Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Modelcilik ve ilişkiler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3
Yazar Mesaj
AKINCI03
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 196
Alıntı AKINCI03 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 06:10
İşte tam bana göre bir konu,evli değilim o yüzden bütün ev bana ait aslında ev ev olmaktan çıktı gerçek bir jet üssü haline geldi.Yatak odası hariç heryer park yerleriyle dolu ve yine her yer duvarlar tayyarecilik kokuyor.Gelenler bilir.En önemlisi ise beraber oldugum onlarca kız arkadasım kalbimdeki tayyarecilik aşkını geçemedi geçemezde.Onlar için üzülüyorum her zaman ikinci olucaklar.Hatırlıyorum; Eskişehirde akademideyken muhteşem bir akşamüstünde gece uçuşuna çıkan bir PHANTOM afterburner ile alçaktan üstümden geçmişti ben yanımda oturan kız arkadasımı bırakıp ayaga kalkıp ona hayranlıkla bakarken kız "bu demir parçasında ne ilgini çekiyor demişti" onu seviyordum ama o andan itibaren bir daha hiç bir zaman aramadım.Belkide onları geçenle evlenicem ama zor.Havacılıga olan bu olaganüstü tutku beni model yapmaya teşvik ediyor.Onlarda hayat buluyorum.Mesela dün gece 6 saat boyunca TF le uğraştım sadece ön gövdeyi bitirebildim ama o tayyareye çok büyük saygım var.Deger O'na.
Bizler içinde Kanayan Kalpler Değil Yanardağlar Taşıyan Tayyarecileriz...
AIRCRAFT PRODUCTION AND REGENERATION CENTER
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 07:06
Efendim gecen aksam isten geldim ( ki benim isten gelmem demek en erken gece saat 11 diyeyim) oturdum bi fincan kahve, actim yapmayi dusundugum bir kiti, actim kitaplari, evirdim cevirdim, surasini soyle yapmak lazim burasini boyle, notlar aldim vesaire..Saate bir baktim gece olmus 3...

Bir insan neyin basinda 4 saat citini cikarmadan gecirir?

Sevdigi, kendini rahat hissettigi bir seyin...

E benim sevdigim, kendimi iyi hissettigim bir seyi yapmama maraza cikaracak, onu kendine rakip gorecek kizi da iliskiyi de ben ne yapayim arkadas? Istemez, eksik olsun..

Hic bana vakit ayirmiyorsuuun diyen br kiz vakit ayirmaktan birlikte tv karsisina gecip zap yapmayi kastediyorsa zaten orada bir problem var demektir ( bi de kavga cikar. Mac gorur durursunuz "ay yine mi mac", american hotrod gorursunuz "ay baska bise yok mu?" )

Birlikte sepet gibi tv karsisinda oturunca problem yok, sen iceri odaya gecip maket yapmaya kalkinca "ya yine mi maket?"

evet, yine maket!!

bak sinirlendim iyi mi

Bi de eve gizli gizli maket sokma durumu var ki, hic ona girmiyorum bile
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 07:41
yaklaşık 40 yıldır model yapıyorum, 23 yıldır da evliyim
20 yıldan fazla süredir çalıştığım iş yerimin imkanlarını da yılardır modelciliğe destek için karşılıksız olarak kullanıyorum,
bu güne kadar modelciliğim ve yaptıklarım ile alay eden, küçümseyen hiç kimse ile karşılaşmadım (belki de cesaret edemediler...)

önemli olan "ilahi denge" yi koruyabilmek bence...

aşırıya kaçıldığında, fanatikleşildiğinde her şey çevreyi rahatsız edebiliyor
MP
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 08:08
Maket yaptığımı çok yakın arkadaşlarım bilirler ve bana hep maketlerini yaptığım objelerle ilgili olan tarihsel olaylarda "bilirkişi" muamelesi yaparlar.Bu hoş bir şey misal ben genelde jet uçakları maketleri yaparım ve bir tartışmada misal "ulen 86'da Amerikalılar Libya'yı bombaladıydı,neydi ordaki uçaklar şeklinde bir tartışma açıldığında masada bir kaç "çok bilen" olur ve hemen yapıştırırlar cevabı: F-16'dı canım o uçaklar:Tabii onlar da F-16'dan başka uçak olmadı hiç.Bu arada hemen ben devreye girip gerekli düzeltmeleri yaparım.(F-111,Lakenheath,Upper Heyford)şeklinde.İnsanlar bir şaşırır ama ben pek iddialı konuşunca da fazla üstelemezler.Maketçiliğin bence bizi diğer insanlardan farklı kılan bir tarafı da bu.O objeyi yapmakla kalmıyoruz sadece,onunla ilgili her türlü tarihsel bilgiye de sahip oluyoruz ve o bilgi için araştırma yapıyoruz.Bu husus hep hoşuma giden bir kıstas olmuştur,maketçilik serüvenimde.
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 09:11
Aslında bir uğraşı, ilgi alanını hor görmek, sadece modelciliğe has bir durum değil, alışılagelmişten farklı olan, pek çok konu için geçerli bir önyargıdır.    

Malesef, pek çok insan, "kolaya kaçıp, herkesin yaptıklarını yapmayan, sürüyü takip etmeyen" insanlara karşı bir önyargı içindedir.

Buna verilebilecek örnekler çoktur:
- Müzik anlayışı radyoda önüne konulanı dinlemekten, öteye gidemeyen bir kişi, gelir jazz dinleyen kahramanımızı görünce, bir şaşırır, "aa sen Hande Yener dinlemiyor musun?", "Ay hiç söz yok ki,nasıl zevk alınır ki bu müzikten" gibi laflar eder. Halbuki kahhramanımız, müzik olayını derinlemesine araştırmış, pek çok alt yapıya vakıf olmuş, ve sonrasında bu zevki geliştirmiştir. Ancak, popüler kültür etkisinde kalmış kişinin önünde, bütün bu emeğin, sürecin değeri yoktur.

- Herkes futbol oynayarak büyürken, beden derslerinde, basket, masa tenisi vs oynayan, çocuklara garip gözle bakılır. Futbol takımı şampiyon olsa, okul yer yerinden oynayacakken, masatenisi, şampiyonunu, sadece beden hocası ve müdür yardımcısı bilir.

- Seçmeli olarak, beden dersi yerine resim veya müzik dersini, seçmek en büyük ezikliktir. Oturduğun yerden futbol oynayıp, not almak varken, kendini geliştirmeye, sanat yapmaya ne gerek vardır.

- Bir insan Formula1 den nasıl zevk alabilir? Neticede f1 sadece, aynı pisti 100 kere dönen arabalardan ibarettir..

İşte bütün bu örekler gibi, Pek çok gelişmiş ülkede, bir hobi sahibi olmak, kültürlü sayılan bir kişinin olmassa olmazlarından iken, ülkemizde garip karşılanabilmektedir.
Zira kitap okumaktan, akvaryumda balık yetiştirmekten, maket yapmaktansa, Televizyon karşısında mal mal oturup, televole, kaynana yarışmalarını seyretmek, Taksim'e çıkıp, Nevizade'de karı-kız kesmek, Kahvehanede kart oynamak, çok daha faydalı bir uğraştır.

Bir de asosyallik meselesi var. Bence, modelcilerin asosyal görülmesi gayet doğaldır, ancak bu görünüm, modelciliğin topyekün asosyal bir hobi olduğu sonucunu doğrumaz.
Kendi adıma konuşmam gerekirse, bana maket yaptığım için, asosyal gözüyle bakan pek çok insandan, daha fazla kız arkadaşım olmuştur. Modelciliğe girmemle, sosyal çevremde bir daralma değil aksine genişleme oldu. Mevcut tanıdıklarımın, üstüne, bir forum dolusu abim, dostum arkadaşım eklendi. Ve buların her birinin, sıradışı özelliklere sahip insanlar olduğu (bence halkın elit bir kesimi) düşünülürse, bu sosyal genişlemenin daha da değerli olduğu anlaşılacaktır.

Ben modelciliğe girmemiş olsaydım,
- Kendimi hergün süregelen bir sohbetin içinde bulurmuydum? (forum)
- Aklıma estiğinde, evine veya ofisine, veya msn'ine uğrayıp, keyifli sohbetler yapabileceğim abilerim olurmuydu (bkz. Barkın abimiz, Hobici.com Tayfun abimiz, Tersane Modelden Tamer, ve Kudret abilerimiz, Ufuk abimiz.)
- Çeşitli Modelcilik, yarışmalarında, Türk havacılığı ve modelciliğinin, önde gelen isimleriyle tanışabilirmiydim?
- İstanbulpark pistinde, Borusan Otomotiv'in davetlisi olarak Vip tirübününden yarış seyredebilir miydim?.
- Kendi arabasını, motorsikletini üretmiş, discovery channel gibi insanlarla , hatta pilotlarla, sohbet edebilirmiydim?
- Bunlara ek olarak, yarın, öbürgün, herhangi bir konuda, işim düşse bana pekçok konuda yardımcı olabilecek, bu kadar meziyet sahibi insanla tanışabilirmiydim.

Bence bu kadar getiriden sonra, modelciliğe asosyal demek biraz haksızlık olur. Zira modelciliği sosyal bir iş halien getirmek modelcinin elindedir. Modelsitesi de zaten bu amaç için biçilmiş kaftandır.

Herkese iyi Modeller

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2005 Saat 22:33
Bilgiye ulaşmayı ve üretmeyi hedefliyoruz yanlışmı..?
Selamlar.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2005 Saat 00:31
Herkes turuncuları çekmiş sanki.Ummmm
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2005 Saat 03:52
Orjinalini yazan: HAKAN

Bir dönem evdeki çay süzgeçlerini kesip kesip ön ızgara yapardım.Hanımdan ''yahu ne biçim adamsın,eve süzgeç dayandıramıyorum''diye az fırça yemememişimdir.

Zaten modelci dediğin adam bir nevi Mac Gyver'dır,Evdeki ve işyerindeki yada bulunduğu ortamdaki her türlü nesne ile alakasız şeyler yaratabilir,merdane tehlikesini bile göze alır.(Çaktırmadan kaçtane çay tabağı vb eşyayı boya ile bertaraf ettikten sonra çöpe attım hehehhe)
Tuna Onay
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 179
Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2005 Saat 16:27
Valla benim için modelçilik stresimi atmak için bir araç. Kafamı günlük sorunlarda uzaklaştırıyorum maketlerle uğraştığımda. Çevrenizdekiler pek çiddiye almıyor ve birda pahalı bir şey Türkiye şartları için: Fiyatlar belki ABD yada avrupa için benzer olabilir ama kişilerin alım gücü benzer değil. Birde eşiniz yada kız arkadaşınızda size zorluk çıkarmıyorsa sorun yok. Tabiki eşiniz için sen maketlere harçarsan bende ayakkabılarıma para harçarım diye sizinle antlaşma yapabilir    

Düzenleyen vito
I cannot speak, but I can listen
I cannot be seen, but I can be heard.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2005 Saat 23:12
yaşamak için maket yapıyorum.. maket yaptıgım için yaşıyorum..
Sweat saves blood!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/01/2006 Saat 01:19
Avare
IP
<< Önceki Sayfa   3
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder