tesekkurler..

Bagder 350 sanirim dogru secim olacak.
Kompresor icin ise biraz daha dusunmek lazim o zaman. Guvenligi de elden birakmamak lazim tabii.. model yapalim derken kafayi gozu yaralamayalim bir de. Bahsettiginiz cikma kompesorler guvenli midir?
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 03:05
benim bildiğim güvenli değil.

bir de sorum olacak şimdi buzdolabı ekovatı alıp sanki direk airbrush'ı takında çalıştırmışsınız gibi yazmışsınız gerçekten böyle mi? yoksa ekovat aldıktan sonra neler yapılması gerekiyor? yoksa hurdacılarda ikince el buzdolabı ekovatından yapılma ucuz kompresörler mi bulunuyor???
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 03:08
valla güvenilir olabilir ancak sağlam bir elektrikçiye tesisatın adam gibi yaptırdığınızda.şahsen ben öyle yaptım ve elektrikçiye üstünü sıkı sıkı elektrik bantıyla kapattırdım.yalnız benim şu problemim oluyor.kompresör balkonda duruyor.gece falan içindeki sıvı donuyor mu artık noluyor sabah kalkıp açtığımda çalışmıyor.10 15 dk kalorifer peteğinin altında bekletiyorum sonra ancak çalışmaya başlıyor.yani sağlam olarak bulduğunuz kompresör işinizi görür diye tahmin ediyorum...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 03:15
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 03:44
Ben testorsun ürettiği blue miniyi tavsiye ederim. Ben kullanıyorum ve çok memnunnum. Birde çıkışına basınç ayarlayıcı takarsanız hiçbir eksiği kalmıyor. Üstelik sanayi tipi kompresörler gibi çok yerde kaplamaz ve daha sesizdir.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 04:32
Ekovat neticede kapalı devre sistemde gaz döngüsü sağlayan bir elektrik motorudur. Yapısı da devamlı çalışmaya genelde uygun değildir. Bu bağlamda pistoleye direk takılıp çalışması akla yatkın değil.

Ekovatı düzgün bir depoya bağlayıp, basınç ayarı ve düzenlemesi için gerekli tertibatı yerleştirince zaten bir "kompresör"ümüz oluyor. Bunun tek sakıncası, aslen kapalı devre çalışan (buzdolabının içi) ekovatın kompresör gibi açık bir sisteme bağlandığında yağ atması, biraz özenle bu da hiçbir problem olmaz.

Ucuza mal etmek için "korsan" yollara kaçmak da ciddi yaralanmalara hatta ölüme sebebiyet verebilir. Sonuçta metal bir depoya atmosfer basıncının bir kaç katı hava sıkıştırıyoruz. Bu depoya bir çatlak patlak olursa veya depoya kaldırabileceğinden fazla basınç dayarsak, bu basınç bir şekilde serbest kalmaya kalkışır ve etkisi en az bir el bombasınınki kadar olur. Yakınında bulunan bir insanın elini, kolunu bacağını koparabilir bile... Bu yüzden bu meseleyi bence hafife almamak lazım...

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 04:52
Orjinalini yazan: oy61

Ben testorsun ürettiği blue miniyi tavsiye ederim. Ben kullanıyorum ve çok memnunnum. Birde çıkışına basınç ayarlayıcı takarsanız hiçbir eksiği kalmıyor. Üstelik sanayi tipi kompresörler gibi çok yerde kaplamaz ve daha sesizdir.

bende de aynısı var basınç ayarı olayına acilen girmem gerekiyor.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 05:17
Kompresör yapıp satan olarak söyleyeyim, ekovatlı bir ünite yapabilmek için gerekli tüm çizimler internette mevcut.

Abi ben yaparım diye kendi yapabilir. Yok işi bilen biri toplasın diyorsanız, buyurun benden komple ünite alın. sizlere kalmış.

Hurdacıdan çıkma kompresör konusu: Adı üstünde hurdacıdan çıkma. 6 ay garanti vermiyorsa kullanmayın :) Bugüne kadar patlamış ekovat duymadım ama olmayacak anlamına gelmez. Ekovatın içindeki yağı değiştirin.

monte etmek için yardım isteyenlere montaj serviside veririm ama garantisi ve sertifikası olan mallarda. (garantisi olan ekovat, sertifikalı yada test edilmiş tank) ayrıca ekipmanınızın hazır olmasıda gerekli.

IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 05:25
bu ekovatın içindeki yağı nasıl değiştirebiliriz.bakım yapmam lasım.anlattıklarınzdan dolayı korkamaya başladım.olmassa sağlam adam gibi bir şey bakayım.bakım konusunda neler yapılabilir bir eski kompresöre....
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 05:33
Testors Mini Blue denen ürün, TS50204E kodlu ürün mü? Türkiye de nerede bulunur, fiyatları nelerdir acaba?
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 06:25
Orjinalini yazan: ardeth

Orjinalini yazan: oy61

bende de aynısı var basınç ayarı olayına acilen girmem gerekiyor.

Aygun Testors mini'nin bir resmini basabilirmisin buyuklugunu gormek icin ? Bana ufak ve agir olmayan birsey lazim malum gezinip duruyorum yanimda tasiyabilecegim birsey ariyorum.
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 06:33
Orjinalini yazan: Mueve

Testors Mini Blue denen ürün, TS50204E kodlu ürün mü? Türkiye de nerede bulunur, fiyatları nelerdir acaba?

Daha cuma günü Hobbytime da gördüm. Ayrıca biraz pahalı olmakla beraber revell in uretmiş oldugu kompresörün benzeri de mevcut hobbytime da.

Bence su anki en ucuz ve güvenilir kompresör seceneği bahsedilen sanayi tipi kompresörler. Eger müstakil evde oturmuyorsanız, buna buzdolapcılarda bir de ekovat taktırabilirsiniz...
feed the troll
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2005 Saat 08:09
Orjinalini yazan: BUROCK

Aygun Testors mini'nin bir resmini basabilirmisin buyuklugunu gormek icin ? Bana ufak ve agir olmayan birsey lazim malum gezinip duruyorum yanimda tasiyabilecegim birsey ariyorum.

oldukça ufak yanında rahatça gezdirebilirsin. fazla ağırlığı yok. adından da anlaşıldığı üzere mini
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04