Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: PETERBILT 377 A/E. Dünyanin 8. harikasi! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4
Yazar Mesaj
SweetChild
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 372
Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/06/2006 Saat 00:08
selamlar
yani uzun süre uzaktan sessizce izledim ama dayanamadım sononda.
ilk önce anlatayım. Dedem international tır şöförüydü. ürdünden yükler ingiltereye kadar. 34 ülke 70 millet binlerce km. ve benim bile bilmediğim daha fazlası. en çokta arabistana yapılan sıcak seferler. yıllarca bu işi yapmış. elimde 1 tek fotoğrafı var tırı ile çekili. idris bey arayan bulur diyerek istediği modeli bulur diyor galiba.
ne de olsa tırcının torunuyuz. bu işe hiç girmeyecektim ama sonunda ben de girdim işin içine artık.
beni fotoğrafı hayal meyal hatırlıyorum. sarı bir mackti google da araştırınca 64 model B serisi bir model. bulan varsa veya bulunur sorun olmaz diyenler varsa ölmüşlerin ruhuna :....:D
iyi modeller...
SweetChild
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/06/2006 Saat 01:55
İstenirse her model bulunabilir bir sekilde. Bulunmaz diye birsey elbette yok. Internet her evde var artik. Benim bulmaktan kastim Türkiye'de bulmak. Burdaki hicbir ithalatci artik TİR ve Treyler maketi getirtmiyor. Satilmadigi ve elde kaldigi nedeniyle vazgecilmis. Bir maket dükkanina girdiginizde yegane gördügünüz maket tank, ucak, top, tüfek. Avrupada bir magazaya girseniz tren maketinden tutun da envai cesit akliniza gelmeyecek bir sürü maket görürsünüz. Burada en basit Microsol'ü bile aylardir bulamiyorum cünkü ithalatcisi getirmiyor ve üzerine düsmüyor.
Her nasıl ki ucak, tank, otomobil maketi alip yapanlar varsa bir sekilde kamyon maketine meraklilar da var. Ucak 3 satilir kamyon 1.
ITALERI en cok satilan kamyon maketi ama Türkiye'de toplasan 3 tane ithal edilmis modeli bulunur. Bence ithalatcilar bu konuda biraz hafif kaliyorlar. Nerde satilmayacak ivir zivir maket var onlair getiriyorlar ama talep olan modelleri geciyorlar.
Ben tüm kamyon maketlerimi yurt disindan getirtiyorum. Tek zahmetli kismi topkapi gümrügüne gidip alma kismi. Gerisi cok basit. Magazaya gitmeden görüp begendigim modeli siparis edip 10 gün icinde aliyorum.
Bazi modeller de varki artik cok nadir olduklarindan alanlar aliyor ve stoklarina katiyorlar ve bir daha nette göremiyorsunuz. Ozellikle ITALERININ eski üretim kamyonlari cok nadir bulunuyor.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/06/2006 Saat 13:22
Çeşit bulmak herzaman sorundur.
Hiçbir firma tüm çeşitlerini aynı anda piyasaya sürmez.O yüzden her an herşeyi bulabilmek pek mümkün değildir.
Yapılması gereken öngörülü davranıp maketleri zamanında almak,bir kenara koymak olmalı bu memlekette.
Bugün bulunmayan maketler elbet ileride bir daha piyasaya sürülecek.Bugün fırsatı kaçıranlar ileride elbette o maketlere kavuşurlar.

Ancak benim esas değindiğim konu bu değil.

Eğer yurtiçinde çeşit bulmak istiyorsanız bunu talep etmeniz gerekir.Talebinizi ileteceğiniz yerlerde hobi dükkanlarıdır,internet değil.
Dükkana talep gelmeyince oradan toptancıya sipariş geçilmez.
Bu durumda talep edilmeyen,satılacağı şüpheli malın riskini ise sadece toptancı alır(ne kadar aldığıda ortada).
Biz her ne kadar buna hobi olarak baksakta çoğu toptancı ve perakendeci için bu "iş" tir.
Ekonomik olarak ince bir hatta yürüyen ülkemizde bu "işe" para yatıranlar olması bile bence çok sevindirici bir şey ama bizlerin davranış şekliyle bu işin ilerlemesi zor.
Yapılması gereken ise zaten az sayıdaki hobi mağazalarını gezmek,ne var,ne yok diye kolaçan etmek,ortada bir potansiyel olduğu intibağını bırakmaktır.
Yoksa kimse kolay kolay "parayı bol bulduk,ondan da alalım bundan da alalım" diye yatırım yapmaz(yapanlar vardır ama sayıları çok azdır).

Aslan bey
İtaleri ülkemize 3-4 tane değil epey miktarda çeşit getirmişti zamanında.
Evet bugün ithalatı artık yok ama geçmişte bana uğrayanlar hatırlar dükkandaki tır bolluğunu.
20-25 çeşit (belki daha fazla) modelim vardı.Bugün ya 3 ya 5 tane kaldılar.Onlarda ilgisizlikten tozlanıyorlar.

"Magazaya gitmeden görüp begendigim modeli siparis edip 10 gün icinde aliyorum." mantığı ile önce dükkancılık sonrada resmi ithalat sekteye uğrar.Bizde tıpkı benim gençliğimde olduğu gibi Tahtakale esnafının tezgahında ne bulursak şükreder hale döneriz.
IP
jacko
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 208
Alıntı jacko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/06/2006 Saat 18:26
Ben tüm ithalatçılarıyla görüşüyorum. zaten italeri el değiştirip duruyor el değiştirdikce gelen model sayısı düşüyor. ben çok talep olduğundan, insanların tır modellerine merakı olduğundan bahsediyorum sanki ilk defa duymuş gibi tepki veriyorlar. italeriye mail attım lütfen ülkenizdeki ithalatçı ile kontak kurun diyorlar yani böyle sürümcemede devam ediyor revelle görüştüm 5 ay içinde belki diyorlar yani onlardanda ses seda çıkmaz bir daha ama sıkıştırmaya devam edecem
Şu fotoğraf mevzusuna gelirse scalemodelindex.com sitesinden buldum fotoğrafı şu an bilgisayarımın arka plan resmi olmuş durumda aslında güzel olan yanı bu adamlar showtruck yerine çeşitli firmalarda çalışan tırları yapıyorlar incelenirse görülecekdir ki tır modellerinin resin parçaları uçak modelleri kadar fazla ve çeşitli akla hayale gelmiyecek modeller yapılıyor ve sadece tır maketlerinin yarışmaları düzenleniyor dolayısıyla tır modellerine olan ilgi sürekli güncel tutuluyor ve firmalar hangi ülke olursa olsun tır modellerini gönderiyorlar;)) sadece polonyanın tır maketleri üzerine 8 adet sitesi var arz-talep ilişkisi saygılarımla...

K.Başar DOĞANER
IP
<< Önceki Sayfa   4
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma