Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Focke Wulf FW 190 A-8 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 56
Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2005 Saat 06:37
tesekkürler.bukadarı yeter.yanlız siparis ederken vernik sipariş etmediydim.maketi parlak boyayla yaptım yinede vernik atmam sartmı?eger sartsa acaba maket icin vernik özelmi yoksa herhangi bir ince vernik olurmu?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2005 Saat 06:41
Eğer yüzeyiniz parlaksa, dekalleri basmak için önceden parlak vernik atmanıza gerek yoktur.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2005 Saat 06:50
tekrar tesekkürler..
IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:07

IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:08
biliyorum resim boyutu çok büyük ama bitürlü küçültemedim. link olarakta koyamadım.

Düzenleyen Kurey
IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:10

IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:15
ayrıca pek güzel olmadı. aslında uyuz oldum.ilk deneyimim olduğundan zaten zorlandım birde boya daha güzel durabilirdi.biliyorum renkleri ben seçtim parlak aldım gerçi birde fırçayla sürmeye kalktığımdan "mecburen" neyse hep üst üste geldi.inşanlah birdahaki modelde birazdaha iyi olur.oda böyle bi sonuç verirse "beceremezsem" neyaparım bilmiyorum..
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:28
Boyutlar 100k nın altında o yuzden sorun yok ebat konusunda.
Boyama enteresan olmuş, Erinç görmesin gece avcısıııııı diye krize girer garibim

İlk model için fena değil, bir sonrakine renk seçerken her beraber fikir teatisinde bulunalım bence.
becerememe olayını 3 4 modelle atlatırsınız panik olmayın, olmaya olmaya olacak, sonucta hicbirimize zembille inmedi deneyim

Ares
IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:37
Desteğin için teşekkürler inan iyi oldu.birdahaki sefere boyada olsun yapılışta olsun sizlere danışcam.aslında bundada danışacaktım ama bir gece sabahladım biraz acele ettim. heyecandan biran önce bitsin diye beklediydimde..
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:43
Sen gene iyisin, ilk modellerimizi biz ewe donerken kopara kopara yapıstırırdık
Ares
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:44
Beceremeyecek birşey yok.
Sıradan başlayalım.
1)Tekerlekler aceleye gelmiş.Birbirlerine paralel olması lazım.
2)İniş takımlarını hizalı yapmak gerekir.
3)Sol kanattaki toplar tamamdır.Sağda bi eğiklik var.
4)Pervane tam oturmamış.
5)Kanatlar hizalı duruyor.Olmuş.
6)Decaller hizalı duruyor.Olmuş.
7)Camda bariz bi leke yok.Olmuş.

Bundan sonra kullanacağınız renkleri düzgün seçerseniz son hali daha alımlı durur.

Birde resimler çok parlamış.Tesviye konusunda bir fikir vermiyor.
Bu makedi olduğu gibi saklayıp bir sonrakini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlayın(parlak boya,eğik parçalar).
IP
Kurey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kurey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 09:52

tekerlerden teki koptu adamlar ufacık yapmış neyse uğraşırken kopardım sonra tutkalladıkça elime geliyordu en sonunda pastayıda kullandım ancak tuttu yani pastayla kaynak atmış gibi oldum. ama yinede maketin aceleye geldiği görüşün doğru hemen bitsin diye uğraştım.
Birde sabah saat 6 civarlarına geldiğinde artık iyice gözlerim ağarmaya başlamıştı

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 10:32
Bir sonrakini daha yavaş yaparsınız artık.
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 07:30
ilk model bile olsa yinede Fw190 an azından renk seçimi yönünden Fw190 a benzemelidir. rastgele seçilmiş renkleri oraya buraya süremeyiz o zaman insanlar neden RLM 74,75,76 diye yırtınsın ki. Mavi,kırmız boyarız olur biter ama o "scale model" olmaz. yaptığımız şeyi gerçege uygun yapamıyorsak(ki ilk model için gayet doğaldır) bile gerçeğini "andırmalıdır" bu yüzden renk seçiminde mutlaka titiz olmalıyız.gerisi yaptıkça olur bu sebeple tecrübeli modelciler sizi zor bir model seçtiğiniz için uyarmıştı çünkü Kurt Tank'ın kuşunu benzetebilmek herkesin harcı değildir.(mesela benim) bu sebeple basit boyama paterni olan modelleri seçmeniz uygun olurdu yoksa istediğimiz renkleri "sürmemize" kim engel olabilir, fakat bu bir "model yapma tatmini sağlarmı?" kaygımız plastik birşeyler yapmak ise kanımca 1/48 Fw190A-8 tümüyle yanlış bir seçim. bence montajın kötü olması ve iyi olmasından daha önemlisi model yapma felsefemizin ne olduğudur.umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. saygılar.   
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 10:21
Orjinalini yazan: purdey

ilk model bile olsa yinede Fw190 an azından renk seçimi yönünden Fw190 a benzemelidir. rastgele seçilmiş renkleri oraya buraya süremeyiz o zaman insanlar neden RLM 74,75,76 diye yırtınsın ki. Mavi,kırmız boyarız olur biter ama o "scale model" olmaz. yaptığımız şeyi gerçege uygun yapamıyorsak(ki ilk model için gayet doğaldır) bile gerçeğini "andırmalıdır" bu yüzden renk seçiminde mutlaka titiz olmalıyız.gerisi yaptıkça olur bu sebeple tecrübeli modelciler sizi zor bir model seçtiğiniz için uyarmıştı çünkü Kurt Tank'ın kuşunu benzetebilmek herkesin harcı değildir.(mesela benim) bu sebeple basit boyama paterni olan modelleri seçmeniz uygun olurdu yoksa istediğimiz renkleri "sürmemize" kim engel olabilir, fakat bu bir "model yapma tatmini sağlarmı?" kaygımız plastik birşeyler yapmak ise kanımca 1/48 Fw190A-8 tümüyle yanlış bir seçim. bence montajın kötü olması ve iyi olmasından daha önemlisi model yapma felsefemizin ne olduğudur.umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. saygılar.   

Merhaba
Purdey Bey,ben de yazdığınız mesajın yapılan ilk maket için tümüyle yanlış bir eleştiri içerdiğini düşünüyorum.Yol gösteren tecrübeli modelcilerin kendisine yaklaşım tarzıyla kendi bakış açınızı karşılaştırırsanız olay daha net anlaşılır.Niyetiniz mutlaka iyidir ancak Kurey Bey neticede Kurt Tank ya da hangi pilotsa onun uçağını yaptım diye iddia etmemektedir.İlk maketi yapmayı arzu etmiş neticeye de ulaşmıştır.Ayrıca birçok kişinin bu hobiye aldığı ilk maketleri boyamadan sadece yapıştırarak başladığını unutmamak gerekir.Sizin de benim niyetimin iyi olduğunu takdir edeceğinizi umarım.Saygılar

Düzenleyen Ediz
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 13:25
Eleştirinin yanlış yönde yapıldığını ve kendi içinde tutarsız olduğunu düşünüyorum.
Modelcinin "model yapma felsefesi" önemliyse eğer başkalarının yerine nasıl karar verebiliyorsunuz?

2 not:
Ölçek 48 değil 72.
Kurt Tank uçağı dizayn eden şahıs.
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 13:35
Kurt Tank'ı da pilot yaptım ya helal olsun bana
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 13:37
Orjinalini yazan: Ediz

Ayrıca birçok kişinin bu hobiye aldığı ilk maketleri boyamadan sadece yapıştırarak başladığını unutmamak gerekir.

IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04