Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Yeni Nano Uniformalar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 22
Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 09:41
Bunlar hiçbir ?ekilde kopya de?ildir...%100 göz yanylgysy...Bu tip di?ital üniformalaryn paternleri kö?elidir buda bütün di?ital üniformalarda oldu?u için herkesin aklyna kopya di?erek geliyor...Ama yanly?...
Bu üniformalar kopya olsaydy çin usülü 5 sene önce orduda kullanymda olurdu...
Bu üniformalar 6-7 sene arasynda yapyldy...Ayryca ya?anylmy? acy olaylardan yapyldy...Bu sayede üniforma çaly?malarynda kat kat bir tecrübe elde edildi
Sayyn jacko,
Dün Savunma Sanayi Müste?ary Murad Bayar ile konu?tum...
Sizi biraz anlatynca kendisi çok etkilendi ki...Sizinle çaly?mak istede?ini söyledi...Gerçekten sizin gibi nanoteknoloji anlayy?ly insanlar nadir bulundu?undan hemen yaryn ba?lamak istedi?inizi söyledi...Bence bir irtibata geçin...Nede olsa siz nanoteknoloji'nin ne oldu?unu herkesten daha iyi bilirsiniz
Ho?çakalyn...

Düzenleyen xxcroc - 11/06/2008 Saat 09:43
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 11:55
Bir kere hiçbir nanoteknoloji asker kokusunu yok edemez bu birr.
Ykincisi bu ünivormalaryn ciddi bir sakyncasy var, dikkat ediniz generallerimizin yakasynda/kafasyndaki kyrmyzylar yok.
Bu çok ciddi bir sakynca.
Bildi?iniz üzere o kyrmyzylaryn ordumuzdaki fonksiyonu eratyn ve hatta subay/astsb'yn generali uzaktan farkederek duruma göre ortadan kaybolmasyny (tercih edilir) ya da kendine çeki düzen vermesini sa?lamaktyr.
Generaller böyle kamuflajly gezerse önümüzdeki dönemde birçok alt rütbeli generallere "çarpylacaktyr" malesef :P
Yeminli modelci
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 12:10
Kopya olmady?y açyklamasy Indochin yorumu üzerine yapyldyysa Indochina kamuflajy zaten dijital veya kö?eli paternli de?ildir.

IP
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 12:22
Özür dilerim ben onu kö?eli paternli olarak biliyorum...
Ama aslynda bakarsanyz hemen hemen ABD yapysy üniformalara benzemesi çok normal...Çünkü o üniformalaryn kö?eli paternlerinden yola çykylarak yapyldy...Zaten yanylmyyorsam Abd 3 çe?it üniforma kullanyyor...Renkler farkly desenler ayny...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:13
Kopya oldu?unu söyleyen sanyrym olmamy?. Ben? Hiç alakasy yok, tekrar okuyunuz derim. "Kö?eli"den kasyt nedir? Alman Splittertarn kamuflajy da 1940'lara(daha eski olabilir konuya o kadar hakim de?ilim) aittir ama kö?elidir. Burada kastedilen sanyyorum "pikselize" olmasy. Kareciklerden olu?masy. O da sanyyorum 1980'lerin ortasynda Ruslar'yn denedi?i bir?eydi. ?u anki furya ise Kanadalylar'yn marifeti(diye biliyorum zira 1999'da üstlerinde vardy). Kimsenin ne "kopya" ne de "kötü" dedi?i var. Zamana ayak uydurmak iyi bir?ey ama bunu uzun zaman önce spesifik bir amaç için yapylan bir?eye öykünerek mi yapmak gerekir? Sorumuz bu:] Gerçi açykhavadki foto?raflarda renk tonlary (desen de?il) oldukça farkly çykmy?. Eh hayyrly olsun. Bu kamuflajyn di?er varyantlary da oldu?u söylenmi?ti sanyyorum yukaryda. Örnekleri görmek mümkün müdür?
ABD'nin kullandy?y üniformalar çe?itlilik göstermekte ama üzerlerindeki kamuflaj desenleri hal-i hazyrda toplam 4(ACU,ABU,MARPAT-Dessert,MARPAT-Woodland), fazlasy da oldu?u(MARPAT-Urban) rivayet edilmekte ancak aktif birimlerde görmedim. Ha tabii Uçakgemisi mürettebatlarynda halen eski kamuflajlaryn görülmesi ?a?yrtycy olmaz, her zaman ellerine ne giçrseler giyiyorlar:]
Consume Ergo Sum
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:27
Bereyle ba?ladyk hücum yelekleriyle devam edelim. Bu nanotik (nanoteknoloji demiyorum dikkatinizi çektiyse) elbiselerin üzerine uygun bir hücum yele?i de tasarlandy my acaba? Bize zamanynda da?ytylan ve halen kullanyldy?yny tahmin etti?im naylon, adamy terden öldüren hücum yeleklerini hatyrladykça içim bir tuhaf oluyor.
I'd Rather Be Flying...
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:31
ABD Donanmasy da kendi kamuflaj paternine gecçiyor.

Benim merak etti?im ba?ka bir nokta var:

ACU ve MARPAT sadece piksel patern kullanmyyor; radyasyon yayylymyny etkileyen bir uygulamadan geçirilmek suretiyle gece görü? cihazlary ile tespit edilmekten sakynylmayy amaçlyyor. Nitekim bu özellik ayny paternlerin sivil ticari amaçly olanlarynda yok.

Acaba bizim kamuflajda var my?
IP
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:37
Abd ilk Kanada yardymy ile Kanada'nyn üretti?i Capdat kullanyldy...Daha sonra Abd kendi Marpat,Acu-abu(Acupat)
modelini kullandy...
Kö?eli patern'den kastym ise budur:
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:54
Benimse bu:

Kayna?y hatyrlamyyorum kusura bakmayyn.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 13:55
Orjinalini yazan: xxcroc

Abd ilk Kanada yardymy ile Kanada'nyn üretti?i Capdat kullanyldy.

Pardon bundan ne kastetti?inizi anlayamadym. Birle?ik Devletler Silahly kuvvetlerinde mi demek istediniz?
Consume Ergo Sum
IP
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 14:05
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Orjinalini yazan: xxcroc

Abd ilk Kanada yardymy ile Kanada'nyn üretti?i Capdat kullanyldy.

Pardon bundan ne kastetti?inizi anlayamadym. Birle?ik Devletler Silahly kuvvetlerinde mi demek istediniz?

Evet dile getiremedim...Kusuruma bakmayyn
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 14:31
Rica ederim. Test amaçly my kullanylmy?? Ben CadPat'in Amerikan birimlerinde kullanyldy?yny görmedim açykçasy. 2003 Irak operasyonunun ba?langycyna kadar eski 3-renk çöl üniformalaryyla dola?yyorlardy. O ara Deniz piyadeleri kask kylyflaryndan ba?layarak tek tük MARPAT-desert kullanmaya ba?ladylar. ACU kullanymy ise sanyyorum 1 sene kadar sonra ba?lady. Konu da güzelce da?yldy...
Consume Ergo Sum
IP
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2008 Saat 15:01
Do?ru...Capdat ABD silahly kuvvetleri tarafyndan test amaçly kullanyldy...Daha sonra dedi?iniz gibi kasklardan ba?layarak yava? yava? üniformaya do?ru MARPAT deniz piyadeleri tarafyndan kullanylmaya ba?lady...Tabi ki Kanada'nyn yardymlary oldu...Daha sonra ABD silahly kuvvetleri kendi yapymy olan ACU'yu kullandy...
E?er bir yanly?ym yoksa MARPAT halen Kanada tarafyndan üretilmekte...
Neyse ben konuyu daha fazla saptyrmak istemiyorum
iyi günler sayyn jolly roger...
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma