Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: yeni nesil uçaklar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3
Yazar Mesaj
volkan
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 04:59
Hobimizin çok önemli bir yerini dolduran savaş uçaklarına olan sevgi ve ilgimizi, onların esas üretim amaçlarından ayırmak bu polemiği çözecektir kanaatindeyim.

Bazı modelcilerin, modellerine hiç bomba, füze, vs.. koymamasının altında, bu uçakların öldürmek-yok etmek amaçlı kullanımını ikinci plana itmek yatar örneğin...

Bu minvalde, tabi ki estetik anlayışınız modelini yaptığınız uçağı sevip sevmemenizi belirleyecektir. Nasıl ki bu forum da bazılarımız ucucu, bazılarımız kara aracı, bazılarımız gemi, bazılarımızsa bilimkurgu modelleri urettigi gibi, farklı dönemlerin uçaklarını beğenenler de olabilir.

Bu hobi zevk işidir arkadaşlar, ürettiğimiz modellerin gerçeklerinin, çocuklarımıza, ulusumuza verebileceği olası zararları düşünmek bizi zaten bu hobiden yeterince soğutacaktır diye düşünüyorum. Ya da hepimizi sivil araç modeli üretmeye itecektir.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 06:44
Orjinalini yazan: volkan

Ya da hepimizi sivil araç modeli üretmeye itecektir.

Bu laf yeni polemik başlatır :p .
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 06:59
Niye sivil araçlar öldüremiyor mu, hasar veremiyor mu? Yanlış ellere teslim edilen bir otomobil, savaşa girmeyen bir tanktan daha tehlikeli değil mi? Neyse polemiğe girmeyeyim.

Bence eski uçakları beğenme sebeplerimiz şunlar:
- Onlarla bağdaşan bir anımız ve o uçakları gördüğümüzde bize hissettirdikleri duygular var. Misal, F-14 görünce TopGun filmini hatırlayıp gençliğimize dönüyor olabiliriz veya Phantom gördüğümüzde çocukluğumuz ve o zamanki anılarımız aklımıza gelebilir.

- Daha eski ve savaş görmüş uçaklar için... O uçakların sonuçta her birinin bir hikayesi var, hepsi bir şeyleri temsil ediyor. Temel tasarımlarında estetik ön planda olmasa da bir şekilde efsaneleşebilmişler ve onlara alışkınız.

- Yeni nesil uçakların eskilerden farkına bakarsak: Hiç savaş görmediler, radara yakalanma olayı yüzünden çok köşeli ve doğadışı tasarımları var ve hiçbir hikayeleri yok. Bize bir kahramanlık öyküsü de anlatmıyorlar ve bu bakımdan hayalgücümüze ve duygularımıza yönelecek romantizm bu uçaklarda yok. Evimizde 10 senedir duran buzdolabıyla beyaz eşyacıdaki yeni buzdolabının farkı neyse bence bu uçaklardaki fark da o.

- Son olarak da, eski uçakların bir kısmı "öncü"lerdi, bir şeyleri ilk defa yapmanın veya konulan sınırları aşmanın sembolleriydi. Değişen zamanla birlikte yeni uçaklar, kamuoyunun savaşa karşı değişen ve karşıt hale gelen bakış açısıyla gökyüzünün hakimleri ve öncüleri olmaktan çıkıp havadan ölüm yağdıran ve acı çektiren araçlara dönüştü. Bu yüzden bu soğuk, tanımadık, içinde hiçbir anımızı barındırmayan ölüm makinalarını sevmemiz için fazla sebep kalmıyor.

Son olarak şunu diyeyim. F-16lar eğer bizim gururumuz olan uçaklar değil de, düşman bir ülkenin bize saldırmak için kullandığı araçlar olsaydı... Kaçımız onlara hayran olup sevebilirdi?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 07:25
Tam soylemek istediklerimi sevgili Emroglan yazmis, ama bir de F-14 u
gorunce Irakli bir cocuk olsak ne derdik acaba?
http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 08:04
Orjinalini yazan: İdris

Orjinalini yazan: volkan

Ya da hepimizi sivil araç modeli üretmeye itecektir.

Bu laf yeni polemik başlatır :p .

Haklısınız, sivil araç yapımını küçümsemek için söylememiştim tabi ki, polemik olmasın isterim.
Sadece askeri olmayan model yapımına örnek vermek istemiştim.

Ben herkesin sevdiği modeli üretmesinden ve tercihini ifade ettiğinde garipsenmemesinden yanayım... :)

sevgiler...
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 20:48
ben bu konuyu açarken uçakları savaş aracı olarak görmeden değerlndirmeye çalıştım..tayyareleri aynen bi otomobil tutkunu bir ferrariyi vb. nasıl değerlendiriyorsa o şekilde görüyorum..savaştan nefret ederim..herhalde aşığı olduğum phantomları bir savaş aracı olarak görseydim onlardan bu şekilde bahsedemezdim...:(
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2006 Saat 21:04
saygıdeğer jedi'ya:
sizi savunma ve strateji forumundaki yazılarınızdan yakından tanıyorum..bu foruma üye olan ve askeri hacacılıkla ilgili arkadaşların eminim birçoğu modelleri üzerinde çalışırken bu savaş araçlarını ölüm makinaları olarak görmüyolardır.hayatımın nyaklaşık on yılı eskişehirde geçti.eskişehir semalarından savaş uçaklarının sesi hiç eksik olmaz bilirsiniz..tam bi havacılık kentidir..phantom sevdamın başşehridir eskişehir..şimdi nadiren gökyüzünden uçak geçen bi şehirde çalışıyorum..siz bunun ne demek olduğunu bilir misiniz bilemiyorum.son olarak pahantomu yunan hava kuvvetleri de kullanıyor..ama bu benim bu tayyareye olan sevgimi azltmıyor..:(
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2006 Saat 10:33
Yuce phantom80,

Sanirim bir yanlis anlasilma var, yada birileri benim klonlarimi uretiyor

"saygıdeğer jedi'ya:
sizi savunma ve strateji forumundaki yazılarınızdan yakından tanıyorum."

demissiniz ancak boyle bir foruma hic girmedim, herhalde birisi daha
benimle ayni ismi kullaniyor.

phantomlari ne olarak goruyorsunuz merak ettim, bahce tanzim araci
falanmi, yada okul servisimi, phantom olum makinesidir.
Siz onu baska bisey olarak goruyorsaniz bunun adinida siz koyun.

Ayrica phantom u bende cok severim bir cok savas aracini sevdigim gibi
ama ferrari yle veya smart la ayni kategoriye sokamam.

Bence bir cok arkadasimiz gibi sizinde ucaklara olan tutkunuz, aslinda
ucmaya olan hayranliktan kaynaklaniyor, dusmus ve dagilmis bir phantom
gordugunuzde eminim ayni duygular yerine garip ve sinir bozucu bir ruh
halinin gelmesiyle degisiyor.
http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2006 Saat 10:49
Fantom 80 bey, sizin bahsettiğiniz jedi turkishdefenceforum da (forum ismi tam aklımda değil elli defa kapandı isin değiştirdi vs) yazan jedi, iki jedi aynı jedi değil, malumunuz bu sith belası çıkıncaya kadar oldukça fazla sayıda jedi vardı, sith bişiysi ardeth kaçma gel buraya....
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2006 Saat 11:46
Sahi Ardeth nereye kayboldu, sıkıştırıp köşede ışın kılınçlarıyla karanlık yiğidonun tepesine mi bindiniz?

"phantomlari ne olarak goruyorsunuz merak ettim, bahce tanzim araci
falanmi, yada okul servisimi, phantom olum makinesidir.
Siz onu baska bisey olarak goruyorsaniz bunun adinida siz koyun"

Bence bu ifade biraz sert olmuş. Phantom her şeyden önce bir uçaktır ve temel olayı uçmaktır. Daha özelleştireceksek bir savaş uçağıdır ve savaş makinasıdır. Ama illa ölüm makinası değildir, "öldürmek"ten çok savaşmak için kullanılır ve illa her kullanıldığında bir ölüm olmaz. Bu yüzden aklında uçuş tutkusu bulunan biri Phantom sevebilir.

Diğer yönden bir tabanca "ölüm makinası"dır diyebiliriz, çünkü Phantom'un aksine tabanca kullanıldığında birileri illa ölmese de başı ciddi belada demektir ve tabancanın uçağın uçuşta kullanılması gibi hiçbir amacı yoktur. Tabanca modelleyen veya tabanca tutkusuyla maket yapan bir modelci olduğunu da sanmıyorum.

Toparlarsak bu savaş makinalarının bizim onlara yüklediğimiz anlamlar kadar özel oldukları konusunda tamamen hemfikirim, yalnız benim bakışım biraz daha yumuşak bu konuda.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2006 Saat 22:05
çook özür dilerim.umarım bu yanlış anlamadan dolayı jedi kusuruma bakmaz..herkesin tayyreler bakış açısı farklı..bizimkisi de böyle..dediğim gibi kusurum varsa affoluna..ee ne demişler "her sakallıyı deden zannetme"
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 06:41
Orjinalini yazan: jedi

Bence bir cok arkadasimiz gibi sizinde ucaklara olan tutkunuz, aslinda
ucmaya olan hayranliktan kaynaklaniyor

Bu olaya çok basit bir bakış açısı bence. Diğer arkadaşları bilmem ama benim ne paraşüt, planör gibi sportif havacılık ilgimi çeker nede sivil uçaklar. Benim savaş uçaklarını sevmemin esas nedeni bu araçları kullananların modern çağın şovalyeleri olduklarını düşünmemdir ve kullandıkları uçaklarda onların kuşandıkları zırh ve silahlarıdır.

Iraklı çocukların meselesine gelince kusura bakmayın ama insan ne kadar modernleşirse modernleşsin evrimin en önemli kuralı dominant olan resesif olanı yok eder.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 08:04
Iraklı çocukların meselesine gelince kusura bakmayın ama insan ne kadar modernleşirse modernleşsin evrimin en önemli kuralı dominant olan resesif olanı yok eder.[/QUOTE]
        Osman Bey , savaşlardaki sivil kayıplarına yönelik getirdiğiniz açıklama biraz rahatsız edici olmuş.Güçlünün zorbalık etmesi sık görülen bir durum olsa da bu insanlık vicdanı açısından kabul edilebilir olduğunu göstermez(özellikle çocuklar bakımından).
        Jedi Bey, askeri araç maketi yapanlar ilgi duydukları aracı bir seferde şu kadar kişi öldürebiliyor diye sevmiyorlar.Herkesin kendine göre bir açıklaması vardır ama nedenin bu olmadığı kesindir.       

Düzenleyen Ediz
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 08:20
Orjinalini yazan: Ediz

Osman Bey , savaşlardaki sivil kayıplarına yönelik getirdiğiniz açıklama biraz rahatsız edici olmuş.Güçlünün zorbalık etmesi sık görülen bir durum olsa da bu insanlık vicdanı açısından kabul edilebilir olduğunu göstermez(özellikle çocuklar açısıdan).

Ediz bey size kesinlikle katılıyorum ve haklısınız vicdani açıdan rahatsız edici bir durum fakat tarih boyunca gücü elinde bulundurmuş medeniyetler karşısındakileri(çocuk yaşlı demeden) hep ezmişlerdir. Ezmemelilerdir ama ezmişlerdir. Olaya realist olarak bakışımı ifade ettim. Buna kesinlikle böyle olmalıdır demek istediğim anlamı katmazsanız sevinirim.
Hayat bos!!!
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 08:28
Orjinalini yazan: oy61

Orjinalini yazan: Ediz

Osman Bey , savaşlardaki sivil kayıplarına yönelik getirdiğiniz açıklama biraz rahatsız edici olmuş.Güçlünün zorbalık etmesi sık görülen bir durum olsa da bu insanlık vicdanı açısından kabul edilebilir olduğunu göstermez(özellikle çocuklar açısıdan).

Ediz bey size kesinlikle katılıyorum ve haklısınız vicdani açıdan rahatsız edici bir durum fakat tarih boyunca gücü elinde bulundurmuş medeniyetler karşısındakileri(çocuk yaşlı demeden) hep ezmişlerdir. Ezmemelilerdir ama ezmişlerdir. Olaya realist olarak bakışımı ifade ettim. Buna kesinlikle böyle olmalıdır demek istediğim anlamı katmazsanız sevinirim.

Affedersiniz, siz tek cümle ile özetleyince ben de öyle bir anlam çıkardım.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 08:42
Yok o anlamın çıkması gayet normal ben yazıyı eksik bırakmışım. Asıl o yazıyı okuyan herkes beni affetsin.
Hayat bos!!!
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2006 Saat 08:43
Orjinalini yazan: Ares

Fantom 80 bey, sizin bahsettiğiniz jedi turkishdefenceforum da (forum ismi tam aklımda değil elli defa kapandı isin değiştirdi vs) yazan jedi, iki jedi aynı jedi değil, malumunuz bu sith belası çıkıncaya kadar oldukça fazla sayıda jedi vardı, sith bişiysi ardeth kaçma gel buraya....

Eh insanlar jediların nasıl yıkıldığını görüp de hayal kırıklığına uğrayınca sith olabiliyorlar.:)

Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
<< Önceki Sayfa   3
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04