Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Diorama yardımı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
SweetChild
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 372
Alıntı SweetChild Cevaplabullet Konu: Diorama yardımı
    Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 18:55
Selamlar
ben Denizli de nisanda Sergi açan uğur.
diceksiniz hangisi.
Polis olmayanı.
genelde forum okuyucusu oluyordum bu güne kadar ama sergiden sonra kendime güvenim geldi. :P
kendimi dioramalara verdim son zamanlarda.
1/72 çekici geliyor.
ama biraz da profosyonel bakış açılarının eleştirilerine ve yardımlarına ihtiyacım var.
sizlerin bunlar hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.
bu dioramam henüz bitmiş değil.
sizlerin yönlendirmesine göre bitiririm herhalde.
Not: Sergi de herkes accaip sevdi :D

SweetChild
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 21:22
Uğur Bey, öncelikle sergi organizasyonu konusunda size teşekkür ederim.

Model yapımında genellikle tarihsel gerçeklere uygun model ve diorama yapma konusunda bir yaklaşım bulunmakla birlikte bu şart değildir. Modelcinin zevki, elindeki malzeme, böyle olursa nasıl olur merakı vb. etkenlerle tarihsel gerçekliklerden uzaklaşma sözkonusu olabiliyor. Sizin çalışmanız da buna bir örnek olarak kabul edelim.

Zorunlu iniş yapan corsair bildiğim kadarı ile Pasifik cephesinde savaşmış bir uçak. Avrupa cephesinde bulunması konusunda çok araştırma yapmadım ama, hafızam yanıltmıyorsa oralara uğramadılar.

Çalışmanın detayları ve hikayesi konusunda bilgim olmadığı için gördüklerimi yazıyorum,

Diorama zemini bitmemiş sanırım. Zemin alçımı yoksa kış/kar dönemi ile ilgili olduğu için mi beyaz. Aylardan Ocak ise askerlerin üniforması mevsim şartlarına uygun değil gibi :)

Tek başına değerlendirildiğinde uçağın vurulması ve inerken uğradığı hasar efektleri bence çok güzel olmuş. Ancak içinden pilot çıktığına göre kanopinin de açık kalmış olması daha mantıklı olacaktı.

Araçlar için biraz daha yakından foto olsaydı zevkle seyredebilirdik. Henüz tamamlanmamış olması nedeni ile figürlerin altlıklarının kesilip zemine sabitleneceğini tahmin ediyorum. Ayrıca figürlerin üniformaları çekimden olsa gerek mavi gibi duruyor.

Bu fikirleri profesyonel bakış açısı olarak değil, farklı bir göz olarak değerlendirin lütfen . Dioramanın tamamlanması sonrası güzel bir çalışma olacak bence.

Kolay gelsin.
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 21:43
sevgili uğur

diorama'nın ana fikri hoş , ama benim sadece gerçekçilik adına kafama takılan şey uçak'taki hasar alan delik'tir.Eğere öyle bir delik açıldıysa bence zorunlu iniş değilde parçalanıp düşüş daha mantıklı gibi geliyor...öyle bir hasar'da uçağın bütün şekilde inebilmiş olması kafamı karıştırdı doğrusu.
onun dışında diorama zeminin'de daha bitmemiş olduğunu varsayıyorum...

Kolay gele
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
SweetChild
Üye
Üye

Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 22:19
Dioramam kışlık değil. yazlık.
zeiminin beyaz olması çimentodan kaynaklanıyor.
henüz zemini nasıl oluşturacağımı bilmiyorum.
yeşillik earth toprak renklerinde renk kodları ile yardımcı olursanız sevinirim. (marka artı kodu :)
içeriğinde corsair kullanmamın nedeni amerikalılar avrupa cephesinde bunu kullanamdılar.
bu corsairi bir arkadaşım hediye etmişti. airfixin br kiti.
ben de kite kıyıp atamadım. böyle değerlendireyim dedim.
uçağın üzerindeki delik almış olduğu yaradır. aslen uçağın ortadan ikeye yarılması gerek iken bu sadece zorunlu iniş yapmıştır. bu hasarlamalar devam edecektir. :P

diorama yapma konusunda önerilerine açığım.
herkese selamlar.
SweetChild
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 22:51
Boya kodları tercihlere göre değişir, sand-brown arası her tür renk ve karışım toprak için kullanılablir. Yeşil için de benzer şeyler söylenebilir. Zemin için ince kum, yeşillikler için nane kurusu kullanılabilir. Doğal malzemeler :)

Zemin çok büyük, fazla boş alan kalacaktır. Küçültmeyi düşünürmüsünüz ?
IP
SweetChild
Üye
Üye

Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 23:08
Yok ya.
Küçük dioramalarda bunalıyorum.
geniş geniş olsun
fügürler küçük zaten
:D
SweetChild
IP
Ali Serhat Ünal
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 16
Alıntı Ali Serhat Ünal Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 00:13
Uçaktaki hasar izini ısıtarak bir metalle açtığınızdan plastiğin erimesine sebeb olmuş corsair'in (o dönem uçaklarının) fiberglas gibi bir maddeden üretilmeginden gerçeğinde öyle bir erime olmaz...
Sizin ne gibi bir silahın o tür bir hasara sebeb oduğunu düşünerek yaptığınızı bilmiyorum fakat uçak toplarının bu büyüklükte bir ize sebeb olacağını düşünmüyorum.
Eriyen kısmı zımparayla düzleştirip yanık izlerini yağlı boya pistole veya sigara külünden yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz...

Kolay gelsin...

Düzenleyen Ali Serhat Ünal
Ali Serhat Ünal
IP
CENK
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
Alıntı CENK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 06:54
Zemin oalrak toprak olan yerleri Praktiker gibi yapı marketlerde satılan toprak efektini verebilecek olduğunuz malzemeyi kullanabilirsiniz.Elimdikiene baktım ama markasını sökmüşüm.

Çim olarak ise benim denemiş olduğum methodu önerebilirim. Tekstil baskısında kullanlan flock adı verilen kadifemsi bir toz mevcut. Bu malzemeyi yine tekstil baskıcılığında kullanılan sprey yapıştırıcıyı kullanarak zemine tutturabilirsiniz.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 08:08
Uğur Bey, zamanında ben de bir iki diorama tabanı yapmıştım.

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_po sts.asp?TID=604&KW=taban

Bunlardan birinin linkini, yukarıda veriyorum. Değişik fikirler vermesi açısından değerlendirebilirsiniz.

iyi çalışmalar.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma